PDA

Επιστροφή στο Forum : ghost 2003 Ghreboot πρόβλημα



skontos
02-01-08, 13:35
Ghost 2003 και GHREBOOT

Έχω λειτουργικό XP με SP2 . Ο δίσκος είναι χωρισμένος σε δυο partision (SATA disk ) και προσπάθησα να κάνω clone τον C: με το Ghost 2003 . Ακολούθησα τον οδηγό για την εργασία αυτή και σε κάποια στιγμή οδηγήθηκε σε περιβάλλον DOS για να αρχίσει η διαδικασία και εκεί κόκαλο όλα. Βγήκε μια οθόνη με μια κλεψύδρα που καταλαβαίνεις ότι σε λίγο αρχίζει η διαδικασία αλλά δεν γίνετε τίποτα. Δοκίμασα να κάνω επανεκκίνηση αλλά πάντα βγαίνω σι περιβάλλον DOS χωρίς να μπορώ να μπω σε Windows. Εκτελώ και την εντολή που μου βγάζει << ghreboot >> σύμφωνα με την οποία μπορώ να μπω στα Win….αλλά τίποτα.
Απ΄ότι εχω καταλάβει εχει πειραχτεί το MBR . Υπάρχει δοκιμασμένος τρόπος επιστροφής στα XP ???

P.S Όταν εγκατέστησα το Ghost 2003 δεν έκανα update.

........Auto merged post: skontos added 72 Minutes and 4 Seconds later........

Καμμιά Ιδέα ??????

skontos
03-01-08, 21:05
Τελικά το πρόβλημα επιλύθηκε με Βoot cd gsost 2003 και κατέβασμα καινούργιου GHREBOOT από Symantec ...οπότε οδηγήθηκα στα XP ασφαλέστατα.
Προσοχή Προσοχή Ghost 2003 και SATA ......DANGER

Καλή χρονιά

29gk
03-01-08, 21:14
Yπαρχει η παραμετρος -noide παντως οταν τρεχεις την εκδοση 2003 απο DOS ( εχεις εκκινησει απο δισκετα / cd εκκινησης ). Αυτη χρησιμοποιειται οταν οι δισκοι ειναι SATA και - χωρις να θυμαμαι και πολυ καλα - νομιζω μπορουσες να την περασεις και στο παραθυρικο κομματι.

GeoXrh
22-07-09, 02:58
Παιδιά ΣΟΣ. Ακριβώς το ίδιο πρόβλημα με τον skontos μόνο που δεν καταφέρνω να δημιουργήσω (σε άλλο pc φυσικά) το Ghost 2003 Boot CD. Ξεκινάω το Norton Ghost Boot Wizard, επιλέγω MS-DOS, στο επόμενο παράθυρο δεν ξέρω τι να δώσω στο πλαίσιο Parameters για να μου το στείλει σε CD. Αν το αφήσω κενό και πάω επόμενο, ζητάει δισκέτες κλπ.
Ευχαριστώ για κάθε βοήθεια.

@ ADSLgr.com All rights reserved.