PDA

Επιστροφή στο Forum : Otenet ερωτησεις / Λίγο απ'όλα



newbie691
04-01-08, 17:46
Γεια χαρά,

Ειμαι συνδρομητης Otenet εδω και 2 χρονια και προσφατα αποφασισα να κανω αναβαθμιση στο πακετο 8 mbit / 384 kbit την οποια και αναμενω. Περαν της αναβαθμισης ταχυτητας δεν περιλαμβανεται καποιος εξοπλισμος οποτε θα ηθελα να ρωτησω τα εξής:

1) Μεχρι τωρα χρησιμοποιουσα ενα Sagem Fast 800 USΒ modem. Σε ερωτηση στον τεχνικο μου ειπε πως θα πρεπει να αγορασω router για να συνδεομαι στα 8 mbps γιατι το μοντεμ μου υποστηριζει μεχρι 2. Ομως ψαχνοντας στο επισημο site της SAGEM και κατεβαζοντας το αναλυτικο user manual ανακαλυψα τα εξης χαρακτηριστικα:

( )

ADSL interface
------------------------
Transmission code DMT
Standards supported T1.413 Issue 2 (for SAGEM F@stTM 800 only)
G.992.1 (G.DMT)
G.992.2 (G.Lite)
G.Handshake (Multimode)
U-R2 (Deutsche Telecom)
Maximum upstream rate 896 kbit/s
Maximum downstream rate 8160 kbit/s
Latency Simple latency (fast or Interleaved)

Αυτο δεν σημαινει οτι θα με καλυπτει για την ταχυτητα που προκειται να αποκτησω? Τι εννοουσε ο υπαλληλος???

2) Τυχαινει να εχω στην κατοχη μου και ενα Microcom AD 2636 modem/router (1 port). Το οποιο αναφερει στο επισημο site του:

Ταχύτητα λήψης έως 8 Mbps σε βήματα των 32 Kbps
Ταχύτητα αποστολής έως 1 Mbps σε βήματα των 32 Kbps G. LITE

Α.) Αυτο θα με καλύπτει?
Β.) Επιχειρησα να το συνδεσω σημερα μεσω Ethernet αλλά δεν καταφερα να συνδεθώ. Αναψαν ολα τα φωτακια εκτος του DSL act. το οποιο αναβοσβηνε. Βρηκα που πρεπει να βάλω τον κωδικο και το username μου αλλα μαλλον χρειαζεται και καποιες αλλες ρυθμισεις αποτι καταλαβα. Ψαχνοντας λιγο ειδα κατι για DNS serner για ρυθμισεις της network connection για ip adress και default gateway αλλα δεν εβγαλα άκρη. Μπορει καποιος να μου εξηγησει τι ρυθμισεις χρειαζονται για να στησεις το router αυτο (η γενικα ενα τυπικο router) με την otenet?

Ευχαριστω!

Kyaner
04-01-08, 22:46
1) Tο Sagam σε καλυπτει μεχρι 8mbit αλλα ΟΛΑ τα modem που συνδεοντε μεσω USB εχουν απωλειες και συχνα μικρο κοληματα των οδηγων αφου δουλευουν μεσω windows και τραβανε extra πορους και cpu time.

Επισης τα Sagem ως συσκευες εγω προσωπικα δε θα τα χρησιμοποιουσα ΟΥΤΕ για σουβερ...... ιδιος δε τα απλα USB modem.

2) DNS server primary 195.170.2.2 Secondary 195.170.0.1 (οπως σωστα ειπε ο named, συγνωμη μου ξεφυγε)
αναλογος απο που μπαινεις, αν μπαινεις απο Αθηνα τα βαζεις οπως ειπα, αν μπαινεις απο Βοριο Ελλαδα τα βαζεις αναποδα, το primary ως secondary και τουμπαλιν.

Κατι αλλο δε χριαζεσαι, στα default αστα και λογικα θα εισαι οκ.

named
05-01-08, 06:53
195.170.2.2 Secondary

evantigger
05-01-08, 07:03
Τα 8 Mb/s μπορεί να τα πιάνεις, μπορεί και όχι. Αν αγοράσεις ένα router θα κάνεις την καλύτερη δουλειά. Και καλύτερο συγχρονισμό και περισσότερη ασφάλεια θα έχεις...

xsad
06-01-08, 16:41
Περίμενε να δεις το πακέτο ή πάρε τηλέφωνο γιατί σε εμένα με αναβάθμιση από 768 σε 4 μου έδωσαν ένα sagem router ασύρματο μια το προηγούμενο modem δε σήκωνε το συγχρονισμό. Και πράγματι ήλθε και όλα είναι όπως πρέπει!

newbie691
10-01-08, 18:15
Λοιπόν νεότερες εξελίξεις: Παιρνω την Δευτερα στο τμημα τεχνικης εξυπηρετησης λεω θα πρεπει να κανω κατι εγω για την αναβαθμιση? Όχι λέει απλά θα συνδεθειτε αυτόματα αλλά θα πρεπει να αγοράσετε ενα router για να πιανει τη νεα ταχυτητα κ γενικα για καλυτερη χρηση
Πω ρε γαμωτο λεω, τεσπα, ειχα το ρημαδο-microcom της κακιας ώρας το συνεδεσα κανονικα με τα πολλα, σημερα το πρωι σκάει πακέτο με Wireless Modem Router (4 ethernet ports) παρακαλώ, απο το πουθενα κανονικά!
Ούτε ειχα παραγείλει εγώ τιποτα, ουτε το ανεφερε στην αιτηση, ουτε καν με ενημερωσαν (ο τυπος πριν λιγες μερες μου ελεγε να παω να αγορασω!) Παιρνω τηλ λεω θα εχω καποια χρεωση γιαυτο γιατι αν ειναι δεν το θελω, λεει "οχι, θα ειναι δικο σας για παντα, δωρεαν" !!!

Τι να πω! Βγάζω το καπέλο στο τμημα πωλησεων που τουλαχιστον για την 6μηνη δεσμευση που κανεις σου δινει δώρο Wireless Modem-Router Sagem 1500WG αλλά κάποιος να τους οργανωσει ρε παιδια!!! Δε γινεται να μην σου το λενε οταν κανεις την αιτηση και μαλιστα να σε προτρεπουν και να να πας να αγορασεις εσυ ενα!!! Δηλαδη αν δεν ειχα το microcom και ειχα παει να αγορασω ενα σοβαρο router, που το σκεφτομουνα μεταξυ μας θα πεταγα τα λεφτα μου για το τιποτα!!!
Αλαλουμ!

Εντωμεταξυ περιμενω την αναβαθμιση, υπαρχει κανεις αλλος που εκανε το ιδιο με μενα? ποσες μερες περιμενε και σε τι περιοχη μου λετε?

ΥΓ. για οποιον εχει το συγκεκριμενο router, πως μπορω να απενεργοποιησω το wireless? έτσι για το φοβο των Ιουδαιων και αφου δεν εχω αλλο pc. Γενικα ειναι ασφαλές πρωτόκολλο ή αν δεν το χρησιμοποιω να το κλείσω καλύτερα?

BINLADEN
11-01-08, 18:29
εκανα αναβαθμιση απο τα 2 σε 4Μ,μου στειλανε mail στο οποιο ελεγαν οτι θα μου σταλει ρουτερ για το οποιο και δεν χρεωνομαι.Ετσι και γινε λοιπον.Οποτε θα σου στειλουν και σενα,μην ανησυχεις:)

tallsman
13-01-08, 01:15
Για να ειστε σιγουροι οτι θα παρετε σωστη απαντηση στο ερωτημα σας θα πρεπει να παιρνεται πανω απο μια φορα τηλεφωνο στο τηλεφωνικο κεντρο της Otenet.Υπαρχουν πολυ ασχετοι υπαλληλοι ειναι εξακριβομενο

black_heart
31-01-08, 11:33
μα φυσηκα... πως να μην ξεχασεις και αυτα που ξερεις με τοσες ασχετες ερωτησεις...:lol:

Drillgr
01-02-08, 22:20
Και γω νομιζα οτι δεν εδιναν router αλλα καποια μερα μετα την αιτηση αναβαθμισης ειδα ειδοποιηση απο courier για πακετο απο otenet. Ηταν ενα ασυρματο sagem 1540!

petapos
04-02-08, 09:49
ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΚΑΝΑ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΠΕΡΙΠΟΥ. ΠΗΓΑ ΑΠΟ 2ΜΒ ΣΕ 8ΜΒ.ΜΕ ΠΗΡΑΝΕ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΑΠΟ ΜΟΝΟΙ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝΕ ΟΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΣΤΕΙΛΟΥΝ ΤΟ ROUTER ΔΩΡΕΑΝ. ΒΕΒΑΙΑ ΕΓΩ ΠΗΓΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΟ ΠΗΡΑ ΣΕ 2 ΜΕΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΑΡΓΟΥΣΕ, ΤΕΛΟΣΠΑΝΤΩΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ ΣΤΑ 8ΜΒ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ!

bee
06-02-08, 06:14
Και για μένα η αναβάθμιση έγινε ( από 1 στα 4 ) μετά μια εβδομάδα της αποστολής της αίτησης και το sagem 6 μέρες μετά ήταν στην πρίζα.

skiabox
06-02-08, 13:04
Εγω ειμαι κανουριος χρηστης στα 8.Τι router θα μου στειλουνε?Το μονο που δε θελω ειναι usb.Υπαρχει τετοια περιπτωση?Δηλαδη σε καινουριο χρηστη 8mbit να στειλουνε router που ειναι μονο USB?Στο τηλεφωνο μου ειπανε για router ενσυρματο.Το οτι δεν θα ειναι ασυρματο δε με πειραζει καθολου.

Drillgr
06-02-08, 22:59
Εγω ειμαι κανουριος χρηστης στα 8.Τι router θα μου στειλουνε?Το μονο που δε θελω ειναι usb.Υπαρχει τετοια περιπτωση?Δηλαδη σε καινουριο χρηστη 8mbit να στειλουνε router που ειναι μονο USB?Στο τηλεφωνο μου ειπανε για router ενσυρματο.Το οτι δεν θα ειναι ασυρματο δε με πειραζει καθολου.
Εγω πριν 1.5 βδομαδα παρελαβα το sagem 1500 ασυρματο. Οποτε λογικα αυτο θα σου στειλουν.

skiabox
20-02-08, 17:00
Λες ενω μου ειπανε για ενσυρματο να μου ερθει ασυρματο?

@ ADSLgr.com All rights reserved.