PDA

Επιστροφή στο Forum : Εχω Απελπιστει πια !!!!



nikoslykos
01-01-08, 02:32
εδω και 1,5μηνα που εχει ολοκληρωθει η υποτυθέμενη αναβαθμηση μου στα "24" και το ρουτερ μου συγχρονιζει μονο στα 5,4mbps..εχω δηλωσει βλαβη μεσω τηλεφωνου και ticket πανω απο 12 φορες και δεν κανουνε ΤΙΠΟΤΑ !!!πριν την αναβαθμηση μου ειχα attainable 16ΜΒPS και μετα τη ναναβαθμηση με τα ΙΔΙΑ στατιστικα επεσε στα 5mbps !!! σε καποιο PC εχω 2 screenshot πριν και μετα την αναβαθμηση και θα τα χρησιμοποιισω ως αποδεικτικα στοιχεια οτι ΑΥΤΟΙ μου το εριξαν και οποτε τους ροταω αυτο γιατι εγινε απλα δεν μου απαντανε !!!

εσεις τι με συμβουλευετε?
1.να περιμένω
2.να κανω καταγκελια??..

διαλεγετε και περνετε :lol:

MNP-10
01-01-08, 03:04
Για ριξε μια τα screenshots.

aa144
01-01-08, 13:35
Έχει συμβεί και σε άλλους παρόμοιο περιστατικό, όχι στην έκταση που λες, μετά την "αναβάθμιση" και εξαιτίας την αλλαγής πόρτας στο Dslam μάλλον, υπάρχει μεγάλη διαφορά στην απόδοση.

Καλύτερα να πας σε 2play 6/1 και όχι 24/1, επειδή θα έχεις μια μόνο σύνδεση στο Dslam του εναλλακτικού και κατά τη γνώμη μου αυτό είναι το πιο αξιόπιστο σενάριο για να κοιμάσαι ήσυχος.

Tem
01-01-08, 13:37
εσεις τι με συμβουλευετε?
1.να περιμένω
2.να κανω καταγκελια??..

διαλεγετε και περνετε :lol:

να εξετάσεις και το ενδεχόμενο αλλαγής παρόχου ;)

nikoslykos
01-01-08, 20:20
πηρα και σημερα και μου ειπαν οτι απο τη μερια τους δεν υπαρχει καποιο προβλημα..και λενε ΘΑ στειλουν τεχνικους του ΟΤΕ να κοιταξουν το καφαο της πολικατοικιας και τις καλοδιοσεις μου...ασ ελπισω ΕΣΤΩ να στειλουν τους τεχνικους...2.να αλλαξω παροχο?..ασε καλύτερα δεν εχω ορεξη να μπλεκω στις διαδικασιες παλι αλλα αν δω οτι δε βγαζω ακρη ισως να το σκεφτω..αλλα ακομα δεν καταλαβένω γιατι το SNR εχει πεσει μετα την αναβαθμηση...τωρα κυμαινεται αναμεσα 7 - 10..ενω πριν τη αναβαθμηση ειχα πανο απο 17..μονο το Attuenation μου βελτιωθηκε και πηγε στα 16 και ο τεχνικος μου ειπε οτι ειμαι πολι κοντα σε dslam και δε δικαιολογηται αυτο το προβλημα...τι να πω..

aa144
02-01-08, 00:00
Το S/N ratio έπεσε σαν αποτέλεσμα της αύξησης της ταχύτητας σύνδεσης, είναι φυσιολογικό να συμβεί αυτό.

Στείλε το γράφημα του ΦΡΙΤΣ να δούμε τι τρέχει.

Που ακριβώς στο Χαϊδάρι είσαι; Γιατί λες ότι είσαι πολύ κοντά στο Dslam.

baskon
02-01-08, 00:52
Με attenuation 16 είναι σχετικά κοντά στο dslam!
Για κάποιο λόγο έχει πάρα πολύ θόρυβο.
Πριν την αναβάθμιση τι ταχύτητα είχες;

nikoslykos
02-01-08, 01:30
http://imageshack.gr/files/oow03id8onroci08ldia.jpg (http://imageshack.gr/view.php?file=oow03id8onroci08ldia.jpg)

πριν κανω την αναβαθμηση ειχα 4mbps δουλευε τελεια δεν εχανα τπτ..και ειχα attainable 16ΜΒPS με SNR 17..

aa144
02-01-08, 01:38
Μήπως έχεις κρατήσει γράφημα από την εποχή πριν και μετά; Γιατί εκεί θα φανεί αμέσως που πήγε το Attainable που λείπει.

baskon
02-01-08, 01:46
Όπως ανεφερε και ο ΄φίλος πριν ενώ στα 4 mbit είχε snr 17 + , τώρα που συγχρονίζει στα 6 έχει 7-10 και για αυτο συγχρονίζει τόσο χαμηλά.
Κάτι έγινε και απεκτησε θορυβο η γραμμή του.
Δεν οφείλεται στην αυξηση της ταχύτητας καθως αυτη ήταν πολύ μικρή και μια αυξηση απτα 4 στα 6 θα επηρεαζε το πολύ κατα 3-4 db το snr.΄
Δε μπορεις να κάνεις κάτι.Το μονο που μπορεις να κανεις είναι να κοι΄τάξεις μήπως κατι έγινε στις συνδεσεις του σπιτιου σου μέχρι το κατανεμητή ,ή να δηλωσεις βλάβη στη Hol μήπως και φιλοτιμιθουν και το κοιταξουν..

aa144
02-01-08, 02:21
'Εχεις δίκιο για το S/N ratio, δεν δικαιολογείται τόση πτώση, θα ήθελα βέβαια να δω και το γράφημα.

Παρόλα αυτά, είναι εξαιρετική σύμπτωση να απέκτησε πρόβλημα στην καλωδίωση από τον κατανεμητή μέχρι το ρούτερ, ταυτόχρονα με την "αναβάθμιση" ταχύτητας. Οι πιθανότητες να συμβεί κάτι τέτοιο είναι σχεδόν μηδενικές. Φυσικά και πρέπει να ελεγθεί το κύκλωμα του σπιτιού του, αλλά θα είναι πράγματι μια απίστευτη σύμπτωση αν βρεθεί πρόβλημα εκεί που παρουσιάστηκε τη στιγμή που έγινε η "αναβάθμιση".

Αντίθετα, αν του άλλαξαν πόρτα στο Dslam, τότε πολλά μπορεί να έχουν συμβεί από εκείνη την πλευρά.

nikoslykos
02-01-08, 14:34
αυτη τη στιγμη θα πρεπει να βρω σε ποιο PC η σε ποιο εκληρο ειναι ( και εξωτερικο..) (τα screenshot.) αλλα θα τα βρω που θα παει :lol:
και λογικα θα προχωρησω σε καταγκελια γιατι παει σχεδον 1,5 μηνας... + μου ειχαν πει οτι θα στειλουν τεχνικους του οτε εδω και 2 βδομαδες...

nikoslykos
02-01-08, 21:01
Τελικα πριν απο 5 λεπτα η HOL επικοινωνησε μαζι μου..μου ειπαν να ριξω την ταχυτητα απο 24/1 σε 6/1..γιατι ο χαλκος που περναει απτο σπιτι μου ειναι χαλια και οπως μου ειπαν "Σκουριασμενος"...τι να πω.. αυτο σημαινει οτι οτι εταρια να βαλω παλι τοσο θα πιανω :(

guzel
02-01-08, 21:03
@nikoslykos

τι να πω κ εγω που ειμαι σε adsl2+ oτε και στγχρονιζω στα 1400 ?

traderman
02-01-08, 22:24
εσυ guzel οτι και να πεις δεν εισαι αντικειμενικος αρα μην ξοδευεις θερμιδες.
nikoslykos εγω δεν πιστευω οτι ειναι θεμα χαλκου οπως εχει αποδειχτει ειναι μονο μια δικαιολογια.
δοκιμασε οτε η αλτεκ.

Υ.Γ.guzel μας δουλευεις φιλε,αλλου λες οτι εισαι hol και μαλιστα φανατικος fan με ειδικη εξυπηρετηση απο το τηλεφωνικο κεντρο της hol και εδω μας λες οτι εισαι οτε και μαλιστα δυσαρεστημενος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.