PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταγαράδες - Υπάρχει διαθεσιμότητα αλλα δεν υπάρχει...κέντρο!?



ravenloft4
03-01-08, 18:05
Κατ αρχάς ας πάρουμε τα πράγματα απο την αρχή.
Ημουν κάτοχος γραμμής adsl απο τους πρώτους το 2003 αν θυμάμαι καλά.
Τόσα χρόνια δεν είχα κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα και μεταπηδούσα μεταξύ τελας, forthnet, οτενετ ανάλογα τα κέφια, πάντα με γραμμή του ΟΤΕ. Τον τελευταίο χρόνο τον έβγαλα με
connex.

Πριν απο ένα μήνα περίπου μετακόμισα απο την Πολίχνη Θεσσαλονίκης στους Ταγαράδες, ένα χωριό μερικά χιλιόμετρα έξω απο την πόλη και 2 χιλιόμετρα απο το Ν. Ρύσιο όπου είναι και τα dslam του ΟΤΕ.
Πριν βρω το σπίτι εκεί έψαξα με οτι τρόπο μπορούσα αν υπάρχει διαθεσημότητα adsl στην περιοχή. Βρήκα κάποια τηλέφωνα απο Ταγαράδες, τα έλεγξα στο www.oteshop.gr...τηλέφωνα (http://www.oteshop.gr...%CF%84%CE%B7%CE%BB%CE%AD%CF%86%CF%89%CE%BD%CE%B1) στο 134, διαβεβαιώσεις οτι υπάρχουν πόρτες και για pstn αλλά πολύ περισσότερες για isdn.
Βρήκα το σπίτι λοιπόν και έγινε η μετακόμιση και ταυτόχρονα αίτηση για γραμμή isdn για να είμαστε σίγουροι οτι θα βρούμε πόρτες (τρομάρα μας)

Μετά απο 2 εβδομάδες πήρα τον αριθμό και ήρθαν τα πρώτα κακά μαντάτα apo ton OTE Περαίας οτι και καλά δεν υπάρχουν πόρτες στην περιοχή.
Ξανά έλεγχος στα oteshop και στα 134 και πάλι διαβεβαιώσεις οτι υπάρχουν πόρτες άφθονες ειδικά για isdn.
Ε αφού υπάρχουν πόρτες κάνω κι εγω μια αίτηση για connex 24mbit και περιμένω...και περιμένω...και περιμένω.
Μετα απο 2 εβδομάδες με παίρνουν τηλέφωνο χθες το βράδυ απο ΟΤΕ.
Με λίγα λόγια αυτό που μου είπαν είναι οτι:

Μέχρι και το 2006 όποιος έκανε αίτηση για adsl απο Ταγαράδες του έδιναν πόρτα απο το dslam του Ρυσίου.
Μέσα στο 2006 ο ΟΤΕ έκανε την φοβερή επένδυση και έφτιαξε τηλεφωνικό κέντρο στους Ταγαράδες αλλά ένα κέντρο το οποίο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ADSL.
Οσοι είχαν ήδη adsl παρέμειναν στο κέντρο του Ρυσίου.
Οσοι θέλουν να βάλουν απο εδω και πέρα adsl ας το ξεχάσουν και ας παίξουν με τίποτα άλλο.
Πλέον δεν γίνετε να μπούμε στο κέντρο του Ρυσίου.
Να αλλάξει το κέντρο στους Ταγαράδες ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ.
Το 134 και το oteshop μου βγάζουν οτι υπάρχει διαθεσημότητα γιατί δεν ανανεώθηκε η βάση και με βλέπει ακόμα σα να ανήκω στο Ρύσιο.

Με απλά Ελληνικά δεν θα δω adsl ούτε τώρα ουτε και στο μέλλον ούτε εγώ ούτε κανένας απο τους χιλιάδες που μετακομίζουν και χτίζουν σπίτια στην περιοχή επειδή κάποιος είχε την φαεινή ιδέα να φτιάξει κέντρο που δεν κάνει για adsl εν έτη 2006.
Δεν μιλάμε για μια συνηθισμένη περίπτωση που δεν υπάρχουν πόρτες η δεν υπάρχει κέντρο και θα μπει αν υπάρχει ζήτηση.
Μιλάμε για περίπτωση που και 10000 άτομα να ζητήσουν adsl η απάντηση είναι "ξεχάστε το"
και οι αιτήσεις ούτε καν κρατιούνται...απλά τις πετάνε στον κάλαθο.

Μετα απ όλα αυτά πεστε μου αν δεν είναι αστείο να βλέπω όλη μέρα στην τηλεόραση διαφημίσεις για το connex και να μιλάνε για κάποιους που υποτιμούν τη νοημοσύνη μας.

Οποιος διάβασε τα παραπάνω και έχει τις γνώσεις και την διάθεση τον παρακαλώ να μου πει αν υπάρχει κάποια ενέργεια που θα μπορούσα να κάνω (ΕΕΤΤ καταγγελίες κτλπ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.