PDA

Επιστροφή στο Forum : fax μέσω υπολογιστή;



elmak
04-01-08, 21:39
καλησπέρα, είμαι εντελώς άσχετη και χρειάζομαι τα φώτα σας :help:

Υπάρχει τρόπος να παίρνω και να στέλνω φαξ μέσω ADSL σύνδεσης χωρίς μηχανή φαξ; Πώς γίνεται αυτό; Τι εξοπλισμό/ software χρειάζομαι; Μήπως ξέρετε πώς χρεώνεται αυτή η διαδικασία;

Thanks :smile:

jap
04-01-08, 23:35
καλησπέρα, είμαι εντελώς άσχετη και χρειάζομαι τα φώτα σας :help:

Υπάρχει τρόπος να παίρνω και να στέλνω φαξ μέσω ADSL σύνδεσης χωρίς μηχανή φαξ; Πώς γίνεται αυτό; Τι εξοπλισμό/ software χρειάζομαι; Μήπως ξέρετε πώς χρεώνεται αυτή η διαδικασία;

Thanks :smile:

Καλή ερώτηση. Γίνεται μέσω τηλεφώνου (αλλιώς δεν θα ήταν φαξ) κι όχι μέσω ADSL. Ο εξοπλισμός είναι ένα απλό modem συμβατικό, θα σου έλεγα USB, με κόστος max 20-26 ευρώ, το οποίο θα πρέπει όμως να απαντά με κάποιους κανόνες στη γραμμή. Ιδανικά, αν έχεις ISDN, αφιερώνεις ένα MSN στο φαξ και συνδέεις το modem στην πόρτα που αντιστοιχεί στο συγκεκριμένο MSN. Αλλιώς θα πρέπει να συνεννοείσαι πότε θα σου στέλνουν fax και τότε να ενεργοποιείς με το χέρι τη λήψη στον υπολογιστή. Η αποστολή είναι πιο απλή αφού δεν σε προβληματίζει κάτι άλλο, μόνο ότι θα σου καταλάβει την τηλεφωνική γραμμή. Software δεν θες κάτι ιδιαίτερο, τα Windows έχουν ενσωματωμένες δυνατότητες. Αν έχεις συγκεκριμένες/μεγάλες απαιτήσεις υπάρχουν software και λύσεις που κάνουν παπάδες. Αν θες να κάνεις κάτι τέτοιο, γράψε πώς το φαντάζεσαι/τι σε εξυπηρετεί για περισσότερες λεπτομέρειες/οδηγίες/παραπομπές.

Πάντως, αν σε ενδιαφέρει για να λαμβάνεις/στέλνεις σε συγκεκριμένα άτομα, ρώτα τους αν έχουν e-mail, αν και όλο και λαβαίνουμε φαξ στο γραφείο, στέλνουμε σπάνια, αφού όλοι πλέον έχουν email. Σε συνεργάτες/πελάτες στο εξωτερικό, ακόμα και συμβόλαια και έγγραφα που θέλουν υπογραφή σκαναρισμένα σε email τα στέλνουμε.

elmak
04-01-08, 23:54
MSN??? Instant Messenger??? :hmm: Μάλλον όχι, ε; :oops:

Η γραμμή μου είναι PSTN.

Μπορώ να έχω ταυτόχρονα και ADSL και απλή σύνδεση;

Το email είναι η πιο απλή και λογική λύση, όταν όμως οι πελάτες ζητούν φαξ... Σκέφτομαι να καταργήσω το πάγιο ΟΤΕ, οπότε πρέπει να βρω μια λύση για τα φαξ...:hmm:

Με ενδιαφέρει να μπορώ να λάβω φαξ με πολλές σελίδες ανά πάσα στιγμή (να έρχεται, δηλαδή, ακόμη κι αν δεν είμαι εκεί). Να στέλνω δεν με πολυνοιάζει.

nnn
05-01-08, 00:01
Ξεκινήστε από εδώ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=150250 και με λίγη αναζήτηση....

apneagr
05-01-08, 00:08
Αυτό που χρειάζεσαι είναι ένα modem (που μάλλον έχει το pc σου) εκεί πήγαινε το βύσμα του τηλεφώνου πριν adsl (dial-up) σύνδεσης και ένα πρόγραμμα (εγώ χρησιμοποιώ το winfax της Symantec .
Και τον οτε να καταργήσεις θα βάλεις κάποια άλλη εταιρεία οπότε θα έχεις τηλεφωνική γραμμή για να στείλεις το fax.

jap
05-01-08, 00:32
MSN??? Instant Messenger??? :hmm: Μάλλον όχι, ε; :oops:



MSN = multiple subscriber number, στο ISDN μπορείς να έχεις πολλά νούμερα (αριθμούς τηλεφώνου) στην ίδια γραμμή και να κουδουνίζει διαφορετικό σε κάθε συσκευή.


Η γραμμή μου είναι PSTN.

Μπορώ να έχω ταυτόχρονα και ADSL και απλή σύνδεση;



Όπως ακριβώς μπορείς να συνδέεσαι στο internet και ταυτόχρονα να μιλάς στο τηλέφωνο. Έτσι κι αλλιώς το fax θα πρέπει να περάσει μέσω τηλεφώνου, αφού σε ενδιαφέρει να σου στέλνουν προφανώς στο νούμερο του τηλεφώνου.



Με ενδιαφέρει να μπορώ να λάβω φαξ με πολλές σελίδες ανά πάσα στιγμή (να έρχεται, δηλαδή, ακόμη κι αν δεν είμαι εκεί). Να στέλνω δεν με πολυνοιάζει.

Το σενάριο που παίζει είναι να έχεις μόνιμα αναμμένο τον υπολογιστή, ρυθμισμένο να απαντά μετά από πολλά κουδουνίσματα. Όταν είσαι σπίτι, το απαντάς κι αν είναι φαξ κλείνεις και αφήνεις να ξαναπάρουν. Όταν λείπεις, απαντά έτσι κι αλλιώς το φαξ/υπολογιστής. Αν σε βολεύει είναι σχετικά εύκολο.

Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι αν πας σε κάποιον εναλλακτικό το αν θα υποστηρίζει φαξ ή όχι. Δες λίγο στα αντίστοιχα forum πριν αποφασίσεις.

Α, και κάτι άλλο, τα φαξ θα έρχονται απο Ελλάδα; Αν όχι, υπάρχουν δωρεάν ως πολύ φτηνές λύσεις που σου δίνουν ένα νούμερο τηλεφώνου και ό,τι έρχεται στο στέλνουν στο email σου, σαν φαξ ή και φωνητικό μήνυμα.

elmak
05-01-08, 00:52
"Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι αν πας σε κάποιον εναλλακτικό το αν θα υποστηρίζει φαξ ή όχι. Δες λίγο στα αντίστοιχα forum πριν αποφασίσεις."

"Εναλλακτικό": Δηλαδή;

"Α, και κάτι άλλο, τα φαξ θα έρχονται απο Ελλάδα; Αν όχι, υπάρχουν δωρεάν ως πολύ φτηνές λύσεις που σου δίνουν ένα νούμερο τηλεφώνου και ό,τι έρχεται στο στέλνουν στο email σου, σαν φαξ ή και φωνητικό μήνυμα.[/QUOTE]"

Από Ελλάδα θα έρχονται

Σε ευχαριστω πολύ, με έχεις βοηθήσει πάρα πολύ:)

Skaf
05-01-08, 01:07
"Αυτό που πρέπει να προσέξεις είναι αν πας σε κάποιον εναλλακτικό το αν θα υποστηρίζει φαξ ή όχι. Δες λίγο στα αντίστοιχα forum πριν αποφασίσεις."

"Εναλλακτικό": Δηλαδή;
(...)


Εναλλακτικό πάροχο για τηλεφωνία, π.χ. Forthnet, On, Net One κλπ. κλπ.

Κάποιες εταιρίες σου παρέχουν τηλεφωνία μέσω VoIP, και εκεί μπορεί να έχεις πρόβλημα με το φαξ. Αν φύγεις ποτέ απο τον ΟΤΕ, ρώτα την αντίστοιχο νέο πάροχο αν μπορείς να στείλεις φαξ μέσω της γραμμής του.

elmak
05-01-08, 01:21
Αχα.

Thanks, Skaf! :oneup:
Πάντως η Vodafoneδεν υποστηρίζει.

jap
05-01-08, 01:23
Ρίξε μια ματιά εδώ

http://support.microsoft.com/kb/306662/el

Όπως θα δεις, δεν είναι δύσκολο.

elmak
05-01-08, 01:26
Όπως ακριβώς μπορείς να συνδέεσαι στο internet και ταυτόχρονα να μιλάς στο τηλέφωνο. Έτσι κι αλλιώς το fax θα πρέπει να περάσει μέσω τηλεφώνου, αφού σε ενδιαφέρει να σου στέλνουν προφανώς στο νούμερο του τηλεφώνου.



Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί να βάλω τίποτα φίλτρα; Σε ποια σημεία; Θα χρησιμοποιήσω τηλεφωνικό πολυπριζάκι και το ένα καλώδιο θα καταλήγει στο ADSL μόντεμ ενώ το άλλο θα το χρησιμοποιώ για το φαξ στη θύρα του υπολογιστή.

jap
05-01-08, 02:03
Σε αυτή την περίπτωση θα χρειαστεί να βάλω τίποτα φίλτρα; Σε ποια σημεία; Θα χρησιμοποιήσω τηλεφωνικό πολυπριζάκι και το ένα καλώδιο θα καταλήγει στο ADSL μόντεμ ενώ το άλλο θα το χρησιμοποιώ για το φαξ στη θύρα του υπολογιστή.

Αυτά απαντιώνται με λεπτομέρειες στο thread που σε παραπέμπει ο nnn. Συνδέεις το modem ακριβώς όπως θα συνέδεες και μια τηλέφωνική συσκευή, με φίλτρο, όλα (modem απλό, modem adsl/router, τηλεφωνικές συσκευές) πίσω από το πολυμπριζάκι, δικό τους φίλτρο σε όλα εκτός του modem adsl.

elmak
05-01-08, 11:28
Αυτά απαντιώνται με λεπτομέρειες στο thread που σε παραπέμπει ο nnn. Συνδέεις το modem ακριβώς όπως θα συνέδεες και μια τηλέφωνική συσκευή, με φίλτρο, όλα (modem απλό, modem adsl/router, τηλεφωνικές συσκευές) πίσω από το πολυμπριζάκι, δικό τους φίλτρο σε όλα εκτός του modem adsl.

Οπότε, αφού θα χρησιμοποιήσω το ενσωματωμένο μόντεμ του υπολογιστή, θα βάλω φίλτρο αναμεσα στο πολύπριζο και το καλώδιο που θα καταλήγει στον υπολογιστή και δεν θα βάλω φίλτρο ανάμεσα στο πολύπριζο και το ADSL μόντεμ. Χρειάζεται να βάλω φίλτρο και ανάμεσα στο πολύπριζο και την κεντρική γραμμή;

jap
05-01-08, 19:49
Οπότε, αφού θα χρησιμοποιήσω το ενσωματωμένο μόντεμ του υπολογιστή, θα βάλω φίλτρο αναμεσα στο πολύπριζο και το καλώδιο που θα καταλήγει στον υπολογιστή και δεν θα βάλω φίλτρο ανάμεσα στο πολύπριζο και το ADSL μόντεμ. Χρειάζεται να βάλω φίλτρο και ανάμεσα στο πολύπριζο και την κεντρική γραμμή;

Καλύτερη ΄και πληρέστερη απάντηση από αυτήν που θα βρεις εδώ

http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4 (http://www.adslgr.com/features/ADSLgr_info/faqnew.php#4)

δεν μπορεί να σου δώσει κανείς. Ό,τι λέει για τις απλές τηλ. συσκευές ισχύει και για συσκευές φαξ και για το modem που έχει ο υπολογιστής.

kostas2005
08-02-08, 21:46
απλά να στείλουμε fax μπορούμε?
πχ μέσω καπιας υπηρεσίας η σελίδας ,να αποστείλουμε εμείς κείμενο η email και να πάει σαν fax στον προορισμοτου .
έκανα καπια αναζήτηση στο google αλά όσο και αν προσπάθησα απο της σελίδες που έλεγαν οτι το κανουν δεν πήγε κανένα

jap
08-02-08, 22:23
απλά να στείλουμε fax μπορούμε?
πχ μέσω καπιας υπηρεσίας η σελίδας ,να αποστείλουμε εμείς κείμενο η email και να πάει σαν fax στον προορισμοτου .
έκανα καπια αναζήτηση στο google αλά όσο και αν προσπάθησα απο της σελίδες που έλεγαν οτι το κανουν δεν πήγε κανένα

Εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmArt.aspx?c=10003938) και εδώ (http://www.tpc.int/tpc_home.html) δοκίμασες;

micar98
10-02-08, 01:37
Από οτι ξέρω μπορείς να στείλες φαξ μέσω outlook. πάντως μια φορά που το δοκίμασα δεν πολυδούλεψε...

kostas2005
10-02-08, 05:30
Εδώ (http://www.forthnet.gr/templates/viewcontentTmArt.aspx?c=10003938) και εδώ (http://www.tpc.int/tpc_home.html) δοκίμασες;
ευχαριστώ jap θα το δοκιμάσω

zeta
05-03-08, 00:05
εγώ πάντως εχω κρατήσει το παλιο μοντεμ στον υπολογιστή, και οταν χρειαστεί το χρησιμοποιώ ως φαξ. Βάζω το καλώδιο του τηλεφώνου και χρησιμοποιώ το symantec win fax. Επίσης το ίδιο κάνω και με το laptop (πιο συχνά). όπου έχει modem πάνω, βάζω το καλώδιο και μου το στέλνουν ή στέλνω, με το ίδιο πάλι πρόγραμμα. Σκεφτόμουν να γυρίσω τη γραμμή σε isdn για να έχω χωριστή γραμμή για το φαξ με συσκευή φαξ, αλλά τελικά δε χρειάζεται, όλοι με μειλ και σκανερ δουλεύουν, λίγοι ειναι αυτοί που δουλεύουν μόνο με φαξ (στη δουλειά μου κάποιοι μηχανικοί μεγάλης ηλικίας) και αυτούς τους βολεύω με τον υπολογιστή και το dial up modem.
Το μόνο μειονέκτημα είναι ότι οταν λείπω, δεν αφήνω τον υπολογιστή ανοιχτό, με το τηλέφωνο στο μοντεμ, γιατί ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται. Οπότε όποιος θέλει ντε και καλά να μου στείλει φάξ, πρέπει να με βρει στο σταθερό πριν...

@ ADSLgr.com All rights reserved.