PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για RAID



deeph
11-04-05, 10:39
Εχω ενα δισκο maxtor 80gb 7200rpm sata και θελω να αγορασω αλλον ενα δισκο.Για δημιουργησω raid stripping ωστε να αυξησω ταχυτητα πρεπει ο δευτερος δισκος να ειναι ακριβως ιδιος(ταχυτητα,στροφες και τετοια)?Αν βαλω ας πουμε τον raptor της WD που ειναι 10000στροφες και πολυ πιο γρηγορος θα δουλεψει το θεμα;Ξερω οτι για να κανεις mirror πρεπει να ειναι ακριβως οι ιδιοι δισκοι.Με το stripping τι γινεται?

hedgehog
11-04-05, 11:01
έχω την εντύπωση πως μπορούν να είναι διαφορετικοί αλλα θα δουλεύουν και οι δύο βάση των δυνατοτήτων του μικρότερου. Αυτα τα λέω με επιφύλαξη... ας πει την γνώμη του και κανένας άλλος.

yiapap
11-04-05, 11:22
Αν η διαφορά είναι στη δομή του δίσκου (π.χ. μέγεθος) θα δουλέψει παίρνοντας όμως σαν μέγεθος το μέγεθος του μικρότερου (π.χ. HDD80MB + HDD100MB = RAID0160MB).
Τώρα για την ταχύτητα έχω σοβαρές αμφιβολίες, ειδικά αν μιλάμε για on board controller. Καλύτερα να πάρεις έναν στις 7200 αφού είτε έτσι είτε αλλιώς η διαδικασία θα ολοκληρώνεται μόλις τελειώσει η εγγραφή/ανάγνωση στον πιο αργό από τους δύο.

Αν το έχει δοκιμάσει πάντως κάποιος και μένα με ενδιαφέρει η απάντηση.

deeph
11-04-05, 12:07
O controller ειναι onboard της silicon image στην μητρικη gigabyte 8knxp.οι δισκοι ειναι και οι 2 80αρηδες.Η μονη διαφορα ειναι στην ταχυτητα.Αν λοιπον ο raptor χανει την ταχυτητα του δεν με συμφερει να το παρω.Καλυτερα να παρω 2 40αρηδες raptor ή εναν maxtor σαν αυτον που εχω να κανω την δουλεια μου.Να ρωτησω η διαφορα στην ταχυτητα απο τον ενα maxtor που εχω τωρα ειναι μεγαλη αν βαλω δυο raid0;ή δεν αξιζει ο κοπος;

aesir
11-04-05, 12:23
Επίσης για να δημιουργήσεις RAID 0 σε nVidia chipset πρέπει δυστυχώς να είναι και οι δυο δίσκοι άδειοι, αλλιώς θα πρέπει να κάνεις backup πρωτού κάνεις την διαδικασία.

yiapap
11-04-05, 12:26
Πάρε έναν Maxtor σαν αυτόν που έχεις.
Έχω ακριβώς την ίδια μητρική GA 8KNXP σε 2 μηχανήματα (δουλειά+σπίτι) και ενώ στο σπίτι έχω ΒΑΡΕΘΕΙ να έχω προβλήματα με τον controller (1 πλήρες failure ανά μήνα), στη δουλειά μου παίζει άψογα.
Και στα 2 συστήματα όμως έχω ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιους δίσκους (UATA WD JB 80GB)

H διαφορά με RAID 0 είναι σημαντική 10~40% μετρήσεις με Sisoft Sandra (ακριβώς στη μητρική σου) πριν και μετά το Raid- πάντα σε UATA δίσκους, UATA RAID
Όμως θα πρότεινα, ευαίσθητα δεδομένα (φωτογραφίες, απαραίτητα έγγραφα κτλ) να τα έχεις και σε IDE δίσκο και να κρατάς ένα image του δίσκου σου π.χ. με Ghost.
Από την τραγική εμπειρία μου με το PC του σπιτιού είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητο!

yiapap
11-04-05, 12:28
Επίσης για να δημιουργήσεις RAID 0 σε nVidia chipset πρέπει δυστυχώς να είναι και οι δυο δίσκοι άδειοι, αλλιώς θα πρέπει να κάνεις backup πρωτού κάνεις την διαδικασία.

Σωστά! Και δεν έχει σχέση με το chipset, όταν κάνεις το Raid ουσιαστικά οι δυο δίσκοι θα ξαναδιαμορφωθούν, οπότε κράτησε backup των αρχείων σου και ετοιμάσου να ξαναπεράσεις τα πάντα.

aesir
11-04-05, 13:16
Σε Intel ICH6R γίνεται να κάνεις build RAID 0 χωρίς να χρειαστεί να κάνεις backup τα data πρώτα...

yiapap
11-04-05, 13:21
Σε Intel ICH6R γίνεται να κάνεις build RAID 0 χωρίς να χρειαστεί να κάνεις backup τα data πρώτα...
Ενδιαφέρον!
Πάντως η 8KNXP που έχω με το ICH5R δεν έχει τέτοια δυνατότητα (ή δεν τη βρήκα πουθενά;)

aesir
11-04-05, 13:28
Ενδιαφέρον!
Πάντως η 8KNXP που έχω με το ICH5R δεν έχει τέτοια δυνατότητα (ή δεν τη βρήκα πουθενά;)

Eίναι feature του ICH6R όπως επίσης και το οτι μπορείς να κάνεις RAID 10 (0+1) με 2 μόνο drives αντί για 4 που χρειάζονται κανονικά.

deeph
11-04-05, 14:11
Κανα καλο προγραμμα για backup εκτος απ΄το ghost.Εχω ακουσει διαφορα γι'αυτο.

yiapap
11-04-05, 15:48
Κανα καλο προγραμμα για backup εκτος απ΄το ghost.Εχω ακουσει διαφορα γι'αυτο.
Norton Ghost 9.
Ότι κι αν έχεις ακούσει είναι για προηγούμενες εκδόσεις.
Πίνω νερό στο όνομά του- και όπως σου είπα έχω ΠΟΛΥ συχνά failures.

Γιατί:
1. Κάνει scheduled images τη νύχτα (το PC τρέχει 24/7)- πάνε τα παλιά "κάνε reboot, ξεκίνα με τη δισκέτα του Ghost και βλέπουμε".
2. Κάνει incremental backups δλδ. Παίρνεις ένα Full Backup π.χ. την Κυριακή και μετά κάθε βράδυ παίρνεις μόνο τις διαφορές (τα αρχεία που αλλάχθηκαν). Στο C partition μου (~40GB δεδομένων) υπάρχει ένα κύριο backup των 19GB και άλλα 6 από 80 έως 800 ΜΒ
3. Το CD του είναι bootable με Windows PE= Προεγκατεστημένο περιβάλλον για να μην έχεις πρόβλημα από οτιδήποτε- Μόνο κράτα τους Raid drivers σε δισκέτα. Μπουτάρεις από το CD του δείχνεις τον (IDE/SATA & όχι RAID) δίσκο με τα backup και τέλος. Σε 20 λεπτά έχεις το σύστημά σου πίσω.
4. Έχει πλήρες reporting και αποστολή email αν κάτι πάει στραβά.

<edit>
Ελπίζω να μην πάρει γραμμή αυτό το νήμα ο Wan γιατί είπα τη λέξη "Νόρτωνας".
ΑΜΑΝ! Το ξανάκανα... :x
(έχω επίσης NAV 2003 και Norton Internet Security 2003).
Tα Norton Utilities τα έβγαλα εδώ και πολλά χρόνια.

Τροφή για τα WanBots: Norton, Nortonας, Νόρτων, Νόρτωνας, Νόρτονας, Νόρτωνες, ΝΟΡΤΟΝΑΣ, Νόρτον

deeph
13-04-05, 01:35
Ευχαριστω πολυ.Θα το δοκιμασω και θα σου πω εντυπωσεις...

iml
13-04-05, 14:46
Τα ίδια πράγματα κάνει και το Acronis True image.
Εχει προγραμματιζόμενα backup, incremental backups, boot cd, σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις restore το pertition που είναι εγκατεστημένο το σύστημά σου. Αυτό που μου αρέσει (δεν ξέρω αν το κάνει το Ghost) είναι ότι το image που θα πάρεις, ακόμα και αν είναι του συστήματος (C:/) μπορείς να το περάσεις σε οποιονδήποτε άλλο σκληρό (αυξομιώνοντας αυτόματα το μέγεθος του partition από το πρόγραμμα) αρκεί να υπάρχει ο απαραίτητος χώρος. Δηλώνω ρητά ότι καλύτερο είναι το RAID (mirroing) για ασφάλεια δεδομένων. Και στο raid 0 και στο 1, η ταχύτητα θα είναι αυτή αυτή του αργότερου σκληρού, το δε μέγεθος του μικρότερου.

Ακου και το σενάριο που το ACRONIS με ξελάσπωσε. O MAXTOR 160Gb χτύπησε και πήρα άλλον.Είχα backup αλλά η αστοχία του υλικού ήταν τέτοια που ο σκληρός δεν ναγνωριζόταν καν από τις μητρικές πλεον. Εγκατάσταση από την αρχή, αγορα λίγες μέρες μετά Western Digital πάλι στα 160Gb, και προσπάθεια δημιουργίας RAID (mirror) για ασφάλεια. Προκύπτει ότι ο καινούριος σκληρός είναι κατι kbytes μικρότερος από τον πρώτο οπότε δεν γίνεται το RAID. Παίρνω image από τον Maxtor (όλα τα partition) και τα μεταφέρω στον καινούριο δίσκο. Ο νέος δούλεψε κανονικότατα, σαν να ήταν όλα εγκατεστημένα σε αυτόν από την αρχή. Δημιουργία RAID κανονικά πλέον, αφού τώρα πια οι χωρητικότητες σύμφωνα με το bios είναι σωστες. 5 μήνες μετά, αγορά μεγαλύτερου σκληρού (200gb) και μεταφορά μεσω του True image του λειτουργικού στον καινούριο δίσκο. Ολα δούλεψαν ρολόι.
Το boot cd το χρησιμοποίησα σε κάποιες περιπτώσεις που το λειτουργικό δεν δούλευε κανονικά.Κάνεις boot από το cd , και επαναφέρεις κάποιο image του C:/ που όλα δουλευαν κανονικά. Για 12gb προγράμματα (Office, windows, plus,εφαρμογες video, mp3 κτλ) το image είναι περίπου 6gb, που δεν είναι πρόβλημα να κρατώ σε κάποιο σκληρό. Ξέχασα τι πάει να πει επανεγκατάσταση των Windows και το βαρετότερο όλων το setάρισμα των εφαρμογών που χρησιμοποιώ συχνά.

123456789
14-04-05, 00:07
Σε γενικές γραμμές το mirroring προστατεύει από hardware errors και όχι από software errors.

Μία καλή τεχνική είναι να έχεις σε ένα φυσικό δίσκο το σύστημα και τις εφαρμογές και σε έναν άλλο τα δεδομένα.
Στον δεύτερο που θα είναι μεγαλούτσικος παίρνεις συχνά-πυκνά ghost του πρώτου και είσαι ΟΚ (ο π΄ρωτος θα έχει περίπου 6-8 GB χωρητικότητα).
Αν σου σκάσει ο δεύτερος χάνεις τα δεδομένα. Αρα, πρέπει να έχεις και σε κάποιο άλλο μέσο τα δεδομένα.
Μπορείς να έχεις τα δεδομένα και σε κάποιο άλλο υπολογιστή και να κάνεις συγχρονισμό με κάποιον εξωτερικό δίσκο (πχ με την εφαρμογή ανοιτού κώδικα treecomp), ή να έχεις μόνο τον εξωτερικό δίσκο.

Ξέρω φαίνεται υπερβολικά πρόχειρη η παραπάνω σκέψη, αλλά πέρασαν πολλές δοκιμές και εφαρμόστηκαν πολλές πολιτικές μέχρι να την υποστηρίξω...

iml
14-04-05, 00:30
Προτιμώ τη λύση Λειτουργικό, προγράμματα, downloads σε ενα δίσκο (σε διάφορα partitions), και ευαίσθητα δεδομένα σε συστοιχία RAID (mirror) αναγκαστικά. Αν χωράει και τα images εκεί, τόσο το καλύτερο. Οποιος σκληροπυρηνικός-με την καλή έννοια- μπορεί να διαθέσει τα χρήματα για RAID ΚΑΙ στο σκληρό που έχει εγκατεστημένο το λειτουργικό, κακό δεν κάνει.
Συγχρονισμός με εξωτερικό δίσκο είναι μια λύση, αλλά με RAID πρακτικά το "ίδιο πράγμα" δεν πετυχαίνεις?

yiapap
14-04-05, 13:56
Θεωρητικά και το Ghost επιτρέπει την αλλαγή δίσκων. (Θεωρητικά=Δεν το δοκίμασα)
Αυτό που επίσης δεν ανέφερα είναι ότι το Boot CD με τα Windows PE σου δίνει και μια σειρά εργαλείων (π.χ. chkdsk), κάτι ανάλογο με το Bart PE.

Τώρα το δικό μου αγαπημένο configuration είναι ΟΛΑ σε Raid 0 (διαφορετικά partition) + έναν IDE/SATA ανεξάρτητο δίσκο όπου κρατιούνται ΤΑ (όχι τΟ) backup. Ένα backup των μη σημαντικών φακέλων/partitions (π.χ. Downloads/Music) που το ανανεώνω όταν έχω χρόνo. Καθημερινό (incremental backup) του C:\ (OS, προγράμματα, προσωπικά αρχεία). Προγραμματισμένο εβδομαδιαίο ΔΕΥΤΕΡΟ backup του System State και των εγγράφων από το κλασσικό NT Backup.
Το παραπάνω το χρησιμοποιώ γιατί το RAID0 πραγματικά αυξάνει τις επιδόσεις χωρίς overclocking αλχημείες και βέβαια γιατί με αυτό το configuration χρειάζεσαι μόνο 3 δίσκους (2 RAID0 + 1 IDE/SATA)

Στη δουλειά όπου τα αρχεία είναι ακόμη πιο σημαντικά χρησιμοποιώ RAID 5 (σε PCI ATA-RAID controller), ghost image σε άλλο partition και δικτυακό backup (Veritas) για τα "σημαντικά" αρχεία (από email ώς έγγραφα)

giokas
14-04-05, 16:59
yiapap αυτο για το veritas που ειπες μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος?Να δωσεις δηλαδη μια περιγραφη για το προγραμμα.Χρησιμοποιω το second copy 2000 για το net backup αλλα ειναι πολυ αργο.

yiapap
14-04-05, 17:16
yiapap αυτο για το veritas που ειπες μπορεις να γινεις πιο συγκεκριμενος?Να δωσεις δηλαδη μια περιγραφη για το προγραμμα.Χρησιμοποιω το second copy 2000 για το net backup αλλα ειναι πολυ αργο.
Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=9653)
Το Veritas είναι όλα τα λεφτά. Δυστυχώς το ρητό ισχύει και για την απόδοση αλλά και για την αγορά του

geo71
24-06-05, 08:57
Καλημέρα παίδες,

σκέφτομαι να αγοράσω 1 SATA controller + 2 Maxtor 200GB για να τους βάλω σε RAID διάταξη σε υπάρχον σύστημα με 2 δίσκους ATA133 40 και 200 GB, που έχουν αντίστοιχα σύστημα/εφαρμογές και download/vmware/emulators/photo.

Επειδή δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με τα raid, με μια πρώτη ανάγνωση των προηγούμενων post, προτεινόμενη λύση είναι:
- Στον 40-άρη το σύστημα
- Στον 200-άρη τα backup
- Στο raid όλα τα υπόλοιπα (κυρίως για vmware/emulators λόγω μεγάλων αρχείων).

Δεδομένο: το raid δημιουργεί "έναν" δίσκο 400GB.
Ερώτησεις:
1) Μπορούν να δημιουργηθούν partitions για να εγκαταστήσω και το σύστημα, μήπως και με την διαφορά των επιδόσεων βελτιωθεί λίγο η γενική ταχύτητα του pc?
2) Το backup tou raid μπορεί να γίνει στον 200-άρη ΑΤΑ133 και της partition με το σύστημα στον 40-άρη?

(Αν οι ερώτησεις είναι κάπως μπερδεμένες φταίει το ότι είναι ακόμα πρωί... πάω για καφέ)

ευχαριστώ προκαταβολικά!

hedgehog
24-06-05, 09:28
Αν έχεις σκοπό να διαθέσεις 200 GB για backup γιατί δεν κάνεις RAID 1 (mirroring) αντι για RAID 0 (stiped array)? ετσι θα καταλήξεις να έχεις τρείς σκληρούς.
40 GB με το λειτουργικό σου
200 GB στον οποίον έχεις μόνιμο backup
200 GB άνευ backup.
Θεωρώ κάποια τέτοια λύση ποιο λειτουργική απο το να δημιουργήσεις ένα HDD 400 GB για να το σπάσεις μετά σε partitions. (χωρίς να ξέρω βέβαια τις ανάγκες σου)

geo71
24-06-05, 09:56
Αν έχεις σκοπό να διαθέσεις 200 GB για backup γιατί δεν κάνεις RAID 1 (mirroring) αντι για RAID 0 (stiped array)? ετσι θα καταλήξεις να έχεις τρείς σκληρούς.
40 GB με το λειτουργικό σου
200 GB στον οποίον έχεις μόνιμο backup
200 GB άνευ backup.
Θεωρώ κάποια τέτοια λύση ποιο λειτουργική απο το να δημιουργήσεις ένα HDD 400 GB για να το σπάσεις μετά σε partitions. (χωρίς να ξέρω βέβαια τις ανάγκες σου)

Το raid1 μου δίνει περισσότερη ασφάλεια αλλά με περιορίζει στην διαθεσιμότητα χώρου, πρέπει να κρατάω - στην καλύτερη περίπτωση - ημερήσιο backup συστήματος 15GB ανά εβδομάδα... οπότε ο 200-άρης ΑΤΑ θα γεμίζει σχετικά γρήγορα.

Επειδή υπάρχει στο πρόγραμμα αλλαγή υπολογιστή, μπορεί να κάνω την υπέρβαση για μεγαλυτέρης χωρητικότητας SATA και να παίξω με raid1.

yiapap
25-06-05, 03:14
By default:
1. RAID 1 κάνεις σε λειτουργικούς δίσκους (δίσκους που κρατάς αρχεία που δε θες να χάσεις). Έτσι όπως το σκέφτεσαι για να έχεις καταστροφή (failure) πρέπει να "σκάσουνε" ταυτόχρονα 3 δίσκοι - άτοπο (χμμ...)
2. RAID 0... δεν μπορώ να πιστέψω ότι θα βάλεις δευτερεύουσες λειτουργίες εκεί! Το Raid0 κλαίει για λειτουργικό + swap (με όλες τις προφυλάξεις βεβαίως). Βρες κάποιον με RAID 0 και κάνε σύγκριση... Θα πάθεις πλάκα!

Εγώ έχω:
1GB RAM, RAID0 (2x80) σε C,D,E και έναν 180άρη IDE. C=System+Swap, D=Games, E=Downloads
Norton Ghost κάθε βράδυ στο C, κάθε αβδομάδα στον D, κάθε όποτε μου καπνίσει στον E

@ ADSLgr.com All rights reserved.