PDA

Επιστροφή στο Forum : Από Tellas Zisto σε Conn-x.....



phead
04-01-08, 10:35
Καλησπέρα,
είμαι από τους πιό ταλαιπωτημένους πελάτες της Tellas και αποφάσισα (κλείνοντας ένα χρόνο στο Zisto) να φύγω και να κάνω αντίστροφη φορητότητα στον ΟΤΕ.
Στις 31/12/07 έκανα την αίτηση και σίγουρα θα περιμένω πολύ μέχρι να με αποσυνδέσει η Tellas..
Εν τω μεταξύ θα βάλω Conn-x όταν με το καλό ο ΟΤΕ με βάλει ξανά στο δίκτυό του.
Το ερώτημά μου είναι το εξής: Μένω Μαρούσι και σε καινούργια σχετικά πολυκατοικία και παρόλα αυτά πάντα η Tellas μου έλεγε οτι η γραμμή μου έχει "θόρυβο".. Να φανταστείτε οτι από τα 12 mbps που δίνει το Zisto, η γραμμή μου δέ μπορούσε να συγχρονίσει και με πήγαν στα 8.. Στα 8 μου έκανε συνέχεια αποσυνδέσεις και με έβαλαν στα 4!! Και πάλι κάποιες φορές τη μέρα κάνει αποσυνδέσεις (μερικές φορές είναι πάρα πολλές).Ακόμα δε μπορώ να πιστέψω πως η γραμμή μου είχε τόσο θόρυβο όπως έλεγαν γιατί δεν είχα αξιόπιστη σύνδεση ούτε στα 4!
Το snr ήταν στα 6 (και μερικές φορές στα 15-16) και το atten μονίμως στα 37.

Τώρα που θα βάλω conn-x υπάρχει ελπίδα να μπορέσω να έχω μια αξιοπρεπής σύνδεση χωρίς προβλήματα ή φταίει μόνο η γραμμή μου? Έχω προσπαθήσει τα πάντα και ποτέ εδώ και ένα χρόνο δεν έχω καταφέρει να ξεπεραστούν τα προβλήματα σύνδεσης.. Μέχρι και οτι έγινε σαμποτάζ από τον ΟΤΕ σκέφτηκα όταν είχα βάλει το Zisto, τότε που ήταν ακόμα στην αρχή του.
Μου είπαν οτι η μετάβαση από Tellas σε ΟΤΕ θέλει περίπου 20 μέρες για να γίνει ο καθαρισμός της γραμμής. Αυτό ίσως σημαίνει οτι θα βελτιωθεί το attenuation από το 37 και δε θα έχει τόσο θόρυβο η γραμμή ή είναι πολύ αισιόδοξο??
Όποιος έχει παρόμοια εμπειρία ή έχει να προτείνει κάτι τον ευχαριστώ προκαταβολικά.

hercules_j
04-01-08, 11:01
Ποιές 20 μερες;;;;;;
Συνηθως η επιστροφή ειναι πολύ γρηγορη υπόθεση, ο οτε εξυπηρετει αυτές τις περιπτώσεις μεσα σε 1-2 μερες παίρνεις και γραμμη από τον ΟΤΕ και internet από την οτενετ.
Αλλα πρέπει να κανεις αιτηση στον ΟΤΕ και να τον εξουσιοδωτησεις εγγράφως να πάρει πισω την γραμμη σου,
Παρε τηλ στο 134 και εκει θα στα πούν ολα ή πήγαινε σε ένα oteshop

phead
04-01-08, 11:46
Δυστυχώς τόσο παίρνει γιατί μπορεί ο ΟΤΕ να έχει την εξουσιοδότησή μου για να πάρει πίσω τη γραμμή αλλά η Tellas αργεί να την παραδώσει στον OTE είτε λόγω φόρτου εργασίας είτε διότι το συμβόλαιο του καθένα μπορεί να λήγει άλλη ημερομηνία και να καθυστερήσει.
Πήρα πάλι το 134 και μου είπε οτι είναι θέμα της Tellas πότε θα ελευθερώσει τη γραμμή.. :(

@ ADSLgr.com All rights reserved.