PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελια προς ΕΕΤΤ



jklsa
04-01-08, 15:49
Καλησπέρα,

Δεν είμαι ενεργός χρήστης του forum αλλα θα ήθελα την βοηθειά σας.

Εχω κάνει αίτηση σε κάποιο συνεργάτη της forthent απο 18/11 για το ιδιόκτητο της forthnet αλλά ακόμα δεν .... Στο μεταξύ έχουνε γίνει και άλλα όπως περιγράφονται παρακάτω.

όποιος θέλει να "εμπλουτίσει" την καταγγελία μου θα είτανε ότι το καλυτερο.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Καθυστέρηση Αιτήματος σύνδεσης στο ιδιόκτητο δίκτυο ADSLForthent.


Στις 18/11/2007 έγινε διαμέσου συνεργάτη της Forthnetαίτηση για μετατροπή της σύνδεσης μου από το το δικτυού του ΟΤΕ στο ιδιόκτητο δίκτυο της Εταιρίας forthnet.
Είμαι ήδη συνδρομητής για πρόσβαση στο διαδίκτυο μέχρι 11/3/2008 στην forthnetκαι επιθυμούσα να επωφεληθώ από την προσφορά της που διαφήμιζε και έλεγε ότι πρόσφερε και ΔΩΡΕΑΝ router wifi.
Στις 23 Νοεμβρίου με καλέσανε στο σπίτι από κάποια εταιρεία courierπου αρνήθηκαν να μου πούνε ποιοι είναι που είχαν ενημερωθεί για την αίτηση μου και ότι για να προμηθευτώ τον routerwifi πρέπει να πληρώσω 87€ συν μεταφορικά και ότι άμα θέλω προμηθευτώ τον απλό routerπρέπει να πληρώσω 8 € για μεταφορικά.
Την επομένη επικοινώνησα με την εξυπηρέτηση πελατών της forthnetοι όποιοι με ενημέρωσαν ότι δεν έχει καταχωρηθεί καν η αίτηση μου στο σύστημα…
Στην ερώτηση μου στην εξυπηρέτηση πελατών άμα υπάρχει τέτοια διαδικασία (εταιρεία για την “εκμετάλλευση-διακίνηση εξοπλισμού”) το αρνήθηκαν και να μην λάβω υπόψη αυτό το τηλέφωνο και θα έρθει ο εξοπλισμός στο σπίτι χωρίς καμία επιβάρυνση. Στο ερώτημα μου για την προμήθεια δωρεάν wifirouterμου είπανε ότι δεν μπορώ να το προμηθευτώ λόγω ότι είναι για καινούργιες συνδέσεις και μόνο και εγώ είμαι ήδη συνδρομητής.

Στο σύστημα της Forthnet καταχωρήθηκε στις 28/11/07 και έγινε και η αποστολή αιτήματος στον ΟΤΕ.

Στις 14/12/07 έγινε η ειδοποίηση και παρέλαβα εξοπλισμό " routerχωρίς wifi”

Στις 23/12/07 κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών για να ενημερωθώ για την πορεία της αίτησης μου και μου είπανε ότι είναι θέμα ήμερων και ότι υπάρχουν χιλιάδες αιτήσεις και ότι δεν μπορούν να καλύψουν την ζήτηση.
Στις 02/01/08 κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών και μου είπανε ότι έχουν τελειώσει οι εργασίες για την αλλαγή από ΟΤΕ σε Forthnetκαι υπάρχει διαδικαστικό θέμα μέσα στην εταιρεία και ότι θα ενημερώσουν κάποιο προϊστάμενο για να ελέγξει την αιτία της καθυστέρησης.

Στις 04/01/08 κάλεσα την εξυπηρέτηση πελατών που πληροφόρησαν τα παρακάτω:

Ότι στις 03/01/08 έχει ξεκινήσει η διαδικασία για usernamepasswordκαι θα ολοκληρωθεί σε 15 με 25 μέρες.
Στην ερώτηση μου ότι έχω ζητήσει μετατροπή της υπάρχουσας σύνδεσης μου είπαν ότι έχει περάσει σαν καινούργια σύνδεση!!!
Όταν ρώτησα γιατί δεν μου στείλανε wifirouterμου είπανε ότι είναι μονο για το πακέτο ADSLinthebox. Ο συνεργάτης τους με είχε διαβεβαιώσει για το αντίθετο.
Όταν ρώτησα γιατί έχει γίνει καινούργια αίτηση και όχι μετατροπή η απάντηση ήταν ότι είμαι καταγεγραμμένος σαν Αχχχχχχχ Κωνσταντίνος για την “καινούργια” ενώ σαν υπάρχον συνδρομητής είμαι σαν Αχχχχχχχ Κώστας. Στοιχεία όπως το ίδιο ΑΦΜ ή διεύθυνση δεν πάρθηκαν υπόψη.
Στην ερώτηση μου ότι πρέπει να γίνει κάποιος συμψηφισμός της υπάρχουσας προπληρωμένης σύνδεσης με την καινούργια η απάντηση ήταν ότι θα γίνει μετά την ενεργοποίηση!!!!
Και όταν ρώτησα για την αιτία καθυστέρησης η απάντηση ήταν ότι φταίει ο ΟΤΕ για την αποδέσμευση του βρόχου…
Οταν ρώτησα άμα υπαρχει κάποιο πρόβλημα εσωτερικό όπως μου είχαν πει στην προηγούμενη επικοινωνία η απάντηση ήταν "δεν βλέπω κατι τέτοιο".... Θα ήθελα να ενημερωθώ για τα παρακάτω θέματα:

Αν είναι συνεργάτης της Forthnettoπαρακάτω κατάστημα και γιατί πέρασε τόσο μεγάλο διάστημα από την Ημερομηνία της Αίτησης μου μέχρι την υποβολή στο σύστημα της Forthnet.
Πως γίνεται να μην έχει καταχωρηθεί στο σύστημα της Forthnetκαι να με ειδοποιούν για την “προμήθεια” του εξοπλισμού.
Ποία είναι αυτή η εταιρία και για ποιο λόγο κοινοποίησε η forthnetτα προσωπικά στοιχεία μου σε αυτούς.

Την αναλυτική πορεία της αίτησης μου και τους χρόνους παράδοσης του τοπικού βρόχου από τον ΟΤΕ στην Forthnet και αν έγινε μέσα στο χρονικό όριο των 5 εργάσιμων ημερών όπως αναφέρετε στην ΑΡΙΘΜ.ΑΠ 438/28 της ΕΕΤΤ.

Για ποιον λόγο ενώ αναγράφετε στην αίτηση ότι είμαι ΗΔΗ συνδρομητής με καταχώρησαν σαν καινούργιο και όπως τον λόγο γιατί δεν μου δόθηκε ο wifirouterαφού αναφέρετε και στην αίτηση και μου το διαβεβαίωσε ο συνεργάτης τους.

Για ποιο λόγο πρέπει να ακούω διαφορετικές δικαιολογίες –εκδοχές όπως αναφέρονται αναλυτικά παραπάνω (φόρτο αιτήσεων, εσωτερικό πρόβλημα, διαφορετική καταχώρηση….) κάθε φορά που επικοινωνώ με την εξυπηρέτηση πελατών. Ως καταναλωτής τα "εσωτερικά" προβλήματα δεν με ενδιαφερουν. Θέλω μια συγκεκριμένη απάντηση και όχι δικαιολογίες που υποτιμούν την νοημοσύνη μου.

hel
04-01-08, 16:51
Με τι σύνδεση ήσουν συνδρομητής; ΑΡΥΣ;
Τώρα έκανες αίτηση για adsl in box plus?
Aυτά που λες για εταιρία courier που σε κάλεσε και δεν σου είπε ποια ήταν είναι λίγο περίεργα. Δεν έχει κανένα λόγο η εταιρία να μην σου πει ποια είναι αφού στο κάτω κάτω θα το μάθεις όταν σου φέρει το ρουτερ:hmm: .

jklsa
04-01-08, 17:01
Με τι σύνδεση ήσουν συνδρομητής; ΑΡΥΣ;

Απο ΟΤΕ ειχα το DSL 768 και πρόσβαση με Forthnet.

Τώρα έκανες αίτηση για adsl in box plus?
Οχι για μετατατροπή της γραμμης ώστε να πάω στο ιδιόκτητο της forthnet με το 21,90 το μηνα.
Aυτά που λες για εταιρία courier που σε κάλεσε και δεν σου είπε ποια ήταν είναι λίγο περίεργα. Δεν έχει κανένα λόγο η εταιρία να μην σου πει ποια είναι αφού στο κάτω κάτω θα το μάθεις όταν σου φέρει το ρουτερ:hmm: .

Το περιέργο ήταν ότι έγινε πριν μπει στο σύστημα της forthnet και δεν μου έλεγαν το όνομα όταν άρχισα τις ερωτησεις... γιατί να πληρωσω και όλα αυτα... Απο εκεί και πέρα το θεωρώ ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ να με παίρνει κάποιος τηλ χωρίς να συστήνετε , και να σου λέει οτι θα σου δώσει κάτι που "υποτίθετε" είναι δωρεαν.. Ναι τον router πηρα με ACS χωρις να έχω τέτοιου είδους τηλ...

hel
04-01-08, 17:45
Στην κανονική σύνδεση full llu της forthnet δεν βλέπω να υπάρχει προσφορά για wireless ούτε το είδα στην αίτηση.
Για το περίεργο τηλεφώνημα στην αστυνομία. Δεν έχει καμία σχέση η ΕΕΤΤ.
Άρα βγάλτα αυτά τα δύο στοιχεία από την καταγγελία.

jklsa
04-01-08, 17:58
Στην κανονική σύνδεση full llu της forthnet δεν βλέπω να υπάρχει προσφορά για wireless ούτε το είδα στην αίτηση.
Για το περίεργο τηλεφώνημα στην αστυνομία. Δεν έχει καμία σχέση η ΕΕΤΤ.
Άρα βγάλτα αυτά τα δύο στοιχεία από την καταγγελία.
Εχεις πρόσβαση στην αιτησή μου?? :D και όταν έκανα εγώ την αίτηση (μέσα νοεμβριου) το διαφήμιζε και στο site... Τώρα το έχουνε αλλαξει και είναι μόνο στο ΒΟΧ.
Αυτο για την αστυνομία ΄νομίζω δεν είναι και τόσο έγκυρο... Πρώτον γιατί η forthnet σαν εταίρεια και οι συνεργάτες της έχουνε πρόσβαση στα προσωπικά μου στοιχεία και δεύτερον δέν έχω αποδειξεις ( δεν ειμαι ο "ζουγκλας" να καταγράφω τις συνομιλιες μου) ώστε να αποδείξω ότι έχει γίνει αυτη η συνομιλία. Εγω θέλω να μάθω αν η Forthnet πριν καταχωρήσει την αιτησή μου έχει δώσει σε οποιαδήποτε άλλη εταιρια την εξοuσιοδότηση να επικοινωνίσει μαζι μου για τον εξοπλισμό.
Η καταγγελια θα πάει και υπουργείο εμπορίου και ΙΝΚΑ.

hel
04-01-08, 23:16
Εχεις πρόσβαση στην αιτησή μου?? :D και όταν έκανα εγώ την αίτηση (μέσα νοεμβριου) το διαφήμιζε και στο site... Τώρα το έχουνε αλλαξει και είναι μόνο στο ΒΟΧ.
Αυτο για την αστυνομία ΄νομίζω δεν είναι και τόσο έγκυρο... Πρώτον γιατί η forthnet σαν εταίρεια και οι συνεργάτες της έχουνε πρόσβαση στα προσωπικά μου στοιχεία και δεύτερον δέν έχω αποδειξεις ( δεν ειμαι ο "ζουγκλας" να καταγράφω τις συνομιλιες μου) ώστε να αποδείξω ότι έχει γίνει αυτη η συνομιλία. Εγω θέλω να μάθω αν η Forthnet πριν καταχωρήσει την αιτησή μου έχει δώσει σε οποιαδήποτε άλλη εταιρια την εξοuσιοδότηση να επικοινωνίσει μαζι μου για τον εξοπλισμό.
Η καταγγελια θα πάει και υπουργείο εμπορίου και ΙΝΚΑ.

ΟΚ. Αν το γράφει η αίτησή σου καλά κάνεις και το διεκδικείς.

ploutonas
05-01-08, 17:05
Ποία είναι αυτή η εταιρία και για ποιο λόγο κοινοποίησε η forthnetτα προσωπικά στοιχεία μου σε αυτούς.


Αυτό δεν το κατάλαβα. Σε ποια φάση κοινοποίησε η forthnet τα προσωπικά σου στοιχεία σε αυτούς;

hel
05-01-08, 20:26
Εφ όσον καταχωρήθηκε 28/11 στο σύστημα της forthnet και έγινε 18/11 η αίτηση σε συνεργάτη της forthnet, τα στοιχεία για το τηλέφωνο που έκαναν στις 23/11 τα πήραν από τον συνεργάτη και όχι από την forthnet.

theopan
06-01-08, 00:00
Εφ όσον καταχωρήθηκε 28/11 στο σύστημα της forthnet και έγινε 18/11 η αίτηση σε συνεργάτη της forthnet, τα στοιχεία για το τηλέφωνο που έκαναν στις 23/11 τα πήραν από τον συνεργάτη και όχι από την forthnet.

Δηλαδή όταν κατέθεσα την αίτηση στα γραφεία της forthnet στις 26/9 και η forthnet την καταχώρησε στα συστήματα της 15 μέρες μετά δεν ήταν διαθέσιμα στην forthnet τα στοιχεία μου ε;
Μου κάνει εντύπωση πως στο ενδιάμεσο έπαιρνα τηλέφωνο τότε και μου έλεγαν το πότε θα καταχωρηθεί και τι ακριβώς έχω ζητήσει...:hmm:

jklsa
07-01-08, 12:19
Το θέμα στην υπόθεση είναι ότι η forthnet δεν φαίνετε να έχει διαδικασία ώστε να μπορεί να πληροφορεί τον καταναλωτή για που βρίσκετε η αιτησή του για την υπηρεσία που ζητάει και οτι τα εμπλεκόμενα τμήματα δεν λειτουργούν σαν εταιρία αλλα " ανταγωνιστικά"... Ο ένας θέλει να κάνει πωλήσεις αλλα δεν τον ενδιαφέρει αμα το "αντέχει" η εταιρεία τον φόρτο... ο άλλος στο τεχνικό τμήμα θεωρεί οτι αφου δεν τον βοηθάνε θα κάνει μια ουρά τεράστια στα αιτήματα... το κέντρο εξυπηρέτησης έχει μερικές καραμέλες και τις λέει συνεχεια... Μια καταγγελία δεν θα αλλαξει τίποτα αλλα όταν θα έρθει η ώρα που ο Χ ανταγωνιστής δείξει σεβασμό στον πελάτη , εμένα τουλάχιστον που είμαι πάνω απο 10 χρόνια πελάτης τους θα με κερδίσει...

@ ADSLgr.com All rights reserved.