PDA

Επιστροφή στο Forum : Για 24 Mbps συνδέσεις HOL: Πόσο συγχρονίζετε?



Σελίδες : [1] 2 3 4

MNP-10
03-01-08, 09:21
Η ερωτηση ειναι μονο για οσους εχουν συνδεσεις 24 Mbps HOL:

Ποσο κλειδωνετε / συγχρονιζετε στο ιδιοκτητο της HOL?

stratus
03-01-08, 09:57
Η ερωτηση ειναι μονο για οσους εχουν συνδεσεις 24 Mbps HOL:

Ποσο κλειδωνετε / συγχρονιζετε στο ιδιοκτητο της HOL?
Πρωτος ψηφισα :p Λοιπον στα 12-14 συγχρονιζω αλλα η γραμμη ειναι σταθεροτατη με ελαχιστα errors και ποιανει παντα σχεδον το μεγιστο του συγχρονισμου.

ultraxmode
03-01-08, 10:34
Αποσυγχρονίζομαι συνέχεια με ταχυτητες απο 7Mbps έως 9Mbps... Σ***Α !!!

nm96027
03-01-08, 10:38
Μεταξυ 18 και 20 χωρις αποσυγχονισμους, σταθερη γραμμη.

ultraxmode
03-01-08, 13:32
nm96027, καλή χρονιά καταρχάς ... !! Με πόσο κατεβάζεις απο καλά sites ?? Έτσι τουλάχιστον να ξέρω τί χάνω.. χεχεχε....

ngeorg
03-01-08, 14:22
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ....ΕΓΩ ΠΡΙΝ ΑΠΟ 3 ΜΕ 4 ΜΕΡΕΣ,ΗΜΟΥΝ ΣΤΑ 7-9...ΤΟΥΣ ΕΣΤΕΙΛΕ ΕΝΑ TICKET ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 4 ΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΣΤΕΙΛΑΝ MAIL ΠΩΣ ΤΟ ΔΙΟΡΘΩΣΑΝ, ΚΑΙ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ΤΩΡΑ ΕΙΜΑΙ ΣΤΑ 14 ΜΕ 15 ΜΕ ΑΠΕΙΡΟΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙΣ....

jimpoeng
03-01-08, 16:53
Αυτη την στιγμη εχω κλειδωσει στα 18Mbps.
Με DAP (Download Accelerator Plus) κατεβαζω απο rapidshare με 1.8 MB / sec. Δεν ειναι ασχημα !!!

gregkerkyra
03-01-08, 17:12
Αυτη την στιγμη εχω κλειδωσει στα 18Mbps.
Με DAP (Download Accelerator Plus) κατεβαζω απο rapidshare με 1.8 MB / sec. Δεν ειναι ασχημα !!!

:oneup::oneup::oneup: Αντε και στα δικά μας!

nm96027
03-01-08, 17:15
nm96027, καλή χρονιά καταρχάς ... !! Με πόσο κατεβάζεις απο καλά sites ?? Έτσι τουλάχιστον να ξέρω τί χάνω.. χεχεχε....

απο rapidshare η γραμμη τερματίζει στα 1.8. ουσιαστικα μονο απο εκει κατεβαζω πλεον. ουτε τορρεντς ουτε μουλαρια.;)

vazelo
03-01-08, 17:25
Oσα στο προφιλ... σταθεροτατα

grsaint13
03-01-08, 17:39
Συγχρονίζω μεστα 9-12 Mbit με συχνούς αποσυγχρονισμούς αλλά ως προς το τελευταίο να ξηγηθώ.Πολύ σπάνια θα αποσυγχρονίσει το ίντερνετ όσο το χρησιμοποιώ.Αποσυγχρονίζει για κάποιο λόγο σε άσχετες φάσεις και μετά απλά δεν μπορεί να ξανασυγχρονίσει μόνο του και απλά εγώ του κάνω ένα reset.

Δεν έχω καταλάβει γιατί γίνεται αυτό αλλά μάλλον έχει να κάνει με το fritz.Έτσι πιστέυω τουλάχιστον...:hmm:

B3rny
03-01-08, 18:09
Εγω συγχρονιζω στα 12/975.Η αποδοση ειναι αρκετα καλη και πολλες φορες πιανω και το μεγιστο της ταχυτητας μου.
Μετα απο περιπου 50 ωρες και χωρις να καταλαβω το λογο,τρωει μονο του reset,αλλα παλι συχρονιζει στο max που μπορει.

baskon
03-01-08, 18:13
εμένα πάιζει από 13600- 17100 ανάλογα με το τι ώρα θα ανοιξω το ρουτερ και ποσο θόρυβο έχει εκείνη τη στιγμή.
Το συνηθισμένο έίναι γύρω στα 15700 -16500.
Αποσυγχρονισμούς έχω λίγους (ενα ανα 2-3 μέρες)

zouR1
03-01-08, 18:52
Συγχρονίζω στο 1,5 - 2 ΜBps.... Καλά είναι ??? :rofl:
Αλήθεια είναι. Εχω "Double Play" στα 24 υποτίθεται.

hel
03-01-08, 19:23
Παιδιά αν θέλετε να βάζετε και τα στοιχεία γραμμής και να ενημερώνετε προφίλ για να μπορούμε να συγκρίνουμε ταχύτητες.
Ευχαριστώ.

aa144
03-01-08, 19:24
Συγχρονίζω στο 1,5 - 2 ΜBps.... Καλά είναι ??? :rofl:
Αλήθεια είναι. Εχω "Double Play" στα 24 υποτίθεται.

Γιατί όμως έχεις πακέτο 24/1; Γιατί δεν έχεις 6/1;

Ρίξε μια ματιά σε αυτό:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1682835&postcount=84

zouR1
03-01-08, 21:31
Γιατί όμως έχεις πακέτο 24/1; Γιατί δεν έχεις 6/1;

Ρίξε μια ματιά σε αυτό:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1682835&postcount=84


1) Γιατί δεν νομίζω να υπάρχει double play στα 6/1 και με το 1/4 της τιμής που δίνω τώρα.
2) Για να κάνω downgrade στην Hol θα περάσουν τόσα χρόνια μέχρι να ενεργοποιηθεί που θα αγοράζεις 256 Μbit από το Super Market.
3) Ευελπιστώ ότι αν πάρω απάντηση στις βλάβες που εκκρεμούν από 16/11/2007, θα μπορέσω να χρησιμοποιήσω την υπηρεσία που μου διαφήμισαν και με διαβεβαίωσαν ότι θα πάρω.

Το link είναι αρκετά χρήσιμο και το συμπέρασμα που βγάζω είναι ότι υπάρχει πιθανότητα να υπάρχει κάποιο πρόβλημα στην καλωδίωσή μου ή να έχω παρεμβολές. Δεν το ξέρω όμως αυτό και περιμένω από την HOL να μου δώσει τουλάχιστον μία υπεύθυνη και τεκμηριωμένη απάντηση, όχι να μου στέλνει συνέχεια το defaullt configuration του FritzBox !!! Ημαρτον !!! Στην τελική Δεν μου είπε κανείς, "ξέρεις μπορεί να μείνεις χωρίς τηλέφωνο για κάνα 2μηνο για να κερδίσεις μισό Mbit". Οταν μου παρουσίασαν την υπηρεσία μου τα παρουσίασαν όλα τέλεια και με ελάχιστες πιθανότητες αποτυχίας.
Και τους ρώτησα παιδιά "Οταν λέτε ΜΕΧΡΙ 24Mbit μπορεί να εννοείτε και ... 1 -2 ?" Και μου απάντησαν πως "Οχι η ταχύτητα θα είναι κοντά στα 24".

nm96027
03-01-08, 21:33
Και τους ρώτησα παιδιά "Οταν λέτε ΜΕΧΡΙ 24Mbit μπορεί να εννοείτε και ... 1 -2 ?" Και μου απάντησαν πως "Οχι η ταχύτητα θα είναι κοντά στα 24".

Δυστυχως αυτα ειναι τα χαλια των πωλησεων που επειδη δεν ξερουν απαντανε οτι φερει το ζαρι και η ρουλετα.

aa144
03-01-08, 21:59
Οταν μου παρουσίασαν την υπηρεσία μου τα παρουσίασαν όλα τέλεια και με ελάχιστες πιθανότητες αποτυχίας.
Και τους ρώτησα παιδιά "Οταν λέτε ΜΕΧΡΙ 24Mbit μπορεί να εννοείτε και ... 1 -2 ?" Και μου απάντησαν πως "Οχι η ταχύτητα θα είναι κοντά στα 24".

Σε ποιά περιοχή είσαι; Στείλε τα στατιστικά της γραμμής σου.

Κατά τη γνώμη μου, καλύτερα να βασιστείς περισσότερο στην κοινή λογική και σε επιστημονικά δεδομένα εφόσον έχεις πρόσβαση σε αυτά, και πολύ λιγότερο στο τι λένε κάποιοι πωλητές, όχι ειδικά στο θέμα ADSL, αλλά πολύ ευρύτερα.

Το πακέτο 6/1 δεν είναι στο 1/4 της τιμής, γιατί πάλι χρησιμοποιείς μια πόρτα στο DSLAM και ένα ζεύγος καλωδίων χαλκού που πληρώνεται (στον ΟΤΕ, από τον πάροχο) το ίδιο. Το όφελος είναι στο ότι είσαι πιο σταθερός, ειδικά αν μιλάμε και για 2play που καταναλώνει επί πλέον εύρος για την τηλεφωνία.

Βέβαια αν είσαι με Attainable κάτω και από τα 6, τότε δεν υπάρχει διαφορά στη σταθερότητα, μόνο διαφορά στην τιμή.

Μην βασίζεσαι ότι θα σου λύσουν το πρόβλημα αυτοί, γιατί ανάλογα με τη γραμμή που έχεις, μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα, αλλά αυτή να είναι η δυνατότητα της γραμμής σου.

Και βέβαια δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει ένας πωλητής τι γραμμή έχεις για να σε διαβεβαιώνει ότι θα πιάσεις κοντά στα 24, απλά είναι υπάλληλος και του έχουν επιβάλλει να λέει αυτό, είτε γνωρίζοντας ότι είναι ψέμα, είτε όχι.

jog
04-01-08, 01:28
19-20 με πολύ φυσιολογικούς αποσυγχρονισμούς.

1.5 mb/s στα torrents

1.8 + στα ftp,http

Απόλυτα ευχαριστημένος :)

nikgr
04-01-08, 13:36
Φαντάζομαι το poll είναι και για του Vodafoneακηδες μιας κι εμείς παιδιά της HOL είμαστε (νόθα ή οχι δεν ξέρω).

Στα 18mbps κι εγώ με απόλυτα σταθερή γραμμή.

Σε κάποια φάση που δεν είχε μπει ο κόφτης του SNR στο 11 και ήταν στο 6 (δεν ξέρω πώς έγινε αυτό) είχα συγχρονίσει στα 21mbps και πάλι χωρίς προβλήματα.

Πιστεύω η υστέρηση της HOL όσον αφορά τις μεγάλες ταχύτητες οφείλεται αποκλειστικα στον κόφτη του SNR.

Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα στο fritz να παίξει κανείς με το SNR? (έχω την εντύπωση πως όχι)

tolisp
04-01-08, 15:41
Ξέρει κανείς αν υπάρχει η δυνατότητα στο fritz να παίξει κανείς με το SNR? (έχω την εντύπωση πως όχι)


Σωστή εντύπωση έχεις...

Σε κάθε περίπτωση σε όσα router είναι "παραμετροποιησιμα" (πχ Cisco) μπορείς να ρυθμίσεις το ελάχιστο SNR μονο στην περίπτωση που η εταιρία στο έχει "ελεύθερο"... (αυτό που εγώ φωνάζω στην ΤΥ...)

Με ελάχιστο στα 11dB είναι ήδη τόσο ψηλό που δεν βλέπω ποσο παραπάνω θα ήθελε να το βάλει κανεις :down:

zouR1
04-01-08, 16:07
Σε ποιά περιοχή είσαι; Στείλε τα στατιστικά της γραμμής σου.

Κατά τη γνώμη μου, καλύτερα να βασιστείς περισσότερο στην κοινή λογική και σε επιστημονικά δεδομένα εφόσον έχεις πρόσβαση σε αυτά, και πολύ λιγότερο στο τι λένε κάποιοι πωλητές, όχι ειδικά στο θέμα ADSL, αλλά πολύ ευρύτερα.

Το πακέτο 6/1 δεν είναι στο 1/4 της τιμής, γιατί πάλι χρησιμοποιείς μια πόρτα στο DSLAM και ένα ζεύγος καλωδίων χαλκού που πληρώνεται (στον ΟΤΕ, από τον πάροχο) το ίδιο. Το όφελος είναι στο ότι είσαι πιο σταθερός, ειδικά αν μιλάμε και για 2play που καταναλώνει επί πλέον εύρος για την τηλεφωνία.

Βέβαια αν είσαι με Attainable κάτω και από τα 6, τότε δεν υπάρχει διαφορά στη σταθερότητα, μόνο διαφορά στην τιμή.

Μην βασίζεσαι ότι θα σου λύσουν το πρόβλημα αυτοί, γιατί ανάλογα με τη γραμμή που έχεις, μπορεί να μην υπάρχει πρόβλημα, αλλά αυτή να είναι η δυνατότητα της γραμμής σου.

Και βέβαια δεν είναι δυνατόν να γνωρίζει ένας πωλητής τι γραμμή έχεις για να σε διαβεβαιώνει ότι θα πιάσεις κοντά στα 24, απλά είναι υπάλληλος και του έχουν επιβάλλει να λέει αυτό, είτε γνωρίζοντας ότι είναι ψέμα, είτε όχι.

aa144 είμαι στο Αιγάλεω. Εχω στείλει στατιστικά και έχεις κάνει παρατηρήσεις. Κοίτα εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1664751&postcount=92
Πιστεύεις ότι το Attenuation και το S/N ratio μου δικαιολογούν τέτοια χάλια? Επίσης η γραμμή πέφτει κάθε 2-3 ώρες αλλά σηκώνεται άμεσα. Κάτι που όμως δεν έκανε όταν ήμουν σε shared LLU. Επίσης παρόλο που έχω "double Play" το τηλέφωνό μου δεν λειτούργησε ποτέ και οι Ραν-Ταν-Πλαν της Hol "το κοιτάνε" από τις 16/11/07. :rofl: Και δεν είναι πρόβλημα θορύβου αλλά routing (πιστεύω). Υποψιάζομαι πως κάτι βλακεία έχει γίνει με την γραμμή μου και μπορεί η ταχύτητα και το ότι δεν έχω τηλέφωνο να συσχετίζονται.

Σέβομαι την άποψή σου και πιστεύω ότι καλά τα λες για τα δεδομένα του Ελλαδιστάν. Αν όμως συμπεριφερόμαστε σαν να έχουμε απέναντί μας Ελαδιστανέους και όχι Ευρωπαίους, δεν πρόκειται ποτέ να μας σεβαστούν σαν καταναλωτές. Σε ανεπτυγμένες χώρες αν ό εκπρόσωπος της εταιρίας και οι διαφημήσεις σου έλεγαν άλλα, και η πραγμάτικότητα ήταν άλλη, θα τους τράβαγες μία μήνυση που θα σε έκανε να ψάχνεις εσύ τον "Ελληνα κροίσο με ιδίοκτητο νησί".

Δεν μπορώ να πιστέψω ότι η γραμμή μου είναι τόσο χάλια που δεν μπορεί να πιάσει ούτε 2Mbit και ότι δεν μπορούν να στείλουν ένα τεχνικό να κάνει μία μέτρηση και να μου δώσει την αιτία του προβλήματος. Ακόμα και αν είναι η δυνατότητα της γραμμής ! Θα το δεχτώ. Αυτοί όμως δεν μου λένε τίποτα. Δίνουν βλάβες και μάλιστα κάνουν και το φοβερό στα Management tools και κλείνουν το θέμα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για να μην φανεί ότι καθυστερούν να δώσουν λύση. Συνήθως στέλνουν το default configuration και το κλείνουν. Αν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα ανοίγουν άλλο θέμα.

Βρήκα έναν όρο της σύμβασης που έχει ενδιαφέρον:
5.10. Οι ονομαστικές ταχύτητες ADSL αποτελούν τις μέγιστες δυνατές ταχύτητες. Ωστόσο, η
παροχή τους δεν είναι εγγυημένη από την Εταιρεία, επειδή εξαρτώνται από συνθήκες και
τεχνικές παραμέτρους πέραν του ελέγχου της Εταιρείας. Η μέγιστη επιτευχθείσα ονομαστική
ταχύτητα ανόδου/ καθόδου της παρεχόμενης στον Πελάτη γραμμής ADSL θα καθορίζεται μετά
από την ενεργοποίηση. Σε περίπτωση που η μέγιστη επιτευχθείσα ταχύτητα είναι μικρότερη
από την αιτηθείσα, ο Πελάτης μπορεί είτε να την αποδεχτεί και να χρεώνεται στο εξής με το
αντίστοιχο τέλος της κατηγορίας στην οποία αντιστοιχεί η ταχύτητα αυτή ή να μην την
αποδεχτεί και να καταγγείλει την παρούσα αζημίως.


Οπότε τουλάχιστον έχω επιλογές. Αν δεν φτιάξει η ταχύτητά μου, θα ζητήσω να πληρώσω το αντίστοιχο αντίτοιμο της ταχύτητας και αν δεν με συμφέρει θα καταγγείλω την σύμβαση αζημίως. Ειδικά αυτό το τελευταίο έχει πολύ ενδιαφέρον.:cool:

dimstog
04-01-08, 17:26
2) Για να κάνω downgrade στην Hol θα περάσουν τόσα χρόνια μέχρι να ενεργοποιηθεί που θα αγοράζεις 256 Μbit από το Super Market.


Εμένα με κατέβασαν πρώτα στα 12mbit και μετά στα 6 μέσα σε 2 εβδομάδες - μαζί με μερικές ενδιάμεσες μέρες πειραμάτων (που με έπαιρναν για να ρωτήσουν πώς πάει!). Δεν ξέρω αν έπεσα σε σούπερ-τεχνικό-επόπτη αλλά κάθε φορά που μιλούσα ήταν διαφορετικός. Μην είσαι τόσο αρνητικός.


http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1664751&postcount=92


Τα τρομερά errors στο COE εμένα μου λένε ότι υπάρχει κάποιο καλωδιακό πρόβλημα ή πρόβλημα στη θύρα του DSLAM. Θα πρέπει άρα να ελεγχθούν οι συνδέσεις... Στον κατανεμητή σου και στο σπίτι είναι εύκολα τα πράματα... Στο ΚΑΦΑΟ και στο ζεύγος που σε πάει στο DSLAM της HOL είναι θέμα ΟΤΕ που πρέπει να τους στείλει η HOL και... τρέχα γύρευε δυστυχώς.

Αυτό, γιατί από όσο έχω καταλάβει, το COE έχει να κάνει με το DSLAM και το CPE με το Fritz. Και πάλι, αυτό μπορεί να είναι εντελώς λάθος.

........Auto merged post: dimstog added 3 Minutes and 43 Seconds later........


Δίνουν βλάβες και μάλιστα κάνουν και το φοβερό στα Management tools και κλείνουν το θέμα όσο το δυνατόν πιο γρήγορα για να μην φανεί ότι καθυστερούν να δώσουν λύση.

Όταν κάποιος δει το θέμα σου, το κλείνει και ανοίγει άλλο για να το δει τεχνικός και συνήθως τα σχόλια τους δεν φαίνονται. Αυτό αν κατάλαβα καλά γίνεται για είναι "κάτοχος" του θέματος κάποιος από τη HOL και όχι εσύ. Γιατί βέβαια το κάνουν αυτό... ο Θεός και η ψυχή τους ξέρουν.

zouR1
04-01-08, 18:19
Σε ευχαριστώ dimstog, η απάντησή σου σχετικά με τα COE και CPE τουλάχιστον μου δίνει μία γενική κατεύθυνση. :oneup:

MNP-10
04-01-08, 18:22
Φαντάζομαι το poll είναι και για του Vodafoneακηδες μιας κι εμείς παιδιά της HOL είμαστε (νόθα ή οχι δεν ξέρω).


Ε ναι, αφου η voda εχει συνδεσεις HOL ισχυει και για "vodafonaκηδες".

aa144
04-01-08, 19:45
aa144 είμαι στο Αιγάλεω. Εχω στείλει στατιστικά και έχεις κάνει παρατηρήσεις. Κοίτα εδώ: http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1664751&postcount=92


Τα είδα και πάλι, να υποθέσω ότι έχεις τα ίδια, και παλιό firmware ακόμα; Μήπως η σύνδεση είναι τόσο κακή που δεν μπορούν ούτε να στο αναβαθμίσουν απομακρυσμένα;

Έχεις καμία δυνατότητα να συνδέσεις άλλο ρούτερ πάνω στη γραμμή, έστω και για λίγο;

Τα λάθη Loss of Signal, και η γενικότερη κατάσταση θα με έκαναν να ψάξω πάρα πολύ καλά το εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού, μέχρι τον κατανεμητή ή και πιο πέρα. Έχεις τέτοια δυνατότητα;

Πόσων ετών είναι το σπίτι (και η καλωδίωση) που βρίσκεσαι;

radiobuzzer
04-01-08, 23:47
Εδώ Τούμπα Θεσσαλονίκης. Η επιλογή που θέλω να επιλέξω δεν υπάρχει στη δημοσκόπηση. Συγχρονίζω στα 3,2Μ/233k . Attenuation 53, noise level 11

lyk
04-01-08, 23:51
Εδώ Τούμπα Θεσσαλονίκης. Η επιλογή που θέλω να επιλέξω δεν υπάρχει στη δημοσκόπηση. Συγχρονίζω στα 3,2Μ/233k . Attenuation 53, noise level 11

και γιατί δεν το γυρνάς σε 6/1? Με τετοιο attenuation, δεν υπάρχει λόγος να πληρώνεις τα παραπάνω 3€/μήνα...

ioannis8828
05-01-08, 01:49
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΩ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ..ΕΛΕΓΞΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΜΕ ΛΑΠΤΟΠ ΚΑΙ ENA JETSPEED 520+..ΗΤΑΝ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ 6697/997...ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ,ΑΠΕΧΩ 1500 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑ ΜΕΤΑ ΤΟ DSLAM ,ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΕΞΩ,ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ,20-30 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ DSLAM ,ΤΗΣ HELLAS ON LINE,,,,ΗΤΑΝ 8970/1024....
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ DSLAM 24 MBPS ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ???
ΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ??
ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ Η HELLAS ON LINE ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΣ INTRACOM ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ..
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΕΠΙΣΗΜΗ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΙΝΗΣΩ ΑΓΩΓΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ HELLAS ON LINE,ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΕΙΣΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ..
ΟΝΤΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΩΣ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΙΤΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΑ!!!

ultraxmode
05-01-08, 02:17
Σου εύχομαι απο καρδιάς να δικαιωθείς.. ΟΡΙΣΤΕ ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ για αυτούς που λένε οτι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ Η HOL ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΜΟΙΡΑΣΙΕΣ! Εκτός κι αν νομίζουν πως λές ψέματα.. γιατί εγώ ΔΕΝ ΤΟ ΝΟΜΙΖΩ και σε πιστεύω ...

coolaris2002
05-01-08, 16:51
Παιδιά ένα μαύρο χάλι βλέπω με τα 24 Mbps. Και εγώ θα τα έχω σύντομα οπότε θα ενημερώσω. Πάντως στα 12/1 που είμαι τώρα κατεβάζω όλες τις ώρες με 1,5 ΜΒ/sec.

zouR1
05-01-08, 17:46
ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΛΕΩ ΠΟΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΤΟ ΕΞΗΣ..ΕΛΕΓΞΑ ΤΗΝ ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΟΥ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΜΕ ΛΑΠΤΟΠ ΚΑΙ ENA JETSPEED 520+..ΗΤΑΝ Η ΙΔΙΑ ΜΕ ΑΥΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ 6697/997...ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΜΕΣΩ ΕΝΟΣ ΓΝΩΣΤΟΥ ΚΑΙ ΜΠΗΚΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΟΤΕ ,ΑΠΕΧΩ 1500 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΡΗΣΑ ΜΕΤΑ ΤΟ DSLAM ,ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΑΝΕΜΗΤΗ ΤΟΥ ΚΕΝΤΡΟΥ ΠΟΥ ΦΕΥΓΕΙ Η ΓΡΑΜΜΗ ΓΙΑ ΕΞΩ,ΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ,20-30 ΜΕΤΡΑ ΠΕΡΙΠΟΥ,ΑΠΟ ΤΟ ΚΟΥΤΙ DSLAM ,ΤΗΣ HELLAS ON LINE,,,,ΗΤΑΝ 8970/1024....
ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΝ ΔΕΝ ΦΕΥΓΕΙ ΑΠΟ ΤΟ DSLAM 24 MBPS ΤΟΤΕ ΠΩΣ ΘΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΜΟΥ ???
ΕΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΜΟΥ ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ??
ΕΓΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΝΑ ΤΕΧΝΙΚΟ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΣΤΕΙΛΕΙ Η HELLAS ON LINE ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΧΝΙΚΟΣ ΤΗΣ INTRACOM ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΝΑ ΕΛΕΓΞΕΙ ΤΗΝ ΓΡΑΜΜΗ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΙΝΗΤΟ ΤΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΛΕΙΣΤΟ..
ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΝΑ ΒΡΩ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΕΠΙΣΗΜΗ Η ΜΕΤΡΗΣΗ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΔΙΚΑΣΤΙΚΟΥ ΕΠΙΜΕΛΗΤΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΚΙΝΗΣΩ ΑΓΩΓΗ ΠΡΟΣ ΤΗΝ HELLAS ON LINE,ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΠΕΙΣΜΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ..
ΟΝΤΩΣ ΠΕΡΙΕΡΓΩΣ ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΚΑΙ ΒΟΗΘΕΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΡΕΧΟΥΝ ΕΠΙΣΗΜΗ ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΟΡΟΥΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΜΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΑΝ ΣΕ ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΙΤΗΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΚΟΙΝΟΠΟΙΗΣΑ!!!


Πολύ καλά το πας το θέμα φίλε μου. Κράτα μας ενήμερους για τις εξελίξεις. Εύχομαι να τους κάνεις αυτούς να πιάσουν τρελές ταχύτητες ... .τρέχοντας !!!


Τα είδα και πάλι, να υποθέσω ότι έχεις τα ίδια, και παλιό firmware ακόμα; Μήπως η σύνδεση είναι τόσο κακή που δεν μπορούν ούτε να στο αναβαθμίσουν απομακρυσμένα;

Έχεις καμία δυνατότητα να συνδέσεις άλλο ρούτερ πάνω στη γραμμή, έστω και για λίγο;

Τα λάθη Loss of Signal, και η γενικότερη κατάσταση θα με έκαναν να ψάξω πάρα πολύ καλά το εσωτερικό δίκτυο του σπιτιού, μέχρι τον κατανεμητή ή και πιο πέρα. Έχεις τέτοια δυνατότητα;

Πόσων ετών είναι το σπίτι (και η καλωδίωση) που βρίσκεσαι;

Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές σου και πάλι aa144. To πρώτο πράγμα που έγινε όταν συνδέθηκα για πρώτη φορά, ήταν να αναβαθμίσει η Hol απομακρυσμένα το firmware του fritxbox. Εψαξα λίγο και δεν βρήκα κάποια έκδοση νεότερη από αυτήν που φαίνεται στο screenshot. θα κοιτάξω και άλλο. Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει για Annex B ? Εχεις link ?
Εχω συνδέσει και άλλο ένα fritzbox (οχι 7140, νομίζω το πρώτο FritzBox) και έχει ακριβώς τα ίδια αποτελέσματα. Εχω και ένα παλιό Tellindus από τον ΟΤΕ πριν βγει το ADSL2, το οποίο έβλεπε DSL σήμα, αλλά δεν μπορούσα να συνδεθώ. Θα το ξαναπαλέψω.
Το σπίτι είναι αρκετά παλιό 30ετίας+ και η καλωδίωση το ίδιο. Δεν υπάρχει κεντρικός κατανεμητής (νομίζω). Η ακόμα και να υπάρχει κάποιο μικρό κουτί είναι σε σημείο που η πρόσβαση γίνεται μόνο με σκάλα και θα πρέπει να κάνω με κάποιο τρόπο intercept τα καλώδια. Επειδή μένω ισόγειο, το πολύ να υπάρχουν 5 μέτρα καλώδιο απόσταση μέσα στον τοίχο του σπιτιού μέχρι το netmod.
Anyway, θα το παλέψω περισσότερο μήπως βρω καμιά άκρη, αλλά και από την Hol δεν έχω πάρει την παραμικρή απάντηση. :down:

tolisp
05-01-08, 20:43
Παιδιά ένα μαύρο χάλι βλέπω με τα 24 Mbps.



Με τα ποια??? :rofl::rofl::rofl:

ultraxmode
05-01-08, 20:59
Παιδιά ΑΚΟΥΣΤΕ ΝΕΑ !!!!!!!!!!!

Νεό πακέτο σύνδεσης Hellas On Line 24Hpd (hours per day) ...

....στο περίμενε της ΤΥ ντέ !!! :rofl:
:worthy:


Ελπίζω να μην πειράζει κ λίγο houmor έ ? :p

Μήπως τελικά το logo του πακέτου ΗιBOX έπρεπε να είναι κάπως έτσι ??? :SHibox

..ή έτσι ??? : (Hibox

aa144
05-01-08, 23:53
Το σπίτι είναι αρκετά παλιό 30ετίας+ και η καλωδίωση το ίδιο. Δεν υπάρχει κεντρικός κατανεμητής (νομίζω). Η ακόμα και να υπάρχει κάποιο μικρό κουτί είναι σε σημείο που η πρόσβαση γίνεται μόνο με σκάλα και θα πρέπει να κάνω με κάποιο τρόπο intercept τα καλώδια. Επειδή μένω ισόγειο, το πολύ να υπάρχουν 5 μέτρα καλώδιο απόσταση μέσα στον τοίχο του σπιτιού μέχρι το netmod.
Anyway, θα το παλέψω περισσότερο μήπως βρω καμιά άκρη, αλλά και από την Hol δεν έχω πάρει την παραμικρή απάντηση. :down:

Επειδή έχω εμπειρία από παλιούς κατανεμητές, μένω σε σπίτι άνω των 50 ετών, αξίζει να ψάξεις να τον βρεις, ακολούθα το καλώδιο, μπορεί να είναι σε διπλανό σπίτι, σίγουρα θα χρειαστείς σκάλα, όταν τον βρεις και δεις σε τι κατάσταση είναι, βρες και το καλώδιό σου, με όποιο τρόπο μπορείς και ίσως να λύσεις πολλά προβλήματα έτσι. Εγώ έχω κολήσει με καλάϊ το καλώδιό μου μέσα στον κατανεμητή, πάνω σε σκάλα, δύσκολα, αλλά άξιζε τον κόπο με τη βελτίωση που είδα μετά από αυτό.

MNP-10
06-01-08, 03:20
Νεό πακέτο σύνδεσης Hellas On Line 24Hpd (hours per day) ...

....στο περίμενε της ΤΥ ντέ !!! :rofl:
:worthy:



Ειναι σαν το αλλο που διαβασα..

"24 ωρο support"..

...δλδ περιμενεις 24 ωρες και μετα απαντανε :crazy:

ultraxmode
06-01-08, 13:07
+1 ΜΝP-10 :oneup:

grsaint13
06-01-08, 15:03
Κανείς,μα κανείς μέχρι τώρα δεν έχει ψηφίσει για πάνω από 20Mbit!Ωραία πράγματα ΧΟΛ!:clap:Αν και αναμενώμενα...

Tem
07-01-08, 00:48
Κανείς,μα κανείς μέχρι τώρα δεν έχει ψηφίσει για πάνω από 20Mbit!Ωραία πράγματα ΧΟΛ!:clap:Αν και αναμενώμενα...
Απόλυτα αναμενώμενα. Φαίνεται ότι έχει μπεί οροφή αρκετά πιο κάτω απο τα 24.
Ακόμα και άτομα που βρίσκονται σε απόσταση από 0 έως 300 μέτρα απο το DSLAM αδυνατούν να δουν κάτι πάνω απο 20.....

schumifer
07-01-08, 03:51
Attainable data rate Kbit/s 13072 968
Signal/Noise ratio dB 11 9
Line attenuation dB 23 15

Δεν έχω δει ποτέ πάνω από 13. Και με το attenuation που έχω έπρεπε να έχω λίγο κάτω από 20

sunrise
11-02-08, 23:56
Αν και στην αρχη ξεκινησα να ΄κλειδωνω΄στα 18 και κατι...Τωρα πλεον 14-15mbps αλλα χωρις κανενα προβλημα

mikba7
12-02-08, 02:35
ayto einai kalo?

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 17832 948
ATM data rate Kbit/s 17377 821
User data rate Kbit/s 15738 744
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 7 4
Frame Coding Rate Kbit/s 34 63
FEC Coding Rate Kbit/s 421 64
Trellis Coding Rate Kbit/s 964 64
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 9 10
Line attenuation dB 13 4
Status 0 0


Loss of
Signal Loss of
Frame Forward Error Correction Cyclic Redun-
dancy Check No Cell Delineation Header Error Control
CPE 0 0 688 2 0 0
COE 0 0 50331651 2 0

........Auto merged post: mikba7 added 1 Minutes and 25 Seconds later........

pantos to dwl einai poly hamilo..sto ntua...molis 500kb/s..eno torrents mehri 151

antonis_GR
12-02-08, 02:46
Γύρω στα 10400 όπως το περίμενα αλλωστε αφού είχα την 4αρα και με ετρωγε αυτο το
11mbit attainable ^_^
Κανει dc αλλα οχι σε σημείο που με πειράζει :-)

Απο speed, look down. (apo rapidshare 4 arxeia mazi)
Σε torrents το μεγαλύτερο που έχω δεί είναι 940 σταθερό :-)

MNP-10
12-02-08, 19:57
ayto einai kalo?


Καλο φαινεται.

Btw, καλως ηρθες στο forum - απο δω και περα ομως να γραφεις ελληνικα γιατι μηνυματα με greeklish θα διαγραφονται αφου απαγορευονται απο τους ορους χρησης. ;)

kitrinos21
12-02-08, 20:06
Εγω ειμαι απο 12... εως 13... κατι αλλα συχνους, αρκετα συχνους, πολυ συχνους αποσυγχρονισμούς το
24ωρο μιλαω απο 5 εως 15 μεχρι εκει εχω δει

treli@ris
12-02-08, 20:42
Απόλυτα αναμενώμενα. Φαίνεται ότι έχει μπεί οροφή αρκετά πιο κάτω απο τα 24.
Ακόμα και άτομα που βρίσκονται σε απόσταση από 0 έως 300 μέτρα απο το DSLAM αδυνατούν να δουν κάτι πάνω απο 20.....

Συμφωνω. Εγω που βρισκομαι γυρω στα 250 μετρα απο το dslam της ΗΟΛ στον ΟΤΕ δεν μπορω να συγχρονισω πανω απο 18mbps πραγματικα. Ισως φταει και το fritz, δεν ξερω

........Auto merged post: geofak added 4 Minutes and 28 Seconds later........

Τα χαρακτηριστικα μου ειναι αυτα στο info μου. Μεγιστο d/l στα 2mpbs με manager και γυρω στα 1.8mpbs με τορρεντ.
Σε λιγες μερες θα εχω στην κατοχη μου ενα Philips router που δινει ο ΟΤΕ με τα 24. Θα μπορει να λειτουργησει στη γραμμη μου?

vips
12-02-08, 23:58
Πιάνω 12-14 δεν αποσυγρονιζεται περιοχη Παγκρατι

dige
13-02-08, 01:05
Receive direction send direction
Attainable data rate Kbit/s 7616 1064
ATM data rate Kbit/s 7370 961
User data rate Kbit/s 6675 871
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 7 7
Frame Coding Rate Kbit/s 35 34
FEC Coding Rate Kbit/s 211 69
Trellis Coding Rate Kbit/s 572 68
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 10 12
Line attenuation dB 38 21
Status f0000000 f0000000

:nono: :down: :worthy:

MNP-10
13-02-08, 01:53
Με attenuation 38 ειναι δυσκολα τα πραγματα. (attenuation ειναι η εξασθενηση του σηματος λογω αποστασης απ'το κεντρο του ΟΤΕ), μη περιμενεις να δεις ταχυτητες πολυ μεγαλυτερες σε οποιονδηποτε ISP.

@ ADSLgr.com All rights reserved.