PDA

Επιστροφή στο Forum : Sat Internet / Hellas Digital



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13

oikein
11-04-05, 19:23
Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτησω αν ειδε κανεις την διαφημιση στο τελευταιο Pcmagazine σχετικά με την hellas digital.
δινουν 1024 -4048 - 16384 χωρίς limit στο οριο που μπορείς να κατεβάσεις

jhndel
11-04-05, 20:25
Αν έχεις περισότερες πληροφορίες όπως τιμή εξπλισμός ... ενημέρωσε μας ;)

JohnGR
11-04-05, 20:29
oikein είσαι παλιό μέλος, θα έπρεπε να ξέρεις ότι γράφουμε ΜΟΝΟ ελληνικά! ;)

jhndel καλώς ήρθες! :)

Constantinos1
12-04-05, 00:01
kΚαλησπέρα θα ήθελα να ρωτησω αν ειδε κανεις την διαφημιση στο τελευταιο Pcmagazine σχετικά με την hellas digital.
δινουν 1024 -4048 - 16384 χωρίς limit στο οριο που μπορείς να κατεβάσεις

Την ειδα την διαφήμιση σε αλλο περιοδικο
Ειχε καποιους περιορισμούς στους όγκους εκτος αν επαιρνες το ακριβώτερο πακέτο (54ε/χωρις ΦΠΑ)για 1024
Το ποιο φθηνό είναι 13ε/μηνα χωρις ΦΠΑ για 1024
Το φθηνότερο πακέτο εξοπλισμού για οικιακούς χρήστες ειναι 90ε/χωρις ΦΠΑ

MichalisVolos
17-04-05, 01:46
Εγώ είδα την διαφήμηση στο computer active και τρελάθηκα. Έγραφε ότι η εταιρεία προσφέρει δορυφορικό internet στα 1024kbps απεριόριστα με 54,99/μήνα, 4084kbps με 108,99/μήνα και 16384kbps με 159,99/μήνα!!!!!!!!

Να υποθέσω τυπογραφικό λάθος ή είμαστε η μόνη χώρα στον κόσμο με δορυφορικό φτηνότερο από το επίγειο; κοίταξα στην ιστοσελίδα της εταιρείας και βρήκα μόνο για τον εξοπλισμό τιμές.

Τί συμβαίνει; Μήπως να βάλουμε δορυφορικό; Καποιος άλλος που να ξέρει;

MichalisVolos
20-04-05, 01:27
Δυστηχώς όμως:

Λειτουργία

Το internet μέσω δορυφόρου που παρέχουμε είναι μονόδρομο. Ο χρήστης ζητά τα δεδομένα που θέλει μέσω μιας επίγειας τηλεφωνικής σύνδεσης και τα δεδομένα λαμβάνονται μέσω δορυφόρου. Δεν απαιτείται κάποια ιδαίτερη γραμμή και είναι ανεξάρτητο από τον ISP που χρησιμοποιείτε.

sdikr
20-04-05, 01:27
Και πάλι θές κάποιο τρόπο για να στέλενεις δεδομένα (epak, adsl) και τα Ping ειναι στην καλύτερη πάνω απο 400ms

TearDrop
24-04-05, 15:48
Τι διαφορά έχει το Priority1 απο το Priority2? Στο priority1 είναι σε όλα τα πακέτα, απεριόριστος ο όγκος δεδομένων, ενώ στο Priority2 υπάρχει όριο GB και χρέωση...

chrispen
24-04-05, 19:36
ακούγεται ΠΟΛΥ ενδιαφέρον

chrispen
25-04-05, 14:27
Λοιπόν έχω νεότερα. Ο δορυφόρος που μου είπαν οτι παίζει είναι ο eurasia sat στις 42 μοίρες ανατολικά και με ένα 60cm πιάτο λογικά πιάνει . Επίσης μου είπαν οτι οποιαδήποτε δορυφορική κάρτα έχουμε κάνει (τους ρώτησα γιατί είχαν μια προσφορά την skystar2) .
Τα priority που λένε είναι αυτό που υποψιάστηκα δηλαδή εγγυημένο download και μετά μπαίνεισ σε ratio (4:1 μου είπαν αλλα αμφιβάλω) .Τέλος ζήτησα αν γίνεται ενα demo και μου είπαν οτι δίνουν επομένως
Θα το δοκιμάσω με ένα φίλο το απόγευμα μιας και μας περισσεύει ένα πιάτο και μια δορυφορική καρτούλα και θα σας πώ.

mastermind
25-04-05, 14:59
Να κάνω μια "άσχετη" ερώτηση? Σε ποιά χώρα βρίσκεται ο provider που σου δίνει το ιντερνετ? Το καλό είναι οτι ο eutelsat έιναι "ψηλά" και δεν θα έχει κανένας πρόβλημα εκτός αν μένει μέσα σε δάσος. Είχα δει άλλα πακέτα που προσφέρονταν απο τον astra.

BoGe
25-04-05, 15:14
Στο τηλέφωνο μου είπε ένας τεχνικός ότι τα ping είναι λίγο πιο καλά από DSL, και αυτήν την στιγμή οι ταχύτητες είναι αρκετά καλές.

Με κάποιους πρόχειρους υπολογισμούς που έκανα με μια απλή DSL 256 ή 128 και πάλι σαν τελικό κόστος είναι αρκετά καλό, αν τελικά είναι αξιόπιστο.

yiapap
25-04-05, 15:56
Μόνο ζύγισε τις ανάγκες σου.
Π.χ. Online games ξέχνα τα
P2P χλωμά (εκτός αν το αρχείο βρίσκεται σε proxy της εταιρείας)
Surfing, αργό
Web/FTP servers δεν μπορείς να στήσεις και να εκμεταλευτείς την ταχύτητα

Πρέπει πάντα να θυμάσαι ότι όλα τα εξερχόμενα θα πηγαίνουν από την ενσύρματη γραμμή σου και άρα να προσθέτεις και το κόστος αυτό (ΕΠΑΚ+ISP)

oikein
25-04-05, 16:38
καλησπερα σε ολους !!!!!!
επανερχομαι παλι με αφορμη τις απαντησεις που δωσατε .
πηρα τηλεφωνο και εγω και μοθ ειπαν οτι η εταιρεια που δινει το sat internet ειναι η skydigital απο την γερμανια και ο δορυφορος ειναι ο turksat.
θα ηθελα ο φιλος που ειπε οτι θα το δκιμασει να μας πει την γνωμη του και για εντυπωσεις απο p2p
προγραμματα .
εγω για αυτο ενδιαφερομαι περισσοτερο!!!!!
περιμενω screenshots!!!!!!!!!!

wintech2003
25-04-05, 16:41
Τι ειναι αυτο το priority που λεει?

Priority 1 λεει unlimited
Priority 2, 3 έχουν όριο.

Τι εννοεί Priority 1 και τί Priority 2 και 3? Δεν βρήκα τίποτα στο site τους...

chrispen
25-04-05, 18:16
απάντησα για το priority , δες το post μου wintech.
Συγνώμη αλλα δε ξέρω αν θα προλάβω να το δοκιμάσω σήμερα. αλλα μόλις βρώ τον φίλο που θα ρυθμίσει το πιάτο και το εγκαταστήσουμε θα έχετε νέα μου.

oikein
25-04-05, 18:27
chrispen μην μας αφηνεις αλλο σε αγωνια!!!!
ντεμο σου εδωσαν?

chrispen
25-04-05, 19:03
Μόνο ζύγισε τις ανάγκες σου.
Π.χ. Online games ξέχνα τα
P2P χλωμά (εκτός αν το αρχείο βρίσκεται σε proxy της εταιρείας)
Surfing, αργό
Web/FTP servers δεν μπορείς να στήσεις και να εκμεταλευτείς την ταχύτητα

Πρέπει πάντα να θυμάσαι ότι όλα τα εξερχόμενα θα πηγαίνουν από την ενσύρματη γραμμή σου και άρα να προσθέτεις και το κόστος αυτό (ΕΠΑΚ+ISP)

Γιατί ακριβώς τα ξεχνάμε τα p2p ? Και το surfing αργό ? Απο που προκύπτει το συμπέρασμα αυτό? Εγώ είχα την e-sat και θυμάμαι το surfing και τα p2p και φυσάγανε ? Ξέρουμε τι λέμε η απλά πετάμε κάτι ?

chrispen
25-04-05, 19:17
ρώτησα για ντέμο και μου είπαν βεβαίως και γίνεται , δεν το ζήτησα μέχρι να φτιάξω το πιάτο. Εγώ να δείτε τι αγωνία έχω αλλα με καθυστερούνε επειδή το πιάτο είναι αλλουνού και πρέπει να έρθει τρίτος να το ρυθμήσει.. πιάσε το αυγό και ....

chrispen
25-04-05, 20:05
καλησπερα σε ολους !!!!!!
επανερχομαι παλι με αφορμη τις απαντησεις που δωσατε .
πηρα τηλεφωνο και εγω και μοθ ειπαν οτι η εταιρεια που δινει το sat internet ειναι η skydigital απο την γερμανια και ο δορυφορος ειναι ο turksat.
θα ηθελα ο φιλος που ειπε οτι θα το δκιμασει να μας πει την γνωμη του και για εντυπωσεις απο p2p
προγραμματα .
εγω για αυτο ενδιαφερομαι περισσοτερο!!!!!
περιμενω screenshots!!!!!!!!!!

skydigital είναι paytv δεν είναι sattelite internet provider μήπως σου είπαν άλλη ?
http://www.lyngsat.com/eurasia1.html αυτός πρέπει να είναι ο δορυφόρος , εμένα μου είπαν eurasia sat στις 42 ανατολικά εσένα turksat αλλα προφανώς είναι ο ίδιος

sdikr
25-04-05, 20:12
Γιατί ακριβώς τα ξεχνάμε τα p2p ? Και το surfing αργό ? Απο που προκύπτει το συμπέρασμα αυτό? Εγώ είχα την e-sat και θυμάμαι το surfing και τα p2p και φυσάγανε ? Ξέρουμε τι λέμε η απλά πετάμε κάτι ?

Τα πινγ στις δορυφορικές είναι στην καλύτερη πάνω απο 400ms (τόσο θέλει να πάει το σήμα στον δορυφόρο και να έρθει στο μηχάνημα σου)

Συνήθως δουλέυει μέσω proxy κάτι που τα p2p δεν τους αρέσει.

chrispen
25-04-05, 20:19
Στις καλές εποχές είχαμε το audiogalaxy και το kazaa , τότε αυτά δουλέυαν απροβλημάτιστα. Τώρα να σου πώ δεν τολμώ να εγκαταστήσω p2p με όλα αυτά τα spyware και τους ιούς.

Νικαετός
25-04-05, 20:53
Με το audiogalaxy , είχα με την e-sat 160 - 200 KB/ s, αλλά από όσο θυμάμαι έπαιζε vpn, και πιο πριν πρόξυ. Όταν όμως ...έβρεχε τίποτα. Αν ο provider είναι οκ , τότε μπορείς να κάνεις παπάδες με το μονόδρομο Sat .

H συνδρομή είναι ανά μήνα ή ετήσια - εξαμηνιαία προπληρωμένη ? Ξέρει κάποιος να μας πει ή να πάρουμε τηλ ?

Στην περίπτωση της προπληρωμένης , να σας θυμίσω την περίπτωση της e-sat , που μείναμε με τις κάρτες στα χέρια και τα λεφτά μας χαμένα.


(Φυσικά ελπίζω να μην παίζει τέτοια κατάσταση και εδώ, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου να έχεις τα μισά LOL )

Νικαετός
26-04-05, 11:31
Λοιπόν , μίλησα με την εταιρεία , μετά την ανταλλαγή e-mail.

Κατ' αρχήν πληρώνεις με τον μήνα προκαταβολικά. (Μήνα - μήνα όχι παραπάνω ή τους δίνεις αριθμό πιστωτικής και στην χρεώνουν) . Η υπηρεσία παρέχεται μέσω προξυ. Τις ρυθμίσεις τις κατεβάζεις από το site τους . Αυτοί ισχυρίζονται πως δεν έχει νόημα να κρατήσω την ADSL που έχω διότι είναι πολύ καλύτερη η δική τους από την 1024 . Θα δοκιμάσω αμέσως μετά το Πάσχα και θα ξαναποστάρω εδώ. (Νομίζω πως το DEMO δεν έχει νόημα γιατί δεν είναι Long term test , ένας μήνας είναι πιο καλή περίοδος δοκιμών.) Αν μείνω ικανοποιημένος με την 4096 , τέρμα η 1024 πάω για 256/128 LOL . Οπότε μου έρχεται οικονομικότερα και είμαι και με 4096 D/L (έστω και να είναι 2 Μb τις περισσότερες ώρες LOL ) .

chrispen
28-04-05, 21:48
Εγώ ακόμα περιμένω το γείτονα μου να φτιάξει το πιάτο , θα σπάσουν τα νεύρα μου.. nikoseagle εσύ την Δευτέρα θα ξέρεις ?

Νικαετός
28-04-05, 22:02
Chrispen, εγώ αύριο φεύγω για Ωρωπό . Γυρίζω την Τρίτη το βράδυ , επομένως από Τετάρτη θα ξεκινήσω την διαδικασία . Αυτό σημαίνει πως από το επόμενο Σ/Κ θα ξέρω κάτι συγκεκριμένο .

Οπότε , προς το παρόν καλό Πάσχα να έχουμε και τα λέμε την επόμενη εβδομάδα .

Νικαετός
04-05-05, 22:38
Λοιπόν έχουμε συνέχεια . Σήμερα αγόρασα συνδρομή 1 μήνα , με απεριόριστο download 4096 , γύρισα το πιάτο το συντόνισα στον turksat , ενεργοποίησα τον λογαριασμό μου και προς το παρόν περιμένω να πάει 12 το βράδυ για να αρχίσει και επίσημα η δοκιμαστική περίοδος . Επειδή μάλλον απόψε δεν θα καταφέρω να σετάρω όλα τα πι σι , εντυπώσεις από αύριο το μεσημέρι. Η όλη λειτουργία σήμερα θα περιλαμβάνει (εφόσον όλα πάνε καλά ) D/L από ftp , περίπου 1 GB δεδομένων .

:cool: :cool: :cool:

Υ.Γ. (Όποιος έχει πιάτο και θέλει να το συντονίσει , το παλλικάρι που ήλθε σήμερα ήταν άψογο και αρκετά οικονομικό ...περισσότερες πληροφορίες με ΠΜ)

sdikr
04-05-05, 22:51
Υ.Γ. (Όποιος έχει πιάτο και θέλει να το συντονίσει , το παλλικάρι που ήλθε σήμερα ήταν άψογο και αρκετά οικονομικό ...περισσότερες πληροφορίες με ΠΜ)




Ναι αλλά μετά χάνεις την χαρά (και το μαύρισμα) του το να το κάνεις μόνος σου!!

Νικαετός
04-05-05, 22:59
LOL ... Σπύρο , τουλάχιστον το πιάτο αυτό ήταν αδύνατο να ρυθμιστεί χωρίς πεδιόμετρο και όλη την εβδομάδα να προσπαθούσα. Επειδή το χρησιμοποιούσα για τον HISPASAT , που εδώ βγαίνει εξαιρετικά χαμηλά στον ορίζοντα , είχε ειδική κλίση και ήταν αδύνατον στην συγκεκριμένη βάση να "ανέβει" ώστε να πιάσει τον Τούρκο... ,οπότε επιστρατεύτηκε άλλη βάση που υπήρχε , από παλαιότερη εγκατάσταση και όλα είναι οκ , σήμα 82% με 90άρι κάτοπτρο ...άψογα όλα .

Πάντως , μαύρισα λίγο :rotfl:

BTW , πήρατε μήνυμα από τον ISP σας , για αυτό τον καινούργιο ιό , που εμφανίστηκε χθες και έχει θορυβήσει τους πάντες ? (Άσχετο αλλά ...πού να ανοίγεις thread τώρα )

sdikr
04-05-05, 23:03
OL ... Σπύρο , τουλάχιστον το πιάτο αυτό ήταν αδύνατο να ρυθμιστεί χωρίς πεδιόμετρο και όλη την εβδομάδα να προσπαθούσα.

Και εγώ όλη την εβδομάδα προσπαθούσα να ρυθμίσω το μοτερ με την βοήθεια της μάνας. τελικά ανέβασα καλώδιο δικτύου στην ταράτσα, και με το φορήτο και remote desktop, το έκανα, next step να κάνω αυτό τον πάσαλο κάθετο μπας και πιασω τιποτα άλλο! :mrgreen:

αλλά It is not the destionation it is the journey

Νικαετός
04-05-05, 23:09
Καλά , αν σου πω τι πατέντες είχα κάνει εγώ για να συντονίσω πιάτα θα χτυπιέσαι κάτω από τα γέλια ...μπαλαντέζες φορητές τηλεοράσεις σε ταράτσα χωρίς πρόσβαση ...χαμός . Απλά σήμερα έπρεπε να γίνει η όλη διαδικασία και να τελειώσει νωρίς .

:haha :haha

mastermind
04-05-05, 23:19
Την Κυριακή πάλευα με τον πατέρα μου που είναι τελείως ασχετος να ξανασυντονιστούμε στον hotbird γιατι με κάτι αέριδες τελευταία... Ήταν 3 ώρες στην σκεπή και πάλευε,σε 15λεπτά το έφτιαξα! Η μέθοδος είναι απλή: πας στο www.lyngsat.com , διαλέγεις ένα δύσκολο κανάλι για το πιάτο σου , βάζεις την συχνότητα στον δέκτη και πέρνεις το φορητό τηλέφωνο στην σκεπή! Ξέροντας οτι είναι κάθετη η βάση και την ανύψωση είσαι εν μέρη έτοιμος,απο εκεί και πέρα παίζεις μέχρι να φτάσεις 74-76% και το κλειδώνεις εκεί! Αρχίζεις την περιστροφή του lnb μέχρι να μην φτιάχνει άλλο! Αποτέλεσμα? 89% ο στο μπουκέτο του polsat με το ονειρόκουτο:)

Νικαετός
05-05-05, 00:19
Καλό αλλά όταν είσαι μόνος , δεν ξέρεις την γωνία γιατί πρέπει να το πας από τις 34 W στις 42 Ε , και δεν μπορείς να ανυψώσεις και το πιάτο γιατί δεν το επιτρέπει η βάση του , έλα να μου πεις LOL ...

sdikr
05-05-05, 00:25
Καλό αλλά όταν είσαι μόνος , δεν ξέρεις την γωνία γιατί πρέπει να το πας από τις 34 W στις 42 Ε , και δεν μπορείς να ανυψώσεις και το πιάτο γιατί δεν το επιτρέπει η βάση του , έλα να μου πεις LOL ...


Απλο αλλάζεις βάση!!

είχα το ίδιο πρόβλημα, απο σταθερό με δυο Lnb ήθελα να το κάνω κινητό, αλλά εκει που το είχα πριν το πιάτο δεν είχε ουτε την σωστή ανύψωση αλλά ουτε και οπτικό πεδίο.

ενας σωλήνα δυο μέτρα, μερικες δαγκάνες, και ενα γαλικό ........... (και ενας σωλήνας βρύσης γιατί οι δαγκάνες ήταν μεγάλες και δεν πιάναν καλά)

και να το κινητό!!

Edit, μου εφαγέ μονο 3 μέρες!!
θα ήταν ποιο ευκολο να πληρώσω κάποιον που έχει όλα τα εργαλέια να το κάνει, αλλά με επιασε το ...... ηθελα να το κάνω μόνος

Νικαετός
05-05-05, 00:50
Όπως και να έχει , η ώρα πέρασε από 12 , αυτό συνεχίζει να λέει πως είναι ανενεργό ...οπότε αύριο με το που θα ξυπνήσω πάμε για την τεχνική υποστήριξη , να δούμε πως δουλεύει και αυτή LOL ...(Δεν ξέρω αν υπάρχει 24 ώρες , αλλά ούτως ή άλλως βαριέμαι τώρα ...

Άντε καληνύχτα από εμένα , καλή συνέχεια !

chrispen
05-05-05, 01:10
και εγώ πήγα σήμερα πήρα ενα 0,3lnbακι και βάση όλος χαρά επιτέλους οτι θα το στείσω και με έστεισε πάλι ο γείτονας , άτιμο πράγμα να έχεις lazy γείτονες... τεσπα , νεώτερα και απο εμένα και απο εσένα Νίκο.. αύριο...

Νικαετός
05-05-05, 01:16
Λοιπόν εγώ έχω νεώτερα...ΣΥΝΔΕΘΗΚΑ κανονικά και αυτή τη στιγμή κατεβάζω από FTP με 400KB/s !!!! :D :D :D

Αύριο που θα σετάρω και το δίκτυο να δώ πως θα είναι τα πράγματα !!!

(Προφανώς εννοούσαν από τις 12 ώρα Γερμανίας )

chrispen
05-05-05, 01:26
omg omg ποιός περιμένει μεχρι αύριο!!!!! πες μας μερικά pings και κανα screenshot!! ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ!

Νικαετός
05-05-05, 01:27
458 KB/s τώρα σταθερά !!!

chrispen
05-05-05, 01:32
και κάτι άλλο , πως πάει το surgfing ? καμμιά διαφορά ?

Νικαετός
05-05-05, 01:56
Με τα dsl tests ,μου βγάζει ακριβώς τα μισά αποτελέσματα από αυτά της 1024 LOL ... το surfing πετάει , pings δεν έκανα ακόμα , βασικά δεν με ενδιαφέρουν αλλά αν μου πείτε τι διαδικασία και πώς ακριβώς ...ευχαρίστως να κάνω.

mastermind
05-05-05, 09:15
μου εφαγέ μονο 3 μέρες!!
θα ήταν ποιο ευκολο να πληρώσω κάποιον που έχει όλα τα εργαλέια να το κάνει, αλλά με επιασε το ...... ηθελα να το κάνω μόνος

Ο τεχνικός μου ζήτησε 170 ευρώ για να στήσει diseq1.2 και 200 για positioner...μόνο εργατικά! Οπότε πάει περίπατο το κινιτό. Έτσι και αλλιώς δεν βλέπω πολύ τηλεόραση!



Καλό αλλά όταν είσαι μόνος , δεν ξέρεις την γωνία γιατί πρέπει να το πας από τις 34 W στις 42 Ε , και δεν μπορείς να ανυψώσεις και το πιάτο γιατί δεν το επιτρέπει η βάση του , έλα να μου πεις LOL ...

Όπως είπε και ο sdikr αλλάζεις βάση και τελείωσε! Την πρώτη φορά είχα ένα πιάτο λαμαρίνας με μια σκουριασμένη βάση,γύρναγα τις γειτονιές για να δω προς τα που κοιτάνε τα πιάτα τους...


458 KB/s τώρα σταθερά !!!

Άντε και καλα κατεβάσματα!!! Πως πάνε απο χώρο οι σκληροι? Νομίζω οτι θα χρειαστείς "ενίσχυση";)

oikein
05-05-05, 10:02
θα ηθελα να ρωτησω εαν με την συγκεκριμενη συνδεση μπορεις να κατεβαζεις απο DC++ αρχεια
και με τι ταχυτητες.

mastermind
05-05-05, 10:36
θα ηθελα να ρωτησω εαν με την συγκεκριμενη συνδεση μπορεις να κατεβαζεις απο DC++ αρχεια
και με τι ταχυτητες.

Επειδή το DC++ στηρίζεται σε επικοινωνία 1:1 η ταχύτητα που έχεις εξαρτάται αποκλειστικά απο την δυνατότητα upload του έτερον ήμιση! Δεν ξέρω αν βοηθήσει στα torrents αλλα έτσι και αλλιώς εκεί πρέπει να προσέχεις το ratio οπότε δεν έχει νόημα να κατεβάζεις με 100kb/s αν δεν μπορείς να ανεβάσεις τόσο. Γενικά τα p2p έχουν ανάγκη απο καλά ping που οι δορυφορικές υστερούν απο αρκετά εως πολύ!

Θα μας πει ο nikoseagle τι ψάρια πιάνει...

oikein
05-05-05, 10:42
αν το εχεις σε συνεργασια με την dsl 384/128 ?

chrispen
05-05-05, 11:10
και 256 μπορείς να πάρεις και μάλιστα με 1gb limit μόνο για τα sends , είμαι σίγουρος οτι πολλοί θα το προτιμήσουν.. εγώ..περιμένω...

mastermind
05-05-05, 11:23
Λοιπόν αν θυμάμαι καλά το sat internet λειτουργεί ως proxy για τον υπολογιστή, οπότε απο το pc σου->proxy(μεσω επίγειας γραμμής)->γίνεται upload στον δορυφόρο απο την εταιρία το αρχείο που ζητάς->ο δορυφός στέλνει σήμα πίσω...

Δηλαδή με το trik του proxy ξεχωρίζουν το upload με το download! Τώρα όσον αφορά το p2p ισχύουν αυτά που έγραψα πιο πριν,για torrents ξέχνα το,dc++ αν είναι να κατεβάζεις 50-60 αρχεία ταυτόχρονα.
Sat internet αξίζει μόνο για http & ftp,γιαυτό και σχεδιάστηκε!

Νικαετός
05-05-05, 11:29
Sat internet αξίζει μόνο για http & ftp,γιαυτό και σχεδιάστηκε

Οι μόνοι λόγοι που το χρησιμοποιώ ! So Σατ φορ εβα ! Έκανα και αναβάθμιση σήμερα το πρωί σε 16 Mbps ...(=μάνα πετάμε !! - λεφτά?)

Νικαετός
05-05-05, 11:38
Επειδή το DC++ στηρίζεται σε επικοινωνία 1:1 η ταχύτητα που έχεις εξαρτάται αποκλειστικά απο την δυνατότητα upload του έτερον ήμιση! Δεν ξέρω αν βοηθήσει στα torrents αλλα έτσι και αλλιώς εκεί πρέπει να προσέχεις το ratio οπότε δεν έχει νόημα να κατεβάζεις με 100kb/s αν δεν μπορείς να ανεβάσεις τόσο. Γενικά τα p2p έχουν ανάγκη απο καλά ping που οι δορυφορικές υστερούν απο αρκετά εως πολύ!

Θα μας πει ο nikoseagle τι ψάρια πιάνει

Λοιπόν όπως έγραψα και πιο πριν , δεν με απασχολεί ούτε το p2p , ούτε το online gaming , (ειδικά το gaming γενικώς LOL ) . Από το ftp που κατεβάζω τα πάντα (ότι μπορείτε να φανταστείτε εκτός από παιχνίδια ) οι ταχύτητες είναι φανταστικές περιμένω απόψε την νύχτα που θα γίνει και 16 Μbps η σύνδεση ,οπότε είμαι σίγουρος πως θα σπάσει τα κοντέρ ... Αν συνεχιστεί αυτό το πανηγύρι , τέλος η 1024 για μένα πάμε σε 512 γραμμή (έτσι για να υπάρχει ) και 256 σύνδεση ...ή 384 μιας και βαριέμαι να φεύγω από την ΟΤΕΝΕΤ γιατί που να τρέχω σε τράπεζες τώρα κλπ )

Λοιπόν , αν μου πείτε που θέλετε να κάνω ping , και πως γίνεται αυτή η διαδικασία μιας και δεν έχω κάνει τα τελευταία 12 χρόνια , είναι και το Αλτζχάιμερ στη μέση ...ευχαρίστως να κάνω και να σας πω.

Προς το παρόν το μόνο πρόβλημα είναι πως δεν μπορώ να στήσω (ακόμα) το δίκτυο, μιας και η κάρτα είναι σε άλλον υπολογιστή από αυτόν που είχα για server και άντε τώρα φτου και από την αρχή. (LOL) ...

oikein
05-05-05, 11:48
καλα ρε nikoseagle και τι κατεβαζεις απο http & ftp που εβαλες και 16 mbit?
εγω το θελω για συμληρωμα ταχυτητας στο dc για να κατεβαζω πιο γρηγορα τα mp3 και τα video
movie . τι εννοειτε οταν λετε για 50-60 mp3 να κατεβαινουν ταυτοχρονα? τοτε αξιζει το σατ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.