PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρώτη φορά στο Internet από το σπίτι!



anergos
03-01-08, 19:27
Χρόνια πολλά και Καλή Χρονιά σε όλους!

Μέχρι πρόσφατα, για σερφάρισμα στο internet, πήγαινα στο internet cafe του Δήμου. Όταν όμως ήθελα να κατεβάσω ή να στείλω κάτι πήγαινα στον Ελευθερουδάκη στην Πανεπιστημίου. Που έχει και γρήγορο και ασύρματο. Κουράστηκα όμως από το πήγαινε-έλα (κρύωσε και ο καιρός) και έγραψα στον Αϊ Βασίλη να μας φέρει (...στα 3 αδέρφια!) μια σύνδεση. Ξυπνάω την Πρωτοχρονιά και βλέπω ένα CONNX στα 24Μβit μαζί με ένα ασύρματο μόντεμ/ρούτερ Philips CGA5720ΝΤ/Ε. Τρελή χαρά! Το άνοιξα, έκανα την εγκατάσταση, έβαλα κωδικούς, ενεργοποίησα τη σύνδεση και μπήκα για πρώτη φορά από το σπίτι. Στην αρχή μπήκα με ethernet. Μου έγραφε κάτω δεξιά στο εικονίδιο 100Mbit. Απίστευτο, είπα! Μετά μπήκα ασύρματα, μου ζήταγε κλειδί δικτύου, ιδέα δεν είχα τι να βάλω, πάτησα απλά σύνδεση και μπήκα. Έπαιζε από 55 μέχρι και 2Mbit. Τι έγινε, λέω; Γιατί έχει αυτά τα πάνω κάτω; Μήπως φταίει το μόντεμ; Ρωτάω ένα φίλο, μου λέει μπες adslgr.com και ρωτα τους έμπειρους. Μπαίνω, διαβάζω για ταχύτητες, γραμμές, μοντεμ... χαμός. Δεν βρήκα όμως δύο πράγματα και ήθελα να σας ρωτήσω για αυτά.

1ον: Από που μετράω την ταχύτητα του μόντεμ ή της γραμμής και πως θα καταλάβω τι φταίει;

2ον: Όταν μπαίνω στο ασύρματο δίκτυο, μου γράφει ότι έχει ενεργοποιημένη ασφάλεια. Ποιος όμως την έχει ενεργοποιήσει; Και το κλειδί δικτύου έχει μπει αυτόματα από τον Οτε; Και πως ξέρω ότι δεν μπαίνει άλλος στο δίκτυο; Και τέλος αν θέλει να μπει και ο αδερφός μου από το δικό του υπολογιστή τι πρέπει να κάνω;

Αυτές είναι οι απορίες μου. Το 1242 προσπαθώ από χθες να το πιάσω για να με διαφωτίσουνε λίγο αλλά συνεχώς μιλάει. Μήπως μπορείτε εσείς;

Ευχαριστώ εκ των πρωτέρον!

campero
04-01-08, 01:15
γεια χαρα και καλη χρονια..

1ον- για να δεις την ονομαστικη ταχυτητα που αγορασες, θα κανεις τα εξης- στον i.e. πατας σαν διευθυνση τα νουμερα - 192.168.2.1, θα βγει μια σελιδα με μενου , οπου θα πατησεις ADSL/INTERNET SETTINGS οπου θα πρεπει να δεις 24 Mbps downstream.
Τωρα πρακτικα οταν κατεβαζεις ενα αρχειο απο καποια σελιδα, πρεπει να κατεβαζεις περιπου με 200-900 Kb/sec.

(Τα 2-55 Μβιτ που βλεπεις στο ασυρματο ειναι ποσο γρηγορα "επικοινωνει το phillips me to pc, και ΟΧΙ η ταχυτητα προσβασης)

2ον- το phillips εχει προεπιλογη ενα ευκολο κλειδι, το οποιο θα επρεπε να αλλαξεις ως εξης:
παλι πατας 192.168.2.1, οποθ απο το μενου πατας HOME NETWORK SETTINGS-->WIRELESS-->WEP και βαζεις 4 φορες το νεο κλειδι που θες, και βεβαιως θα το πεις στον ενδιαφερομενο για να μπαινει και αυτος!

οσο για τα υπολοιπα , καλο ειναι να ψαξεις λιγο εδω μεσα, γιατι βεβαιως τα πολλα λογια ειναι φτωχια!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.