PDA

Επιστροφή στο Forum : οτε μόνο για internet - πάγιο;



oneofthem
04-01-08, 11:54
γεια σας,
ο αδερφός μου είχε conn-x για internet και έβαλε conn-x talk χωρίς όμως να πάρουμε χαμπάρι ότι οι απεριόριστες κλήσεις είναι μόνο για το δίκτυο του οτε...
λάθος δικό μας αφού δεν κοιτάξαμε στο site που το αναφέρει αλλά και απατεωνιά/παραπλάνηση του οτε
στο κατάστημα δε μας το είπαν και ακόμη και τώρα δεν το ήξεραν αλλά anyway
το λοιπόν αυτό δε μας εξυπηρετεί γιατί τώρα πληρώσαμε και τα κερατιάτικα του conn-x talk και τα κερατιάτικα των κλήσεων αφού μιλούσαμε κυρίως μεταξύ ote-tellas, που χρεώνεται

ερώτηση: αυτό που θέλω να μάθω είναι τι γίνεται με το πάγιο αν καταργήσεις το τηλέφωνο στον οτε/βάλεις άλλη εταιρία για τηλέφωνο, αλλά κρατήσεις το conn-x για internet
στην αντίθετη περίπτωση ξέρουμε τι γίνεται, αλλά με αυτό τι παίζει?

πχ έχω conn-x για ιnternet μόνο, έχω τηλέφωνο στην vivodi, πληρώνω πάλι πάγιο στον οτε?
υποθέτω πως η απάντηση είναι ναι προφανώς αλλά δεν ξέρω σίγουρα γιαυτό ρωτάω
-
thnx
[edit]: δεν ήξερα πως γράφεται το "πάγιο" και το διόρθωσα

gosper
04-01-08, 12:00
Δεν γινεται η θα εχεις αλλη εταιρεια και τηλ και ιντερνετ η θα εχεις το τηλ στον οτε(παγιο) και θα εχεις εναλλακτικο για ιντερνετ και τηλ..
Αυτο που θελω να σου πω ειναι οτι αν θελεις να γλυτωσεις το παγιο και να πας π.χ στην τελλας
δεν μπορεις να κρατησεις το conn-x

και το σημαντικο αφου εβαλες το conn-x πρεπει να περιμενεις να ληξει αν δεν θες να πληρωσεις την ρητρα πριν το 6μηνο!

oneofthem
04-01-08, 12:26
thnx a lot gosper
δλδ στην επαρχία σε περιοχές που δεν υπάρχει κάλυψη από δίκτυα άλλων εταιριών, το πάγιο δεν υπάρχει κανένας τρόπος να το γλιτώσεις

tolisp
05-01-08, 12:43
γεια σας,
ο αδερφός μου είχε conn-x για internet και έβαλε conn-x talk χωρίς όμως να πάρουμε χαμπάρι ότι οι απεριόριστες κλήσεις είναι μόνο για το δίκτυο του οτε...
λάθος δικό μας αφού δεν κοιτάξαμε στο site που το αναφέρει αλλά και απατεωνιά/παραπλάνηση του οτε
στο κατάστημα δε μας το είπαν και ακόμη και τώρα δεν το ήξεραν αλλά anyway
το λοιπόν αυτό δε μας εξυπηρετεί γιατί τώρα πληρώσαμε και τα κερατιάτικα του conn-x talk και τα κερατιάτικα των κλήσεων αφού μιλούσαμε κυρίως μεταξύ ote-tellas, που χρεώνεται


Μα αυτό κάνουν όλοι με τις δήθεν "απεριόριστες κλήσεις" - δηλαδή εννοούν απεριόριστες στο δικό τους και τον ΟΤΕ...
Με την φορητότητα όμως που δεν μπορείς να ξέρεις ΠΟΥ τερματίζουν οι κλήσεις πληρώνεις κερατιάτικα...
Αν δηλαδή εγώ κάνω φορητότητα στην Tellas εσύ βλέπεις 210-XXXXX και νομίζεις ότι καλείς ΟΤΕ αλλα στην πραγματικότητα είναι Tellas και φυσικά ΧΡΕΏΝΕΣΑΙ για την κλήση!

Είναι τεράστιο λάθος της ΕΕΤΤ που τους επιτρέπει να το περνάνε στα ψιλά γράμματα...:whistle:

tsioy
05-01-08, 13:04
Μα αυτό κάνουν όλοι με τις δήθεν "απεριόριστες κλήσεις" - δηλαδή εννοούν απεριόριστες στο δικό τους και τον ΟΤΕ...


Όχι όλοι. Τουλάχιστον στη Lannet που είμαι, το αντίστοιχο πρόγραμμα είναι προς όλους τους αριθμούς, ανεξαρτήτως δικτύου. Κατά 99%, το ίδιο κάνουν και οι άλλοι πάροχοι τηλεφωνίας (εκτός ΟΤΕ).

tolisp
05-01-08, 13:28
Όχι όλοι. Τουλάχιστον στη Lannet που είμαι, το αντίστοιχο πρόγραμμα είναι προς όλους τους αριθμούς, ανεξαρτήτως δικτύου. Κατά 99%, το ίδιο κάνουν και οι άλλοι πάροχοι τηλεφωνίας (εκτός ΟΤΕ).

H Tellas πχ δεν το κάνει... γέμισαν οι εφημερίδες (Βήμα, Νέα, ET που διάβασα αυτή την εβδομάδα) από καταγγελίες πελατών της για "περίεργες χρεώσεις"....
Το ίδιο πρόβλημα έχει με την συγκεκριμένη εταιρία και η αδερφή μου που έκανε το λάθος να πάει Tellas ;)

vaspater
05-01-08, 13:32
H Tellas πχ δεν το κάνει... γέμισαν οι εφημερίδες (Βήμα, Νέα, ET που διάβασα αυτή την εβδομάδα) από καταγγελίες πελατών της για "περίεργες χρεώσεις"....
Το ίδιο πρόβλημα έχει με την συγκεκριμένη εταιρία και η αδερφή μου που έκανε το λάθος να πάει Tellas ;)

έχεις λάθος....εγώ που είμαι στην tellas δεν πληρώνω δραχμή παραπάνω εκτός από το πάγιο όπου και αν τηλεφωνήσω......μόνο ο ΟΤΕ χρεώνει μόνο για το δικό του δίκτυο.....:whistle:

rcs
05-01-08, 14:01
Η τελλας δεν το κάνει σίγουρα.Μπορείς να βάλεις το πακέτο της αλτεκ στα 11,5 ευρώ που περιλαμβάνει όλα τα δίκτυα.Αν δεν κάνω λάθος....

hel
05-01-08, 22:35
Επειδή ανέφερε και ένας άλλος φίλος ότι και εναλλακτικοί χρεώνουν τις κλήσεις εκτός δικτύου τους, έψαξα όλα τα sites και τους τιμοκαταλόγους των εναλλακτικών και δεν βρήκα κανένα στοιχείο γι αυτό.
Αν ξέρει κάποιος περισσότερα γι αυτό ας ποστάρει.

guzel
06-01-08, 00:48
Μα αυτό κάνουν όλοι με τις δήθεν "απεριόριστες κλήσεις" - δηλαδή εννοούν απεριόριστες στο δικό τους και τον ΟΤΕ...
:

ΟΡΙΣΤΕ ? :rofl:

οι περισσοτεροι δινουν πραγματικα απεριοριστες αστικες υπεραστικες ανεξαρτητα που καταληγει η κληση...

hol-forthnet που εχω δοκιμασει ειναι δωρεαν ολα τα σταθερα στην ελλαδα

gosper
07-01-08, 14:02
Αγαπητοι Φιλοι
Εγγραφη και ΕΚΤΑΚΤΗ ανακοινωση εχει βγει μονο και μονο για τον οτε ο οποιος χρεωνει κανονικα τις κλησεις προσ αλλα σταθερα δικτυα....

tellas, forthnet,vivodi,on,hol, klp εναλλακτικοι παροχοι δεν χρεωνουν τις κλησεις προσ αλλα δικτυα ...
και ειναι λογικο αν σκεφτειτε οτι αν η τελλας εχει 50 παροχους θα ηταν ατοπο να χρεωνει τις κλησεις εκτος δικτυου

οι συνδρομητες εντος οτε ομως ειναι 4,9 εκ.
απλα ο οτε προσπαθει να χωρισει τον κοσμο σε 2 κατηγοριες σε Οτε ppl και Αντι ΟΤΕ ppl...

Αυτα προς το παρον ....

@ ADSLgr.com All rights reserved.