PDA

Επιστροφή στο Forum : emacs vs vim vs ultraedit



ReverseR
12-04-05, 22:20
Σχόλια? Προτιμούνται απόψεις ατόμων που έχουν χρησιμοοποιήσει τουλάχιστον δύο από τους παραπάνω :)

frap
12-04-05, 22:32
vim και ξερό ψωμί... ο emacs μου πέφτει βαρύς στο στομάχι... το τελευταίο τι ειναι;

ReverseR
12-04-05, 22:51
Ναι αλλά να κάνουμε και κανα σχόλιο ουσίας. Vim επειδή δεν μου αρέσει η φάτσα του άλλου είναι μάλλον άχρηστο ;)

Το UE είναι εμπορικός text-editor κλειστού κώδικα και αρκετά διαδεδομένος στο win στρατόπεδο(σε λινουξ δε υπάρχει)

odd
12-04-05, 23:19
υπάρχει και ο winedt (www.winedt.com)!

GoofyX
12-04-05, 23:31
Βασικά, δεν καταλαβαίνω γιατί συγκρίνεις τους 3 αυτούς editors, γιατί απλά το UltraEdit παίζει μόνο σε Windows, ενώ τα άλλα δύο που αναφέρεις σε Unix-οειδή λειτουργικά. Προσωπικά το UltraEdit πιστεύω είναι αρκετά καλό, γρήγορο, υποστηρίζει Unix style regular expressions, γενικά πιστεύω αξίζει να το έχεις, το μόνο μειονέκτημά του είναι ότι είναι κλειστού κώδικα και δεν είναι ελεύθερο :)

Κατά τα άλλα και το vim είναι μια χαρά, το emacs δεν το έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια (παρόλο που σπίτι παίζω με Linux).

Αυτά. :thumbsup1

crimson
13-04-05, 00:22
Στα windows παλιά είχα το super notepad ή κάπως έτσι - ήταν freeware.
Τώρα έχω βάλει το vim 6.2 για win32. Ένα χαρακτηριστικό του που μου
αρέσει πολύ είναι τα regular expressions αν και έχω μάθει μόνο τα βασικά
μέχρι τώρα. Τα emacs τα δοκίμασα λίγο αλλά δε μου άρεσαν και τόσο.
Στο λίνουξ είχα ξεκινήσει με joe κ λίγο pico.

sandman
13-04-05, 01:58
Emacs και ξερό ψωμί, και θα το τεκμηριώσω αμέσως.

Καταρχήν τόσο ο emacs όσο και ο vim χωρίς ένα καλό .emacs (.vim αντιστοιχα) configuration file είναι άχρηστοι. Εδώ το πλεονέκτημα το έχει ο UE (ναι μπορείς να τους συγκρίνεις γιατί όλοι τρέχουν στα windows, για τον Vim δεν είμαι πολύ σίγουρος αλλά ο emacs παίζει άψογα).

Από την στιγμή που έχεις ένα καλό configuration file ο emacs μπορεί να κάνει ό,τι δεν έχεις φανταστεί. Πχ να βάζει κενές γραμμές αν χρειάζεται στο τέλος των αρχείων για να μην διαμαρτήρεται ο gcc, να σώζει ως εκτελέσιμα αρχεία script και πολλές άλλες ευκολίες.

Επίσης μερικά που μου έρχονται τώρα στο μυαλό
-Τρομερό auto-completion κώδικα, που πιάνει και σε local μεταβλητές και γενικά σε οποιαδήποτε λέξη του προγράμματος που έχεις ήδη γράψει μια φορά. (πολύ ανώτερο από αυτό του Visual Studio)
-Μπορείς να βλέπεις (και να κάνεις edit) ταυτόχρονα όσα αρχεία θες, χωρίζοντας το παράθυρο σε "υποπαράθυρα". Αυτό είναι πολύ σημαντικό γιατί με τις σημερινές αναλύσεις μπορείς να έχεις ανοιχτά μπροστά σου τουλάχιστον 3 αρχεία και να δουλεύεις χωρίς να χρειάζεται να εναλλάσσεσαι μεταξύ τους. (αυτό το κάνει και ο vim και ο kate)
-Μπορείς να έχεις σε ένα ή περισσότερα υποπαράθυρα ολόκληρο terminal να τρέχει, με bash και ό,τι άλλο θες, μέχρι και τον vim μέσα στον emacs μπορείς να ανοίξεις..
-Τρομερά themes για χρωματισμό κώδικα.

Και χιλιάδες άλλα πράγματα που τον κάνουν τον καλύτερο editor για προγραμματιστές και όχι μόνο. Βεβαια για να χρησιμοποιήσεις τον emacs ξέχνα τα menu, πρέπει να μάθεις τα keyboard shortcuts.

@ ADSLgr.com All rights reserved.