PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία



riddle3
01-01-08, 02:34
Γειά σας, χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά. Θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς στη Θεσσαλονίκη περιοχή Χαριλάου τί είδος Dslam έχουνε ( ή αν υπάρχει κάποιος τρόπος να βρεθεί π.χ. μέσω τηλεφώνου αν το λένε/ξέρουνε βέβαια) για τα 24mbit (πακέτο double play) και όποιος ανήκει σε αυτό το Dslam με τί μόντεμ κλειδώνει η ταχύτητα αν όχι στα 24 τουλάχιστον στα 20mbit. Ευχαριστώ

hel
01-01-08, 12:55
Να ξέρεις ότι η ταχύτητα εξαρτάται κυρίως από την γραμμή σου.
Ωραίο avatar!

manoulamou
01-01-08, 13:05
Καλή Χρονιά:

FAQ: Γιατί δεν πιάνω 24 Mbps? (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=158820)
Δημοσιεύτηκε από : MNP-10 (23-12-07)

Για να μετρήσετε κατά προσέγγιση το θεωρητικό maximum
για το πόσο πρέπει να πιάνετε με βάση την εξασθένηση της γραμμής (attenuation) που δείχνει το router σας,
χρησιμοποιείστε το adsl calculator (http://www.adslgr.com/features/adsl_calculator.php) .:)

riddle3
01-01-08, 14:28
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, αλλά θα με βοηθούσαν απαντήσεις απο φίλους που είναι και αυτοί στο Dslam Χαριλάου. Επειδή έχει τύχει με διαφορετικά μόντεμ να έχω και διαφορετικά attenuation, και ήμουν και σε άλλη πόλη της Ελλάδος με Οτε αντίστοιχα (Ιωάννινα), θα ήθελα να παρακαλέσω όποιος μπορεί να απαντήσει (εφόσον ανήκει στο Χαριλάου) με τί μόντεμ είναι εφόσον κλειδώνει σε 20-24 ταχύτητα (που αναγράφεται μέσα στα στατιστικά του μόντεμ) και αν γνωρίζει π.χ. αν το Dlsam είναι το ίδιο με του ΟΤΕ, γιατί έμαθα στις 24αρες γραμμές του ΟΤΕ συγκεκριμένα 3 φίλοι έχουν άψογες ταχύτητες με Αλκατελ 536 ενώ με Usr 9108 έχαναν τουλάχιστον 400k/s και τους έβγαζε υψηλότερο attenuation ( παρόλο που όταν είχανε τα 2mbit, δεν είχαν πρόβλημα, για τι μελλόντική χρήση που ήρθε και σύντομα τώρα κάθονται στα ράφια)

Στοιχεία : USR 9112, Runtime Code Version : 1.01.023
Data Rate Downstream 16017 (Kbps.) (στην πράξη απο ftp πιάνω 1.2mb/s συνήθως και πριν 4μήνες είχα δεί μια ολόκληρη μέρα και 1.5 αλλά κράτησε λιγο :( )
Attenuation Downstream 11 dB

P.S. Πιστεύω η γραμμή μου είναι μια χαρά (καλωδιώσεις κτλ.) Είμαι αρκετα σίγουρος ότι με το "σωστό" μόντεμ θα έχω και καλύτερα αποτελέσματα.

riddle3
06-01-08, 15:33
Κάποιος απο το Dslam Χαριλάου με στατιστικά (Data Rate) 20-24mbps να παραθέσει το τύπο του μόντεμ που χρησιμοποιεί παρακαλώ..

riddle3
18-01-08, 20:20
Συγνώμη παιδιά αλλά δε μπορεί κανένας σας να μην ανήκει στο dslam της Χαριλάου και να μην έχει καλό line rate. Δώστε μια σύντομη απάντηση στο τί ρούτερ χρησιμοποιείτε..Σας ευχαριστώ και συγνώμη αν η επιμονή μου ενοχλεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.