PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα στον Γερακα!



Σελίδες : [1] 2

vavis
02-01-08, 18:51
Βρε παιδιά, έχει κανείς ενεργοποιηθεί στα 24/1 Connex στον Γέρακα?:hmm:

Αν ναι...πότε,τι,πως γιατί?:(

Απ΄ότι μαθαίνω γίνεται του Κουτρούλη το πανηγύρι εδώ...:down:

έκανα αίτηση για μεταφορά από Forthnet (φτου)AΡΡΥΣ 1 Mpps, σε Connex 24/1 στις 18-12-07.
στο Webselfcare του ΟΤΕΝΕΤ αναφέρεται έναρξη και ενεργοποίηση σε S6 από 19/12/07.

Το 134 αναφέρει επίσης, έναρξη Connex 1 Mpps στις 19/12/2007 και αιτηση αναβαθμισης σε 24/1 στις 22/12/2007.
σήμερα 2/1/2008 σε ερώτηση μου στα 134,1242,121 και 210-6665333 μου είπαν ότι μάλλον καθυστερώ, λόγω "χρόνιων" προβλημάτων της περιοχής μου...:shock:
Δηλαδή, "αναμείνατε στο ακουστικό σας"..:scared:

Μου μυρίζει "χρόνια έλλειψη Τεχνικών" η κάνω λάθος?

Αλλος με προβληματα στον Γέρακα?
μπας και μαζευτουμε μερικοι και κανουμε καμμιά διδηλωση εξω απο το ΟTESHOP της περιοχης μας..:clap::protest::protest::stupid::protest::rockon::protest::protest::dots:

dino13
02-01-08, 20:52
Ακριβως τα ιδια και απο μενα. Μολις το εκλεισα με το 134 αλλα εμενα μου ειπανε οτι θελει 10 με 12 εργασιμες μερες για να γινει η ενεργοποιηση. Μπαινω και γω με 1024/256. Εγω εκανα αιτηση στις 28/12.

arp
03-01-08, 00:59
Παιδιά δεν υποστηρίζει ταχύτητες μεγαλύτερες απο 2ΜΒ ο Γέρακας το κυνηγάω από τον Αύγουστο 07 και συνέχεια λένε από 134 ότι θα πρέπει να περιμένουμε.

vavis
03-01-08, 01:17
Παιδιά δεν υποστηρίζει ταχύτητες μεγαλύτερες απο 2ΜΒ ο Γέρακας το κυνηγάω από τον Αύγουστο 07 και συνέχεια λένε από 134 ότι θα πρέπει να περιμένουμε.

arp για δώσε μας περισσότερες πληροφορίες...
ειναι δυνατον ο ΟΤΕ και το Connex να δίνουν λάθος πληροφορίες?:hmm:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1682201#post1682201

www.oteshop.gr/adslwizard.asp?hop=h&wid=265

vavis
03-01-08, 13:23
Παιδιά δεν υποστηρίζει ταχύτητες μεγαλύτερες απο 2ΜΒ ο Γέρακας το κυνηγάω από τον Αύγουστο 07 και συνέχεια λένε από 134 ότι θα πρέπει να περιμένουμε.

Λοπον.. εμαθα οτι τα καινουργια DSLAMS εχουν μπει στην περιοχη μας απο τον σεμπτεμβριο...:cool:
επισης οτι ειμαι ΒΕΤΑ tester.. No 1 του 24/1 στον Γερακα :(
αν καταφερουν να βρουν τεχνικους να κανουν την ρημαδοσυνδεση..:whistle:
Γιατι με ζωνουν τα φιδια οτι θα πεσει πολυ ταλαιπωρια...:scared: ?

PGouv
03-01-08, 18:56
Και εγώ Γέρακα είμαι με Vivodi και λέω να πάω στο 24/1 της forthnet.ΟΤΕ δεν εμπιστεύομαι.Εξάλου την έχει και ακριβή την 24/1

vejitto
03-01-08, 19:38
Και γω της περιοχης... 210-6668χχχ. Εχω connex 2MBps και θέλω να περάσω σε 24...Η hol λέει πως δίνει, ο ΟΤΕ το ίδιο...Ολοι οι αλλοί λένε απο Φεβρουάριο...Τι γίνεται;


Πόσο κοστίζει με τον ΟΤΕ τελικά το 24?Ήδη δίνω κανα 90ρι το δίμηνο για τα 2 (μοιράζομαι τον λογαριασμό με τον συγκάτοικο γι αυτό το πληρώνω τόσο "φτηνά") :P

Καμία ιδέα? Κανείς που να έχει σύνδεση μεγαλύτερη των 2 στην περιοχή;

vavis
04-01-08, 00:27
Και γω της περιοχης... 210-6668χχχ. Εχω connex 2MBps και θέλω να περάσω σε 24...Η hol λέει πως δίνει, ο ΟΤΕ το ίδιο...Ολοι οι αλλοί λένε απο Φεβρουάριο...Τι γίνεται;


Πόσο κοστίζει με τον ΟΤΕ τελικά το 24?Ήδη δίνω κανα 90ρι το δίμηνο για τα 2 (μοιράζομαι τον λογαριασμό με τον συγκάτοικο γι αυτό το πληρώνω τόσο "φτηνά") :P

Καμία ιδέα? Κανείς που να έχει σύνδεση μεγαλύτερη των 2 στην περιοχή;

κοιτα εδω www.adslgr.com/features/map/exchanges.php?id=2

και εδω http://www.adslgr.com/features/ispsdirectory/ispindex.php

και μακρυα απο HOL!!:down:,Tellas:down:

dino13
04-01-08, 19:45
Μιλησα με το 134 σημερα και μου ειπανε οτι πρεπει να περιμενω να μαζευτουν καποια ατομα με συνδεση 24mbps για να ερθει ο τεχνικος να κανει τις συνδεσεις. :clap: Δεν μπορει να ερθει για λιγους.

vavis
04-01-08, 20:06
Μιλησα με το 134 σημερα και μου ειπανε οτι πρεπει να περιμενω να μαζευτουν καποια ατομα με συνδεση 24mbps για να ερθει ο τεχνικος να κανει τις συνδεσεις. :clap: Δεν μπορεί να ερθει για λιγους.
Τι είπες τώρα ρε γείτονα...?!
Επιβεβαίωσε σε παρακαλώ ότι σου είπαν επίσημα από 134 ΤΕΤΟΙΟ πράγμα..

Αν είναι αλήθεια την κάνανε.. τους το υπόσχομαι εγώ ο ¨ΛΙΓΟΣ¨:evil:

arp
04-01-08, 22:24
arp για δώσε μας περισσότερες πληροφορίες...
ειναι δυνατον ο ΟΤΕ και το Connex να δίνουν λάθος πληροφορίες?:hmm:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1682201#post1682201

www.oteshop.gr/adslwizard.asp?hop=h&wid=265

στο link που δίνεις για το τηλέφωνο μου 210804...... δεν μου δινει πάνω από 2mb.

Εγώ πάντως μέσω 134 το γύρισα στην προσφορά connx (2048- 19,5€) μέσα σε 24 ώρες.... Έτσι λέει ο router μένει να το δοκιμάσω...:whistle:

dino13
04-01-08, 23:44
Τι είπες τώρα ρε γείτονα...?!
Επιβεβαίωσε σε παρακαλώ ότι σου είπαν επίσημα από 134 ΤΕΤΟΙΟ πράγμα..

Αν είναι αλήθεια την κάνανε.. τους το υπόσχομαι εγώ ο ¨ΛΙΓΟΣ¨:evil:

Sorry αλλα πως θα το επιβεβαιωσω? Μου ειπε ακομα οτι στο συστημα της φαινεται οτι υποστηριζει ο Γερακας 24mbps, γιατι της ειπα οτι εχω μαθει οτι δεν το υποστηριζει. Τωρα το μονο που μπορουμε να κανουμε ειναι να περιμενουμε.

No-Name
04-01-08, 23:45
Μα ο Γέρακας έχει 24....

vavis
05-01-08, 01:00
Μα ο Γέρακας έχει 24....

DSLAM 24αρια ναι απο Σεπτεμβριο, αλλα εχεις δει κανενα ενεργο χρηστη?
εγω οχι :hmm:

........Auto merged post: vavis added 2 Minutes and 19 Seconds later........


στο link που δίνεις για το τηλέφωνο μου 210804...... δεν μου δινει πάνω από 2mb.

Εγώ πάντως μέσω 134 το γύρισα στην προσφορά connx (2048- 19,5€) μέσα σε 24 ώρες.... Έτσι λέει ο router μένει να το δοκιμάσω...:whistle:

Εχεις κανει μεταφορα τηλεφωνου?
το 21080.... δεν ειναι Κηφισιά?

No-Name
05-01-08, 01:16
Πρεπει να εχει καμια 100αρα 4,8,24

arp
05-01-08, 02:16
DSLAM 24αρια ναι απο Σεπτεμβριο, αλλα εχεις δει κανενα ενεργο χρηστη?
εγω οχι :hmm:

........Auto merged post: vavis added 2 Minutes and 19 Seconds later........



Εχεις κανει μεταφορα τηλεφωνου?
το 21080.... δεν ειναι Κηφισιά?

Ναι το νούμερο είναι από Βριλήσια και μόλις μετακόμισα το έφερα Γέρακα...

........Auto merged post: arp added 10 Minutes and 59 Seconds later........


Μα ο Γέρακας έχει 24....


Έχεις δίκιο υπάρχουν και μέλη του forum απο Γέρακα που έχουν 24mbs... ,μόλις το είδα... οπότε παίδες πάμε όλοι για 24.... Σιγά σιγά όμως για να μην πέσουμε όλοι μαζί...:lol:

vavis
07-01-08, 12:11
Οδύσσειας συνέχεια, επεισόδιο 329ο (και κάτι ψιλά)....
αίτηση 24/1 Connex, στις 18/12/07...
ενεργοποίηση otenet, S6 στις 19/12/07...
σήμερα 07/01/08, είμαι ακόμη στο 1/256...
απαντήσεις από 134 εδώ και δώδεκα ημέρες: ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ..(παρακαλώ περιμένετε)! :wall:

ααα.. Δηλώθηκε παράπονο..:warning:

arp
07-01-08, 23:11
Οδύσσειας συνέχεια, επεισόδιο 329ο (και κάτι ψιλά)....
αίτηση 24/1 Connex, στις 18/12/07...
ενεργοποίηση otenet, S6 στις 19/12/07...
σήμερα 07/01/08, είμαι ακόμη στο 1/256...
απαντήσεις από 134 εδώ και δώδεκα ημέρες: ΕΙΣΤΕ ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ ΣΤΑΔΙΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ..(παρακαλώ περιμένετε)! :wall:

ααα.. Δηλώθηκε παράπονο..:warning:

Υπομονή, μόνο αυτό μπορείς να κάνεις δυστυχώς!!!

dino13
12-01-08, 15:03
Απο Πεμπτη βραδυ μεχρι και σημερα δεν ειχα καθολου internet. Δηλωνω βλαβη την Πεμπτη το απογευμα και μιλαω σημερα με ενα τεχνικο η οποια μου αλλαζε τις ταχυτητες ενω εγω εβλεπα απο το modem το θορυβο. Στα 24 δεν συγχρονιζε καν το modem, στα 8 ειχα θορυβο 7db. Μονο στα 4mbps μου βγαζει 17db θορυβο.

DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: G.dmt
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 4096 kbps
Upstream Rate: 224 kbps
Downstream Margin: 17 db
Upstream Margin: 7 db
Downstream Line Attenuation: 38 db
Upstream Line Attenuation: 12 db
Downstream Transmit Power: 10 db
Upstream Transmit Power: 19 db



Ειναι που υποστηριζει 24 στο site του connx ο αριθμος μου.

vavis
12-01-08, 15:18
Επιτέλους..!:)
ενεργοποίηση 24αρας, στις 10/1/08 (μετά από 23 ημέρες).
καλά θα ήταν αν..:
1ον, δεν είχα βάλει ¨δόντι¨για να πάει τεχνικός ...!!:evil:

2ον, κατέβαζε με ¨καλές¨ ταχύτητες...
από utorrent κατεβάζω περίπου με 500 Κπσ, από Rappind με 180-200, και από οτε- ntua 200kps..:hmm:
Λέτε να στρώσει..? ή... ( το SNR παίζει από 9,1 έως 9,8)
Θα δουμε..

arp
12-01-08, 17:11
Έχω νεότερα για το θέμα του Γέρακα..... Έμαθα ότι ξεκινάει ο ΟΤΕ από 15- Ιανουαρίου αναβαθμίσεις στα κέντρα της περιοχής για να καλυψουν την ζήτηση. Πιθανόν να μπορέσουν να δώσουν 24 σε όλη την περιοχή.

Πιστεύω ότι είμαστε σε καλό δρόμο...

vavis
12-01-08, 17:17
Έχω νεότερα για το θέμα του Γέρακα..... Έμαθα ότι ξεκινάει ο ΟΤΕ από 15- Ιανουαρίου αναβαθμίσεις στα κέντρα της περιοχής για να καλυψουν την ζήτηση. Πιθανόν να μπορέσουν να δώσουν 24 σε όλη την περιοχή.

Πιστεύω ότι είμαστε σε καλό δρόμο...

ωχ, ωχ, προβλέπονται μπόλικα disconnects...:rolleyes:
Τες Πα.. αν ειναι για καλο..!:oneup:
ααα... τεχνικους, πότε θα αναβαθμισουνε?? :rofl::rofl:

panoz
14-01-08, 01:00
Τι λέτε ρε παιδιά αυτά είναι τα προβλήματά σας?? Έγω μετακόμισα Γέρακα (καλώς σας βρήκα) 26/11 και είχα κάνει αίτηση μεταφοράς της ISDN γραμμής μου (χωρίς ADSL, είχα ξεχωριστά netone η οποία δεν υποστηρίζει Γέρακα) από 8/11 έφτασα την περασμένη εβδομάδα να πάω στο ΟΤΕShop Παλλήνης (έχοντας κάνει πάρα πολλά τηλέφωνα στο 134, το 99% των οποίων κατέληγαν Πάτρα-Θεσσαλονίκη, άσχετο αν έπαιρνα με τον τρόπο που μου υπέδειξαν - 2101340000) για να μου πουν ότι υπάρχει πρόβλημα (σώπα) και θα έπρεπε να πάω εγώ στους τεχνικούς στα Γλυκά Νερα για να τους ρωτήσω τι φταίει.

Αφού λοιπόν παραλίγο να με ακούσουν μέχρι την εφορία, πήραν τα τηλέφωνά τους, που έπρεπε να είχαν πάρει εξ'αρχής και μου είπαν ότι υπάρχει έλλειψη χαλκού. ΕΛΛΕΙΨΗ ΧΑΛΚΟΥ !! Θα μας δώσουν λένε μία PSTN από φερέσυχνο όταν μπορέσουν, χωρίς χρέωση... Δεν είχαν λένε υπολογίσει τον οικοδομικό αναβρασμό της περιοχής!! άκουσον άκουσον!!

Το χειρότερο δεν είναι η έλλειψη ADSL (πήρα ADSM και κουτσοκάνω την δουλειά μου) είναι ότι έχουμε την γιαγιά μας σπίτι με καρδιολογικά και οράσεως προβλήματα, και δεν μπορούμε να την αφήσουμε μόνη.. ούτε τον συναγερμό δεν μπορούμε να συνδέσουμε (που έχει την αντίστοιχη υποστήριξη υπηρεσίας ιατρικής βοήθειας @ home , και για την οποία παρεμπιπτόντως πληρώνουμε συνδρομή..) !!

Ξέρει κανένας γείτονας αν μπορούμε να κάνουμε κάτι, κάπως, να μας έρθει το τηλέφωνο?

hel
14-01-08, 02:17
Τι λέτε ρε παιδιά αυτά είναι τα προβλήματά σας?? Έγω μετακόμισα Γέρακα (καλώς σας βρήκα) 26/11 και είχα κάνει αίτηση μεταφοράς της ISDN γραμμής μου (χωρίς ADSL, είχα ξεχωριστά netone η οποία δεν υποστηρίζει Γέρακα) από 8/11 έφτασα την περασμένη εβδομάδα να πάω στο ΟΤΕShop Παλλήνης (έχοντας κάνει πάρα πολλά τηλέφωνα στο 134, το 99% των οποίων κατέληγαν Πάτρα-Θεσσαλονίκη, άσχετο αν έπαιρνα με τον τρόπο που μου υπέδειξαν - 2101340000) για να μου πουν ότι υπάρχει πρόβλημα (σώπα) και θα έπρεπε να πάω εγώ στους τεχνικούς στα Γλυκά Νερα για να τους ρωτήσω τι φταίει.

Αφού λοιπόν παραλίγο να με ακούσουν μέχρι την εφορία, πήραν τα τηλέφωνά τους, που έπρεπε να είχαν πάρει εξ'αρχής και μου είπαν ότι υπάρχει έλλειψη χαλκού. ΕΛΛΕΙΨΗ ΧΑΛΚΟΥ !! Θα μας δώσουν λένε μία PSTN από φερέσυχνο όταν μπορέσουν, χωρίς χρέωση... Δεν είχαν λένε υπολογίσει τον οικοδομικό αναβρασμό της περιοχής!! άκουσον άκουσον!!

Το χειρότερο δεν είναι η έλλειψη ADSL (πήρα ADSM και κουτσοκάνω την δουλειά μου) είναι ότι έχουμε την γιαγιά μας σπίτι με καρδιολογικά και οράσεως προβλήματα, και δεν μπορούμε να την αφήσουμε μόνη.. ούτε τον συναγερμό δεν μπορούμε να συνδέσουμε (που έχει την αντίστοιχη υποστήριξη υπηρεσίας ιατρικής βοήθειας @ home , και για την οποία παρεμπιπτόντως πληρώνουμε συνδρομή..) !!

Ξέρει κανένας γείτονας αν μπορούμε να κάνουμε κάτι, κάπως, να μας έρθει το τηλέφωνο?

Σου είπαν ότι δεν έχουν ζεύγη χαλκού;
Αίτηση για adsl μπορείτε να κάνετε και να περιμένετε;

panoz
15-01-08, 00:10
Ναι, αυτό μου είπαν από το κατάστημα oteshop της παλλήνης αφού μιλούσαν κανένα 15λεπτο στο τηλέφωνο με τους "τεχνικούς". Τώρα αν είναι αλήθεια ή όχι είναι ένα άλλο θέμα.. Καταλήξαμε πάντως μετά από αρκετή συζήτηση να μου προτείνουν να κάνουμε μία αίτηση για γραμμή PSTN η οποία θα μπορέσει να μπει με φερέσυχνο. Για ISDN και πόσο δε ADSL δεν γίνεται λόγος!!

Δεν έχω πρόβλημα να κάνω αίτηση για ADSL, έχω πάρει ένα πακέτο Tellas από πέρσι, αλλά τώρα που βγήκε ConnX @ 24/1 θα το προτιμούσα, μάλλον. Θα εξυπηρετήσει σε κάτι να κάνω αίτηση από τώρα? Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να επισπευσθεί η διαδικασία, ή έτσι από περιέργεια? :hmm::hmm:

hel
15-01-08, 03:09
Ναι, αυτό μου είπαν από το κατάστημα oteshop της παλλήνης αφού μιλούσαν κανένα 15λεπτο στο τηλέφωνο με τους "τεχνικούς". Τώρα αν είναι αλήθεια ή όχι είναι ένα άλλο θέμα.. Καταλήξαμε πάντως μετά από αρκετή συζήτηση να μου προτείνουν να κάνουμε μία αίτηση για γραμμή PSTN η οποία θα μπορέσει να μπει με φερέσυχνο. Για ISDN και πόσο δε ADSL δεν γίνεται λόγος!!

Δεν έχω πρόβλημα να κάνω αίτηση για ADSL, έχω πάρει ένα πακέτο Tellas από πέρσι, αλλά τώρα που βγήκε ConnX @ 24/1 θα το προτιμούσα, μάλλον. Θα εξυπηρετήσει σε κάτι να κάνω αίτηση από τώρα? Θέλω να πω, υπάρχει περίπτωση να επισπευσθεί η διαδικασία, ή έτσι από περιέργεια? :hmm::hmm:

Moυ κάνει εντύπωση που μπορείς να έχεις tellas και όχι ΟΤΕ. Μάλλον περιμένουν τα ζεύγη για να δεκτούν τις αιτήσεις.
Απλά αν μπορούσες να κάνεις αίτηση θα έκανες καταγγελία σε περίπτωση καθυστέρησης των ζευγών χαλκού και ίσως η διαδικασία γινόταν πιο γρήγορα.
Πάντως αν υπάρχουν εναλλακτικοί καλό είναι ψάχνουμε και σε αυτούς πριν αποφασίσουμε για dsl ή και τηλεφωνία. Το δίκτυο είναι ένα του ΟΤΕ και πάνω σε αυτό δουλεύουν όλοι.
Τι στοιχεία γραμμής έχεις;(για να σου πούμε που περίπου θα κλειδώνεις με 24αρα).

panoz
15-01-08, 14:56
Όχι, μόνο το πακέτο έχω αγοράσει!! Δεν έχω κάνει αίτηση, και ούτε προφανώς σύνδεση.. Περίμενα να μας φέρουν το τηλέφωνο πρώτα, για να έχω σίγουρη την καθαρή (λόγω ISDN) γραμμή και μετά να κάνω την αίτηση από το πακέτο.. Αλλά ο ΟΤΕ μας ενώνει!

Όταν λες καταγγελία εννοείς ΙΝΚΑ, ΕΕΤΤ, κλπ? Δεν είναι άσχημη ιδέα αλλά δεν νομίζω ότι θα ιδρώσει το αυτί τους (των τεχνικών τουλάχιστον). Το καλύτερο ήταν η δικαιολογία τους πάντως : "Δεν μπορούσαμε να προβλέψουμε την οικοδομική ανάπτυξη της περιοχής" και να προσθέσω εγώ, η οποία ξεκίνησε πριν 4-5 χρόνια, και που δεν έχει ξανασυμβεί ποτέ με κανένα άλλο προάστιο της πρωτεύουσας!

vejitto
15-01-08, 17:14
Μετά από τηλεφωνική αίτηση στο 134, μου είπαν πως σε 12 ημερολογιακές μέρες, θα έω αναβαθμιστεί στα 24...εγω πάντως δεν πιστεψα ΛΕΞΗ!


περιμένω, είμαι κάπου στη μια βδομάδα ήδη...

tsiouficto
16-01-08, 03:13
Έχετε παρατηρήσει κάποια μικρή μείωση ταχυτήτων τις τελευταίες μία δύο μέρες? Επειδή παρατήρησα ότι κάτι δεν πήγαινε καλά στο άνοιγμα σελίδων, πήγα στον ftp του ΟΤΕ, και είδα ότι υπάρχει μεγάλη αστάθεια. Παίζει συνέχεια από 50 μέχρι 105, πιο πολύ μένει στα 70 με 80 (έχω 1ΜΒ), ενώ γενικότερα δεν είχα ποτέ πρόβλημα (κατέβαζα σταθερά με πάνω από 100). Ξανά προβλήματα είχα αντιμετωπίσει πέρυσι ίδια εποχή που είχα ακούσει ότι πάλι κάνανε έργα στην περιοχή. Μήπως παίζει και κανένα ρόλο ότι περιμένω αναβάθμιση στα 4?

dino13
16-01-08, 20:48
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 4092 kbps
Upstream Rate: 253 kbps
Downstream Margin: 15 db
Upstream Margin: 27 db
Downstream Line Attenuation: 41 db
Upstream Line Attenuation: 11.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 19 db

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up


Με αυτα που βλεπετε μπορω να παω στα 24mbps η στα 8mbps? Βεβαια το Downstream Margin παιζει μπορει να παει και 12. Αλλα εκαι γυρω ειναι.

pnikolo
16-01-08, 21:12
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 4092 kbps
Upstream Rate: 253 kbps
Downstream Margin: 15 db
Upstream Margin: 27 db
Downstream Line Attenuation: 41 db
Upstream Line Attenuation: 11.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 19 db

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up


Με αυτα που βλεπετε μπορω να παω στα 24mbps η στα 8mbps? Βεβαια το Downstream Margin παιζει μπορει να παει και 12. Αλλα εκαι γυρω ειναι.

Οριακα στα 8! :oneup: Τα 24 ουτε στη φαντασια σου :down:

vavis
16-01-08, 21:58
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 4092 kbps
Upstream Rate: 253 kbps
Downstream Margin: 15 db
Upstream Margin: 27 db
Downstream Line Attenuation: 41 db
Upstream Line Attenuation: 11.5 db
Downstream Transmit Power: 11 db
Upstream Transmit Power: 19 db

Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate: 0
Scr Rate: 0
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: Yes
PVC Status: Up


Με αυτα που βλεπετε μπορω να παω στα 24mbps η στα 8mbps? Βεβαια το Downstream Margin παιζει μπορει να παει και 12. Αλλα εκαι γυρω ειναι.

Θα σου προτεινα, εως 8 το πολυ.
εχεις δυσκολα Upstream Transmit Power, Downstream Line Attenuation.:hmm:

Υ.Σ. με προλαβε ο pnikolo..:rolleyes:

vejitto
17-01-08, 15:47
Σήμερα τα ξημερώματα έγινε η αναβάθμιση μου...


Το router δέιχνει να συγχρονίζει στα 15.900 DL και 950 UL..

Downstream margin 8.9, upstream 9.1

δεν θυμάμαι όλα τα στατιστικά της γραμμής...θα τα δω καλύτερα μετά.

Το belkin μου κανε εντύπωση που ακόμα και μετά από πολλά reboot επιμένει να δείχνει status: not connected, παρόλο που έχω κανονικότατα internet...


περισσότερες λεπτομέρειες όταν σχολάσω....

vavis
17-01-08, 15:55
Σήμερα τα ξημερώματα έγινε η αναβάθμιση μου...


Το router δέιχνει να συγχρονίζει στα 15.900 DL και 950 UL..

Downstream margin 8.9, upstream 9.1

δεν θυμάμαι όλα τα στατιστικά της γραμμής...θα τα δω καλύτερα μετά.

Το belkin μου κανε εντύπωση που ακόμα και μετά από πολλά reboot επιμένει να δείχνει status: not connected, παρόλο που έχω κανονικότατα internet...


περισσότερες λεπτομέρειες όταν σχολάσω....

άλλαξε σε παρακαλώ και τα στατιστικά σου !:)

tsiouficto
20-01-08, 14:57
Μόλις επέστρεψα από απουσία λίγων ημερών και παρατήρησα ότι μου ενεργοποίησαν την 4άρα. Πρόβλημα δεν υπάρχει κανένα. Κλειδώνω στα 4092/249 και από τον ftp του ΟΤΕ έπιασα 426 σταθερόά ενώ σε καλό τόρρεντ, που δεν σημαίνει και πολλά, ήμουν στα 400. Απλά έχω απορίες τι να πειράξω στο ρούτερ. Γύρισα σε PPPoE, και το DSL Modulation το έκανα ADSL2+. Παρόλα αυτά δεν παρατήρησα καμία διαφορά στις ταχύτητες. Μόνο τα d/u margin άλλαξαν που ενώ πριν είχαν πέσει στα 20db περίπου, τώρα ανέβηκαν στο 28db (με την 1ΜΒ πριν ήταν 31 και τα δύο).

PGouv
23-01-08, 09:16
Εγώ περιμένω..για 24..Τα στατιστικα ειναι αυτά προς το παρόν.Λέτε να χειροτερέψουν αν μπω σε ιδιοκτητο φορθνετ;Ομως οι γραμμές ίδιες είναι.

Matrox
23-01-08, 14:26
Να σας πω και εγώ τον πόνο μου?! Έχω μετακομίσει στον Γέρακα από το Μάιο του 2007 και σήμερα ΑΚΟΜΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΛΕΦΩΝΟ!
Η μαμακία ήταν εν μέρει και του κατασκευαστή ο οποίος «δεν ήξερε» ότι σύμφωνα με τις οδηγίες του ΟΤΕ «Σύμπλεγμα με 3 διαμερίσματα και επάνω πρέπει να έχει υπόγεια υποδομή» και όχι εναέρια. Όπως τα ξέρετε στο «χωριό» μας μια βόλτα να κάνεις πάνω από τις μισές οικοδομές είναι εναέρια συνδεδεμένες και ο κεφτές ο κατασκευαστής μου υπέθεσε ότι έτσι θα γινόταν και με την δικιά μας.
Για να μην πολυλογώ ενώ έγινε η υπόγεια εγκατάσταση έτσι ακριβώς όπως την θέλει ο ΟΤΕ και μετά από αλλεπάλληλα τηλεφωνήματα στον «Υπεύθυνο εργολάβο όλης της Ανατολικής Αττικής» (ξεφτίλα) τον οποίο τον βρίσκεις μόνο άμα θέλει αυτός, η υπόθεση έχει κολλήσει μέχρι να πάρει απόφαση ο μάγκας να έρθει να σκάψει και να περάσει γραμμές στον δρόμο μας (είναι κι άλλη οικοδομή που περιμένει).
Και ρωτώ εγώ: Γιατί ρε κωλοκράτος να πρέπει εγώ να παρακαλάω τον κάθε μιζαδόρο (άκου εκεί ένας εργολάβος για ΌΛΗ την Αν. Αττική) να έρθει να μου περάσει μια γραμμή? Γιατί πρέπει να ακούω τις αρλούμπες ότι δήθεν δεν τους αφήνει ο Δήμος να σκάψουν λόγω εορτών (ναι, το άκουσα και αυτό). Γιατί οι κατασκευαστές είναι άλλο τόσο λαμόγια και προσπαθούν να την βγάλουν με όσο το δυνατόν λιγότερο κόστος?
Για το τηλέφωνο πραγματικά δεν με ενδιαφέρει, έχω κάνει ένα Vodafone για το σπίτι και είμαι μια χαρά, με το Internet τι γίνεται… ADSM είναι πανάκριβο για μένα + ότι κάνεις συμβόλαιο.

Α ρε WiMax…

tsiouficto
24-01-08, 01:44
Τις τελευταίες 2 μέρες, δηλαδή από τότε που έγινε αναβάθμιση από 1ΜΒ σε 4ΜΒ, ανά μία-δύο ώρες περίπου διακόπτεται η σύνδεση στιγμιαία. Σαν να ανοιγοκλείνεις το ρούτερ για παράδειγμα. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο στην περιοχή?

PGouv
24-01-08, 11:45
Σε ποιο δίκτυο είσαι;

tsiouficto
24-01-08, 14:09
Προφανώς ΟΤΕ, για να ποστάρω εδώ.... ;)

Nikos_Kan
24-01-08, 16:28
εγω μολισ ενεργοποιησα μια conn-x στα 2048 και εχω απιστευτα προβληματα σχετικα με downloads.ενω το ρουτερ κλειδωνει κανονικα στα 2 απο πουθενα δεν κατεβαζω με ταχυτητα πανω απο 110kb/s,οσο για τορρεντ?το πολυ μεχρι 10kb/s ενω φιλος μου εδω στον γερακα με 1024 κατεβαζει με φουλ ταχυτητες.παιζει προβλημα στο δικτυο?εχουν ενεργοποιηθει τιποτα φιλτρα η κοφτες?κανενας με το ιδιο προβλημα εδω γερακα?

vavis
24-01-08, 16:43
εγω μολισ ενεργοποιησα μια conn-x στα 2048 και εχω απιστευτα προβληματα σχετικα με downloads.ενω το ρουτερ κλειδωνει κανονικα στα 2 απο πουθενα δεν κατεβαζω με ταχυτητα πανω απο 110kb/s,οσο για τορρεντ?το πολυ μεχρι 10kb/s ενω φιλος μου εδω στον γερακα με 1024 κατεβαζει με φουλ ταχυτητες.παιζει προβλημα στο δικτυο?εχουν ενεργοποιηθει τιποτα φιλτρα η κοφτες?κανενας με το ιδιο προβλημα εδω γερακα?

Δωσε μας, σε παρακαλω στοιχεια του μοντεμ σου.:hmm:

........Auto merged post: vavis added 4 Minutes and 10 Seconds later........


Τις τελευταίες 2 μέρες, δηλαδή από τότε που έγινε αναβάθμιση από 1ΜΒ σε 4ΜΒ, ανά μία-δύο ώρες περίπου διακόπτεται η σύνδεση στιγμιαία. Σαν να ανοιγοκλείνεις το ρούτερ για παράδειγμα. Έχει παρατηρήσει κανείς κάτι τέτοιο στην περιοχή?

εκανε ο οτε κάποιες εργασιες στο δικτυο, αυτες τις μερες απο οτι ξερω...

Nikos_Kan
24-01-08, 16:50
Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
256 (Kbps.)

Down Stream
2048 (Kbps.)


[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
25 dB
24 dB

Attenuation
19 dB
22 dB

Status Operation Mode Up Stream Down Stream
ADSL: CONNECTED MULTIMODE 256 Kb 2048 Kb

εχω το ρουτερ που δινει η conn-x sagem fast 1500wg,εχετε ακουσει να εχει καποιο προβλημα αυτο,να μπουκωνει κ να εχει προβλημα με p2p εφαρμογες?

vavis
24-01-08, 17:04
Data Rate:
Stream Type
Actual Data Rate

Up Stream
256 (Kbps.)

Down Stream
2048 (Kbps.)


[Go Top]


Operation Data / Defect Indication:
Operation Data
Upstream
Downstream

Noise Margin
25 dB
24 dB

Attenuation
19 dB
22 dB

Status Operation Mode Up Stream Down Stream
ADSL: CONNECTED MULTIMODE 256 Kb 2048 Kb

εχω το ρουτερ που δινει η conn-x sagem fast 1500wg,εχετε ακουσει να εχει καποιο προβλημα αυτο,να μπουκωνει κ να εχει προβλημα με p2p εφαρμογες?

δοκιμασε να κατεβασεις απο εδω ftp://ftp.otenet.gr/FILELIST.gz και πες μου.

κλειδωματα και ''τετοια'' δεν νομιζω να παιζουν, (εξάλλου απο 1 ΜΒ κατεβαζει κανονικα..)

ααα.. και για κοιτα αν εισαι ενεργοποιημενος απο οτενετ και απο Connex.

Nikos_Kan
24-01-08, 17:25
κατεβασα με 210 απο εκει,αλλα σε οτιδηποτε αλλο δοκιμαζω οπως p2p applications(τορρεντ κτλ.)δεν ανεβαινει πανω απο 10κβ/ς,οποιδηποτε τορρεντ κ αν κατεβασω,ενω με ιδιο υπολογιστη,προγραμμα και πυθμισεις απο βιβοντι στα 1024 κατεβαζα με 70-80 σταθερα.τι κανει ο οτε και τα μπλοκαρει?υπαρχουν προβληματα στο δικτυο του γερακα?

vavis
24-01-08, 17:33
κατεβασα με 210 απο εκει,αλλα σε οτιδηποτε αλλο δοκιμαζω οπως p2p applications(τορρεντ κτλ.)δεν ανεβαινει πανω απο 10κβ/ς,οποιδηποτε τορρεντ κ αν κατεβασω,ενω με ιδιο υπολογιστη,προγραμμα και πυθμισεις απο βιβοντι στα 1024 κατεβαζα με 70-80 σταθερα.τι κανει ο οτε και τα μπλοκαρει?υπαρχουν προβληματα στο δικτυο του γερακα?

Δοκιμασε και απο εδω http://supportdownload.apple.com/download.info.apple.com/Apple_Support_Area/Apple_Software_Updates/Mac_OS_X/downloads/061-3549.20070702.B7y8i/MacOSXUpdCombo10.4.10Intel.dmg

στο u torrent, εχεις ενεργοποιησει την κρυπτογραφηση πρωτοκολλου ?
εχεις ανοιξει πορτα στο ρουτερ ?:hmm:

Nikos_Kan
24-01-08, 17:55
με 200-210 κατεβαζε και απο εκει,τις ρυθμισεις τις εχω οπως ειπες,και πορτα εχω ανοιξει στο ρουτερ κανονικα.εχω αρχισει και σκεφτομαι μηπως πρεπει να αλλαξω ρουτερ.μα ειναι τοσο χαλια αυτο?δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταει,εχω κανει τα πανντα.

vavis
24-01-08, 18:07
με 200-210 κατεβαζε και απο εκει,τις ρυθμισεις τις εχω οπως ειπες,και πορτα εχω ανοιξει στο ρουτερ κανονικα.εχω αρχισει και σκεφτομαι μηπως πρεπει να αλλαξω ρουτερ.μα ειναι τοσο χαλια αυτο?δεν ξερω τι αλλο μπορει να φταει,εχω κανει τα πανντα.
απο γραμμη παντως εισαι μια χαρα..
Αρα.. δεν φταιει το παγιο του ΟΤΕ..:rofl:

Για το ρουτερ σου τωρα , δεν ξερω τι παιζει..

δοκιμασε και με καποιο αλλα δανεικο και παλι εδω ειμαστε..;)

websectors
15-02-08, 20:22
Για σας,
Ενδιαφέρομε να βάλω conne-x 1Mbps και έχω PSTN.

Δυστυχώς ανήκω στο δίκτυο Παλλήνης(Γέρακας), έχω PCM γραμμή και δεν υπάρχει στο κουτί άλλη γραμμή ελεύθερη για να βάλω ADSL. :(
Το κουτί έχει 14 γραμμές, η 9 υποστηρίζουν ADSL, όλες η άλλες 5 είναι PCM και μοιράζονται τη μία γραμμή.

Όταν έκανα αίτηση αναβάθμισης δεν μου απάντησε κανένας. Μετά από πολλά τηλέφωνα και γκρίνια έμαθα τα προαναφερθείσα και ότι υπάρχει διαγωνισμός για να αναλάβει κάποιος εργολάβος να αναβαθμίσει το τοπικό δίκτυο. Χρόνος ολοκλήρωσης άγνωστος!!! :(

Ακόμα και αν αυτή που έχουν δικιά τους γραμμή (9) να μην έχουν ADSL, πάλη δεσμεύουν της γραμμές και δεν μπορεί να γίνει τίποτα.

:hmm:Μπορώ να κάνω κάτι να βάλω ADSL και να γλιτώσω τα έξοδα και να αποφύγω το Mobile Internet (Wind, Vodafone or Cosmote).:hmm:

Ευχαριστώ Πολύ.

vavis
15-02-08, 20:34
Για σας,
Ενδιαφέρομε να βάλω conne-x 1Mbps και έχω PSTN.

Δυστυχώς ανήκω στο δίκτυο Παλλήνης(Γέρακας), έχω PCM γραμμή και δεν υπάρχει στο κουτί άλλη γραμμή ελεύθερη για να βάλω ADSL. :(
Το κουτί έχει 14 γραμμές, η 9 υποστηρίζουν ADSL, όλες η άλλες 5 είναι PCM και μοιράζονται τη μία γραμμή.

Όταν έκανα αίτηση αναβάθμισης δεν μου απάντησε κανένας. Μετά από πολλά τηλέφωνα και γκρίνια έμαθα τα προαναφερθείσα και ότι υπάρχει διαγωνισμός για να αναλάβει κάποιος εργολάβος να αναβαθμίσει το τοπικό δίκτυο. Χρόνος ολοκλήρωσης άγνωστος!!! :(

Ακόμα και αν αυτή που έχουν δικιά τους γραμμή (9) να μην έχουν ADSL, πάλη δεσμεύουν της γραμμές και δεν μπορεί να γίνει τίποτα.

:hmm:Μπορώ να κάνω κάτι να βάλω ADSL και να γλιτώσω τα έξοδα και να αποφύγω το Mobile Internet (Wind, Vodafone or Cosmote).:hmm:

Ευχαριστώ Πολύ.

κανε εναν κοπο γειτονα να διαβασεις ΑΥΤΟ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?p=1790569&highlight=PCM#post1790569)
το ποστ..;) και μετα βλεπουμε.
κανε και ενα τηλεφωνο στο ΟΤΕshop της Παλληνης να μιλησεις με την προισταμενη - ειναι πολυ εξυπηρετικη η γυναικα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.