PDA

Επιστροφή στο Forum : αγωγη στην βιβοντι



APOL904
02-01-08, 13:58
η απεριγραπτη βιβοντι εκανε παλι το θαυμα της...εχω διακοψει απο 16-11-2007-
με ερωτηση στην κοπελα που εκανα στην διακοπη στην βιβοντι χαλανδριου..με διαβεβαιωσε οτι κανενας λογαριασμος ,δεν θα ξαναρθει και εφ οσον εκανα και εξοφληση .τελειωσα μαζυ τους..
μεχρι εδω καλα...ελα ντε που αυτοι δεν τελειωσαν μαζυ μου..30 -11-2007 μου εστειλαν 2 λογαριαμους....114 ε ο ενας και 94 ευρο ο αλλος...αφου γλυτωσα το καρδιακο και εγκεφαλικο επεισοδιο...πηρα τηλεφωνο ..και εκει ακουσα το απιθανο..κυριε εσεις μπορει να διακοψατε ,η εταιρια ομως σας διεκοψε στο τελος του μηνα,,,,
μα ειμαστε καλα ????? διεκοψα απο την βιβοντι διοτι δεν παρειχε αυτα που ελεγε..3 μηνες ταλαιπωριας με εκατερωθεν τηλεφωνα να λυθουν τα προβληματα ,,και τιποτα ,και αποφασισα οτι η εν λογο εταιρια ειναι ασυνεπης στις υποχρεωσεις της ,και διεκοψα ,,παρολα αυτα πληρωσα και για αυτα που δεν ειχα .και που ηταν υποχρεωμενη να μου δινη..τελικα το θρασσος της εν λογο εταιριας δεν περιγραφετε...αποφασισα να ρωτησω νομικο συμβουλο για το τι μελει γενεσθε ,και ακουστε το εκπληκτικο...μπορω να κανω αγωγη στην εταιρια και να ζητησω πισω ολα αυτα που ηδη πληρωσα ,,,και ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ...αλλα να απαιτησω και αποζημιωση για πολλα αλλα.....μεχρι και βλαβη υγειας απο την ανικανοτητα που τους διακρινη να συνενοηθουν μεταξυ τους...οσοι λοιπον εχετε υποστει αυτα που τραβαω εγω ,ριξτε τους απο μια αγωγη ,,εγω το εκανα ,,,και μην κολησετε στα λεγομενα ψιλα γραμματα ,,,αυτα ειναι για γελια ...οταν ειναι εκθετοι απο πασα πλευρα...

no_logo
02-01-08, 14:12
αν έκανες αίτηση διακοπής στις 16-11-2007 η διακοπή έγινε στο τέλος του μήνα.
Έτσι γίνεται πάντα , δες το συμβόλαιο σου

Τώρα αν δεν σου παρείχαν αυτά που όφειλαν θα μπορούσες να κάνεις διακοπή με υπαιτιότητα της vivo χωρίς να πληρώσεις κανένα ποσό για την περίοδο που είχες πρόβλημα, ούτε και το ποσό διακοπής

Για καταγγελίες

http://www.efpolis.gr/
http://www.synigoroskatanaloti.gr/
http://www.eett.gr/opencms/sites/EETT/CostumerInformation/index.html

sakistsalikis
02-01-08, 16:55
ακομα κι ενα μηνα να πρεπε να πληρωσει ο ανθρωπος παραπανω δε θα ηταν 94 και 114 ευρω αυτος ο μηνας.

computinghs
02-01-08, 16:58
Αμαν ποιά με αυτή την βιβοντι όλο προβλήματα

hel
03-01-08, 20:09
Αν λέει στο συμβόλαιό σου ότι από την αίτηση διακοπής θέλουν κανένα μήνα να σε διακόψουν έχουν δίκιο.
Τα χρήματα που πλήρωσες είναι παραπάνω από αυτά που θα πλήρωνες κανονικά στο τέλος του μήνα;

kanenas3
03-01-08, 20:21
Το πιο πιθανό είναι να είχε προηγούνο υπόλοιπο και γι'αυτό τρόμαξε όταν είδε το σύνολο...

Πάντως υπάρχουν και άλλοι τρόποι να λύσεις τα προβλήματα σου πολύ πιο γρήγορα και οικονομικά από αυτόν που επέλεξες...Άσε που η διακοπή γίνεται μια προκαθορισμένη ημερομηνία σε όλες τις εταιρίες και όχι όταν στέλνουμε το αίτημα διακοπής, το λέει εξάλλου και στους όρους οπότε αν το πρόβλημα σου είναι αυτό θα βγεις μάλλον χαμένος.

BINLADEN
05-01-08, 18:55
σε ολες τις εταιριες η διακοπη γινεται παντα τελος του μηνα!!!

LiveTVRadio
05-01-08, 18:58
σε ολες τις εταιριες η διακοπη γινεται παντα τελος του μηνα!!!

Οχι πάντα.

Εγω έκανα αιτηση διακοπης στη forthnet στις 15 οκτωβριου 2007, και τελικα το internet forthnet διακόπηκε κανονικά στις 17 νοεμβρη 2007 , διότι τότε κανονικά έληγε το ποσο που ειχα πληρώσει στον τελευταιο λογαριασμο.

BINLADEN
05-01-08, 19:01
Οχι πάντα.

Εγω έκανα αιτηση διακοπης στη forthnet στις 15 οκτωβριου 2007, και τελικα το internet forthnet διακόπηκε κανονικά στις 17 νοεμβρη 2007 , διότι τότε κανονικά έληγε το ποσο που ειχα πληρώσει στον τελευταιο λογαριασμο.

μα παντα οι λογαριασμοι δεν προπληρωνονται για τον επομενο μηνα??

kwstaspunto
05-01-08, 20:14
το πάγιο προπληρώνεται.

serf f2
06-01-08, 19:55
Μπορει να λεει οτι η διακοπη γινεται καθε τελος του μηνα αλλα αυτο ειναι δικο της προβλημα αλλιως στο συμβολαιο επρεπε να γραφει οτι δεν θα υπαρξει χρεωση αν η διακοπη γινει εως την (.............) διευκρινηση δηλαδη.Πραγμα που δεν αναφερεται οποτε αστους να ζητανε....

kanenas3
06-01-08, 22:32
Μπορει να λεει οτι η διακοπη γινεται καθε τελος του μηνα αλλα αυτο ειναι δικο της προβλημα αλλιως στο συμβολαιο επρεπε να γραφει οτι δεν θα υπαρξει χρεωση αν η διακοπη γινει εως την (.............) διευκρινηση δηλαδη.Πραγμα που δεν αναφερεται οποτε αστους να ζητανε....

Άμα έκανες τον κόπο να διαβάσεις αυτό που υπέγραψες θα έβλεπες ότι λέει για τη διαδικασία διακοπής. Το γεγονός ότι υπέγραψες σε κατάσταση αμόκ, μέσα στην τρελλή χαρά που θα αποκτήσεις "τζάμπα" ίντερνετ, δε σημαίνει ότι αυτό είναι πρόβλημα σου;;;

Πριν διακόψεις ας έκανες τουλάχιστον τον κόπο να μάθεις πότε στέλνουν τις διακοπές στον ΟΤΕ για να τη ζητήσεις τότε.

By the way το ίδιο κάνουν όλες οι εταιρίες και αν πετύχεις την ημερομηνία που κάνουν τις διακοπές θα κοπεί αμέσως αλλιώς θα περιμένεις μέχρι και ένα μήνα.

Τσέκαρε εδώ http://www.vivodi.gr/media/PDF/2/190.pdf


2.2 Καταγγελία μπορεί να γίνει μόνον εγγράφως και ειδικότερα: (α) κατά τη διάρκεια της, ως άνω, ελάχιστης διάρκειας της παρούσας, από
καθένα από τα μέρη, μόνο για σπουδαίο λόγο, σύμφωνα με τα οριζόμενα σχετικά στο νόμο, (β) μετά την πάροδο της αρχικής, ως άνω,
ελάχιστης διάρκειας της παρούσας, οποτεδήποτε, από καθένα από τα μέρη, χωρίς σπουδαίο λόγο και παράγει τα αποτελέσματά της
εντός (30) ημερών από την κοινοποίησή της στο άλλο μέρος,

Σε λίγο θα πρέπει να έχουμε συμβάσεις με φωτεινές επιγραφές για να διαβάζουν κάποιοι τους όρους...:down:

sotirism
07-01-08, 13:10
Είχα πάρει το 5μηνο box τον Απρίλιο και έληξε τέλος Σεπτεμβρίου. Από 30/9 και μετά όντως δεν είχα internet. Ξαφνικά πρίν λίγες εβδομάδες μου ήρθε μια επιστολή οτι ο λογαριασμός μου εμφανίζεται ανεξόφλητος και ξεχωριστά ένας λογαριασμός 76,24 ευρω (22,00 από το παρόν και 54,24 απο προηγ. υπόλοιπο).

Η περιγραφή χρέωσης λέει
Πάγιο τέλος internet 1024/256 9,23 ευρω και
Πάγιο τέλος πρόσβαση 1024/256 ΑΡΥΣ 9,26 ευρω

Εγώ νόμιζα οτι το box ήταν 5 μήνες και τέρμα. κανένας άλλος λογαριασμός δεν έχει έρθει με το ταχυδρομείο. Επίσης τσέκαρα απο το 134 οτι η γραμμή μου είναι απλή PSTN και όχι ADSL.

Η κοπέλα στο 13880 μου είπε οτι έπρεπε να κάνω διακοπή. Όταν της είπα οτι με χρεώνουν για υπηρεσία την οποία εγώ δεν λαμβάνω, μου είπε οτι δεν ξέρει γιατι η γραμμή μου δεν έχει internet και οτι η vivodi μου προσφέρει την υπηρεσία και τα πάγια τρέχουν. όταν δε της είπα οτι θα κάνω αγωγή μου απαντάει με περισσή θρασύτητα και γελώντας "μπα θα μας κανετε και μύνηση κιόλας.."

αυτά. Ξέρει κάποιος αν έχω δίκιο για το 5μηνο ή αφού δεν έχω internet αν πρέπει να τους κάνω αγωγή για ψευδείς χρεώσεις?

Ευχαριστώ
:cool::rtfm:

kanenas3
07-01-08, 13:23
Εγώ νόμιζα οτι το box ήταν 5 μήνες και τέρμα. κανένας άλλος λογαριασμός δεν έχει έρθει με το ταχυδρομείο. Επίσης τσέκαρα απο το 134 οτι η γραμμή μου είναι απλή PSTN και όχι ADSL.

Η κοπέλα στο 13880 μου είπε οτι έπρεπε να κάνω διακοπή. Όταν της είπα οτι με χρεώνουν για υπηρεσία την οποία εγώ δεν λαμβάνω, μου είπε οτι δεν ξέρει γιατι η γραμμή μου δεν έχει internet και οτι η vivodi μου προσφέρει την υπηρεσία και τα πάγια τρέχουν. όταν δε της είπα οτι θα κάνω αγωγή μου απαντάει με περισσή θρασύτητα και γελώντας "μπα θα μας κανετε και μύνηση κιόλας.."

αυτά. Ξέρει κάποιος αν έχω δίκιο για το 5μηνο ή αφού δεν έχω internet αν πρέπει να τους κάνω αγωγή για ψευδείς χρεώσεις?

Ευχαριστώ
:cool::rtfm:

1) Γιατί δεν διαβάζεις τους όρους που υπέγραψες και πως απειλείς κάποιον με αγωγή χωρίς καν να γνωρίζεις τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις σου;;;

http://www.vivodi.gr/media/PDF/2/190.pdf


2.1 Ως ελάχιστη διάρκεια της παρούσας ορίζεται η χρονική περίοδος των εξήντα (60) ημερών (εκτός αν άλλως ορίζεται στο εκάστοτε
συνημμένο δελτίο Αίτησης - Παραγγελίας του ΠΕΛΑΤH), η οποία άρχεται από την ημέρα ενεργοποίησης της συμφωνηθείσας υπηρεσίας
από τη VIVODI, προϋπόθεση της οποίας αποτελεί η αντίστοιχη παράδοση τοπικού βρόχου/γραμμής από τον ΟΤΕ, μέχρι την οποία
(παράδοση τοπικού βρόχου/γραμμής) η VIVODI ουδεμία φέρει ευθύνη. Μετά την πάροδο της παραπάνω ελάχιστης διάρκειας της
παρούσας, η διάρκεια παροχής της Υπηρεσίας συμφωνείται αορίστου χρόνου, εκτός αν άλλως ορίζεται στη συνημμένη, σχετική Αίτηση
Συνδρομής του ΠΕΛΑΤΗ, η οποία αποτελεί ενιαίο και αναπόσπαστο τμήμα των παρόντων όρων.

2) Αν έγινε διακοπή εννοείται ότι δεν πρέπει να πληρώσεις. Στις γραμμές ΑΡΥΣ ο πάροχος δεν μπορεί να ενημερωθεί για την κατάσταση της γραμμής εκτός και αν τον ειδοποιήσεις εσύ. Για κάποιο λόγο κόπηκε το dsl και η Vivodi δεν το έμαθε και συνέχισε να σε χρεώνει. Μήπως έκανες κάποια αλλαγή στη γραμμή, πχ αλλαγή ονόματος.

Σε κάθε περίπτωση το θέμα λύνεται απλά, μαθαίνεις από τον ΟΤΕ πότε έγινε η διακοπή ενημερώνεις με email στο customerservice@vivodi.gr τη Vivodi για το τι έγινε και δεν πληρώνεις τίποτα. Σε κάποια φάση θα σε πάρουν τηλέφωνο είτε για να σου πούνε ότι έκαναν λάθος είτε για να σε ρωτήσουν γιατί δεν πληρώνεις όπου θα τους εξηγήσεις τι έχει γίνει. Εννοείται ότι το κείμενο που θα τους στείλεις θα πρέπει να κοινοποιηθεί και στην ΕΕΤΤ για είσαι καλυμμένος και να σου δώσουν την απαιτούμενη προσοχή.

serf f2
08-01-08, 19:57
{Άμα έκανες τον κόπο να διαβάσεις αυτό που υπέγραψες θα έβλεπες ότι λέει για τη διαδικασία διακοπής. Το γεγονός ότι υπέγραψες σε κατάσταση αμόκ, μέσα στην τρελλή χαρά που θα αποκτήσεις "τζάμπα" ίντερνετ, δε σημαίνει ότι αυτό είναι πρόβλημα σου;;;}


Και εσυ σε κατασταση αμοκ μεσα στην τρελλη χαρα σου μην βιαζεσαι να απαντησεις και να διαβαζεις καλυτερα τι γραφει και ενοει ο καθενας

kanenas3
08-01-08, 20:26
{Άμα έκανες τον κόπο να διαβάσεις αυτό που υπέγραψες θα έβλεπες ότι λέει για τη διαδικασία διακοπής. Το γεγονός ότι υπέγραψες σε κατάσταση αμόκ, μέσα στην τρελλή χαρά που θα αποκτήσεις "τζάμπα" ίντερνετ, δε σημαίνει ότι αυτό είναι πρόβλημα σου;;;}


Και εσυ σε κατασταση αμοκ μεσα στην τρελλη χαρα σου μην βιαζεσαι να απαντησεις και να διαβαζεις καλυτερα τι γραφει και ενοει ο καθενας

Για πες μου τι ακριβώς δεν διάβασα σωστά από αυτά που λες;;;

Ή εννοείς ότι ενώ διάβασες και αποδέχτηκες τους όρους του συμβολαίου τότε, τώρα που δε σε βολεύουν πρέπει να τους αλλάξουμε;

serf f2
09-01-08, 00:26
Ο απολ904 εγραψε

διεκοψα απο την βιβοντι διοτι δεν παρειχε αυτα που ελεγε..3 μηνες ταλαιπωριας με εκατερωθεν τηλεφωνα να λυθουν τα προβληματα ,,και τιποτα ,και αποφασισα οτι η εν λογο εταιρια ειναι ασυνεπης στις υποχρεωσεις της ,και διεκοψα

kanenas3
09-01-08, 01:09
Ο απολ904 εγραψε

διεκοψα απο την βιβοντι διοτι δεν παρειχε αυτα που ελεγε..3 μηνες ταλαιπωριας με εκατερωθεν τηλεφωνα να λυθουν τα προβληματα ,,και τιποτα ,και αποφασισα οτι η εν λογο εταιρια ειναι ασυνεπης στις υποχρεωσεις της ,και διεκοψα

Για ξαναδιάβασε σε πιο πράγμα απάντησα. Σε εσένα απάντησα και όχι στον APOL904!


Η απάντηση στον APOL904 ήταν


Το πιο πιθανό είναι να είχε προηγούνο υπόλοιπο και γι'αυτό τρόμαξε όταν είδε το σύνολο...

Πάντως υπάρχουν και άλλοι τρόποι να λύσεις τα προβλήματα σου πολύ πιο γρήγορα και οικονομικά από αυτόν που επέλεξες...Άσε που η διακοπή γίνεται μια προκαθορισμένη ημερομηνία σε όλες τις εταιρίες και όχι όταν στέλνουμε το αίτημα διακοπής, το λέει εξάλλου και στους όρους οπότε αν το πρόβλημα σου είναι αυτό θα βγεις μάλλον χαμένος.

vstratis
09-01-08, 01:18
ρε παιδια χαλαρωστε με τις συνωμοσιες κλπ....
εαν καποιος εχει δικιο με καταγγελια σε ΙΝΚΑ κλπ θα βρει το δικιο του... Αρκει ομως να διαβασει καλα τους ορους συμβολαιου και να εχει αποδειξεις για Ο,ΤΙ εχει γινει (αιτηση διακοπης κλπ)

serf f2
09-01-08, 01:42
διεκοψα απο την βιβοντι διοτι δεν παρειχε αυτα που ελεγε..3 μηνες ταλαιπωριας

Αυτο δεν σου λεει τιπποτα ???? αν οχι τοτε εχεις δικιο για να ληξη το θεμα

kanenas3
09-01-08, 01:52
διεκοψα απο την βιβοντι διοτι δεν παρειχε αυτα που ελεγε..3 μηνες ταλαιπωριας

Αυτο δεν σου λεει τιπποτα ???? αν οχι τοτε εχεις δικιο για να ληξη το θεμα


Ωραία το καταλάβαμε ότι διέκοψε και γι' αυτό είπα και εγω και αρκετοί άλλοι ότι υπάρχουν πιο απλοί και γρήγοροι τρόποι να λύσει τα προβλήματα του από το να κάνει αγωγή. Τι άλλο θέλεις να πω;;;

Διάβασε τα πόστ μου και θα δεις ότι δε τη θεωρώ άριστη και κυρίως σε ότι έχει να κάνει με την οργάνωση της.

Τσέκαρε επίσης εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=142170) για να σας φύγει η απορία, θα βρείτε και άλλα...

APOL904
09-01-08, 14:25
αγαπητοι κυριοι ..το θεμα δεν ειναι ,αν με διεκοψαν 15 μερες αργοτερα ,,και θα πρεπει να πληρωσω 15 20 ευρο,,δεν ειναι εκει το θεμα ...οταν εχω χαρτια στα χερια μου με υπογραφη της υπαλληλου οτι διεκοψα ,παρεδωσα τον εξοπλισμο,κλπ.και οτι δεν υπαρχει αλλη υποχρεωση μου..παρ ολα αυτα μου εστειλε 2 λογαριασμους ,και ζητα χρηματα παρανοικα για τις υπολοιπες 15 μερες ...ενω ηδη ειχα εξοφληση τα παντα,,,αυτα τα ολιγα.πιστευω να ελυσα τις οποιες αποριες σας...σε τηλεφωνικη επαφη με την εταιρια , μου ειπαν οτι εχει γινει λαθος και το υπολοιπο ειναι καπου 22 ευρω,,,θα το κοιταξουν και θα με παρουν τηλεφωνο.......ακομα περιμενω τηλεφωνο ..πριν απο τις γιορτες αυτα...τι λεμε τωρα ,,η ασυνενοησια σε ολο της το μεγαλειο στην βιβοντι..καθε υπαλληλος της ειναι ανεξαρτητος να λεει οτι θελει....χωρις συνεπειες...70 μερες τον εζησα τον εφιαλτη..10 υπαλληλοι δεκα διαφορετικες απαντησεις σε κοινο ερωτημα....αστα να πανε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.