PDA

Επιστροφή στο Forum : Conn-x 24mbit απο oteshop η 134?



Bananas
03-01-08, 14:04
Για σας αυτες τις μερες αφου τελικα ξεμπερδεψα με την hol θα κανα αιτηση αναβαθμισης της υπαρχουσας συνδεσης conn-x 2mbit.Σε ενα αλλο θεμα διαβασα οτι αν παω σε οτεshop θα μπορεσω να επιλεξω το ρουτερ που θελω.Ισχυει οντως κατι τετοιο;
Επιπλεον η ενεργοποιηση μου θα γινει γρηγοροτερα αν κανω αιτηση απο 134 η δεν παιζει ρολο;

Ευχαριστω προκαταβολικα!

lpap
03-01-08, 14:08
Είναι το ίδιο, είτε από μαγαζί του ΟΤΕ είτε από το 134.

Αν χρειάζεται να μεταφέρει ο ΟΤΕ σύνδεση από άλλον provider, θα χρειασθεί η ταυτότητα του ανθρώπου στον οποίο είναι η τηλεφωνική γραμμή και μιά υπέυθυνη δήλωση. Είτε την συμπληρώνεις στο μαγαζί του ΟΤΕ, είτε τη στέλνεις με FAX αφού βάλεις την παραγγελία στο 134.

Υπάρχει και τρίτη επιλογή: να κάνεις την παραγγελία μέσω ιντερνετ.

herbal
03-01-08, 20:35
Απο 134

Νικαετός
03-01-08, 21:55
134 Σαφώς.

FuS
04-01-08, 03:10
Οπωσδήποτε από το 134.
Αν κάνεις αγορά από oteshop ή συνεργαζόμενα δίκτυα (Γερμανός, Πλαίσιο κλπ) μετά κάποια αιτήματα σου σχετικά με το conn-x σου, θα πρέπει να τα ζητήσεις από αυτούς και μερικές φορές η άγνοια μερικών υπαλλήλων θα σε στέλνει μπαλάκι από δω και από κει :evil:
Από το 134 θα γίνει σίγουρα πιο γρήγορα γιατί η αίτηση καταχωρείται από τον/ην υπάλληλο την ώρα που μιλάς στο τηλέφωνο και ξεκινά ο χρόνος ενεργοποίησης από εκείνη τη στιγμή. Σου κλείνει και ραντεβού με courier των ΕΛΤΑ στο χώρο που θες χωρίς χρέωση για να παραλάβεις.
Για ενεργοποίηση αυτό που προβλέπεται να είναι είναι ως 12 εργάσιμες. Συνήθως λένε έως 10 μέρες. Στο 90% των περιπτώσεων παίρνει 3-5 ημέρες. :) Από το 134 πάντα.
Αν πάρεις από κατάστημα θα πρέπει να στείλεις την αίτηση ταχυδρομικά (απλά σου λέω αρκετές κάπου.. χάνονται ή εξαφανίζονται). :hmm: Θα καθυστερήσεις σίγουρα περισσότερο (και ενδέχεται να ταλαιπωτηθείς) σε σχέση με 134.
Με mail δεν προτείνω όχι για άλλο λόγο παρά μόνο ότι πάλι θα πάρει περισσότερο χρόνο από αιτηση τηλεφωνικα. Και επίσης το site.. δεν ανανεώνεται και τόσο συχνα.. :down:

kostas2712
04-01-08, 05:18
Αν δεν εχεις εξοπλισμο απο oteshop κατευθειαν. Ακομα ταλαιπωρουμε με το 134, εικοσι μερες για να μου φερουν το ρουτερ, ελεος!!!!

vadergr
04-01-08, 12:39
Με νεα συνδεση ,απο το οteshop δινουν δωρεαν modem router?Aν ναι ποιο?
Ποια θεωρει ο οτε συμβατα με τις γραμμες του?Στο site εχει μονο κατι baudtec.Ειναι καλα αυτα για γρηγορες γραμμες?Αν βαλω linksys και εχω προβλημα θα μου το αναγνωρισει η θα μου πει "φταιει το ρουτερ σας" κτλ?

kostas2712
04-01-08, 16:10
Δινουν οτι ρουτερ εχουν εκεινη τη στιγμη στην αποθηκη τους, ασυρματο η ενσυρματο με μια καμερα μαζι.
Αν κανεις και conn-x talk (μην το κανεις!), δινουν ασυρματο τηλεφωνο και ασυρματο ποντικι η καμερα και ακουστικα.

2048dsl
04-01-08, 16:26
Για σας αυτες τις μερες αφου τελικα ξεμπερδεψα με την hol θα κανα αιτηση αναβαθμισης της υπαρχουσας συνδεσης conn-x 2mbit.Σε ενα αλλο θεμα διαβασα οτι αν παω σε οτεshop θα μπορεσω να επιλεξω το ρουτερ που θελω.Ισχυει οντως κατι τετοιο;
Επιπλεον η ενεργοποιηση μου θα γινει γρηγοροτερα αν κανω αιτηση απο 134 η δεν παιζει ρολο;

Ευχαριστω προκαταβολικα!


134 :)

slow
04-01-08, 16:29
134 με ενεργοποίησαν (είχα connex 1Mbps) την ίδια μέρα.
Το καινουριο ρουτερ ήρθε σε 7 εργάσιμες

thalassa1
04-01-08, 17:05
Καλησπέρα σε όλους. Είναι το πρώτο μου post και θα ξεκινήσω με μια απορία. Στο σπίτι δεν υπάρχει τηλέφωνο και θέλουμε να εγκαταστήσουμε adsl και τηλέφωνο. Κάνω αίτηση και για τα δύο ταυτόχρονα? Και κάτι ακόμα...να προτιμήσω το πακέτο connx ή να πάρω δικό μου modem router? Θέλω να βάλω ασύρματο δίκτυο στο σπίτι λόγω δουλειάς΄.Σας ευχαριστώ.

hel
04-01-08, 17:08
Καλησπέρα σε όλους. Είναι το πρώτο μου post και θα ξεκινήσω με μια απορία. Στο σπίτι δεν υπάρχει τηλέφωνο και θέλουμε να εγκαταστήσουμε adsl και τηλέφωνο. Κάνω αίτηση και για τα δύο ταυτόχρονα? Και κάτι ακόμα...να προτιμήσω το πακέτο connx ή να πάρω δικό μου modem router? Θέλω να βάλω ασύρματο δίκτυο στο σπίτι λόγω δουλειάς΄.Σας ευχαριστώ.

Πάρε το 134.
Λογικά θα περιμένεις 1-2 εβδομάδες να σου φτιάξουν τη γραμμή και μετά κάνεις αίτηση για να βλέπουν ότι υπάρχει γραμμή.

therion
04-01-08, 17:13
Γιατί λετε οτι τα oteshop καθυστερουν;Eγώ χτες το απογευμα πήγα σε ένα oteshop,να κανω αιτηση,και σημερα που πηρα 134 να ρωτήσω,μου παν οτι καταχωρήθηκε η αιτηση και η διαδικασία έχει ξεκινησει!

zErO_cOoL
04-01-08, 18:32
Για πείτε μου κι εμένα..είχα ΟnDSL Kit στα 768/192 αορίστου , έκανα αίτηση διακοπής μέσω fax και μου βγήκε στο my.otenet.gr ημρομηνία λήξης (για όλα) 31/12.
Από 1/1 λοιπόν, κόπηκε μόνο η σύνδεση OTEnet (αφού δεν μπορώ να μπώ στο internet με τα στοιχεία μου kai χάθηκε το account μου στο my.otenet.gr), αλλά το λαμπάκι της adsl στο Sagem παραμένει ανοιχτό. Α,και τώρα μπαίνω με netcarta μέσω adsl.
Τέλοσπαντων, θέλω κι εγώ να πάω στο Conn-x 24mbit, οπότε δεν ξέρω
1ον ποιό από τα 2 (oteshop - 134) θα κάνει πιο γρήγορα, και
2ον αν όντως έχουν κρατήσει/δεσμεύσει την πόρτα μου και η διαδικασία δεν θα πάει από την αρχή.

Οποιαδήποτε πληροφορία/συμβουλή θα ήταν χρήσιμη...ευχαριστώ!

tolisp
05-01-08, 12:29
Για σας αυτες τις μερες αφου τελικα ξεμπερδεψα με την hol θα κανα αιτηση αναβαθμισης της υπαρχουσας συνδεσης conn-x 2mbit.Σε ενα αλλο θεμα διαβασα οτι αν παω σε οτεshop θα μπορεσω να επιλεξω το ρουτερ που θελω.Ισχυει οντως κατι τετοιο;
Επιπλεον η ενεργοποιηση μου θα γινει γρηγοροτερα αν κανω αιτηση απο 134 η δεν παιζει ρολο;

Ευχαριστω προκαταβολικα!


Καλημέρα συνάδελφε ταλαιπωρημένε από την HOLέρα :)

100% καλύτερο το OTEshop... βλέπεις με τα ματια σου ΤΙ γραφει στην αίτηση - αν πέσεις σε άσχετο τον βοηθάς να την συμπληρώσετε μαζί (ακριβώς αυτό έκανα και εγώ...)
Τουλάχιστον στο OTEshop που πήγα εγώ (Μαρούσι) είχε το ειδικό πρόγραμμα που βλέπει όλα τα στοιχεια της γραμμής σου (shared, full, προεπιλογή φορέα αν υπάρχει, φορητότητα, μεταβολές κλπ κλπ)
Μεγάλο προνόμιο του ΟΤΕ σε σχέση με την εξυπηρέτηση πελατών των εναλλακτικών που παραλαμβάνουν τις αιτήσεις "στα τυφλά" ;)
Όσο για το router βλέπεις τι έχει στα ράφια και διαλέγεις επί τόπου!

Με όλους τους άλλους τρόπους (134, internet) υπάρχει πάντα κίνδυνος να συμπληρώσει την αίτηση ξανθιά (το έχω πάθει στο παρελθόν...:evil:) και όσο για τον εξοπλισμό θα σου στείλουν ότι βρούν μπροστά τους στην αποθήκη εκείνη την στιγμή...
Δεν ξέρω αν το A η B router είναι καλύτερο, πάντως θα στείλουν κάτι "στην τύχη"

Η ενεργοποίηση γίνεται μέσα σε 30 λεπτά μέχρι 2 εργάσιμες από OTEshop (περνιέται η αίτηση ΕΠΙΤΌΠΟΥ στον υπολογιστή) με την μονη διαφορα ότι αυτό το κάνουν μπροστά σου...
Aρα δεν έχει καμια διαφορα στους χρόνους. Αυτό αν η γραμμή σου είναι "καθαρή" από τρίτους... (HOL, Forthnet, Kafeneio Net κλπ κλπ)

Αν δεν έχει παραδοθεί ακόμα μπορεί να πάρει μέχρι 10-12 εργάσιμες και εξαρτάται από την HOL ποτε θα δεήσει να διακόψει ότι κάνει πάνω στις γραμμές μας ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.