PDA

Επιστροφή στο Forum : O λογαριασμός έρχεται μετά την ημερομηνία λήξης...



minovg
03-01-08, 17:36
Ε το ξέραμε από καιρό ότι καθυστερούσαν οι λογαριασμοί, αλλά όχι και τόσο βρε αδερφέ!! Σήμερα παρέλαβα λογαριασμό που εκδόθηκε στις 4/12/2007 και έχει ημερομηνία λήξης... χθες!! Ναι ημερομηνία λήξης 2/1/2008! :mad: Μα καλά τι πράματα είναι αυτά; Τους το είπα μία, τους το είπα δύο, αυτοί εκεί! Το χαβά τους! Θα μου πείτε, έλα μωρέ γιορτές είναι, καθυστέρησαν.

1. Δεν είναι η πρώτη φορά, αν ήταν πρώτη φορά θα έκανα τα στραβά μάτια. Κάθε φορά το ίδιο πράμα: Το πολύ μια βδομάδα πριν τη λήξη του παραλαμβάνω το λογαριασμό. Δε με νοιάζει αν καθυστερούν να τον στείλουν αυτοί, ας πρόσεχαν. Σε μένα πότε φτάνει με ενδιαφέρει.

2. Και στο κάτω-κάτω δε κατάλαβα, τι θα πει γιορτές; Εγώ ξέρω για 3 αργίες όλο αυτό τον καιρό: 25/12, 26/12 και 01/01. Μήπως πάνε σερί οι γιορτές 15ήμερο; Τα ταχυδρομεία μόνο τότε είναι κλειστά. Αν πάλι θεωρείται περίοδος εορτών, παρατείνετε την ημερομηνία λήξης! Δε μπορεί να λαμβάνω μετά την ημερομηνία λήξης τον λογαριασμό μου! Πού ακούστηκε ξανά αυτό; :mad:

Από υπηρεσίες πάντως εντάξει μπορεί να σκίζει η Τελλάς, λειτουργώ εντελώς απροβλημάτιστα για πάρα πολύ καιρό, η σταθερότητα και στο τηλέφωνο και στο ίντερνετ είναι πρωτοφανής (φτου φτου φτου), αλλά αυτό το κομμάτι πια των λογαριασμών δε μπορούν να το κοιτάξουν λιγάκι παραπάνω; Αφήστε που είναι πολύ μπακάλικος ο τρόπος υπολογισμού του λογαριασμού... Τι να πω.

Ήθελα να ήξερα αν τον πλήρωνα τον λογαριασμό τέλος του μήνα αυτού, θα μου κόβανε το τηλέφωνο και το ίντερνετ; :hmm: Άρον, άρον πήγε πίσω ο προϋπολογισμός του μήνα για να καλύψουμε τις απερισκεψίες της Τελλάς.

Μόνο σε μένα έρχεται πάντα τόσο αργά ο λογαριασμός; Εσείς πότε τον παραλαμβάνετε;

nickpass
04-01-08, 01:11
Εμενα ηρθε σημερα με ημερομηνια ληξης...σημερα.

minovg
04-01-08, 01:18
To θέμα θα λυνόταν αν είχαν ηλεκτρονική παρακολούθηση της έκδοσης του λογαριασμού μέσω ίντερνετ... Είναι γελοίο αυτό το πράμα...

XTCgr
04-01-08, 01:34
ομοίως με τον nickpass

vaggoulas
04-01-08, 01:51
Εμένα ήρθε την Δευτέρα 31/12 και έληγε 3/1.

iliask
04-01-08, 01:55
Και σε εμένα ο λογαριασμός ήρθε 31/12 και έληγε στις 3/1. Ειναι λιγο μαμακία αυτό που κάνουν. Και συμφωνώ ας βάλουν ηλεκτρονική παρακουλουθηση των λογαριασμών μας !!!

apostol70
04-01-08, 03:01
Όμοια λήψη 31/12 λήξη 3/1.
Τουλάχιστον όταν πληρώναμε στον Γερμανό παίρναν τους λογαρισμούς και μετά την λήξη. Στα ΕΛΤΑ ισχύει το ίδιο;

Αλήθεια η ηλεκτρονική παρακολούθηση που βοηθάει; Για =να πληρώσεις πάλι δεν θα πρέπει να έχεις κάποιο απόκομα;

vaggoulas
04-01-08, 03:15
Στα ΕΛΤΑ μπορείς να πληρώσεις κανονικά ακόμα και μετά την λήξη.Όχι όμως στις τράπεζες.

minovg
04-01-08, 04:56
Όμοια λήψη 31/12 λήξη 3/1.
Τουλάχιστον όταν πληρώναμε στον Γερμανό παίρναν τους λογαρισμούς και μετά την λήξη. Στα ΕΛΤΑ ισχύει το ίδιο;

Αλήθεια η ηλεκτρονική παρακολούθηση που βοηθάει; Για =να πληρώσεις πάλι δεν θα πρέπει να έχεις κάποιο απόκομα;
Eγώ πληρώνω τα πάντα μέσω ebanking. Και την Τελλάς. Φυσικά και χωρίς απόκομμα μπορείς να πληρώσεις. Και μικρότερο και μεγαλύτερο ποσό από το αναγραφόμενο του λογαριασμού. Αρκεί μόνο ο «κωδικός πληρωμής σε τράπεζα» που αναγράφεται αριστερά πάνω στο λογαριασμό.

Μακριά από την πληρωμή σε ταχυδρομεία. Τουλάχιστον όχι εμείς που γνωρίζουμε 2-3 πράματα παραπάνω από υπολογιστές/ίντερνετ. Βρίζω τον καθένα που πάει να πληρώσει τον ΟΤΕ του, την ΔΕΗ του κλπ. στο ταχυδρομείο και τρώμε όλοι εμείς που θέλουμε να παραλάβουμε/στείλουμε ένα συστημένο την ουρά από τους παππούδες που δεν έχουν άλλο τρόπο να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους...

Υ.Γ. Η ηλεκτρονική παρακολούθηση θα βοηθούσε να βλέπαμε τον λογαριασμό μας 1-2 μέρες μετά την έκδοσή του και όχι 1 μήνα αργότερα που φτάνει με το ταχυδρομείο για τον Α, Β λόγο. Και να κάναμε αναλόγως τα κουμάντα μας αν και λίγο πολύ ξέρουμε πόσο μας έρχεται (βέβαια ο αδερφός μου καλεί πολύ κινητά, οπότε είναι λίγο αστάθμητος παράγοντας ο λογαριασμός μας...) Εφόσον δε ήταν και ηλεκτρονική παρακολούθηση σε πραγματικό χρόνο (real time) μόλις κλείναμε τη γραμμή θα μπορούσαμε να δούμε πόσο έχουμε ξοδέψει. Δε νομίζω να είναι τόσο πια δύσκολο να το κάνει αυτό η Τελλάς... Ακόμα και η Άλτεκ το έχει εδώ και κάτι χρόνια...

ermis333
04-01-08, 17:18
Σε εμένα ήρθε 31/12 και έληγε χτές, αλλά πληρώνω με e-banking και ακόμα και ληγμένους μπορείς να πληρώσεις όλους τους λογαριασμούς.

XTCgr
04-01-08, 18:11
όλοι οι λογαριασμοί με e-banking εδώ και χρόνια :)

turboirc
05-01-08, 01:32
Και εγώ φυσικά το ίδιο, ε-banking από τότε που υπάρχει.

Αλλα τον τελευταίο λογαριασμό της τελλας λες να μην τον πληρώσω καθόλου, όταν έρθει ?

Spanos
05-01-08, 01:34
και τι έγινε που καθυστερεί να έρθει; έτσι κι αλλιώς δε στο κόβουν ποτέ ;)

vaggoulas
05-01-08, 01:44
Σου το κόβουν στον 3ο σερί απλήρωτο λογαριασμό και μάλιστα πριν λήξει.Δηλαδή στους 6 μήνες.

dimitriou1964
05-01-08, 01:58
Αφου καθυστερούν να στείλουν τον λογαριασμό αλλά δεν στο κόβουν πρίν τους 6 μήνες τότε καθυστερούμε να τα πληρώσουμε και μεις τουλάχιστον ενα μήνα για να δούμε αν τους αρέσει και αυτους η καθυστέρηση.

minovg
05-01-08, 02:06
Σου το κόβουν στον 3ο σερί απλήρωτο λογαριασμό και μάλιστα πριν λήξει.Δηλαδή στους 6 μήνες.
Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία. :oneup: Εγώ φοβάμαι πάντα μην αργήσω κανά 20ήμερο και μου το κόψουν. Είναι στάνταρ αυτό; Ανεξαρτήτως του ποσού του λογαριασμού;

Υ.Γ. Εννοείς 6μήνες μετά την έκδοση του πρώτου απλήρωτου λογαριασμού;

vaggoulas
05-01-08, 02:18
Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία. :oneup: Εγώ φοβάμαι πάντα μην αργήσω κανά 20ήμερο και μου το κόψουν. Είναι στάνταρ αυτό; Ανεξαρτήτως του ποσού του λογαριασμού;

Υ.Γ. Εννοείς 6μήνες μετά την έκδοση του πρώτου απλήρωτου λογαριασμού;
Στην έκδοση του 3ου λογαριασμού και σε περίπτωση που υπάρχουν ακόμα οφειλές στου κάνουν φραγή μέσα σε μερικές μέρες και όπως είπα πριν την λήξη του.
Πάντως καλό είναι να μην αφήνουμε υπόλοιπα γιατί μετά γίνεται μπάχαλο.

dimitriou1964
05-01-08, 02:51
Στην έκδοση του 3ου λογαριασμού και σε περίπτωση που υπάρχουν ακόμα οφειλές στου κάνουν φραγή μέσα σε μερικές μέρες και όπως είπα πριν την λήξη του.
Πάντως καλό είναι να μην αφήνουμε υπόλοιπα γιατί μετά γίνεται μπάχαλο.

Δηλαδή τι μπάχαλο ::::

minovg
05-01-08, 03:17
Δηλαδή τι μπάχαλο ::::
E μετά θα πάρει στην Τελλάς κανά 2μηνο μέχρι να σε επανασυνδέσει. Οπότε δε παίζουμε με τέτοια. :lol:

chrispe
06-01-08, 01:39
μακάρι να μας το κόβανε ετσι ευκολα μπας και ξεμπερδεύαμε μια και καλή απ' αυτούς :)

minovg
06-01-08, 02:12
μακάρι να μας το κόβανε ετσι ευκολα μπας και ξεμπερδεύαμε μια και καλή απ' αυτούς :)
Aκόμα έχεις παράπονα από τη σύνδεση "kse"; :D

Y.Γ. Αμορόζο λαίμαι. :up:

fantomas
06-01-08, 03:08
Εγω τον ελαβα μια μερα πριν την ονομαστικη ημερ/νια ληξης... Αστους να περιμενουν λοιπον.

Για τον δωρεαν μηνα που αναφερω στο thread μου εδω πιο κατω δε ξερει κανεις?

chrispe
06-01-08, 12:21
ε να μην εχω κι εγώ μερικά σαν παιδι; (καθυστερηση στη συνδεση μολις ενα χρονο, φουσκωμένους λογ/σμους, απαραδεκτο σερφαρισμα τις απογευματινες ωρες, υποβαθμίσεις κλπ κλπ κλπ)

αν δε δω υπογραφή δεν ενθουσιάζομαι ;)

harry79
08-01-08, 14:26
κι εγώ τον έλαβα 2/1 κι έληγε 3/1. Θα τον πληρώσω κι εγώ όποτε μου καπνίσει...

blkik
11-01-08, 20:58
Eγώ πληρώνω τα πάντα μέσω ebanking. Και την Τελλάς. Φυσικά και χωρίς απόκομμα μπορείς να πληρώσεις. Και μικρότερο και μεγαλύτερο ποσό από το αναγραφόμενο του λογαριασμού. Αρκεί μόνο ο «κωδικός πληρωμής σε τράπεζα» που αναγράφεται αριστερά πάνω στο λογαριασμό.

Και γω το ίδιο



Μακριά από την πληρωμή σε ταχυδρομεία. Τουλάχιστον όχι εμείς που γνωρίζουμε 2-3 πράματα παραπάνω από υπολογιστές/ίντερνετ. Βρίζω τον καθένα που πάει να πληρώσει τον ΟΤΕ του, την ΔΕΗ του κλπ. στο ταχυδρομείο και τρώμε όλοι εμείς που θέλουμε να παραλάβουμε/στείλουμε ένα συστημένο την ουρά από τους παππούδες που δεν έχουν άλλο τρόπο να πληρώσουν τους λογαριασμούς τους...


Συμφωνώ σε αυτο και γω εκνευρίζομαι όταν πάω στο ταχυδρομείο και έχει 20-25 άτομα ουρα και οι μισή θέλουν να πληρώσουν λογαριασμούς


Εμενα ήρθε χθες, εκδόθηκε στις 20/12 και λήγει στις 19/01.
Ειναι ο πρώτος ποτ παίρνω αλλα μου φαίνεται μκρός.
Ενεργοποιήθηκα στις 6/12 και ο λογαριασμός είναι απο 14/12 εως 15/02 και είναι 69.22€ δηλαδή 31.12 το μήνα.

psolord
16-01-08, 16:37
Παιδιά δεν φταίει ο κόσμος που τρέχει στα ταχυδρομία. Μέχρι πριν λίγο καιρό η Τελλάς δεν έδινε και πολλούς τρόπους πληρωμής. Πήγε και σταμάτησε και τη συνεργασία με το Γερμανό οπότε τι περιμένατε? Εγω ebanking δε χρησιμοποιώ με τη καμία, ούτε πιστωτικές κάρτες. Πάγια εντολή εξόφλησης δε κάνω, χάσανε γιατι δε τους έχω εμπιστοσύνη. Άρα τι έμεινε? Το ταχυδρομείο. Και ευτυχώς που βάλανε στο σύστημα πληρωμών και τα ΑΒ Βασιλόπουλος και την ACS προσφάτως.

minovg
16-01-08, 20:00
Εγω ebanking δε χρησιμοποιώ με τη καμία, ούτε πιστωτικές κάρτες. Πάγια εντολή εξόφλησης δε κάνω, χάσανε γιατι δε τους έχω εμπιστοσύνη. Άρα τι έμεινε? Το ταχυδρομείο.
Kακώς ρε φίλε. Πολύ κακώς. Ε τότε ναι, τρέχα ταχυδρομείο. ;)

Για πιστωτική το καταλαβαίνω, γιατί δεν είναι καλό να χρεώνεσαι πιστώσεις. ΟΜΩΣ υπάρχουν ξέρεις και οι προπληρωμένες και οι χρεωστικές που είναι απλά κάρτες καταθετικού λογαριασμού.

iliask
17-01-08, 00:55
θεωρώ τρομερό χασιμό χρόνου να περιμένω στην ουρά για να πληρώσω ενα λογαριασμό.Και εγώ εδώ και μερικά χρόνια πληρώνω όλους τους λογαριασμούς μεσώ ebanking και μαλιστα θεωρώ μειωνέκτημα το γεγονός ότι καποίους λογαριασμούς όπως πχ την ασφάλεια του αυτοκινήτου μου δεν μπορώ να την πληρώσω μεσω ebanking.Αλλά αυτό με την τελλάς και τις καθυστερησεις είναι απαράδεκτο ....

Spanos
17-01-08, 05:12
Παιδιά δεν φταίει ο κόσμος που τρέχει στα ταχυδρομία. Μέχρι πριν λίγο καιρό η Τελλάς δεν έδινε και πολλούς τρόπους πληρωμής. Πήγε και σταμάτησε και τη συνεργασία με το Γερμανό οπότε τι περιμένατε? Εγω ebanking δε χρησιμοποιώ με τη καμία, ούτε πιστωτικές κάρτες. Πάγια εντολή εξόφλησης δε κάνω, χάσανε γιατι δε τους έχω εμπιστοσύνη. Άρα τι έμεινε? Το ταχυδρομείο. Και ευτυχώς που βάλανε στο σύστημα πληρωμών και τα ΑΒ Βασιλόπουλος και την ACS προσφάτως.


Kακώς ρε φίλε. Πολύ κακώς. Ε τότε ναι, τρέχα ταχυδρομείο. ;)

Για πιστωτική το καταλαβαίνω, γιατί δεν είναι καλό να χρεώνεσαι πιστώσεις. ΟΜΩΣ υπάρχουν ξέρεις και οι προπληρωμένες και οι χρεωστικές που είναι απλά κάρτες καταθετικού λογαριασμού.

Σε οποιοδήποτε super market μαρινόπουλο-carrefour πληρώνεις το λογαριασμό και παίρνεις 2~3 πράγματα που σου λείπουν απο το σπίτι ;)

psolord
17-01-08, 14:49
Σε οποιοδήποτε super market μαρινόπουλο-carrefour πληρώνεις το λογαριασμό και παίρνεις 2~3 πράγματα που σου λείπουν απο το σπίτι ;)

Παίζει να εννοούσα Μαρινόπουλο αντί για Βασιλόπουλο! :p


Kακώς ρε φίλε. Πολύ κακώς. Ε τότε ναι, τρέχα ταχυδρομείο. ;)

Για πιστωτική το καταλαβαίνω, γιατί δεν είναι καλό να χρεώνεσαι πιστώσεις. ΟΜΩΣ υπάρχουν ξέρεις και οι προπληρωμένες και οι χρεωστικές που είναι απλά κάρτες καταθετικού λογαριασμού.

Έτρεχα ταχυδρομείο δυστυχώς, αλλά ευτυχώς πήγαινα στο κεντρικό του Περιστερίου που είναι ανοικτό και το απόγευμα και δεν έχει κόσμο. Τώρα τελειώσε όμως. Supermarket η ACS.;) Απλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο ηλεκτρονικό χρήμα σε ότι μορφή και να είναι. Προπληρωμένη θα έβγαζα μόνο αν ήθελα να παραγγείλω οπωσδήποτε κάτι απο το εξωτερικό.:sorry:
Η ουσία μάγκες είναι να έχεις λεφτά για να πληρώνεις τους λογαριασμούς. Αμα δεν έχεις αρχίζουν τα κλάμματα.:lol: Ασε που στις ουρές μπορεί να κάνεις και καμιά καλή γνωριμία....:whistle:

minovg
17-01-08, 14:55
Παίζει να εννοούσα Μαρινόπουλο αντί για Βασιλόπουλο! :p



Έτρεχα ταχυδρομείο δυστυχώς, αλλά ευτυχώς πήγαινα στο κεντρικό του Περιστερίου που είναι ανοικτό και το απόγευμα και δεν έχει κόσμο. Τώρα τελειώσε όμως. Supermarket η ACS.;) Απλά δεν έχω καμία εμπιστοσύνη στο ηλεκτρονικό χρήμα σε ότι μορφή και να είναι. Προπληρωμένη θα έβγαζα μόνο αν ήθελα να παραγγείλω οπωσδήποτε κάτι απο το εξωτερικό.:sorry:
Η ουσία μάγκες είναι να έχεις λεφτά για να πληρώνεις τους λογαριασμούς. Αμα δεν έχεις αρχίζουν τα κλάμματα.:lol: Ασε που στις ουρές μπορεί να κάνεις και καμιά καλή γνωριμία....:whistle:
Μα δεν σου είπαμε να πληρώνεις λογαριασμούς μέσω πιστωτικής. Το ebanking δε σημαίνει κατ'ανάγκην χρήμα από πιστωτική κάρτα. Απλά μεταφορά του ποσού του λογαριασμού από τον καταθετικό σου σε έναν λογαριασμό που έχει ανοίξει η κάθε εταιρεία και δέχεται τις πληρωμές. Τεράστια διευκόλυνση είναι. Πάνε οι εποχές που έπρεπε να τρέχεις μια μέρα από την ΔΕΗ στον ΟΤΕ και από στην ΕΥΔΑΠ για να πληρώσεις σε 3 διαφορετικά ταμεία με 3 διαφορετικές ουρές. Τεχνολογία rulez. :cool:

Ειδικά εμείς που γράφουμε σε τέτοιο φόρουμ, τέτοιες υπηρεσίες είναι βούτυρο στο ψωμί μας. :cool:

@ ADSLgr.com All rights reserved.