PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΩΣ ΝΑ ΑΝΤΙΔΡΑΣΩ;



pithikos
04-01-08, 01:32
Η ιστορία έχει ως εξής. Κατεβαίνω την άνοιξη του περασμένου χρόνου 2006 Αθήνα να βοηθήσω την αδερφή μου να βάλει Ιντερνετ. Πάμε ως την forthnet και ζητάμε το πακέτο SOHO2PLAY. Μας δίνει μια αίτηση η υπάλληλος να συμπληρώσουμε. Συμπληρώνω λοιπόν σύμφωνα βέβαια με την καθοδήγηση της υπαλλήλου:



Αίτηση Συνδρομής Forthnet ADSL
Έως 10Mbps(μέσω ιδιόκτητου δικτύου forthnet)

(Δεν υπήρχε επιλογή που να αναγράφει καθαρά SOHO)

Μετά από μισό χρόνο μας έρχεται η σύνδεση (έχω αρχίσει να πιστεύω στον Θεό).
Ήταν 23 Οκτώμβρη.
Περνάνε δύο μήνες και όπως αναμέναμε μας έρχεται λογαριασμός της forthnet 43€
Λέμε όλα μια χαρά!
Το θέμα είναι πως μας έρχεται και λογαριασμός του ΟΤΕ με 30€

Τηλεφωνεί η αδερφή μου και μας διαβεβαιώνουν ότι βρισκόμαστε στο δίκτυο της forthnet. Τότε τι στην κοπριά πληρώνω στον ΟΤΕ;;;:mad:

Πλέον είμαι στην Σουηδία και ζητάω από την αδερφή μου να σκαννάρει την αίτηση και τον λογαριασμό της forthnet και βλέπω πως στην αίτηση αναγράφει 10Μbps και στον λογαριασμό 24Mbps.
Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους μου φαίνεται και ζητάνε από τον καταναλωτή να τα ξεμπλέξει!:down:

Το θέμα είναι, τώρα πώς μπορώ να αντιδράσω για να λύσω το πρόβλημα; Σκεφτόμουν να στείλω ένα αγανακτισμένο email στην forthnet αλλά θέλω την καθοδήγηση σας και την συμβουλή σας πρώτα. Το να πάει η αδεφή μου να μιλήσει πρόσωπο με πρόσωπο δεν γίνεται γιατι δεν ξέρει που της πάνε τα 4.

Επισυνάπτω τον λογαριασμό και την αίτηση.

nikgr
04-01-08, 01:39
Προφανώς σε βάλανε σε shared LLU (με τηλεφωνία και πάγιο ΟΤΕ δηλαδή), ό,τι ακριβώς υπέγραψες δηλαδή.
Δε βλέπω πουθενά να γράφει 2play SOHO η αίτηση σου.

Τις υπογραφές μας προσέχουμε πού τις βάζουμε.

Οι 10αρες αναβαθμίστηκαν (χωρίς κόστος) σε 24αρες.
(*) και ναι ΕΙΣΑΙ στο ιδιόκτητο της forthnet, αλλα μόνο για το internet και όχι για την τηλεφωνία που παρέμεινε στον ΟΤΕ.

pithikos
04-01-08, 01:43
Επίσης τσέκαρα στην σελίδα της Forthnet μόλις:


Κατάσταση Αίτησης Ενεργοποίησης Broadband Πρόσβασης

21/08/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
21/08/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ


........Auto merged post: pithikos added 3 Minutes and 21 Seconds later........

Και πάλι για ποιό λόγο γράφει 24Mbps στον λογαριασμό εφόσον υπέγραψα 10Mbps;

nikgr
04-01-08, 01:45
Είπαμε. Οι 10αρες αναβαθμίστηκαν (χωρίς κόστος) σε 24αρες.
Δεν υπάρχει πλέον 10αρα

ardi21
04-01-08, 01:48
Επίσης τσέκαρα στην σελίδα της Forthnet μόλις:


Κατάσταση Αίτησης Ενεργοποίησης Broadband Πρόσβασης

21/08/2007 Παραλαβή και καταχώρηση της αίτησης από Forthnet
21/08/2007 Αποστολή αίτησης προς ΟΤΕ


........Auto merged post: pithikos added 3 Minutes and 21 Seconds later........

Και πάλι για ποιό λόγο γράφει 24Mbps στον λογαριασμό εφόσον υπέγραψα 10Mbps;

Eγινε αναβαθμιση αυτοματα στα 24 απο 10 που ηταν (η αιτηση σου ειναι η παλια προφανως). Δωρεαν.

Κατα τα αλλα ισχυουν αυτα που λεει ο nikgr.

Δεν εισαι στο 2play SoHo (τηλέφωνια + internet δηλαδη) αλλα εχεις μονο το internet μεσω ιδιοκτητου της 4νετ.

Η τηλεφωνια ανηκει στον ΟΤΕ για αυτο σου ερχεται λογαριασμος απο αυτον.

ΥΓ. Επισης σβησε τον αριθμο του σταθερου σου απο τους ορους:whistle:

pithikos
04-01-08, 01:48
Και πάλι ρε συ άμα δείς την αίτηση δεν αναγράφει πουθένα SOHO2PLAY στα προγράμματα..

vaggoulas
04-01-08, 01:50
Είσαι Shared LLU.Κοίτα στην εξουσιοδότηση τον όρο Β.

pithikos
04-01-08, 02:00
Άμα προσέξετε τα ψηλά γράμματα στο τικ του 10Mbps αναγράφει:

Η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί μέσω του ιδιόκτητου δικτύου της forthnet. Στην περίπτωση που η τηλεφωνική σας γραμμή δεν καλύπτεται από το ιδιόκτυτο δίκτυο της forthnet, η υπηρεσία θα ενεργοποιηθεί μέσω ΑΡΥΣ(ΟΤΕ)

Το θέμα είναι πως την ημέρα που έκανα την αίτηση είμαι σίγουρος πως η περιοχή καλυπτόταν από το ιδιόκτητο δίκτυο της forthnet. Οπώτε σύμφωνα με το παραπάνω θα έπρεπε να μπω στο ιδιόκτητο. Σωστά;

ardi21
04-01-08, 02:04
Παμε αλλη μια...

ΜΠΗΚΕΣ στο ιδιοκτητο αλλα ΜΟΝΟ για το internet.

Το τηλεφωνο το εχει ακομα ο ΟΤΕ.

pithikos
04-01-08, 02:10
Για να ξεκαθαρίσω: τηλέφωνο δεν χρησιμοποιούμε. Μας είπαν από την φορθνετ να ανοίξουμε ένα νούμερο και μετά να πάμε για την αίτηση. Τηλέφωνο δεν χρησιμοποίησα ποτέ. Το πάγιο του ΟΤΕ είναι δηλαδή 30€ το δίμηνο;
Και για ποιο λόγο;:
Στην περίπτωση που σας καλύπτει το δίκτυο της Forthnet το πάγιο του ΟΤΕ καταργείται. Σε περίπτωση που δεν καλύπτεστε προσωρινά από το δίκτυο Forthnet, τότε εξακολουθείτε να πληρώνετε το πάγιο του ΟΤΕ, μέχρι να φτάσει το δίκτυό μας και στην περιοχή σας.

Master_Maker
04-01-08, 02:23
Για να ξεκαθαρίσω: τηλέφωνο δεν χρησιμοποιούμε. Μας είπαν από την φορθνετ να ανοίξουμε ένα νούμερο και μετά να πάμε για την αίτηση. Τηλέφωνο δεν χρησιμοποίησα ποτέ. Το πάγιο του ΟΤΕ είναι δηλαδή 30€ το δίμηνο;
Και για ποιο λόγο;:
Στην περίπτωση που σας καλύπτει το δίκτυο της Forthnet το πάγιο του ΟΤΕ καταργείται. Σε περίπτωση που δεν καλύπτεστε προσωρινά από το δίκτυο Forthnet, τότε εξακολουθείτε να πληρώνετε το πάγιο του ΟΤΕ, μέχρι να φτάσει το δίκτυό μας και στην περιοχή σας.

λες για την αδελφη σου αλλα και εσυ δεν κοιτας τι υπογραφεις
λοιπον για να ενεργοποιηθει η Adsl θες μια γραμμη τηλεφωνου...
Τωρα εσυ εισαι σε Sharred llu δηλ τηλεφωνο στον οτε και internet στο ιδιοκτητο δικτυο της forthnet....
τωρα εισαι σιγουρος οτι καλυπτεσε απο την forthnet ποια περιοχη εισαι???
τωρα αν θες και τηλ απο forthnet κανε μια αιτηση 2play Α ΚΑΙ οπως προαναφερθηκε οι ταχυτητες πλεον ειναι εως 24mbps τερμα το 10αρι.
καλο θα ειναι να πας και απο κεντρικα της forthnet να δεις τι γινεται!!!!;)
επισης στην αιτηση που εχεις κανει βλεπεις εσυ να λεει πουθενα Soho????μονο αιτηση για παροχη Αdsl εχεις κανει αν θες soho μπες εδω να δεις πως ειναι η αιτηση
http://www.forthnet.gr/media/double_play/applications_2play/Forthnet%202play%20SoHo_10M_0307.pdf

pithikos
04-01-08, 02:30
Αιγάλεω και το έχω διπλοτσεκάρει. ;)

Master_Maker
04-01-08, 02:34
Αιγάλεω και το έχω διπλοτσεκάρει. ;)

οκ τοτε συμπληρωσε μια αιτηση soho για να ενεργοποιηθεις η μια 2play για να πας εξολοκληρου στην forthnet!!!!!

Andreaslar
04-01-08, 14:58
Το πάγιο του ΟΤΕ είναι ~14 ευρώ το μήνα .
Ανά δίμηνο έρχετε, οπότε 2χ~14=28 ευρώ...

hel
04-01-08, 14:59
Τα tags που κολάνε; Αν μπορεί κάποιος να τα διορθώσει.
Προσέχουμε τι υπογράφουμε για να μην λέμε μετά ότι μας κοροιδεψαν.

pithikos
04-01-08, 15:31
OK το σκεφτόμουν όλο το βράδυ πριν κοιμηθώ και μάλλον το λάθος ήταν δικό μας από ένα σημείο. Πάντως συνεχίζω να πιστεύω πως είναι κοροϊδία να ζητάς κάτι και να σε δίνουν κάτι άλλο προς το λάθος σου να τους εμπιστεύεσαι.
Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ και όσο για τα tags και όλα ήταν λόγω νευρικής κρίσης αν με καταλαβαίνετε :whistle:

Είπα την αδερφή να πάει στον ΟΤΕ να κόψει το τηλέφωνο. Λογικά η σύνδεση του Internet θα συνεχίσει να υπάρχει.

elakbar
04-01-08, 17:30
Φιλε μου να σε ρωτησω ενα πραγμα. Ρωτας γιατι πληρωνεις παγιο οτε. Στη Σουηδια ποια εταιρεια χρησιμοποιεις? Γιατι εγω μεχρι πριν 6 μηνες που εφυγα απο σουηδια πληρωνεις και εκει παγιο τηλεφωνου. Και το λιγοτερο το ειχε η Τελενορ 55 κρονορ. Αλλα μην με παρεξηγεις. Η Σουδια εχει απιαστες ταχυτητες, ειδικα η τελενορ, σου λεει 2αρα και εχεις 2αρα, 100αρα εχεις 100αρα. Το μονο που μου ελειψε απο την Σουηδια ειναι μονο το ιντερνετ

kuti
04-01-08, 17:58
OK το σκεφτόμουν όλο το βράδυ πριν κοιμηθώ και μάλλον το λάθος ήταν δικό μας από ένα σημείο. Πάντως συνεχίζω να πιστεύω πως είναι κοροϊδία να ζητάς κάτι και να σε δίνουν κάτι άλλο προς το λάθος σου να τους εμπιστεύεσαι.
Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ και όσο για τα tags και όλα ήταν λόγω νευρικής κρίσης αν με καταλαβαίνετε :whistle:

Είπα την αδερφή να πάει στον ΟΤΕ να κόψει το τηλέφωνο. Λογικά η σύνδεση του Internet θα συνεχίσει να υπάρχει.


Αν κοψει την γραμμη πες και για στο ADSL αφου οπως σε ενημερωσανε καιi σε αλλο ποστ οτι για να βαλειw adsl θελεις γραμμη τηλεφωνου.

δεν σε εχει κοροιδεψει κανεις κατα την γνωμη μου φιλικα παντα απλα εσυ δεν τα καταλαβες σωστα οταν συμπληρωνες εξ αρχης την αιτηση.

και στο ερωτημα του ποστ σου το πως να αντιδρασεις ειναι να δεις τι ακριβως θελεις και να το αιτηθεις με αναλογη αιτηση

........Auto merged post: kuti added 6 Minutes and 5 Seconds later........


Η ιστορία έχει ως εξής. Κατεβαίνω την άνοιξη του περασμένου χρόνου 2006 Αθήνα να βοηθήσω την αδερφή μου να βάλει Ιντερνετ. Πάμε ως την forthnet και ζητάμε το πακέτο SOHO2PLAY. Μας δίνει μια αίτηση η υπάλληλος να συμπληρώσουμε. Συμπληρώνω λοιπόν σύμφωνα βέβαια με την καθοδήγηση της υπαλλήλου:



Αίτηση Συνδρομής Forthnet ADSL
Έως 10Mbps(μέσω ιδιόκτητου δικτύου forthnet)
(Δεν υπήρχε επιλογή που να αναγράφει καθαρά SOHO)

Μετά από μισό χρόνο μας έρχεται η σύνδεση (έχω αρχίσει να πιστεύω στον Θεό).
Ήταν 23 Οκτώμβρη.
Περνάνε δύο μήνες και όπως αναμέναμε μας έρχεται λογαριασμός της forthnet 43€
Λέμε όλα μια χαρά!
Το θέμα είναι πως μας έρχεται και λογαριασμός του ΟΤΕ με 30€

Τηλεφωνεί η αδερφή μου και μας διαβεβαιώνουν ότι βρισκόμαστε στο δίκτυο της forthnet. Τότε τι στην κοπριά πληρώνω στον ΟΤΕ;;;:mad:

Πλέον είμαι στην Σουηδία και ζητάω από την αδερφή μου να σκαννάρει την αίτηση και τον λογαριασμό της forthnet και βλέπω πως στην αίτηση αναγράφει 10Μbps και στον λογαριασμό 24Mbps.
Έχουν μπλέξει τα μπούτια τους μου φαίνεται και ζητάνε από τον καταναλωτή να τα ξεμπλέξει!:down:

Το θέμα είναι, τώρα πώς μπορώ να αντιδράσω για να λύσω το πρόβλημα; Σκεφτόμουν να στείλω ένα αγανακτισμένο email στην forthnet αλλά θέλω την καθοδήγηση σας και την συμβουλή σας πρώτα. Το να πάει η αδεφή μου να μιλήσει πρόσωπο με πρόσωπο δεν γίνεται γιατι δεν ξέρει που της πάνε τα 4.

Επισυνάπτω τον λογαριασμό και την αίτηση.


η αιτηση δεν εχει καμια σχεση με 2play που εχεις επισυναψει ειναι μονο Internet

pithikos
04-01-08, 18:03
Λοιπόν εδώ μένω σε διαμέρισμα της MITTHEM(εταιρεία που διαθέτει τα διαμερίσματα) και η τηλεπικοινωνίες είναι της COMHEM. Χρησιμοποιούμε καλωδιακή οπώτε δεν έχω πρόβλημα με το τηλέφωνο. Όταν νοικιάζεις το σπίτι ήδη υπάρχει μια γραμμή που δεν την πληρώνεις και δουλεύει ανεξάρτητα από το τηλέφωνο. Όντως πληρώνεις πάγιο για το τηλέφωνο.

Πάντως είμαι σίγουρος πως μια τέτοια αναστάτωση δεν θα γινόταν εδώ γιατί όλα δουλεύουν ρολόι. Σου δίνουν αυτό που ζητάς και σου εξηγούν καθαρά τι αγοράζεις χωρίς μπερτοδουλισμό.

Και εκτός τοπικ: Γιατί λες ότι θα σου λείψει μόνο το Internet; Υπάρχουν πολλά άλλα πράγματα όπως οι ουρές στις τράπεζες, στις δημόσιες υπηρεσίες κτλ. Το σύστημα δουλεύει άψογα. Υπάρχει καθαριότητα, οι άνθρωποι είναι πιο ήρεμοι. Εκτός άμα είσαι λάτρης των σκυλάδικων τότε σε καταννοώ :lol: Παρεμπιπτόντως σε ποια πόλη ήσουν; Εγώ είμαι στην κεντρική Σουηδία, Sundsvall

Master_Maker
04-01-08, 19:40
OK το σκεφτόμουν όλο το βράδυ πριν κοιμηθώ και μάλλον το λάθος ήταν δικό μας από ένα σημείο. Πάντως συνεχίζω να πιστεύω πως είναι κοροϊδία να ζητάς κάτι και να σε δίνουν κάτι άλλο προς το λάθος σου να τους εμπιστεύεσαι.
Όπως και να έχει σας ευχαριστώ πολύ και όσο για τα tags και όλα ήταν λόγω νευρικής κρίσης αν με καταλαβαίνετε :whistle:

Είπα την αδερφή να πάει στον ΟΤΕ να κόψει το τηλέφωνο. Λογικά η σύνδεση του Internet θα συνεχίσει να υπάρχει.

Μαλλον δεν καταλαβαινεις με τιποτα εσυ αν κοψεις το τηλ δεν εχεις ουτε ιντερνετ στα κοβουν ολα πληρωνεις και προστιμο στην forthnet επειδη δεν εχεις κλεισει χρονο και ολα καλα.τωρα αν θες να γινει ετσι οκ κανενα προβλημα.
ΑΛΛΑ για να εχεις Ιντερνετ ΛΟΓΙΚΟ ειναι να θες και μια γραμμη τηλεφωνου...
διαβασε τα post και θα δεις.;);)

pithikos
04-01-08, 20:35
Αφού στην τελική δεν πήρα το πακέτο άρα δεν με δένουν με υποχρεώσεις. Δεν υπάρχει κάποια δέσμευση. Απλά έχω συνδρομή της Forthnet στο δικό της δίκτυο. Το πάγιο που πληρώνω στον ΟΤΕ είναι για το τηλέφωνο το όποιο μας είπε η πωλήτρια ότι χρειάστηκε να ανοίξουμε για να ακολουθήσει η αίτηση ADSL στην Forthnet και τώρα πληρώνουμε το πάγιο τηλεφώνου άσχετα που το τηλέφωνο δεν χρησιμοποιείται. Οπώτε με αυτήν την λογική άμα κόψω το τηλέφωνο δεν συμβαίνει τίποτα. Σωστά;
Οι τηλεφωνήτριες μας διαβεβαίωσαν πως βρισκόμαστε στο δίκτυο της Forthnet.

nikgr
04-01-08, 21:05
pithikos, παρ' όλο που είσαι τελείως εκτός της ελληνικής πραγματικότητας και ακόμα πιο εκτός των τηλεπικοινωνιακών δεδομένων της Ελλάδας, εξακολουθείς να είσαι ξεροκέφαλος (χωρίς παρεξήγηση) και να είσαι και κακός σύμβουλος της αδερφής σου...

Πολύ φοβάμαι ότι θα έχουμε νέα δράματα αμα άκουσε τη νέα σου συμβουλή και πήγε στον ΟΤΕ να κόψει και το τηλέφωνο, επειδή "είσαι στο δίκτυο της forthnet" όπως σε διαβεβαίωσαν οι τηλεφωνήτριες.

Νaked adsl δεν υπάρχει στην Ελλάδα. (μόνο internet δηλαδή).
Ή θα είσαι με μεριζόμενη πρόσβαση (shared LLU) κάπου (και την τηλεφωνία θα την πληρώνεις στον ΟΤΕ), είτε θα είσαι ολοκληρωτικά κάπου (full LLU) και θα πληρώνεις και το internet αλλα ΚΑΙ την τηλεφωνία εκεί.

Αν θες λοιπόν να απαλλαγείς απ' το πάγιο του ΟΤΕ θα πρέπει να ζητήσεις απ' τη forthnet να σε περάσουν σε 2play SOHO. Zήτα το όπως σου το λέω και ας μην το καταλαβαίνεις.

Η γραμμή σου θα περάσει ολοκληρωτικά στη forthnet και θα πληρώνεις 25euro περίπου το μήνα χωρίς άλλα πάγια ΟΤΕ.
Aν πραγματοποιείς και τηλεφωνικές κλήσεις αυτές θα τις πληρώνεις πλέον στη forthnet.

pithikos
04-01-08, 22:54
pithikos, παρ' όλο που είσαι τελείως εκτός της ελληνικής πραγματικότητας και ακόμα πιο εκτός των τηλεπικοινωνιακών δεδομένων της Ελλάδας, εξακολουθείς να είσαι ξεροκέφαλος (χωρίς παρεξήγηση) και να είσαι και κακός σύμβουλος της αδερφής σου...
Έστω είμαι καλύτερος σύμβουλος από τους υπαλλήλους της forthnet

Σύμφωνα με τα λεγόμενα σου SOHO2PLAY ισούται με full LLU και χρησιμοποιείς μόνο το Internet.
Και αυτό είναι που ζήτησα εξαρχής απο την υπάλληλο και μου έδωσε την αίτηση που απ' ότι φαίνεται είναι απλή συνδρομή.
Πιστεύεις ακόμα ότι το λάθος είναι δικό μου;

Άμα πήγαινε ο παππούς σου να ζητήσει SOHO2PLAY και του δίναν την αίτηση δεν θα συμπλήρωνε αυτή που θα του έδιναν; Θα έλεγε "Καλέ την άλλη του SOHO2PLAY, όχι αυτή της συνδρομής 10Mbps";:worthy:
Όλα έγιναν με την καθοδήγηση υπαλλήλου που υποτίθεται θα μας έδινε αυτό που ζητήσαμε.

Δεν είμαι έμπειρος αρκετά για να γνωρίζω ακριβώς πως δουλεύει η τεχνολογία ADSL αλλά μπορώ να καταλάβω που βρίσκεται κρυφή χρέωση κτλ και γι'αυτό λειτούργησα ως σύμβουλος της αδερφής μου.

ardi21
04-01-08, 23:01
pithike Full LLU σημαινει:
1)Συνδεση internet απο 4νετ
2)Γραμμη internet απο 4νετ
3)Τηλεφωνικη συνδεση απο 4νετ

Shared LLU (που εισαι εσυ) σημαινει:
1)Συνδεση internet απο 4νετ
2)Γραμμη internet απο 4νετ
3)Τηλεφωνικη συνδεση απο ΟΤΕ

Δεν νομιζω να τους ζητησες 2play SoHo και να σου δωσανε αιτηση μονο για net αφου πετανε την σκουφια τους για να εχουν Full LLU πελατες.

Εκτος αν εκανε καποιο τραγικο λαθος ο υπαλληλος.

Η λυση σου ειναι να τους παρεις τηλεφωνο και να τους πεις "εχω γραμμη + συνδεση internet απο εσας (ετσι και αλλιως θα το δουνε απο μονοι τους απο τον αριθμο σου) και θελω να βαλω 2play SoHo τι πρεπει να κανω?" και τελειωσε η υποθεση.

Θα πληρωνεις -ΜΟΝΟ στην 4νετ (ο ΟΤΕ θα κοπει)- 25ευρω/μηνα παγιο για σταθερη τηλεφωνια και internet + τις τηλεφωνικες κλησεις που θα κανεις.

Χωρις κρυφες χρεωσεις, χωρις τιποτα.

Απλα - ελευθερα - συναρπαστικα (οχι, δεν δουλευω στην 4νετ:p)

radcos
05-01-08, 01:30
Αφού στην τελική δεν πήρα το πακέτο άρα δεν με δένουν με υποχρεώσεις. Δεν υπάρχει κάποια δέσμευση. Απλά έχω συνδρομή της Forthnet στο δικό της δίκτυο. Το πάγιο που πληρώνω στον ΟΤΕ είναι για το τηλέφωνο το όποιο μας είπε η πωλήτρια ότι χρειάστηκε να ανοίξουμε για να ακολουθήσει η αίτηση ADSL στην Forthnet και τώρα πληρώνουμε το πάγιο τηλεφώνου άσχετα που το τηλέφωνο δεν χρησιμοποιείται. Οπώτε με αυτήν την λογική άμα κόψω το τηλέφωνο δεν συμβαίνει τίποτα. Σωστά;
Οι τηλεφωνήτριες μας διαβεβαίωσαν πως βρισκόμαστε στο δίκτυο της Forthnet.

ΜΗΝ κόψεις τον ΟΤΕ γιατί μετά θα τρέχει (η αδελφή σου) και δε θα φτάνει. Αυτή τη στιγμή είσαι σε shared LLU και αν κόψεις τον ΟΤΕ θα τα χάσεις όλα (και το internet).
Πες της να ζητήσει (στη Forthnet, ΟΧΙ στον ΟΤΕ) μετάβαση σε 2play SOHO και έτσι θα επιτύχεις αυτό που θέλεις (να απαγκιστρωθείς από τον ΟΤΕ) γιατί όταν γίνει η μετάβαση θα είσαι σε full LLU (θα τα έχεις όλα από την Forthnet - ασχέτως του εάν δεν θέλεις να χρησιμοποιήσεις την τηλεφωνία της, πάντως θα υπάρχει διαθέσιμη ;)). Ουσιαστικά το "κόψιμο" του ΟΤΕ θα στο κάνουν αυτοί και πλέον θα πληρώνεις μόνο 25 ευρώ για μέχρι 24 Mbps.

Δες προσεκτικά τι γράφουν και οι φίλοι nikgr και ardi21 και θα σχηματίσεις πλήρη εικόνα (ουσιαστικά τα ίδια λέμε :lol:)

pithikos
05-01-08, 01:44
Αμμ το θεμα είναι θα μείνω χωρίς internet για κάποιο διάστημα ή θα γίνει αυτόματα η αναβάθμιση;

Thanks anyway:lock:

nikgr
05-01-08, 02:11
Όχι δε νομίζω να μείνεις εκτός internet ούτε μια ώρα.
Εκτός βέβαια αν σου πούνε απ' τη forthnet ότι θα πρέπει πρώτα να διακόψεις το shared LLU και να κάνεις απ' την αρχή αίτηση για SOHO.
Απ' αυτούς όλα να τα περιμένεις. :whistle:

Θυμάμαι στην προσφορά της 1η Ιούνη ότι δεν υπήρχε δυνατότητα να πας απο shared σε full LLU.
Tώρα ίσως έχει αλλάξει αυτό. Μια ερώτηση στη forthnet θα σου λύσει την απορία.

ardi21
05-01-08, 02:18
Eδω δεν μπορεις να μεταβεις απο SoHo σε κανονικο 2play. Πρεπει να σε διακοψουν και να σε ξαναενεργοποιησουν...

Τουλαχιστον αυτο ισχυε οταν ειχα ρωτησει πριν απο κανα μηνα.

Ελεος. Δεν μπορει να σε βαλει απο το ενα προγραμμα στο αλλο. Μια απλη μετατροπη στο συστημα ειναι για δωρεαν κλησεις + αλλαγη παγιου. Τι να πεις...

@ ADSLgr.com All rights reserved.