PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL Double Play και fritz



hzaf
04-01-08, 19:53
Παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει να μου πει αν τα στοιχεία που εμφανίζονται μέσα από την καρτέλα ''extended'' του fritz είναι φυσιολογικά. Με προβληματίζουν λίγο τα πολλά μηδενικά :hmm:

Ευχαριστώ.

aa144
04-01-08, 20:19
Μην σε απασχολεί, είναι φυσιολογικό.

hzaf
04-01-08, 20:32
Να σαι καλά βρε aa144. Πολύ καιρό έχω αυτή την απορία. :oneup:

georgep138
05-01-08, 03:08
Μην σε απασχολεί, είναι φυσιολογικό.

Δεν πιστεύω ότι είναι φυσιολογικό - Ανωμαλία είναι.
Δηλαδή: Αν κάποιος είναι σε DSLAM συμβατό με τα Γερμανικά, θα βλέπει τις πραγματικές τιμές,
Aν είναι σε DSLAM που δεν το είχαν υπ΄ όψιν τους οι Γερμανοί όταν έφτιαχναν το FRITZ , τότε προκειμένου να δείχνει τίποτα άσχετες τιμές , νομίζω ότι το έχουν προγραμματίσει να δείχνει 0

grsaint13
05-01-08, 14:46
Παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει να μου πει αν τα στοιχεία που εμφανίζονται μέσα από την καρτέλα ''extended'' του fritz είναι φυσιολογικά. Με προβληματίζουν λίγο τα πολλά μηδενικά :hmm:

Ευχαριστώ.

Μη δίνεις και πολύ σημασία.Κι εμένα μέχρι κάποια στιγμή,σαν το δικό σου ήταν,μετά όμως από μια αλλαγή πόρτας τα έδειχνε κανονικά.Οπότε,σε αυτό που λέει ο φίλος georgep138 ίσως έχει και κάποιο δίκιο...;)

hzaf
05-01-08, 14:46
Το λογικό θα ήταν να έδειχνε κάποια ενδεικτική τιμή. Τι να πω.

lillian21
05-01-08, 16:07
Παρακαλώ πολύ αν κάποιος γνωρίζει να μου πει αν τα στοιχεία που εμφανίζονται μέσα από την καρτέλα ''extended'' του fritz είναι φυσιολογικά. Με προβληματίζουν λίγο τα πολλά μηδενικά :hmm:

Ευχαριστώ.

Data bytes per frame (B) 127 111
MSG bytes per overhead sequence (MSGc) 26 9
Frames per overhead byte (T) 4 1
Frames per code word (M) 1 1
Checkbytes per code word (R) 10 16
Interleave depth (D) 64 4
Bits per symbol (L) 2211 246

Maximum ATM data rate Kbit/s 8192 1024
Minimum ATM data rate Kbit/s 32 32
Min. Message Rate Kbit/s 4 4
Maximum latency ms 8 8
Maximum error rate 2 2
Minimal impulse noise protection 0.5 0.0
latest impulse noise protection 1.2 1.0
IFFT information 1 1
max. code words/icons 3

Bitswap off off
Seamless Rate Adaption off off
L2 Power mode available not available

Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal ATP dBm 19.9 13.3

Power cutback dB 0 0

Που εγκειται αυτες οι διαφορες.απο το post του hzaf. Ας μου πει καποιος που γνωριζει.

hzaf
05-01-08, 16:26
Μη δίνεις και πολύ σημασία.Κι εμένα μέχρι κάποια στιγμή,σαν το δικό σου ήταν,μετά όμως από μια αλλαγή πόρτας τα έδειχνε κανονικά.Οπότε,σε αυτό που λέει ο φίλος georgep138 ίσως έχει και κάποιο δίκιο...;)

Απλά δίνω λίγο σημασία επειδή έχω άπειρα προβλήματα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Υπέθεσα πως κάτι δεν πάει καλά.

kenntos
05-01-08, 23:16
grsaint13 τι εννοεις (αλλαγη πορτας),τα ιδια 0,μου βγαζει.

hzaf
06-01-08, 00:04
grsaint13 τι εννοεις (αλλαγη πορτας),τα ιδια 0,μου βγαζει.

Ικανοί είναι από την ΤΥ, να μου πουν σε λίγο αντί για το ντι ες λαμ, να σετάρω νέα κουφώματα στο σπίτι για να στρώσει η γραμμή :rofl:

aa144
06-01-08, 00:34
Πολύ περισσότερο πληροφοριακό για οτιδήποτε συμβαίνει στη σύνδεση και στη γραμμή είναι το γράφημα που υπολογίζεται σε πραγματικό χρόνο ακριβώς τη στιγμή που προβάλεται.

hzaf
06-01-08, 00:47
Πολύ περισσότερο πληροφοριακό για οτιδήποτε συμβαίνει στη σύνδεση και στη γραμμή είναι το γράφημα που υπολογίζεται σε πραγματικό χρόνο ακριβώς τη στιγμή που προβάλεται.

Εννοείς το γράφημα μέσα από το fritz; Το θέμα είναι ότι έχω κουραστεί εδώ και 5 ολόκληρα μηνάκια να ξορκίζω τους δαίμονες. Στον ύπνο μου βλέπω εφιάλτες με γραφήματα και errors. Απλά θα κάνω λίγο ακόμα υπομονή για να δω τι κατάληξη θα έχει επιτέλους η επιστολή που έστειλα στην ΕΕΤΤ.

aa144
06-01-08, 00:54
Θα σου στείλουν μια κοινοποίηση σε μερικούς μήνες, το ξέρω από ιδία πείρα. Ναι, εννοώ το γράφημα του ΦΡΙΤΣ.

hzaf
06-01-08, 00:58
Ορίστε και το γράφημα :hmm:

27663

aa144
06-01-08, 01:02
Καλό είναι το γράφημα, με συνολικά μέτρια ταχύτητα αλλά καλές τιμές στις χαμηλές συχνότητες. Τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει στη λειτουργία του πακέτου που έχεις;

Πάντως με τέτοιο γράφημα οτιδήποτε πάνω από 6/1 είναι ρίσκο αν σε ενδιαφέρει η σταθερότητα.

hzaf
06-01-08, 01:05
Καλό είναι το γράφημα, με συνολικά μέτρια ταχύτητα αλλά καλές τιμές στις χαμηλές συχνότητες. Τι ακριβώς πρόβλημα υπάρχει στη λειτουργία του πακέτου που έχεις;

Πάντως με τέτοιο γράφημα οτιδήποτε πάνω από 6/1 είναι ρίσκο αν σε ενδιαφέρει η σταθερότητα.

Τώρα πχ έχω συγχρονίσει στα 8600 με τρελά cpe errors. Σε λίγες ώρες θα έχουν μπουκώσει όλα. 1Mbit ακόμα και γίνεται της κακομοίρας.

aa144
06-01-08, 01:09
Οι ψηλές συχνότητες στη γραμμή σου είναι πρακτικά μη διαθέσιμες, οπότε όσο χαμηλότερο πακέτο πάρεις τόσο καλύτερα για τη λειτουργία. Να υποθέσω ότι έχεις εξαντλήσει τα περιθώρια βελτίωσης της γραμμής σου από κατανεμητή και μετά μέχρι τον ΦΡΙΤΣ;

Σου το πρότειναν από την Hol να σε κατεβάσουν στα 6/1; Αν όχι, ζήτα το πιεστικά και άμεσα, δεν τους συμφέρει οικονομικά και δεν χαίρονται πολύ όταν το ακούνε αυτό.

hzaf
06-01-08, 01:19
Οι ψηλές συχνότητες στη γραμμή σου είναι πρακτικά μη διαθέσιμες, οπότε όσο χαμηλότερο πακέτο πάρεις τόσο καλύτερα για τη λειτουργία. Να υποθέσω ότι έχεις εξαντλήσει τα περιθώρια βελτίωσης της γραμμής σου από κατανεμητή και μετά μέχρι τον ΦΡΙΤΣ;

Σου το πρότειναν από την Hol να σε κατεβάσουν στα 6/1; Αν όχι, ζήτα το πιεστικά και άμεσα, δεν τους συμφέρει οικονομικά και δεν χαίρονται πολύ όταν το ακούνε αυτό.

Πονεμένη ιστορία με τη ΧΟΛ. Ασανσέρ την έχω καταντήσει τη σύνδεση. Όσον αφορά τον κατανεμητή που λές δεν υπάρχει στο εσωτερικό, όμως είδα και σε ένα άλλο νήμα μια παρόμοια περίπτωση μονοκατοικίας όπου υπάρχει ένα μεταλλικό κουτί ψηλά και έξω από την είσοδο. Η γραμμή που συνδέθηκε η παροχή για τη σύνδεση είναι σχετικά καινούργια.

aa144
06-01-08, 01:24
Ειδικά για μονοκατοικίες ή διπλοκατοικίες, ο κατανεμητής μπορεί να βρίσκεται μερικά σπίτια πιο πέρα, αν αναγνωρίζεις τα καλώδια του ΟΤΕ, θα δεις ότι περνάνε από σπίτι σε σπίτι εναέρια συνήθως, όμως δεν υπάρχει κατανεμητής σε κάθε σπίτι γιατί οι γραμμές είναι λίγες συνολικά. Πρέπει να ακολουθήσεις το καλώδιο να δεις που καταλήγει.

Η γραμμή μπορεί να είναι καινούργια, όμως αν η περιοχή είναι παλιά ανοικοδομημένη, τα σπίτια είναι παλιά, τότε και τα καλώδια και οι κατανεμητές και δυστυχώς οι συνδέσεις μέσα στους κατανεμητές είναι αντίστοιχης ηλικίας.

hzaf
06-01-08, 01:29
Ειδικά για μονοκατοικίες ή διπλοκατοικίες, ο κατανεμητής μπορεί να βρίσκεται μερικά σπίτια πιο πέρα, αν αναγνωρίζεις τα καλώδια του ΟΤΕ, θα δεις ότι περνάνε από σπίτι σε σπίτι εναέρια συνήθως, όμως δεν υπάρχει κατανεμητής σε κάθε σπίτι γιατί οι γραμμές είναι λίγες συνολικά. Πρέπει να ακολουθήσεις το καλώδιο να δεις που καταλήγει.

Η γραμμή μπορεί να είναι καινούργια, όμως αν η περιοχή είναι παλιά ανοικοδομημένη, τα σπίτια είναι παλιά, τότε και τα καλώδια και οι κατανεμητές και δυστυχώς οι συνδέσεις μέσα στους κατανεμητές είναι αντίστοιχης ηλικίας.

Δυστυχώς έτσι είναι. Απλά για να μην σε κουράζω άλλο, αυτό που δεν μπορώ να χωνέψω με τίποτα είναι ότι η κατάσταση δεν θεραπεύεται. Απλά χρειάζεται πιο έντονο ενδιαφέρον και κυρίως συνεργασία και συντονισμός μεταξύ των εμπλεκόμενων φορέων. :)

georgep138
06-01-08, 03:52
Μη δίνεις και πολύ σημασία.Κι εμένα μέχρι κάποια στιγμή,σαν το δικό σου ήταν,μετά όμως από μια αλλαγή πόρτας τα έδειχνε κανονικά.Οπότε,σε αυτό που λέει ο φίλος georgep138 ίσως έχει και κάποιο δίκιο...;)

Αγαπητέ συνάδελφε , το "ίσως" και το "κάποιο" τι το ήθελες ;

........Auto merged post: georgep138 added 18 Minutes and 13 Seconds later........


Το λογικό θα ήταν να έδειχνε κάποια ενδεικτική τιμή. Τι να πω.

Οταν επικοινωνούν δύο μηχανές (στην περιπτωσή μας το fritz και το dslam) ,
δύο πράγματα μπορει να συμβαίνουν :

1) Τα πρωτόκολλά επικοινωνίας να είναι απόλυτα συμβατά μεταξύ τους ,
οπότε βλέπουμε τις πραγματικές τιμές στις μετρήσεις

ή

2) Τα πρωτόκολλά επικοινωνίας να μην είναι απόλυτα συμβατά μεταξύ τους
Στην περίπτωση αυτή εναπόκειται στην επιλογή του προγραμματιστή (του fritz)
να το προγραμματίσει στις περιπτώσεις που δεν μπορεί να διαβάσει τι γίνεται
στην άλλη πλευρά να γράφει στο αντίστοιχο πεδίο ότι γουστάρει :
πχ
α) εγώ αν ήμουν προγραμματισής του fritz θα έγραφα "άδυναμία μέτρησης" ή
"αδυναμία επικοινωνίας"
β) άλλος μπορεί να το προγραμμάτιζε να γράφει ένα κενό
γ) άλλος μπορεί να το προγραμμάτιζε να γράφει 9999999999999999999999
δ) άλλος μπορεί να το προγραμμάτιζε να γράφει @@@@@@@@@@@@@@
ε) απ΄ ότι φαίνεται στους Γερμανούς προγραμματιστές - έτσι τους ήρθε -
και έβαλαν να γράφει 0
Το οποίο προφανώς δημιουργεί συγχίσεις και παρερμηνείες

........Auto merged post: georgep138 added 4 Minutes and 44 Seconds later........


Απλά δίνω λίγο σημασία επειδή έχω άπειρα προβλήματα και δεν μπορώ να βγάλω άκρη. Υπέθεσα πως κάτι δεν πάει καλά.

Αλλού είναι το πρόβλημα σου
Αν η τιμή στο ΑΤΜ ήταν πραγματικά 0 , θα σήμαινε ότι δεν υπάρχει επικοινωνία ,
σαν να μην υπήρχε ATM

aa144
06-01-08, 14:02
Συμφωνώ με αυτά που λες, ο λόγος που απάντησα ότι είναι "φυσιολογικό" σημαίνει ότι δεν είναι λόγος ανησυχίας καθότι είναι τυπική συμπεριφορά που έχει παρατηρηθεί και δεν επηρεάζει τη λειτουργία, δεν είχε το νόημα ότι σε μια απόλυτα σωστή λειτουργία της σελίδας εκείνης, όπου όντως απεικονίζονται δεδομένα που λαμβάνονται από άλλη πηγή, θα έπρεπε να δείχνει τις τιμές που δείχνει.

Βέβαια εδώ υπάρχουν ρούτερ που εν έτει 2008 δεν δείχνουν Attainable data rate, αλλά παύλες, τι να πω παραπάνω...

grsaint13
06-01-08, 14:45
grsaint13 τι εννοεις (αλλαγη πορτας),τα ιδια 0,μου βγαζει.

Όταν είχα κάνει την τηλεφωνική αίτηση για αναβάθμιση από το παλιό πρόγραμμα "μέχρι 12" στο καινούριο "μέχρι 24",όταν ήρθε η στιγμή να μου κάνουν αυτή την αλλαγή,άγνωστο γιατί και μου έχει μείνει ακόμα απορία,μου έκαναν και αλλαγή πόρτας.Ιδού και η ενημέρωση στα tools αναλυτικά:

2007-10-29 17:02:59 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .
2007-10-29 17:02:59 Κ1 ΥΠΟΒΛΗΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .
2007-10-30 17:48:35 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ .
2007-10-30 17:48:35 Κ2 ΕΓΚΡΙΘΗΚΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΒΡΟΓΧΟΥ .
2007-11-14 17:35:46 Κ3 ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΠΙΛΟΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ .
2007-11-14 17:35:46 Κ3 ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΠΙΛΟΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ .
2007-11-21 17:23:13 Κ03 ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΥΠΟΓΡΑΜΜΕΝΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ .
2007-11-21 17:23:13 Κ03 ΣΕ ΑΝΑΜΟΝΗ ΓΙΑ ΠΑΡΑΛΑΒΗ ΥΠΟΓΡΑΜΜΕΝΗΣ ΑΙΤΗΣΗΣ .
2007-11-30 18:59:31 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .
2007-11-30 18:59:31 Κ05 Η ΑΙΤΗΣΗ ΠΡΟΩΘΗΘΗΚΕ ΓΙΑ ΥΛΟΠΟΙΗΣΗ .
2007-12-03 16:47:07 Κ3.6 ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΠΙΛΟΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ - ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΡΤΑ .
2007-12-03 16:47:07 Κ3.6 ΠΑΡΑΔΟΘΗΚΕ ΣΕ ΠΙΛΟΤΙΚΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ - ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΕ ΑΛΛΗ ΠΟΡΤΑ .
2007-12-04 17:25:44 Κ5 ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .
2007-12-04 17:25:44 Κ5 ΟΛΟΚΛΗΡΩΘΗΚΕ ΑΙΤΗΣΗ ΠΑΡΟΧΗΣ .


Από εκείνη τη στιγμή και μετά το φριτζ άρχισε να μου δείχνει κανονικά νούμερα και όχι μηδενικά.

hzaf
06-01-08, 19:00
Ειδικά για μονοκατοικίες ή διπλοκατοικίες, ο κατανεμητής μπορεί να βρίσκεται μερικά σπίτια πιο πέρα, αν αναγνωρίζεις τα καλώδια του ΟΤΕ, θα δεις ότι περνάνε από σπίτι σε σπίτι εναέρια συνήθως, όμως δεν υπάρχει κατανεμητής σε κάθε σπίτι γιατί οι γραμμές είναι λίγες συνολικά. Πρέπει να ακολουθήσεις το καλώδιο να δεις που καταλήγει.

Η γραμμή μπορεί να είναι καινούργια, όμως αν η περιοχή είναι παλιά ανοικοδομημένη, τα σπίτια είναι παλιά, τότε και τα καλώδια και οι κατανεμητές και δυστυχώς οι συνδέσεις μέσα στους κατανεμητές είναι αντίστοιχης ηλικίας.

Τελικά βρέθηκε το ρημάδι. Είναι έξω από την είσοδο και έχει πάνω γραμμένο έναν αριθμό, όμοιο με αυτόν που υπάρχει στο καφάο. Ποιος θα του βάλει χέρι τώρα. Υπάρχει ποτέ περίπτωση η εταιρία να στείλει αίτημα στον ΟΤΕ ή πρέπει να το ξηλώσω :lol: και μετά να πάρω τις βλάβες αφού ούτως ή άλλως υπάρχει και δεύτερη γραμμή σπίτι :hmm:

aa144
06-01-08, 20:32
Θα πρέπει να βάλεις εσύ το χεράκι σου μέσα εκεί, ή αν δεν βασίζεσαι, βρες κάποιον που να ξέρει από αυτά, είναι σχετικά απλό, και έχεις και το κίνητρο ότι είναι δικό σου και θα το προσέξεις.

Θεωρητικά μπορείς να καλέσεις και τον ΟΤΕ, όμως τα τελευταία χρόνια ο ΟΤΕ κυρίως χρησιμοποιεί εργολάβους αντί για δικά του συνεργεία, οπότε και η ποιότητα εργασίας είναι ανάλογη. Τουλάχιστον αν έρθει τεχνικός του ΟΤΕ, και τον κεράσεις και κανένα "καφέ", αφού δεν θα βιάζεται και ιδιαίτερα, μπορεί να σου κάνει ότι δουλειά θέλεις, τώρα για την ποιότητα εργασίας που κάνουν οι εργολάβοι καλύτερα να μην σχολιάσω, έχω πολυετή εμπειρία δυστυχώς.

hzaf
20-01-08, 15:06
Έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις του φριτζ και πέρασα τις ρυθμίσεις για την τηλεφωνία και το τελευταίο φιρμγουεαρ 39.04.47 από το site της avm.

Τα στοιχεία στην καρτέλα extended εμφανίζονται πλέον κανονικά, η ταχύτητα επιτέλους συγχρόνισε μετά από πολλές ημέρες στα 11022/1022, όταν το προηγούμενο διάστημα συγχρόνιζε στα 8600 με 9200 με μαξ upload στα 900 περίπου.

Τα errors για τις 2 ώρες που είναι ενεργή η σύνδεση είναι ελάχιστα σε σχέση με τα errors που εμφανίζονταν για το ίδιο χρονικό διάστημα σε χαμηλότερη ταχύτητα.

grsaint13
20-01-08, 17:01
Έκανα επαναφορά στις εργοστασιακές ρυθμίσεις του φριτζ και πέρασα τις ρυθμίσεις για την τηλεφωνία και το τελευταίο φιρμγουεαρ 39.04.47 από το site της avm.


Υπάρχει στο site της AVM το .47;:hmm:

lyk
20-01-08, 17:03
Υπάρχει στο site της AVM το .47;:hmm:

δες εδώ που το συζητάμε:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=165708

@ ADSLgr.com All rights reserved.