PDA

Επιστροφή στο Forum : Πως σταμάτησα να έχω διακοπές στο PPP



lexios
04-01-08, 20:42
Παρατήρησα λοιπόν, πως εαν τρέχω το utorrent δεν πέφτει ΠΟΤΕ το PPP.
Δοκιμάστε το. Όσο η γραμμή βρίσκεται γεμάτη, δεν πέφτει το PPP.
Θα πεί κάποιος, αυτό μπορεί να γίνεται με οποιαδήποτε εφαρμογή κάνει bandwidth usage συνεχώς. Δεν ξέρω.

Απλά αναφέρω πως λύθηκε το πρόβλημα στη δική μου περίπτωση.

Πλέον το utorrent θα τρέχει 24/24 και ας seedάρει μόνο. :oneup:

Υ.Γ. το router δεν είναι ρυθμισμένο να ρίχνει το PPP όταν δεν περνάνε data. Είναι ρυθμισμένο always-on.

aa144
04-01-08, 20:45
Λογικό αυτό που λες. Έχουν αναφερθεί όμως άλλα προβλήματα μετά από συνεχή χρήση πολλών ημερών με τον τρόπο που περιγράφεις, όπως υποβάθμιση λειτουργίας που επηρεάζει και την τηλεφωνία.

lyk
04-01-08, 22:57
seedάρω 24/7, δεν εχω DCs, και πραγματι πέφτει η ποιότητα της τηλεφωνίας μετά από 80+ ώρες συνεχούς σύνδεσης. Παρόλα αυτά δεν μπορώ να πω ότι σίγουρα το upload είναι αυτό που κάνει την ζημιά... μπορεί να είναι και οι ρυθμίσεις του fritz, το πειραγμένο φιρμ, και πιθανότατα και κάτι άλλο που δεν εχω καν φανταστεί...

@lexios: δες αν τωρα μετά από 80 π.χ. ώρες η τηλεφωνία σου κάνει μικροδιακοπές... (αν δεν εκανε μεχρι τώρα)

dimstog
04-01-08, 23:17
Και εγώ εδώ και δύο - τρεις εβδομάδες παρατήρησα ότι DC έχω μόνο όταν κλείνω το torrernt και μάλιστα αμέσως μετά - μέχρι τώρα νόμιζα ότι συνέβαινε μόνο σε μένα ή ότι ήταν διαβολική σύμπτωση...

Αυτό με το τηλέφωνο δεν το έχω παρατηρήσει όμως.

Εξαιρώ τα σποραδικά DC κατά τις 3-4 το πρωί που έχω μια φορά κάθε 5-6 μέρες - αλλά επειδή αυτά κρατάνε 20-30 λεπτά υποθέτω ότι έχουν να κάνουν με το DSLAM.

grsaint13
05-01-08, 14:50
Κι εγώ που έλεγα ότι η συνεχής λειτουργία του utorrent μπορεί να έφταιγε για το όλο πρόβλημα...:whistle:

dimstog
05-01-08, 14:55
Κι εγώ που έλεγα ότι η συνεχής λειτουργία του utorrent μπορεί να έφταιγε για το όλο πρόβλημα...:whistle:

Και εγώ στην αρχή έτσι νόμιζα, ότι το Fritz δεν άντεχε τις πολλές συνδέσεις, μπούκωνε, κλπ. Αλλά μετά τον υποβιβασμό στα 6mbit οι μόνες αποσυνδέσεις που έκανε και ήμουν παρών ήταν όταν έκλεισα το μtorrent ή όταν τέλειωναν τα torrent που έκανε download (6 φορές σύνολο μέχρι τώρα). Σαν να μην αντέχει τα πολλά ταυτόχρονα κλεισίματα συνδέσεων. Τι να πω, και μένα μου φαίνεται πολύ παράξενο. Αλλά να, μόνο ο lexios και εγώ αναφέρουμε ότι παρατηρήσαμε κάτι τέτοιο.

aa144
05-01-08, 23:28
Το πρόβλημα της υποβάθμισης λειτουργίας μετά από πολλές ώρες με συνεχή διακίνηση δεδομένων έχω καταφέρει να το αναπαράγω.

Δεν έχω διαπιστώσει αν είναι θέμα τοπικό ή απλά μετράνε κάπου στη διαδρομή πακέτα, καθόσον μέχρι να δεις την υποβαθμισμένη λειτουργία και να το κλείσεις, έχεις το ίδιο IP, επομένως αναγνωρίσιμα πακέτα, ενώ αμέσως μετά έχεις άλλο IP, άρα το σύστημα δεν σε ξέρει.

Για το θέμα της διακοπής μετά από συνεχή λειτουργία με πολλές ανοιχτές συνδέσεις, ανεβάσματα κτλ, αυτό μοιάζει τοπική ανεπάρκεια του επεξεργαστή, που κλείνοντας τις συνδέσεις, μαζεύοντας μνήμη, καθαρίζοντας διάφορα μέσα στον ΦΡΙΤΣ, δεν έχει χρόνο να παρακολουθήσει τη σύνδεση και όπως πάντα ρίχνει το internet για να κρατήσει την τηλεφωνία.

Βέβαια χωρίς p2p δεν συμβαίνει τίποτε από όλα αυτά, έχω γράψει πάνω από 550 ώρες χωρίς αποσύνδεση, χωρίς υποβάθμιση, αλλά και χωρίς p2p.

dimstog
06-01-08, 14:26
Βέβαια χωρίς p2p δεν συμβαίνει τίποτε από όλα αυτά, έχω γράψει πάνω από 550 ώρες χωρίς αποσύνδεση, χωρίς υποβάθμιση, αλλά και χωρίς p2p.

Ε καλά, εσύ όμως έχεις κάνει ένα σωρό κολλήσεις στα καλώδια οπότε ο Fritz δεν ζορίζεται από τίποτε άλλο.

jacobgr
06-01-08, 15:08
Λοιπόν για εξηγήστε μου το παρακάτω:
Στη σύνδεση μου ξέρω ότι έχω 3 μηχανικές συνδέσεις μέσα στο σπίτι εκ των οποίων η μια είναι εύκολα προσπελάσιμη. Πιανω χθές που λέτε και την κολάω. Και ναι μεγάλε aa144 :worthy: το SNR απο 4-9 που ήταν κλειδωσε στο 14-15!!! και το Attainable Data rate απο 3300 πήγε στο 4800!! (έχω 3Μβιτ σύνδεση).
Χαρά και εκεί που ετοιμαζόμουνα να μετακινήσω βιβλιοθήκες να ανοιξω μπουατ κλπ κάνει μια αποσύνδεση και ξανασυγχρονίζει με Attainable Data rate στο 3300 ξανά και SN 6-9!!.
Μπορεί κανείς να μου εξηγείσει τι έγινε?? Σαν να έριξε την ισχύ του σήματος το DSLAM μου φαίνεται...
Α το Line attenuation σταθερα στο 43 και πριν την κόληση και μετά...

aa144
06-01-08, 20:17
Να είχες προλάβει να δεις και το γράφημα... πάντως η κόλληση μόνο θετικά μπορεί να επιδράσει.

jacobgr
06-01-08, 20:59
Ναι ειναι προφανες ότι βελτιώθηκε η συνδεση έστω και για 1 ώρα...
Μετά είναι το θέμα τι έγινε... μοιαζει να μειωσε την ισχύ του σήματος το DSLAM και ξαναήρθα στα ίδια κάνοντας και αποσυνδεση και επανασύνδεση...

Σαν να το έχουν ρυθμισμένο (δεν ξέρω αν γίνεται κάτι τέτοιο) ώστε να δουλέυει στο μικρότερο δυνατό SNR...

aa144
06-01-08, 21:02
Όλα είναι πιθανά, ακούγονται πολλά εδώ πέρα. Όμως αφού μπήκες στη διαδικασία, κόλλησέ τα όλα, είσαι με μεγάλη εξασθένιση και η βελτίωση θα είναι πιστεύω σημαντική τουλάχιστον όσο αφορά τη σταθερότητα. Ακόμα και αν φύγεις από Hol, η βελτίωση αφορά τη γραμμή σου και αξίζει να την κάνεις.

jacobgr
06-01-08, 21:06
Ναι έχω υπόψην μου να δοκιμάσω με καινούριο καλώδιο utp απευθείας στον κατανεμητή. Ειναι σχετικά ευκολο...

........Auto merged post: jacobgr added 2 Minutes and 8 Seconds later........

Πάντως δεν φαίνεται (αν και λίγο νωρίς) να κάνει αποσυνδέσεις....
Είναι δυνατόν να έκανε την ζημιά μια μηχανική σύνδεση (με κλέμα παρακαλώ)??

aa144
06-01-08, 21:11
Τώρα που το βλέπω ότι είσαι Annex B, κάποτε πριν χρόνια, είχα ISDN και ISP Forthnet, με ADSL που ανήκε σε εμένα, όχι στον πάροχο, πλήρωνα για τη γραμμή στον ΟΤΕ και για την πρόσβαση στη Forthnet. Τότε λοιπόν, πάλι τα είχα κολλήσει όλα, και είχα ανοίξει και το ISDN splitter που είναι απαραίτητο να υπάρχει, έβγαλα από το πλαστικό περίβλημα το πλακετάκι που είχε μέσα, και κόλησα και σε αυτό την εισερχόμενη γραμμή και τις δυο εξερχόμενες, μια προς το ρούτερ και μια προς το Netmod. Διατήρησα μόνο τα τηλεφωνικά φισάκια στα καλώδια που μπαίνουν στο ρούτερ (Speedtouch τότε, από ΟΤΕ), και στο Netmod.

Γενικά σε τοσο ασθενή σήματα πάντα είμαι υπέρ του κολλήματος (φαίνεται πολύ; ).

........Auto merged post: aa144 added 3 Minutes and 23 Seconds later........



Είναι δυνατόν να έκανε την ζημιά μια μηχανική σύνδεση (με κλέμα παρακαλώ)??

Ναι, για την ακρίβεια, καμία μηχανική σύνδεση δεν είναι κατάλληλη για τόσο ασθενή σήματα.

jacobgr
06-01-08, 21:12
Εκ πρώτης φαίνεται να έχεις δίκιο :oneup:
Μολις ξαναβρώ χρόνο θα απλώσω καλώδιο και μαλλον θα κολλήσω και τα καλώδια στον σπλιτερ :p

aa144
06-01-08, 21:18
Αν βάλεις καλώδιο από τον κατανεμητή έως το σπλίτερ, να μην έχεις παράλληλα συνδεμένο και το υφιστάμενο δίκτυο του σπιτιού ως έχει τώρα, αλλά μόνο το καλώδιο δοκιμής. Στα σήματα υψηλών συχνοτήτων τέτοια παράλληλα δίκτυα μπορούν να λειτουργήσουν ως ηλεκτρομαγνητικό αντηχείο και να έχεις ακόμα και χειρότερη λειτουργία.

Δηλαδή σε κάθε περίπτωση από τον κατανεμητή να συνεχίζει μόνο ένα ζεύγος αγωγών προς το σπλίτερ / ρούτερ, και να μην υπάρχει ποτέ άλλο παράλληλο ζεύγος αγωγών είτε είναι ενεργό είτε όχι.

jacobgr
06-01-08, 21:24
Αν βάλεις καλώδιο από τον κατανεμητή έως το σπλίτερ, να μην έχεις παράληλα συνδεμένο και το υφιστάμενο δίκτυο του σπιτιού ως έχει τώρα, αλλά μόνο το καλώδιο δοκιμής. Στα σήματα υψηλών συχνοτήτων τέτοια παράλληλα δίκτυα μπορούν να λειτουργήσουν ως ηλεκτρομαγνητικό αντηχείο και να έχεις ακόμα και χειρότερη λειτουργία. .
Εντάξει αυτο το καταλαβαίνω θα αποσυνδέσω το παλιό απο την ρεγκλέτα.



Δηλαδή σε κάθε περίπτωση από τον κατανεμητή να συνεχίζει μόνο ένα ζεύγος αγωγών προς το σπλίτερ / ρούτερ, και να μην υπάρχει ποτέ άλλο παράλληλο ζεύγος αγωγών είτε είναι ενεργό είτε όχι.

Εδώ όμως έχω απορία. Έχω σκοπό να χρησιμοποίσω το 1 συνεστραμένο ζευγος του UTP και να μεινουν στον αέρα τα άλλα 3. Ειναι λάθος αυτό??

aa144
06-01-08, 21:30
Αυτό που λες είναι το σωστό, ένα ζεύγος χρησιμοποιείται και τρία στον αέρα. Αντίθετα αν βάλεις και τα τέσσερα ζεύγη παράλληλα όπως έχει κάνει κάποιος εδώ για μεγαλύτερη αξιοπιστία, τότε υπάρχει ενδεχόμενο αν το καλώδιο είναι μακρύ να έχεις αμφίβολα αποτελέσματα λόγω αμοιβαίας επαγωγής μεταξύ των ζευγών και διαφορετικής χωρητικότητας του κάθε ζεύγους, το αποτέλεσμα της σύνθεσης των σημάτων στο άλλο άκρο ίσως είναι μια κυματομορφή με περιοδικότητα διακροτημάτων.

maxorfo
07-01-08, 00:05
Εγώ που έχω ISDN και σκέφτομαι να μεταφέρω το splitter μέσα στον κατανεμητή (ισόγειο διώροφου) και από εκεί να χρησιμοποιήσω δύο ανεξάρτητα ζεύγη του UTP, ένα για το ADSL και το άλλο για το netMod, που θα τρέξουν μέχρι τον πρώτο όροφο, θα κάνω πατάτα ή η σκέψη μου είναι σωστή??

aa144
07-01-08, 00:56
Σωστό είναι, κάντο. Ακόμα καλύτερο είναι να βάλεις και το ρούτερ μέσα στον κατανεμητή και να ανεβάσεις με δυο ζεύγη το σήμα από μια πόρτα δικτύου και στο τρίτο ζεύγος το σήμα Isdn. Δύσκολο αλλά το καλύτερο αν μπορείς. Αλλιώς και αυτό που προτείνεις είναι μια χαρά.

jacobgr
09-01-08, 12:53
Παντως aa144 απο το Σάββατο που κόλησα την 1 απο τις 3 μηχανικες συνδέσεις, ΔΕΝ αποσυδέθηκε... Εχω ξεπεράσεις τις 60 ώρες connected κατάσταση που είχα να δώ απο ΑΡΥΣ!!!!

Συμπέρασμα: aa144 βρήκες ακόμη έναν οπαδό της κόλησης καλωδίων:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.