PDA

Επιστροφή στο Forum : aDSL μέσω του δικτύου της Tellas



Σελίδες : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39

Tem
25-04-06, 19:22
τελικά από όσους έκαναν αίτηση μόνο ο Haris_led συνδέθηκε ?
πώς τις μετράνε τις 12 μέρες ?

ntampa7
25-04-06, 19:24
εργάσιμες λογικά.

Tem
25-04-06, 21:32
εργάσιμες λογικά.
σε κάθε περίπτωση έχουν περάσει προ πολλού και οι 12 εργάσιμες ημέρες αν δεν κάνω λάθος

JoeBar
25-04-06, 22:25
Άρχισαν τις καθυστερήσεις στην Tellas;

BoGe
26-04-06, 00:09
Άρχισαν τις καθυστερήσεις στην Tellas;

Ακόμα δεν καταλάβατε ότι οι καθυστερήσεις φταίει συνήθως ο ΟΤΕ.

sdikr
26-04-06, 00:15
Ακόμα δεν καταλάβατε ότι οι καθυστερήσεις φταίει συνήθως ο ΟΤΕ.

Οχι πάντα ;)

αλλά ειναι η ευκολή δικαιολογιά

BoGe
26-04-06, 00:38
Οχι πάντα ;)

αλλά ειναι η ευκολή δικαιολογιά

Ναι, δεν είπα ότι πάντα φταίει ο ΟΤΕ.

apostolt
26-04-06, 09:29
Χμμμ τελικα χθες εκανα την διακοπη της dsl γραμμης του ΟΤΕ.Με ενημερωσαν οτι κανει 10 ΜΕΡΕΣ (λολ?).Την προηγουμενη φορα μου ειχε κοπει σε 1-2 μερες το πολυ.Οποτε η δικια μου συνδεση θα αργησει αρκετα.Θα παρω βεβαια και την Τελλας να την ενημερωσω γιαυτο και βλεπουμε.........

ominus
26-04-06, 13:43
μα καλα ποσοι ειναι ζωγραφιοτες απο εδω; :D

haris_led
26-04-06, 13:46
μα καλα ποσοι ειναι ζωγραφιοτες απο εδω; :D
Πολλοί!:up::up::up:
Ζωγράφου ολέ:D:shifty:

Tem
26-04-06, 13:49
Πολλοί!:up::up::up:
Ζωγράφου ολέ:D:shifty:
Πάρα πολλοί :up:

ominus
26-04-06, 14:33
και φανταζομαι οι πιο πολλοι πρασινοι ε; :D


α με πηραν πριν λιγο απο την τελλας και μου παν πως ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου και παρασκευη θα μου δωσουν τον εξοπλισμο και τον κωδικο.
υστερα ομως οταν συνδεσα την γραμμη στο μοντεμ που εχω ηδη [zyxel prestige 6xx],δειχνει πως δεν υπαρχει κανενας συγχρονισμος με το δσλαμ :/
τι στο καλο συμβαινει;υπαρχει κανενα προβλημα με τον υπαρχον εξοπλισμο,να περιμενω λιγο ακομη μηπως γινει ο συγχρονισμος αργοτερα ή να τους παρω τηλεφωνο;:/

ntampa7
26-04-06, 19:23
έδωσες τις ρυθμίσεις της tellas?

safer97
26-04-06, 19:35
και φανταζομαι οι πιο πολλοι πρασινοι ε; :D


α με πηραν πριν λιγο απο την τελλας και μου παν πως ενεργοποιηθηκε η συνδεση μου και παρασκευη θα μου δωσουν τον εξοπλισμο και τον κωδικο.
υστερα ομως οταν συνδεσα την γραμμη στο μοντεμ που εχω ηδη [zyxel prestige 6xx],δειχνει πως δεν υπαρχει κανενας συγχρονισμος με το δσλαμ :/
τι στο καλο συμβαινει;υπαρχει κανενα προβλημα με τον υπαρχον εξοπλισμο,να περιμενω λιγο ακομη μηπως γινει ο συγχρονισμος αργοτερα ή να τους παρω τηλεφωνο;:/

γιατί θα σου δώσουν την Παρασκευή τον κωδικό σου, αφού έχει ενεργοποιηθεί ήδη η σύνδεση?

εμένα πάλι το μόντεμ συγχρονίζει κανονικά από χθες που τσέκαρα αλλά από την Τελλάς μου λένε ότι υπάρχει πρόβλημα στο τεχνικό τους τμήμα και η αίτηση για ενεργοποίηση βρίσκεται στο τελικό στάδιο, κάτι που μου έλεγαν και την προηγούμενη βδομάδα...

Μυστηριο...:hmm:

ominus
26-04-06, 20:04
έδωσες τις ρυθμίσεις της tellas?

εμ ποιες ρυθμισεις; στο μοντεμ εχω ηδη τις παλιες ρυθμισεις οταν ειχα δσλ οτε και ισπ τελλας αλλα νομιζω ανεξαρτητα ρυθμισεων,το λαμπακι του συγχρονισμου επρεπε να αναβει και τωρα.

ntampa7
26-04-06, 20:06
το είπα νομίζωντας πως δεν είχες πριν πάροχο tellas.

minovg
26-04-06, 21:24
Οι διακοπες περασαν, πηγαμε τις Ευρώπες μας, κάναμε καθολικο, ορθοδοξο Πασχα και η συνδεση απο την Τελλας ακόμα χαλλλλλλλαααααααρα... :mad: Η αίτηση έγινε μαζί με τον Χάρη, παραλάβαμε ίδια μέρα εξοπλισμό αλλά εγώ ακόμα περιμένω... Σε ερώτησή μου στην Τρελας μου είπαν ότι αναμένουμε έγκριση από τον ΟΤΕ... Τι πάει να πει αυτό; Τα ακούσαν βέβαια γιατί αυτοί επέμεναν ότι οι 12 εργάσιμες είναι εγγυημένα μάξιμουμ 12. Ήδη είμαστε στις 20-22 περίπου... Θα στείλουν λέει διερεύνηση περαιτέρω στον ΟΤΕ... Άντε να δούμε από αύριο...

Τουλάχιστον μας έμεινε η ISDN dial up από την 4νετ και έχουμε και μπαίνουμε νετ... :cry:

Tem
27-04-06, 12:48
καμία νέα ενεργοποίηση έχουμε ή πάμε για μήνα πλέον ?

ominus
27-04-06, 13:09
πηρα σημερα την τελλας και τους ρωτησα πως γινεται,αφου την τεταρτη οπως μου ειπανε εχει ενεργοποιηθει η συνδεση μου,το μοντεμ μου δεν δειχνει συγχρονισμο της δσλ γραμμης.
με στειλανε στην τεχν. υποστηριξη και εκει ο τεχνικος μου πε:
1.η δσλ δεν εχει ενεργοποιηθει!!
2.την αιτηση για την δσλ την εκανα πριν μια εβδομαδα!!!!!!
3. ο κουριερ που υποτιθεται αυριο θα μου εφερνε μονο τον εξοπλισμο και τον κωδικο θα τον επαιρνα τηλεφωνικως την ιδια μερα,θα εχει μαζι του και εγγραφα που θελουν την υπογραφη μου και που χρειαζεται ο οτε για να παραδωσει την γραμμη στην τελλας τουλαχιστον μετα απο 12 εργασιμες μερες!!!!!!!!!!!!!!!

αν διαβασετε τα προηγουμενα ποστς μου θα δειτε πως εκανα την αιτηση πριν ενα μηνα+,πως το μονο που μου ζητησανε ηταν να διακοψω την δσλ γραμμη απο τον οτε και να τους στειλω μια ενυπογραφη αιτηση μου μαζι με μια φωτοτυπια της ταυτοτητας μου οπως και εγινε,την επομενη μερα η αιτηση μου ειχε σταλθει στο οτε ενω ο ιδιος μου χει κοψει την ιδια μερα και την δσλ γραμμη,πως ολο αυτο τον μηνα ειχα παρει αρκετες φορες την τελλας και μου λεγανε πως ολα βαινουν ομαλα,πως την προηγουμενη τεταρτη με πηραν απο την τελλας και μου παν πως πηραν το οκ απο τον οτε και πως θα την ενεργοποιησουν την εβδομαδα μετα το πασχα και πραγματι αυτη την τεταρη μου πανε πως την ενεργοποιησαν και την παρασκευη θα μου στειλουν με τον κουριερ τον εξοπλισμο που χρειαζομαι και να τους παρω τηλεφωνο να μου δωσουν και τον κωδικο.

κυριοι τα συμπερασματα δικα σας.εγω παω να πηδηξω απο το μπαλκονι τωρα.

minovg
27-04-06, 13:49
Εμένα πάλι σήμερα μου ζήτησαν συγγνώμη για την καθυστέρηση και ότι είναι θέμα ωρών-ημερών λέει να μου την ενεργοποιήσουν. Βρίσκεται λέει στο τελικό στάδιο. Άντε να δούμε (χθες μου λέγανε ότι δεν έχουν πάρει έγκριση ακόμα από τον ΟΤΕ...) Τώρα ποιος λέει αλήθεια δεν ξέρω...

Βέβαια αυτό που μου την έσπασε είναι η ελλινιστί φράση: «Είχαμε γιορτές τώρα, καταλαβαίνετε...» Τι να καταλάβω δηλαδή; Εγώ θα πληρώσω τις βαρυστομαχιές με το φαγοπότι του οβελία; :mad:

Για τους εργαζομένους μία αργία ήταν μόνο (η Δευτέρα του Πάσχα) όλες οι άλλες ήταν εργάσιμες μέρες. Μόνο στην Ελλάδα και αυτή η πρωτοτυπία...

Άντε να περιμένουμε και την αυριανή ημέρα...

Δηλαδή απότι κατάλαβα, μόνο ο Χάρης πήρε γραμμή; στις 12 μέρες; Κανάς άλλος υπάρχει; :hmm:

Tem
27-04-06, 14:14
Εμένα πάλι σήμερα μου ζήτησαν συγγνώμη για την καθυστέρηση και ότι είναι θέμα ωρών-ημερών λέει να μου την ενεργοποιήσουν. Βρίσκεται λέει στο τελικό στάδιο. Άντε να δούμε (χθες μου λέγανε ότι δεν έχουν πάρει έγκριση ακόμα από τον ΟΤΕ...) Τώρα ποιος λέει αλήθεια δεν ξέρω...

Βέβαια αυτό που μου την έσπασε είναι η ελλινιστί φράση: «Είχαμε γιορτές τώρα, καταλαβαίνετε...» Τι να καταλάβω δηλαδή; Εγώ θα πληρώσω τις βαρυστομαχιές με το φαγοπότι του οβελία; :mad:

Για τους εργαζομένους μία αργία ήταν μόνο (η Δευτέρα του Πάσχα) όλες οι άλλες ήταν εργάσιμες μέρες. Μόνο στην Ελλάδα και αυτή η πρωτοτυπία...

Άντε να περιμένουμε και την αυριανή ημέρα...

Δηλαδή απότι κατάλαβα, μόνο ο Χάρης πήρε γραμμή; στις 12 μέρες; Κανάς άλλος υπάρχει; :hmm:
αν είναι θέμα ωρών πάλι καλά . Απ ότι φαίνεται μόνο ο Χάρης έχει πάρει γραμμή.

safer97
27-04-06, 14:29
πριν από περίπου είκοσι λεπτά με πήραν τηλέφωνο από την Τελλάς και μου έδωσαν τον κωδικό ενεργοποίησης, οπότε αυτή τη στιγμή έχω μπει από την ολοκαίνουρια 1mbit σύνδεσή μου! :yahoo:

Σήμερα ήταν η 16η εργάσιμη μέρα από τη στιγμή που ενεργοποιήθηκε η αίτηση μου στις 4/4 (εγώ βέβαια είχα υπογράψει την αίτηση από τις 29/3 αλλά τέσπα), αν και όπως είπα και σε προηγούμενο ποστ το μόντεμ συγχρόνιζε με το dslam τουλάχιστον εδώ και δυο μέρες, που σημαίνει πως η γραμμή είχε ήδη ενεργοποιηθεί.

ominus
27-04-06, 15:13
<<Βέβαια αυτό που μου την έσπασε είναι η ελλινιστί φράση: «Είχαμε γιορτές τώρα, καταλαβαίνετε...» Τι να καταλάβω δηλαδή; Εγώ θα πληρώσω τις βαρυστομαχιές με το φαγοπότι του οβελία; :mad:

Για τους εργαζομένους μία αργία ήταν μόνο (η Δευτέρα του Πάσχα) όλες οι άλλες ήταν εργάσιμες μέρες. Μόνο στην Ελλάδα και αυτή η πρωτοτυπία...>>

χεχ.την μ.τεταρτη οταν με πηρανε τηλεφωνο μου πανε πως ενω εχουν παρει το οκ απο τον οτε,δυστυχως δεν μπορουσανε να ενεργοποιησουν την γραμμη επειδη οι αποθηκες με τον εξοπλισμο ηταν ηδη κλειδωμενες λογω των εορτων και επρεπε να περιμενω μεχρι την αλλη πεμπτη για να γινει η δουλεια!!!

τελικα ενας ρεχαγκελ για πρωθυπουργος θα μας σωσει :D

minovg
27-04-06, 16:20
Έχω σπαστεί τα μάλα βασικά, γιατί μόλις πριν λίγη ώρα με πήραν από Τελλας και μου είπαν πως πήραν επιτέλους απάντηση από τον ΟΤΕ, αλλά ΑΡΝΗΤΙΚΗ!!!!!!! Με την αιτιολογία ότι έχω ήδη DSL από ΟΤΕ!!!!!!!!!

Εν τω μεταξύ το DSL από τον ΟΤΕ κόπηκε από τις 05/04!!!!!!!!!!! Θα τα σπάσω όλα, ΚΩΛΟΟΤΕΔΕΣ!!!! Ήμαρτον. Είχα επικοινωνήσει και τους είχα πει, πως μη τυχόν απορρίψουν αίτηση από Τελλάς όταν φτάσει στα χέρια τους με το αιτιολογικό ότι έχω ήδη γραμμή!!!!

Θα επανατοποθετήσουν λέει το αίτημα στον ΟΤΕ... Και βάζουν και κάτι κοριτσάκια στο Τηλ η Τελλάς που δεν ξέρουν τον Χριστό τους από τεχνικά θέματα, μόνο «ευχαριστούμε που καλέσατε» και τις λοιπές @@@ ξέρουν να λένε. Οπότε δε μπορείς να τις πεις και τίποτα...

ominus
27-04-06, 16:56
<<Εν τω μεταξύ το DSL από τον ΟΤΕ κόπηκε από τις 05/04!!!!!!!!!!! Θα τα σπάσω όλα, ΚΩΛΟΟΤΕΔΕΣ!!!! Ήμαρτον. Είχα επικοινωνήσει και τους είχα πει, πως μη τυχόν απορρίψουν αίτηση από Τελλάς όταν φτάσει στα χέρια τους με το αιτιολογικό ότι έχω ήδη γραμμή!!!!>>

σε ποιο τηλεφωνο ειχες επικοινωνησει στο οτε να τους πεις για την αιτηση σου;;


και κατι αλλο.τελικα για ολο αυτο το πανηγυρι ποιος μας δουλευει; η τελλας ή ο οτε;


ps.
< Και βάζουν και κάτι κοριτσάκια στο Τηλ η Τελλάς που δεν ξέρουν τον Χριστό τους από τεχνικά θέματα, μόνο «ευχαριστούμε που καλέσατε» και τις λοιπές @@@ ξέρουν να λένε. Οπότε δε μπορείς να τις πεις και τίποτα...>

μωρε μπορεις αλλα θα σε πανε μεσα μετα για αποπλανηση ανηλικων :/

minovg
27-04-06, 17:58
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι:

Φταίει η Τελλάς 100% στο αρχικό που μου είπε. Διότι, αν θυμάστε, επέμενε από την πρώτη στιγμή ότι γίνεται να «τρέχει» η αίτηση ενώ έχεις ακόμα γραμμή DSL από ΟΤΕ, κάτι που δηλώνω κατηγορηματικά (όπως προκύπτει εκ του αποτελέσματος) ότι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Η γραμμή DSL πρέπει να είναι κομμένη από τον ΟΤΕ για να προχωρήσει η αίτηση. Καλώς ή κακώς δε κρίνουμε αυτό. Την ουσία λέω.

Από την άλλη κι αυτοί στον ΟΤΕ δεν έχουν το Θεό τους. Στην διακοπή που έκανα στις 3/4 τους είπα ότι περιμένω γραμμή από Τελλάς. Αν έρθει καμιά αίτηση μη τυχόν απορριφθεί επειδή έκανα την διακοπή 2-3 μέρες μετά την αίτηση... «Ασφαλώς και όχι» είπε ο υπάλληλος τότε...

Και ένα τρίτο συμπέρασμα. Σε τούτη εδώ τη χώρα αν δε πιέσεις, αν δε φωνάξεις, αν δε «βρίσεις», δε πρόκειται να βρεις το δίκιο σου... Ή τουλάχιστον θα το βρεις πολύ αργά... Οι ευρυζωνικές επικοινωνίες είναι έτη φωτός πίσω ακόμα...

Tem
27-04-06, 18:32
μα καλά αφού είχε γίνει διακοπή δεν μπορούσαν να προωθήσουν και πάλι την αίτηση ? Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική τους.

chris25873
28-04-06, 09:03
Και ένα τρίτο συμπέρασμα. Σε τούτη εδώ τη χώρα αν δε πιέσεις, αν δε φωνάξεις, αν δε «βρίσεις», δε πρόκειται να βρεις το δίκιο σου... Ή τουλάχιστον θα το βρεις πολύ αργά... Οι ευρυζωνικές επικοινωνίες είναι έτη φωτός πίσω ακόμα...
Αυτό είναι ΠΟΛΥ σωστό ... Δείτε εδώ... http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=37182
Παντού τα ίδια είναι

apostolt
28-04-06, 09:42
Εγώ αυτό που κατάλαβα είναι ότι:

Φταίει η Τελλάς 100% στο αρχικό που μου είπε. Διότι, αν θυμάστε, επέμενε από την πρώτη στιγμή ότι γίνεται να «τρέχει» η αίτηση ενώ έχεις ακόμα γραμμή DSL από ΟΤΕ, κάτι που δηλώνω κατηγορηματικά (όπως προκύπτει εκ του αποτελέσματος) ότι ΔΕΝ ΙΣΧΥΕΙ. Η γραμμή DSL πρέπει να είναι κομμένη από τον ΟΤΕ για να προχωρήσει η αίτηση. Καλώς ή κακώς δε κρίνουμε αυτό. Την ουσία λέω.

Από την άλλη κι αυτοί στον ΟΤΕ δεν έχουν το Θεό τους. Στην διακοπή που έκανα στις 3/4 τους είπα ότι περιμένω γραμμή από Τελλάς. Αν έρθει καμιά αίτηση μη τυχόν απορριφθεί επειδή έκανα την διακοπή 2-3 μέρες μετά την αίτηση... «Ασφαλώς και όχι» είπε ο υπάλληλος τότε...

Και ένα τρίτο συμπέρασμα. Σε τούτη εδώ τη χώρα αν δε πιέσεις, αν δε φωνάξεις, αν δε «βρίσεις», δε πρόκειται να βρεις το δίκιο σου... Ή τουλάχιστον θα το βρεις πολύ αργά... Οι ευρυζωνικές επικοινωνίες είναι έτη φωτός πίσω ακόμα...


Χαχαχ στην ιδια περιπτωση επεσα και εγω.Χθες το μεσημερι με περνουν απο Τελλας και μου λενε γυρισε η απαντηση απο τον Οτε και ειναι αρνητικη γιατι εχετε ηδη dsl απο οτε.Λεω ναι το ξερω δυστηχως εδωσα διακοπη την Τριτη.Μαλιστα μου λενε οταν κοπει η γραμμη παρτε μας τηλ να μας πειτε να προωθησουμε ξανα την αιτηση.Το γελειο του θεματος ειναι οτι το απογευμα που γυρισα σπιτι η γραμμη ειχε κοπει....:whistle::whistle:

Απο χθες που περνω τηλ στο 13800 και προσπαθω να τους πω να ξαναστειλουν τα χαρτια συνεχεια μου λενε οτι εχει πολυ δουλεια το αρμοδιο τμημα και πρεπει να ξαναπαρω κτλ.....Μηπως εχετε κανα τηλ εσωτερικο να τελειωνουμε με το θεμα......

Tem
28-04-06, 09:49
................Απο χθες που περνω τηλ στο 13800 και προσπαθω να τους πω να ξαναστειλουν τα χαρτια συνεχεια μου λενε οτι εχει πολυ δουλεια το αρμοδιο τμημα και πρεπει να ξαναπαρω κτλ.....Μηπως εχετε κανα τηλ εσωτερικο να τελειωνουμε με το θεμα......
Από εξυπηρέτηση σκίζουν. Τι θα πεί έχουν πολύ δουλειά .....

minovg
28-04-06, 10:43
Απο χθες που περνω τηλ στο 13800 και προσπαθω να τους πω να ξαναστειλουν τα χαρτια συνεχεια μου λενε οτι εχει πολυ δουλεια το αρμοδιο τμημα και πρεπει να ξαναπαρω κτλ.....Μηπως εχετε κανα τηλ εσωτερικο να τελειωνουμε με το θεμα......
Μην καλείς στο 13800! Έχει μεγαλύτερη χρέωση από αστική... Να καλείτε στο 801 5000 365 που είναι το αρμόδιο για Ίντερνετ συνδέσεις και έχει μόνο αστική χρέωση. ;)

minovg
28-04-06, 13:12
Νέο τηλεφώνημα το πρωί από Τ(ρ)ελάς. Αυτή τη φορά ήταν η κυρία που κάναμε την αρχική συμφωνία. Αρνήθηκε όλη τη συνομιλία που είχαμε στα τέλη Μάρτη... Ότι δηλαδή ποτέ δε μου είπε ότι δεν χρειάζεται διακοπή της DSL γραμμής από ΟΤΕ και ότι εννοείται πως χρειάζεται... Αλλιώς - λέει - μου είχε τονίσει ότι θα υπήρχε απόρριψη από τον ΟΤΕ.

Κι εγώ δηλαδή σα λακαμάς αν μου είχε αυτό δε θα διέκοπτα αμέσως. Τι να πω... Τέλος πάντων άκρη δεν έβγαινε, επέμενε πεισματικά (πώς δε κράτησα και κασέτα με αυτά που είπε αν και υπάρχουν οι αποδείξεις από τα πρώτα ποστ που είχα γράψει τότε, αν ανατρέξετε θα τα διαβάσετε) και ήρθα στο δια ταύτα.

Λέει ότι χθες επανατοποθέτησαν την αίτηση και θα περιμένω ξανά 10-12 εργάσιμες... :cry: Βέβαια μου είπε ότι θα κάνει τα πάντα για να έρθει νωρίτερα αλλά μάλλον ως λόγια ευγένειας τα εξέλαβα...

Καλά για τον χθεσινό υπάλληλο δε το συζητώ. Εκείνος μου είχε πει σας θυμίζω ότι βρισκόμαστε σε τελικό στάδιο και ότι είναι θέμα ημερών αν όχι ωρών ( !!! ) να έχω DSL... Πάρε λόγια και πάνε στο παζάρι... :down:

ominus
28-04-06, 13:38
μα η τελλας καιι στον φιλο μου που εκανε την ιδια μερα με μενα αιτηση,σε αυτον του ειχανε πει οτι δεν χρειαζεται να κανει διακοπη της δσλ γραμμης στον οτε και πως ολα θα κανονιστουν απο την ιδια.
μετα απο ενα μηνα ακομα περιμενει να επικοινωνησει μαζι του η τελλας για το ποτε θα βαλουν την συνδεση του ενω συνεχιζει να μπαινει στο νετ με την παλια γραμμη/συνδεση του οτε που ειχε ηδη...:whistle:

ε ρε γλεντια στην ελλαδα του 2006

<<Καλά για τον χθεσινό υπάλληλο δε το συζητώ. Εκείνος μου είχε πει σας θυμίζω ότι βρισκόμαστε σε τελικό στάδιο και ότι είναι θέμα ημερών αν όχι ωρών ( !!! ) να έχω DSL... >>

χαχαχα μα εδω εμενα μου πανε την τεταρτη πως ενεργοποιησανε την συνδεση και να τους ξαναπαρω τηλεφωνο να μου δωσουν και τον κωδικο και ...σημερα ηρθε ο κουριερ να υπογραψω τα χαρτια για την μεταφορα της γραμμης απο τον οτε στην τελλας...ΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

apostolt
28-04-06, 13:52
Εγω πηρα κανα 2-3 τηλεφωνα και τους λεω συνεχεια να στειλουν τα χαρτια.Παντα πετυχαινω αλλους και σε ολους λεω τα ιδια.Μια απο αυτες τις φορες λοιπον η υπαλληλος με την συζητηση μας μου λεει(εγω περιμενω να ακουσω οτι καταλαβε το αιτημα μου) <<οκ θα ειδοποιησω να σας στειλουν τα χαρτια για να υπογραψετε>> zdoing !!!!!!!! τις λεω κοπελια οχι δεν θελω παλι να κανω αιτηση τα χαρτια που εχω ηδη υπογραψει θελω να πανε ξανα στον ΟΤΕ τιποτε αλλο..............

Α και κατι αλλο συνεχεια επερνα 13800 παταγα 1 και μετα παλι 1.Συνεχεια λοιπον μου λενε οτι εκει ειναι οι γενικες πληροφοριες και οχι το τμημα του dsl.Ποιο ειναι ρε παιδια αυτο το τμημα του dsl που πρεπει να περνουμε?Οταν τους ρωτας πιο τηλ να παρω τοτε , μου δινουν την εξης απαντηση <<το 13800 1και μετα παλι 1 >> οταν τους λες οτι αυτο περνω και με βγαζει εδω μου λενε << ναι το τμημα εχει δουλεια και το κεντρο σας πεταει εδω>>...........

ominus
28-04-06, 15:01
<<<Α και κατι αλλο συνεχεια επερνα 13800 παταγα 1 και μετα παλι 1.Συνεχεια λοιπον μου λενε οτι εκει ειναι οι γενικες πληροφοριες και οχι το τμημα του dsl.Ποιο ειναι ρε παιδια αυτο το τμημα του dsl που πρεπει να περνουμε?Οταν τους ρωτας πιο τηλ να παρω τοτε , μου δινουν την εξης απαντηση <<το 13800 1και μετα παλι 1 >> οταν τους λες οτι αυτο περνω και με βγαζει εδω μου λενε << ναι το τμημα εχει δουλεια και το κεντρο σας πεταει εδω>>...........>>>


xaxaxa ναι και σε μενα ετυχεσ μερικες φορες αυτο.ελεος
ακουστε και το θεικο.με πηρε η τελλας πριν λιγο και μου πε πως το απογευμα θα ερθει ο κουριερ για να υπογραψω τα χαρτια που θελει ο οτε για την γραμμη.εντωμεταξυ ο κουριερ ειχε ερθει το πρωι.
αυτοι ρε ειναι ικανοι να εχουν ξεκινησει να με χρεωνουν για την συνδεση που δεν εχουν βαλει καν.ΛΟΛ


τεσπα αντε να δουμε αν θα χουμε καλα ξεμπλεματα με ολη αυτην την ιστορια :up:

minovg
28-04-06, 15:08
Α και κατι αλλο συνεχεια επερνα 13800 παταγα 1 και μετα παλι 1.Συνεχεια λοιπον μου λενε οτι εκει ειναι οι γενικες πληροφοριες και οχι το τμημα του dsl.Ποιο ειναι ρε παιδια αυτο το τμημα του dsl που πρεπει να περνουμε?Οταν τους ρωτας πιο τηλ να παρω τοτε , μου δινουν την εξης απαντηση <<το 13800 1και μετα παλι 1 >> οταν τους λες οτι αυτο περνω και με βγαζει εδω μου λενε << ναι το τμημα εχει δουλεια και το κεντρο σας πεταει εδω>>...........
Απάντησα λίγα ποστ πριν. :)

Μην καλείς στο 13800! Έχει μεγαλύτερη χρέωση από αστική... Να καλείτε στο 801 5000 365 που είναι το αρμόδιο για Ίντερνετ συνδέσεις και έχει μόνο αστική χρέωση. ;)

Tem
28-04-06, 19:37
Νέο τηλεφώνημα το πρωί από Τ(ρ)ελάς. Αυτή τη φορά ήταν η κυρία που κάναμε την αρχική συμφωνία. Αρνήθηκε όλη τη συνομιλία που είχαμε στα τέλη Μάρτη... Ότι δηλαδή ποτέ δε μου είπε ότι δεν χρειάζεται διακοπή της DSL γραμμής από ΟΤΕ και ότι εννοείται πως χρειάζεται... Αλλιώς - λέει - μου είχε τονίσει ότι θα υπήρχε απόρριψη από τον ΟΤΕ.

Κι εγώ δηλαδή σα λακαμάς αν μου είχε αυτό δε θα διέκοπτα αμέσως. Τι να πω... Τέλος πάντων άκρη δεν έβγαινε, επέμενε πεισματικά (πώς δε κράτησα και κασέτα με αυτά που είπε αν και υπάρχουν οι αποδείξεις από τα πρώτα ποστ που είχα γράψει τότε, αν ανατρέξετε θα τα διαβάσετε) και ήρθα στο δια ταύτα.

Λέει ότι χθες επανατοποθέτησαν την αίτηση και θα περιμένω ξανά 10-12 εργάσιμες... :cry: Βέβαια μου είπε ότι θα κάνει τα πάντα για να έρθει νωρίτερα αλλά μάλλον ως λόγια ευγένειας τα εξέλαβα...

Καλά για τον χθεσινό υπάλληλο δε το συζητώ. Εκείνος μου είχε πει σας θυμίζω ότι βρισκόμαστε σε τελικό στάδιο και ότι είναι θέμα ημερών αν όχι ωρών ( !!! ) να έχω DSL... Πάρε λόγια και πάνε στο παζάρι... :down:

υπομονή επομένως λίγο ακόμα :)

ArXoS
29-04-06, 01:54
Ακούστε παιδιά το δικό μου story
Έκανα διακοπή από Tellas (μέσω OTE) στις 2 Μαρτίου, ο κουριεράς ήρθε στις 13 για υπογραφές και εξοπλισμό, με ειδοποιούν ότι έκανε λάθος και ότι με έβαλε να υπογράψω σε λάθος σημεία, και ξαναήρθε στις 18 Μαρτίου για υπογραφές ξανά. Μέχρι εδώ καλά, ανθρώπινα τα λάθη.
¨Έχουμε φάει τον Απρίλιο, και ADSL ακόμα δεν έχω !!
Με ειδοποιούν κάπου την μεγάλη Τετάρτη ότι η γραμμή μου είναι έτοιμη, και μου δίνουν κωδικό ενεργοποίησης. Τα στήνω όλα ωραία και καλά, αλλά συγχρονισμός γιοκ ! Παίρνω τηλεφωνάκι και το δηλώνω ως βλάβη (λεω, δεν χάθηκε και ο κόσμος για μια μέρα καθυστέρηση … είχα και παλιότερα προβλήματα συγχρονισμού με Tellas και ΟΤΕ, που μου το έφτιαχναν την ίδια μέρα από τη δήλωση του λάθους).
Από τότε λοιπόν (έχουν περάσει 10 μέρες !!!), κάθε μέρα με παίρνει και ένας από την Tellas και με ρωτάει αν έφτιαξε η γραμμή μου, ή αν με πήραν από τον ΟΤΕ τηλέφωνο για να μου πουν αν με έφτιαξαν !
Το περίεργο είναι ότι διέκοψα τις παλιές μου συνδέσεις για να μπω στο LLU της Tellas και να απαλλαγώ από Οτετζήδες. Και όποτε τους ρωτάω «Ο Οτε τι ρόλο βαράει στην όλη υπόθεση αφού τον έχουμε παρακάμψει», η απάντηση είναι «τον έχουμε παρακάμψει, αλλά οι γραμμές από το dSlam των Αμπελοκήπων μέχρι το σπίτι μου είναι του Οτε, οπότε εκεί είναι το πρόβλημα !!»
Βέβαια, είμαι στην ADSL από τον Σεπτέμβρη, και πάντα δούλευα με τις ίδιες συνδέσεις σπίτι μου (φίλτρα και splitters) και τις ίδιες γραμμές. Πως είναι δυνατόν τότε να δούλευαν όλα καλά και τώρα όχι; Λες να άλλαξαν οι γραμμές μου μέσα σε ένα μήνα; Η απάντηση είναι από την Τελλάς «Φυσικά και είναι πιθανό !!»
Όπως και να έχει, έχω δοκιμάσει ότι modem έχει πέσει στα χέρια μου, τίποτε δεν συγχρονίζει, η βλάβη είναι ακόμα σε εκκρεμότητα, μάλιστα όποτε τους λέω ότι δοκιμάζω και άλλα modems όλοι πάνε να μου βγάλουν το Crypto F200 το super modem !! και άλλα τέτοια.

Κάπου στο άσχετο παίρνω από μόνος μου τον Οτε στο 121 να ρωτήσω τι βλάβη τους έχει δηλώσει η Tellas και αν το έφτιαξαν. Εκεί μου απαντάνε ότι την βλάβη την έφτιαξαν την επόμενη μέρα από τότε που το δήλωσαν. Παίρνω στο καπάκι την Tellaς και τους το λέω, και με ευχαριστούν και από πάνω που τους το είπα, γιατί λέει και καλά οι Οτετζηδες δεν ενημερώνουν αμέσως τους ιδιωτικούς παροχείς για τις υποθέσεις τους. Ευχαριστημένος κι εγώ ότι έδωσα λύση, ακόμα περιμένω να συγχρονιστώ, και ακόμα τρώω στη μάπα κάθε μερα την Tellas να με παίρνει τηλέφωνο και να με ρωτάει αν τελικά συνδέθηκα !! . Να δούμε πότε θα τελειώσει αυτό.

Ερωτήσεις λοιπόν.
1. Το crypto το χρησιμοποιεί κανείς ; Από την εμπειρία μου, είναι modem για τα μπάζα. Είχατε ποτέ πρόβλημα από το LLU της Tellas ; Λογικά, οι ίδιες ρυθμίσεις δεν μπαίνουν με πριν;
2. Κανένας έχει κάποια ανάλογη περίπτωση; Να τον έχουν δηλαδή ενεργοποιήσει, αλλά να μην έχει καταφέρει να συγχρονιστεί ακόμα και να το παλεύουν από εκεί σαν βλάβη ;;


Αυτά… Α.. τελικά έχω στήσει επάνω ένα Sagem 800 που είχα από τον ΟΤΕ και που πήγαινε μια χαρά .. Έχω βάλει 2-3 φορές και το crypto, αλλά μόνο και μόνο που το βλέπω μου γυρίζουν τα άντερα

haris_led
29-04-06, 02:01
......

Ερωτήσεις λοιπόν.
1. Το crypto το χρησιμοποιεί κανείς ; Από την εμπειρία μου, είναι modem για τα μπάζα. Είχατε ποτέ πρόβλημα από το LLU της Tellas ; Λογικά, οι ίδιες ρυθμίσεις δεν μπαίνουν με πριν;
:haha:haha:haha :lol::lol:
Πλάκα κάνεις?
Μόνο εμένα ενεργοποίησαν και άλλο ένα παιδί!:p
Σχετικά με τις ρυθμίσεις, εγώ δεν πείραξα τίποτα την πρώτη φορά που έβαλα το crypto να συγχρονιστεί!;)

ArXoS
29-04-06, 02:20
Μόνο εμένα ενεργοποίησαν και άλλο ένα παιδί!:p


Ναι, το βλέπω . Το μόνο μου με κρατάει λίγο σε ηρεμία και δεν αρχίζω τα καντήλια είναι η 1000αρα γραμμή που περιμένω. :clap: :clap:


Να ρωτήσω κάτι άλλο. Έχετε κάνει όλοι το πρόγραμμα Polis 300 ;; Όταν μου είπαν για την 1000αρα, μου είπαν ότι χρειάζεται προεπιλογή φορέα και Polis 300. Την προεπιλογή την έκανα αμέσως, και μετά από καμιά 10αριά μέρες που με πήρε μια οπερέτα από την Tellas και με ρώτησε αν θέλω να κάνω ενεργοποίηση του Polis 300, αφού την ρώτησα αν ήταν υποχρεωτικό για την ενεργοποίηση του πακέτου και μου είπε ότι δεν ξέρει, της είπα ότι δεν το θέλω. Βλέπω ότι δεν μου το έχουν ενεργοποιήσει, έτσι έχω μόνο δωρεάν τις 4 ώρες κλήσεις λόγω της σύνδεσης. Το έχει παρακάμψει κανείς άλλος αυτό;

haris_led
29-04-06, 02:24
Ναι, το βλέπω . Το μόνο μου με κρατάει λίγο σε ηρεμία και δεν αρχίζω τα καντήλια είναι η 1000αρα γραμμή που περιμένω. :clap: :clap:


Να ρωτήσω κάτι άλλο. Έχετε κάνει όλοι το πρόγραμμα Polis 300 ;; Όταν μου είπαν για την 1000αρα, μου είπαν ότι χρειάζεται προεπιλογή φορέα και Polis 300. Την προεπιλογή την έκανα αμέσως, και μετά από καμιά 10αριά μέρες που με πήρε μια οπερέτα από την Tellas και με ρώτησε αν θέλω να κάνω ενεργοποίηση του Polis 300, αφού την ρώτησα αν ήταν υποχρεωτικό για την ενεργοποίηση του πακέτου και μου είπε ότι δεν ξέρει, της είπα ότι δεν το θέλω. Βλέπω ότι δεν μου το έχουν ενεργοποιήσει, έτσι έχω μόνο δωρεάν τις 4 ώρες κλήσεις λόγω της σύνδεσης. Το έχει παρακάμψει κανείς άλλος αυτό;
Όχι δεν υποχρεωτική η προεπιλογή, αλλά άμα την κάνεις και αυτή, σου έρχεται πιο λίγο το πάγιο της adsl!
Εγώ που πήρα μια 2 Mbit, δεν έχω προεπιλογή!:)
Μην ξεχνάς ότι η προεπιλογή κατά πάσα πιθανότητα είναι και αυτή 12 μηνης διάρκειας και άμα άυριο μεθαύριο βγάλουν και full llu, δεν θα μπορείς να κόψεις τον ΟΤΕ!;)

Varsos
29-04-06, 08:56
Και γιατι να μην μπορεις να κοψεις τον ΟΤΕ?Αφου έτσι και αλλιώς με την προεπιλογή φορέα στην Τελλας τα δίνεις τα λεφτά σου!!!Είναι τεχνικό το ζήτημα?

frap
29-04-06, 11:44
Nαι, λέγεται μεριζόμενη πρόσβαση στον τοπικό βρόχο.
Για να μοιράζεται, χρειάζονται δύο (τουλαχιστον) πάροχοι που να παρέχουν υπηρεσίες εκεί. Ο ένας είναι ο ΟΤΕ με την αναλογική τηλεφωνία. Ο άλλος είναι η Τellas με το ΑDSL.

Nosferatu
30-04-06, 12:45
Όχι δεν υποχρεωτική η προεπιλογή, αλλά άμα την κάνεις και αυτή, σου έρχεται πιο λίγο το πάγιο της adsl!
Εγώ που πήρα μια 2 Mbit, δεν έχω προεπιλογή!:)
Μην ξεχνάς ότι η προεπιλογή κατά πάσα πιθανότητα είναι και αυτή 12 μηνης διάρκειας και άμα άυριο μεθαύριο βγάλουν και full llu, δεν θα μπορείς να κόψεις τον ΟΤΕ!;)

Η προεπιλογή δεν έχει συγκεκριμένη διάρκεια, απλά αν την διακόψεις σε διάστημα μικρότερο των έξι μηνών, σε χρεώνουν το κόστος ενεργοποίησης, νομιζω είναι 10 ευρώ. Τη σύνδεση με τον ΟΤΕ μπορείς να τη διακόψεις χωρίς πρόβλημα.

freskos
30-04-06, 13:01
ArXoS μου είχε συμβεί και εμένα όταν έβαλα Vivodi και ξέρεις ποιος έφταιγε?
Ο ποτε…. Ναι ένα μήνα και συγχρονισμός κανένας…τα είχα πάρει μόνο που η Vivodi εμένα με είχε αφήσει στην άγνοια έψαχνα παντού να βρω πληροφορίες(έτσι βρήκα το adslgr). ούτε ένα τηλ να ενδιαφερθούν τελικά συγχρονιστικά τους τα έψαλα και τον δεύτερο χρόνο την έκανα.
Αν και ήξερα ότι το πρόβλημα ήταν ο Οτε έφυγα γιατί αντί να τρέχουν την κατάσταση και να την πιέζουν να αποκατασταθεί σύντομα η βλάβη μου δεν ενδιαφερθήκαν ποτέ για μένα.
Εκεί έμαθα ότι το 121 δεν δέχεται βλάβες για LLU μπορείς και μόνο σου να το διαπιστώσεις, αλλά μόνο σε κάποιον υπεύθυνο τμήμα που μόνο οι providers μπορούν να επικοινωνούν αλλά και πάλι μπορεί την βλάβη και εκεί να την απορρίπτουν γιατί δεν βλέπουν ότι είσαι adsl, και όταν παίρνεις να μάθεις στο 121 σου λένε αποκαταστάθηκε ενώ δεν την έχουν κοιτάξει καν.(αυτό είναι το πρόβλημα)
O ξάδερφός μου που έχει Tellas είναι κατά ευχαριστημένος μέχρι που τον ξανακαλέσανε να δουν αν φτιάχτηκε ο συγχρονισμός (για οτε μιλάμε dslam) και ο οτε ούτε καν που τον πήρε που ήταν και δουλειά του και όχι της τελλας, αρχές Μαΐου θα κάνει αίτηση (Περιστέρι) περιμένω να δω τι θα γίνει και μάλλον θα πάω και εγώ Tellas llu

ArXoS
01-05-06, 03:43
Εγώ πάντως με την Tellas νομίζω ότι την πατήσαμε
Άκου να δεις ιστορία πως έπεσα στο LLU της Tellas.
Είχα περάσει από τρίμηνες συνδρομές δοκιμαστικά για να μάθω το Adsl από vivodi και οτε, και τελικά, όπως γλυκάθηκα (έτσι την πατάμε όλοι μας!), αποφάσισα να κάνω ετήσια συνδρομή, και αποφάσισα να κάνω Tellas 384 με γραμμή Οτε (Ούτε που ήξερα πριν 6 μήνες τι παίζει με LLU και τέτοια κόλπα).

Άρχισα λοιπόν Tellas από τον Δεκέμβριο, και άρχισα να διαβάζω και adslgr.com και είδα για τα test στις ταχύτητες. Έκανα λοιπόν και είδα ότι η Tellas πάνω από 20kbs δεν μου έδειναν με τίποτε. Άρχισα τα παράπονα στα τηλέφωνα, δηλώσεις βλάβης κτλ, και το μόνο που έπαιρνα ως απάντηση ήταν «υπομονή, κάνουμε αναβάθμιση και σε 2 μέρες θα έχεις της ταχύτητες που θέλεις!». Κάθε βδομάδα για 2 μήνες συνέχεια, μου λέγαν ότι οι αναβαθμίσεις τελειώνουν σε 2 μέρες (περίοδος Ιανουαρίου-Φεβρουαρίου). Είδα ότι δεν πάει άλλο, και αποφασίζω να την κόψω. Εκεί λοιπόν άρχισαν να μου ζητάνε τα πάγια όλου του έτους που δεν έκανα χρήση, και έστειλα δικηγόρο να προσβάλει την σύμβαση με εξώδικο (τον είχα τον δικηγόρο στην οικογένεια μέσα βλέπεις !!! και δεν μου πήγαινε να δώσω τώρα στο άσχετο για την κοροϊδία τους 300 ευρώ για μια γραμμή απάτη). Εκεί λοιπόν έμαθα ότι λάθος αναγνωρίζεται από την Tellas μόνο όταν έχεις λιγότερο από το 10% της προβλεπόμενης ταχύτητας (αν είναι δυνατόν .. να πληρώνεις δηλαδή 1000αρα γραμμή και αν κατεβάζεις με 15kbs είσαι μέσα στα όρια του συμβολαίου !!).
Όπως και να έχει, μετά από πολλές απειλές και τρεχάματα και φτάνοντας μέχρι τον αρχηγό της ομάδας της Tellas, αποφάσισαν να μου σταματήσουν το ετήσιο συμβόλαιο, και να πληρώσω μόνο τους 2 μήνες που είχα κάνει χρήση.
Τους ζητούσα όμως και τα πάγια των 2 μηνών πίσω με το εξώδικο καθώς αθέτησαν το συμβόλαιο με τις κωλοταχύτητές τους. Έτσι λοιπόν ο big chief του μαγαζιού, θέλοντας να με κάνει να παραιτηθώ από όλα αυτά, μου υποσχέθηκε ότι θα με συνδέσει στην τιμή που πλήρωνα, με 1000αρα γραμμή. Η πρόταση ήταν αρκετά ενδιαφέρουσα, καθώς με διαβεβαίωσε ότι ενώ πλήρωνα 35 ευρώ για την 384, με τα ίδια χρήματα θα είχα 1000 και αυτό μεταξύ μας !!!!. Ότι γραμμή και να ήταν, σίγουρα θα ήταν καλύτερα από την 384 (ο big chief με διαβεβαίωσε ότι είναι πάγια τακτική να κόβουν bandwith από τους 384αριδες και να το δίνουν στους 1000αριδες γιατί εκεί είναι το χρήμα και μόνο αυτούς σέβονται.. αυτό λέει συμβαίνει σε όλες τις εταιρίες της Ελλάδος!)
Δέχτηκα λοιπόν, και από αρχές Μαρτίου περιμένω ….

Κατόπιν όλων αυτών και διαβάζοντας μέσα από το adslgr, μαθαίνω ότι η Tellas βγάζει δικό της dslam και δίνει στην τιμή των 35 ευρώ την 1000αρα … μιλάμε για το απίστευτο παραμύθι και μπαλαμούτι αυτοί οι πωλητές της Tellas !!

Anyway, πιστεύω ότι είμαστε θύματα, έχουμε φτάσει σε σημείο να πούμε «αναθεμα το internet» με αυτούς που μπλέξαμε, και το θέμα είναι, ότι τελειώνω το διδακτορικό μου και όλο αυτό τον καιρό έχω πληρώσει τα μαλλιά της κεφαλής μου σε dialup και φυσικά σε τηλέφωνα στην Tellas. Θα τελειώσω την διατριβή μου και συγχρονισμό δεν θα έχω δει ακόμα !!!

ArXoS
01-05-06, 03:52
Μην ξεχνάς ότι η προεπιλογή κατά πάσα πιθανότητα είναι και αυτή 12 μηνης διάρκειας

Την προεπιλογή την κόβεις όποτε θέλεις .. δεν υπάρχει περιορισμός. Μάλλον όμως θα πρέπει να την κρατήσεις όσο έχεις την adsl (φαντάζομαι δηλαδή, δεν ξέρω αν μπορεις να την κόψεις και νωρίτερα)

haris_led
01-05-06, 15:09
Την προεπιλογή την κόβεις όποτε θέλεις .. δεν υπάρχει περιορισμός. Μάλλον όμως θα πρέπει να την κρατήσεις όσο έχεις την adsl (φαντάζομαι δηλαδή, δεν ξέρω αν μπορεις να την κόψεις και νωρίτερα)
Ε ναι και εγώ αυτό εννοώ. Ότι μέχρι να τελειώσει η συνδρομή adsl, πρέπει να έχεις προεπιλογή. Άρα 12 μήνες;)
Άμα δεν ρωτήσουμε την τελλας δεν θα μάθουμε ποτέ σίγουρα:p

BoGe
01-05-06, 15:32
Ε ναι και εγώ αυτό εννοώ. Ότι μέχρι να τελειώσει η συνδρομή adsl, πρέπει να έχεις προεπιλογή. Άρα 12 μήνες;)
Άμα δεν ρωτήσουμε την τελλας δεν θα μάθουμε ποτέ σίγουρα:p

Ίσως και αυτός είναι ένας λόγος που προσωρινά βάζει μόνο shared.

Nosferatu
01-05-06, 23:38
Ε ναι και εγώ αυτό εννοώ. Ότι μέχρι να τελειώσει η συνδρομή adsl, πρέπει να έχεις προεπιλογή. Άρα 12 μήνες;)
Άμα δεν ρωτήσουμε την τελλας δεν θα μάθουμε ποτέ σίγουρα:p

Μπορείς να διακόψεις την προεπιλογή οποιαδήποτε στιγμή, απλά αν έχεις και την προεπιλογή, έχεις κάποιες επιπλέον προσφορές. Πάντως όντως ο καλύτερος τρόπος να μάθει κανείς τι ισχύει είναι να ρωτήσει την τελλάς. :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.