PDA

Επιστροφή στο Forum : Αίτηση διακοπής πριν την ενεργοποιηση



Alexandrerg
31-12-07, 21:08
Καλησπέρα παιδες και χρονια πολλα!

Πριν κανα μηνα (28/11/07) πηρα το πακετο double play της HOL, την επομενη (29/11) εκανα την αιτηση και οπως καταλαβαινεται ακομα περιμενω ενεργοποιηση.

ολο αυτο το καιρο βεβαια μπαινω στο φορουμ και διαβαζω για ολα αυτα τα απιστευτα προβληματα που υπαρχουν ειτε μεχρι να συνδεθεις, αλλα ακομη κι οταν τελικα συνδεθεις. Κι επειδη και μια φιλη μου που συνδεθηκε σε καμια 20ρια μερες απ'την αιτηση της (Ω τι τυχη!), ειχε πολλα προβληματα (διακοπη τηλ. για μια βδομαδα, χαμηλες ταχυτητες περιπου μεχρι 5mbps) σκεφτομαι να διακοψω την αιτηση και να παρω connex (ξερω,ξερω αρχιστε τα καντηλια απο τωρα).

οι ερωτνησεις ειναι οι εξης:
1. τη διαδικασια ακριβως πρεπει να κανω?
2. εχω προπληρωσει τους τρεις πρωτους μηνες (πακετο γαρ). τα λεφτα αυτα επιστρεφονται?
3. πληρωνω τελος αποσυνδεσης (πιας συνδεσης):rofl:?
4. εχει σημασια οτι θα το κανω πριν την παροδο τριων μηνων που το συμβολαιο λεει οτι ειναι το μεγιστο χρονικο διαστημα για την ενεργοποιηση?

theopan
31-12-07, 22:06
Καλησπέρα παιδες και χρονια πολλα!

Πριν κανα μηνα (28/11/07) πηρα το πακετο double play της HOL, την επομενη (29/11) εκανα την αιτηση και οπως καταλαβαινεται ακομα περιμενω ενεργοποιηση.

ολο αυτο το καιρο βεβαια μπαινω στο φορουμ και διαβαζω για ολα αυτα τα απιστευτα προβληματα που υπαρχουν ειτε μεχρι να συνδεθεις, αλλα ακομη κι οταν τελικα συνδεθεις. Κι επειδη και μια φιλη μου που συνδεθηκε σε καμια 20ρια μερες απ'την αιτηση της (Ω τι τυχη!), ειχε πολλα προβληματα (διακοπη τηλ. για μια βδομαδα, χαμηλες ταχυτητες περιπου μεχρι 5mbps) σκεφτομαι να διακοψω την αιτηση και να παρω connex (ξερω,ξερω αρχιστε τα καντηλια απο τωρα).

οι ερωτνησεις ειναι οι εξης:
1. τη διαδικασια ακριβως πρεπει να κανω?
2. εχω προπληρωσει τους τρεις πρωτους μηνες (πακετο γαρ). τα λεφτα αυτα επιστρεφονται?
3. πληρωνω τελος αποσυνδεσης (πιας συνδεσης):rofl:?
4. εχει σημασια οτι θα το κανω πριν την παροδο τριων μηνων που το συμβολαιο λεει οτι ειναι το μεγιστο χρονικο διαστημα για την ενεργοποιηση?


Δεν πληρώνεις κανένα τέλος αποσύνδεσης γιατί δεν έχει υπάρξει σύνδεση.
Βιάζεσαι πάρα πολύ όμως! Δεν έχει περάσει πολύς καιρός. Και στους 2 μήνες να συνδεθείς καλά θα είναι. Θα σου έλεγα να περιμένεις για να μην μπλέκεις με επιστροφές κλπ. εφόσον είσαι σε προπληρωμένο. (Κατά τη γνώμη μου είναι απερισκεψία τα προπληρωμένα και ποτέ δεν το έκανα ούτε πρόκειται για αυτό ακριβώς το λόγο). Το συμβόλαιο δε λέει τίποτα για 3 μήνες. Αυτό είναι παρανόηση που κάποιοι κυκλοφόρησαν άγνωστο για ποιό λόγο. Στους 3 μήνες χωρίς ενεργοποίηση οφείλει η hol να σε ενημερώσει για εναλλακτικές λύσεις. Δε λέει πουθενά ότι δεσμεύεσαι σε τίποτα για 3μηνο. Ίσα ίσα δεν ισχύει καν η σύμβαση πριν την ενεργοποίηση.

Stefanos83
01-01-08, 02:40
Καλησπέρα παιδες και χρονια πολλα!

Πριν κανα μηνα (28/11/07) πηρα το πακετο double play της HOL, την επομενη (29/11) εκανα την αιτηση και οπως καταλαβαινεται ακομα περιμενω ενεργοποιηση.

ολο αυτο το καιρο βεβαια μπαινω στο φορουμ και διαβαζω για ολα αυτα τα απιστευτα προβληματα που υπαρχουν ειτε μεχρι να συνδεθεις, αλλα ακομη κι οταν τελικα συνδεθεις. Κι επειδη και μια φιλη μου που συνδεθηκε σε καμια 20ρια μερες απ'την αιτηση της (Ω τι τυχη!), ειχε πολλα προβληματα (διακοπη τηλ. για μια βδομαδα, χαμηλες ταχυτητες περιπου μεχρι 5mbps) σκεφτομαι να διακοψω την αιτηση και να παρω connex (ξερω,ξερω αρχιστε τα καντηλια απο τωρα).

οι ερωτνησεις ειναι οι εξης:
1. τη διαδικασια ακριβως πρεπει να κανω?
2. εχω προπληρωσει τους τρεις πρωτους μηνες (πακετο γαρ). τα λεφτα αυτα επιστρεφονται?
3. πληρωνω τελος αποσυνδεσης (πιας συνδεσης):rofl:?
4. εχει σημασια οτι θα το κανω πριν την παροδο τριων μηνων που το συμβολαιο λεει οτι ειναι το μεγιστο χρονικο διαστημα για την ενεργοποιηση?

1. Στέλνεις φαξ , φωτοτυπία 2 όψεων και αναφέρεις πανω οτι επιθυμείς την διακοπή του αιτήματος 2play τον αριθμό του τηλεφώνου και γενικά οτι περισότερο στοιχείο βάλεις , τόσο το καλύτερο . Αριθμός που το στέλνεις είναι ο 2130005769

2. Αυτό δεν εχει να κάνει τιποτα με την HOL , αλλα με το κατάστημα που το αγόρασες . Το πιο πιθανό , είναι να σου κάνουν πίστωση τα χρήματα για να πάρεις κατι αλλο απο αυτούς .

3. Χωρίς σύνδεση , δεν υπάρχει και τέλος αποσύνδεσης . Αλλα αν έχει ξεκινήσει η φορητότητα και είσαι κοντά στην ολοκλήρωση και θες να το κόψεις , μπορεί να χρειαστεί να δώσεις 35ε στον ΟΤΕ για επανασύνδεση .

4. Καμια , αυτο που λέει τον συμβολαίο είναι οτι αμα δεν ενεργοποιηθείς σε 3 μήνες θα σε πάρει κάποιος απο την εταιρεία να σου προτίνει εναλλακτικές λύσεις .

Υ.Γ. Θεωρω τραγικό οτι πας να διακόψεις μια αίτηση που έχεις προπληρώσει και που μπορεί να χάσεις τα λεφτα σου, επειδη καποιοι αλλοι , είχανε προβληματα .

Alexandrerg
01-01-08, 15:27
Ευχαριστώ ρε boys για την τοσο συντομη και περιεκτικη απάντηση.

εχω ομως ακομα μια απορια. Εχω isdn γραμμη, και οταν αγορασα το πακετο μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν isdn πακετα, αλλα η γραμμη μου θα μετατραπει σε pstn. αυτο πως ακριβως θα γινει? δηλ. θα το κανει η hol, θα με ενημερωσει ποτε θα γινει αυτο? οταν γινει θα πρεπει να βάλω τον fritzορα? Και επισης ειδα στο eshop οτι δίνει πακετα hol double play pstn ή isdn, why?

Παντως θα ακολουθησω τας συμβουλας σας και θα περιμενω... αιντε να δουμε

ΥΓ. ενταξει δεν με χαλαει και να παρω πραγματα αξιας 109 ευρω με πιστωση. Ουτως η αλλος θελω να κανω μια αναβαθμισουλα:oneup:
ΥΓ2. Α. τελικά ειναι voip η ομιλια ή οχι? Αυτη η φίλη μου πάντως όποτε της κοβεται το internet κοβεται και το τηλ., και παιρνοντας την ΤΥ της ειπαν οτι οντως ετσι γινεται. δεν ειναι λιγο τραγικο αυτο?

Stefanos83
02-01-08, 02:47
Ευχαριστώ ρε boys για την τοσο συντομη και περιεκτικη απάντηση.

εχω ομως ακομα μια απορια. Εχω isdn γραμμη, και οταν αγορασα το πακετο μου ειπαν οτι δεν υπαρχουν isdn πακετα, αλλα η γραμμη μου θα μετατραπει σε pstn. αυτο πως ακριβως θα γινει? δηλ. θα το κανει η hol, θα με ενημερωσει ποτε θα γινει αυτο? οταν γινει θα πρεπει να βάλω τον fritzορα? Και επισης ειδα στο eshop οτι δίνει πακετα hol double play pstn ή isdn, why?

Παντως θα ακολουθησω τας συμβουλας σας και θα περιμενω... αιντε να δουμε

ΥΓ. ενταξει δεν με χαλαει και να παρω πραγματα αξιας 109 ευρω με πιστωση. Ουτως η αλλος θελω να κανω μια αναβαθμισουλα:oneup:
ΥΓ2. Α. τελικά ειναι voip η ομιλια ή οχι? Αυτη η φίλη μου πάντως όποτε της κοβεται το internet κοβεται και το τηλ., και παιρνοντας την ΤΥ της ειπαν οτι οντως ετσι γινεται. δεν ειναι λιγο τραγικο αυτο?

Κοιτα αμα μιλησες στο καταστημα και στο κοβουν το πιστωτικό ...γιατι οχι ?
Συνήθως γίνετε μετατροπή απο ISDN σε PSTN αλλα οχι παντα . Με την δεύτερη γραμμη της ISDN έχεις και 2ο αριθμό ?

Προς το παρών οταν σου κόβεται το internet σου κόβετε και το τηλέφωνο , ετσι δουλεύει το VOIP . Αλλα απόσο ξέρω θα το αλλάξουν .

Βασικά , αμα μπει η HOL και παίζει κανονικά , σε λίγους μήνες εχεις βγαλει τα 100ε που πλήρωσες ( σε σχέση με τον ΟΤΕ που πληρώνεις τωρα ) .

georgex
02-01-08, 03:17
Κοιτα αμα μιλησες στο καταστημα και στο κοβουν το πιστωτικό ...γιατι οχι ?
Συνήθως γίνετε μετατροπή απο ISDN σε PSTN αλλα οχι παντα . Με την δεύτερη γραμμη της ISDN έχεις και 2ο αριθμό ?

Προς το παρών οταν σου κόβεται το internet σου κόβετε και το τηλέφωνο , ετσι δουλεύει το VOIP . Αλλα απόσο ξέρω θα το αλλάξουν .

Βασικά , αμα μπει η HOL και παίζει κανονικά , σε λίγους μήνες εχεις βγαλει τα 100ε που πλήρωσες ( σε σχέση με τον ΟΤΕ που πληρώνεις τωρα ) .

To μετά όπως και το τζάμπα έχει πεθάνει.
Γιατί να πληρώνεις pstn τηλεφωνία ενώ θα σου την παρέχει "μετά" ?

Δηλαδή πόσο μετά ?

Πολύ παραπλανητική διαφήμιση πέφτει και η ΕΕΤΤ κοιμάται...
Αν κοπεί το ρεύμα Τηλεφωνο τέλος
Αν κοπεί το internet Τηλέφωνο τέλος...
Δηλαδή PSTN κατά φαντασίαν !

theopan
02-01-08, 12:47
Αν κοπεί το ρεύμα Τηλεφωνο τέλος
Αν κοπεί το internet Τηλέφωνο τέλος...
Δηλαδή PSTN κατά φαντασίαν !

Δε δήλωσαν ποτέ ότι δίνουν PSTN. Όσο για τα πλεονεκτήματα της PSTN από τους εναλλακτικούς (όπως της forthnet ας πούμε), έχω σοβαρές επιφυλάξεις. Η πλειοψηφία εκεί, αντιμετωπίζει προβλήματα με την τηλεφωνία κυρίως, παρά με το internet. Η τηλεφωνία είναι που κόβεται και όχι το adsl. Και στον ΟΤΕ που είμαι εγώ, πριν 1-2 χρόνια το τηλέφωνό μου ήταν κομμένο 3-4 μέρες, και το adsl στη vivodi που είχα τότε δούλευε κανονικά! Άσε που ούτως ή άλλως ασύρματα τηλέφωνα χρησιμοποιούμε οι περισσότεροι (που έτσι κι αλλιώς δε δουλεύουν σε διακοπή ρεύματος) και προσωπικά ούτε κάνω τον κόπο να βάλω τηλέφωνο με καλώδιο στην πρίζα για τα 20 λεπτά- 1 ώρα που θα κοπεί το ρεύμα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.