PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταχύτητα Downstream περιοχή Ιπποδρόμου



virtus
04-01-08, 21:44
:evil:Εχω 2play 6 μήνες.Στην αρχή οι μετρήσεις ήταν γύρω στα 18000 Kbps
Τον τελευταίο μήνα εχω τις παρακάτω. Σε επικοινωνία με την 4νετ μου είπαν οτι δεν έχουν επέμβει στην γραμμή και οτι ίσως ειναι αποτέλεσμα των πολλών νέων χρηστών στην περοχή.
Υπάρχει κανείς στην ευρύτερη περιοχή του ιπποδρόμου να μου δώσει στατιστικά??
ευχαριστώ...

Status: Up
Downstream Rate: 10080 Kbps
Upstream Rate: 512 Kbps

dbal
04-01-08, 22:44
Το δικό μου case study έχει ως εξής: ξεκίνησα με συγχρονισμό στα 16,7 τον Σεπτέμβριο που συνδέθηκα...μετά από λίγο καιρό κλείδωνα στα 12,5 - 12,7 και εδώ και ένα μήνα περίπου στα 10,5-11,0 max...
Δεν άντεξα και πήρα τηλ. να δηλώσω τουλάχιστον το θέμα - είπαν οτι θα το προωθήσουν στο τεχνικό τμήμα και μάλιστα άφησα και κινητό για να με ενημερώσουν (λέμε τώρα) διότι πιθανά να προχωρήσουν σε αλλαγή του προφίλ σύνδεσης. Εδώ και 5 μέρες δεν έχω κανένα νέο :whistle: Όλα αυτά με σταθερό SNR περίπου 6 (όπως και όλοι μας ε?) και γραμμή με attenuation 19.5. Router το Copperjet 1622 της Allied Data (Πλαίσιο προ 6μήνου) και από αποσυνδέσεις....δεν έχω μείνει πάνω από 2 μέρες always on

hel
04-01-08, 23:07
:evil:Εχω 2play 6 μήνες.Στην αρχή οι μετρήσεις ήταν γύρω στα 18000 Kbps
Τον τελευταίο μήνα εχω τις παρακάτω. Σε επικοινωνία με την 4νετ μου είπαν οτι δεν έχουν επέμβει στην γραμμή και οτι ίσως ειναι αποτέλεσμα των πολλών νέων χρηστών στην περοχή.
Υπάρχει κανείς στην ευρύτερη περιοχή του ιπποδρόμου να μου δώσει στατιστικά??
ευχαριστώ...

Status: Up
Downstream Rate: 10080 Kbps
Upstream Rate: 512 Kbps

Δώσε τα υπόλοιπα στοιχεία γραμμής.

virtus
05-01-08, 00:25
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
DSL Modulation Mode: G.dmt
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate:
Scr Rate:
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: 1
PVC Status: Up

απο linksys WAG54GS

v3rt1g0
05-01-08, 00:39
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
DSL Modulation Mode: G.dmt
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate:
Scr Rate:
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: 1
PVC Status: Up

απο linksys WAG54GS

Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
Απ'ότι βλέπω το dsl modulation, είναι στο dmt.Βαλτο στο adsl2+ και θα δεις τις παλιές σου ταχύτητες.Επίσης απ'όσο ξέρω το encapsulation πρέπει να ειναι PPPoE.

........Auto merged post: v3rt1g0 added 9 Minutes and 16 Seconds later........

Όσον αφορά γενικότερα το DSLAM Ιπποδρόμου, τα στατιστικά μου απ'την αρχή ήταν τα εξής:
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 10435 kbps
Upstream Rate: 509 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 22 db
Downstream Line Attenuation: 22 db
Upstream Line Attenuation: 4.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db
Όπου παρόλο το χαμηλό (σχετικά) attenuation ...με το linksys συγχρονίζω μέχρι 11400kbps...

hel
05-01-08, 03:04
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
DSL Modulation Mode: G.dmt
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate:
Scr Rate:
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: 1
PVC Status: Up

απο linksys WAG54GS
Snr, attentuation?

........Auto merged post: hel added 2 Minutes and 34 Seconds later........


Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους!
Απ'ότι βλέπω το dsl modulation, είναι στο dmt.Βαλτο στο adsl2+ και θα δεις τις παλιές σου ταχύτητες.Επίσης απ'όσο ξέρω το encapsulation πρέπει να ειναι PPPoE.

........Auto merged post: v3rt1g0 added 9 Minutes and 16 Seconds later........

Όσον αφορά γενικότερα το DSLAM Ιπποδρόμου, τα στατιστικά μου απ'την αρχή ήταν τα εξής:
DSL Status: Connected
DSL Modulation Mode: ADSL2+
DSL Path Mode: Fast
Downstream Rate: 10435 kbps
Upstream Rate: 509 kbps
Downstream Margin: 6 db
Upstream Margin: 22 db
Downstream Line Attenuation: 22 db
Upstream Line Attenuation: 4.5 db
Downstream Transmit Power: 12 db
Upstream Transmit Power: 21 db
Όπου παρόλο το χαμηλό (σχετικά) attenuation ...με το linksys συγχρονίζω μέχρι 11400kbps...

Πολύ θόρυβο μου φαίνεται ότι έχεις.
Και εγώ έχω τέτοια ταχύτητα με att κοντά στο 20 αλλά ξέρω ότι έχω χάλια καλωδίωση.

virtus
05-01-08, 10:46
Status: Up
Downstream Rate: 17138 Kbps
Upstream Rate: 509 Kbps


--------------------------------------------------------------------------------

PVC Connection
Encapsulation: RFC 2364 PPPoA
DSL Modulation Mode: ADSL2+
Multiplexing: VC
Qos: UBR
Pcr Rate:
Scr Rate:
Autodetect: Disable
VPI: 8
VCI: 35
Enable: 1
PVC Status: Up

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια....Δεν μπορούσα να φανταστώ οτι ειχαν αλλάξει οι παράμετροι, αλλά και πώς.

jimran47
05-01-08, 11:04
Είμαι στο 2play Soho απο τις αρχές Ιουνίου, τα στατιστικά μου δεν έχουν αλλάξει πολύ απο τότε.
Statistics -- ADSL

Mode: ADSL2+
Line Coding: Trellis On
Status: No Defect
Link Power State: L0

Downstream Upstream
SNR Margin (dB): 6.1 25.8
Attenuation (dB): 31.5 14.0
Output Power (dBm): 18.4 12.2
Attainable Rate (Kbps): 15252 1183
Rate (Kbps): 14117 509

v3rt1g0
05-01-08, 11:32
Snr, attentuation?

........Auto merged post: hel added 2 Minutes and 34 Seconds later........



Πολύ θόρυβο μου φαίνεται ότι έχεις.
Και εγώ έχω τέτοια ταχύτητα με att κοντά στο 20 αλλά ξέρω ότι έχω χάλια καλωδίωση.

Καλημέρα!
Έχω αλλάξει καλώδια και φίλτρα(οι μπρίζες είναι σχετικά καινούργιες), αλλά μεγάλη διαφορά δεν είδα(νομίζω,τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα, όσον αφορά τις αποσυνδέσεις).Τώρα όσον αφορά το snr που αναφέρεις, οι περισσότεροι 6db έχουμε. Και βλέπω άλλους χρήστες με ίδιο snr και μεγαλύτερο attenuation να έχουν καλύτερο συγχρονισμό. Αυτό μου έκανε εντύπωση...Βέβαια από 6db σε 6db έχει διαφορά(μάλλον). Να σημειώσω ότι, όταν χρησιμοποιώ το usr9112 είμαι γύρω στα 12Mbit, βέβαια πρακτικά λίγο πιο κάτω από το linksys.
Το βασικό πρόβλημα πάντως είναι οι αποσυνδέσεις...καθώς και το ότι ύστερα απο κάθε αποσύνδεση με ρίχνει γύρω στα 8Mbit(το linksys)...και για να φτάσω πάλι τα 10-11Mbit πρέπει να κάνω reboot, μια και δυο φορές.

virtus
06-01-08, 20:41
Status: Up
Downstream Rate: 17848 Kbps
Upstream Rate: 1021 Kbps

ΚΑΙ ΤΟ ΔΩΡΟ ΤΗΣ 4ΝΕΤ ΣΗΜΕΡΑ 6-1-2008

Jazzer
06-01-08, 21:43
Καλημέρα!
Έχω αλλάξει καλώδια και φίλτρα(οι μπρίζες είναι σχετικά καινούργιες), αλλά μεγάλη διαφορά δεν είδα(νομίζω,τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα, όσον αφορά τις αποσυνδέσεις).Τώρα όσον αφορά το snr που αναφέρεις, οι περισσότεροι 6db έχουμε. Και βλέπω άλλους χρήστες με ίδιο snr και μεγαλύτερο attenuation να έχουν καλύτερο συγχρονισμό. Αυτό μου έκανε εντύπωση...Βέβαια από 6db σε 6db έχει διαφορά(μάλλον). Να σημειώσω ότι, όταν χρησιμοποιώ το usr9112 είμαι γύρω στα 12Mbit, βέβαια πρακτικά λίγο πιο κάτω από το linksys.
Το βασικό πρόβλημα πάντως είναι οι αποσυνδέσεις...καθώς και το ότι ύστερα απο κάθε αποσύνδεση με ρίχνει γύρω στα 8Mbit(το linksys)...και για να φτάσω πάλι τα 10-11Mbit πρέπει να κάνω reboot, μια και δυο φορές.

Σου προτείνω ανεπιφύλακτα το απίστευτο Siemens CL-110 που δίνει η Forthnet, πρόκειται για βράχο στην γραμμή ! :oneup:
Για να καταλάβεις πόσο καλό είναι, έχω εδώ και τα Linksys Wag200G και Zyxel 660HW-D1 και αν τα βάλω πάνω στη γραμμή, απλά γίνεται χαμός από τις αποσυνδέσεις. Με το CL-110 αποσυνδέσεις γιοκ !

hel
07-01-08, 00:30
Καλημέρα!
Έχω αλλάξει καλώδια και φίλτρα(οι μπρίζες είναι σχετικά καινούργιες), αλλά μεγάλη διαφορά δεν είδα(νομίζω,τα πράγματα ήταν λίγο καλύτερα, όσον αφορά τις αποσυνδέσεις).Τώρα όσον αφορά το snr που αναφέρεις, οι περισσότεροι 6db έχουμε. Και βλέπω άλλους χρήστες με ίδιο snr και μεγαλύτερο attenuation να έχουν καλύτερο συγχρονισμό. Αυτό μου έκανε εντύπωση...Βέβαια από 6db σε 6db έχει διαφορά(μάλλον). Να σημειώσω ότι, όταν χρησιμοποιώ το usr9112 είμαι γύρω στα 12Mbit, βέβαια πρακτικά λίγο πιο κάτω από το linksys.
Το βασικό πρόβλημα πάντως είναι οι αποσυνδέσεις...καθώς και το ότι ύστερα απο κάθε αποσύνδεση με ρίχνει γύρω στα 8Mbit(το linksys)...και για να φτάσω πάλι τα 10-11Mbit πρέπει να κάνω reboot, μια και δυο φορές.

Κάπου υπάρχει thread με το wag200 και τις αποσυνδέσεις. Και με το usr έχεις; Αν ναι πάρε τους να σου ανεβάσουν το snr.

@ ADSLgr.com All rights reserved.