PDA

Επιστροφή στο Forum : Εγκατασταση Zyxel dsl modem prestige 600



Insomniac
02-09-03, 20:58
Σήμερα είχα μια λανθασμένη πληροφορία ότι ο ΟΤΕ μου έδωσε τη γραμμή DSL πάνω στην ISDN που είχα ήδη και την κρατάω. Πήγα στην ACN πήρα το Ethernet modem Zyxel prestige 600 και προσπάθησα να το εγκαταστήσω στο pc ως εξής :

Το τηλεφωνικό καλώδιο που πήγαινε από την πρίζα το έβγαλα και το έβαλα στην υποδοχή Line του Siemens splitter.
Εκεί που ήταν το καλώδιο αυτό έβαλα ένα άλλο καλώδιο και την άλλη του άκρη στην υποδοχή ISDN του splitter.
Το κόκκινο καλώδιο από την κάρτα δικτύου την σύνδεσε με το DSL modem.
Παρόλο που δεν είχε στη συσκευασία του μου είπαν από την ACN να βάλω ένα απλό τηλεφωνικό καλώδιο από την έξοδο ΝΤ του splitter στην έξοδο DSL του DSL modem έστω και αν δεν ταίριαζε απόλυτα (η θύρα του modem ήταν σαν τις isdn εξόδους του netmod.
Απο το cd του modem πρεπει να κανουμε κατι???

Αυτά…Οποίος έχει τέτοιο modem (Zyxel prestige 600) και το έχει συνδέσει ας μου πει αν το έχω συνδέσει καλά. Αν η περιγραφή που έδωσα δεν είναι και η πιο σωστή μάλλον…Και κάτι άλλο…Όταν ενεργοποιηθείς από τον ΟΤΕ η γραμμή το φωτάκι με την ένδειξη dsl στην πρόσοψη του modem θα ανάψει ??? Ελπίζω αύριο να μπορέσω να συνδεθώ…Ευχαριστω πολυ. :D :D

ssotiris
02-09-03, 23:14
i mia rg-11 tou spliter paei stin priza tilefonou sou
i alli rg-11 tou spliter paei sto netmod
i triti rg-11 paei sto modem

sto modem tora prepei naxei 2 rg-45
i mia rg-45 paei sto pc se mia karta diktiou
i alli rg-45 prepei na sindethei me tin rg-11 tou spliter....pos ginete auto?

ti paei na pei esto kai ean den teriazei kala....kai giati den to eixe stin siskeuasia?

den ta katalavaino auta...

yiapap
03-09-03, 00:04
Siemens Splitter
ISDN-->Netmod
Line<--Τηλεφωνικό
ΝΤ--> Zyxel DSL (απλό τηλεφωνικό προς ethernet)
ssotiri: Η RJ45 του Zyxel με την ένδειξη DSL συνδέεται σε RJ11 του splitter. Αν θέλετε σας λέω συνδεσμολογία καλωδίου

Zyxel Ethernet καλώδιο προς το switch σου. Προσοχή το καλώδιο πρέπει να είναι cross, ή να το συνδέσεις σε cross θύρα

Το CD αν θυμάμαι καλά ΔΕ χρειάζεται... Τώρα, το modem (ξανά αν θυμάμαι καλά- αχ! όταν γεράσειο άνθρωπος!!!) πρέπει να παίρνει αυτόματα IP 192.168.1.1 Συνδέσου με HTTP και ξεκίνα την παραμετροποίηση όπως αναφέρεται στα άλλα posts.

Insomniac
03-09-03, 05:44
Siemens Splitter
ISDN-->Netmod
Line<--Τηλεφωνικό
ΝΤ--> Zyxel DSL (απλό τηλεφωνικό προς ethernet)
ssotiri: Η RJ45 του Zyxel με την ένδειξη DSL συνδέεται σε RJ11 του splitter. Αν θέλετε σας λέω συνδεσμολογία καλωδίου

Zyxel Ethernet καλώδιο προς το switch σου. Προσοχή το καλώδιο πρέπει να είναι cross, ή να το συνδέσεις σε cross θύρα

Το CD αν θυμάμαι καλά ΔΕ χρειάζεται... Τώρα, το modem (ξανά αν θυμάμαι καλά- αχ! όταν γεράσειο άνθρωπος!!!) πρέπει να παίρνει αυτόματα IP 192.168.1.1 Συνδέσου με HTTP και ξεκίνα την παραμετροποίηση όπως αναφέρεται στα άλλα posts.

Φιλε μου μεχρι εδω

Siemens Splitter
ISDN-->Netmod
Line<--Τηλεφωνικό

τα καταλαβαινω....

Μετα για γινε λιγο πιο σαφης για την συνδεσμολογια...Και η δικη μου ηλικια αστα να πανε...Ευχαριστω πολυ. :D :D

Insomniac
03-09-03, 10:35
Πηρα τωρα τηλ στην ACN και επιμενουν οτι θα δουλεψει συνδεοντας με απλο τηλεφωνικο καλωδιο την RJ-45 του dsl modem με την RJ-11 του splitter ...Τι να πω??? :?: :?: :?:

yiapap
03-09-03, 10:40
Πηρα τωρα τηλ στην ACN και επιμενουν οτι θα δουλεψει συνδεοντας με απλο τηλεφωνικο καλωδιο την RJ-45 του dsl modem με την RJ-11 του splitter ...Τι να πω??? :?: :?: :?:

Υπάρχει μια πιθανότητα να έχουν δίκιο (να μπορεί το βύσμα RJ11 να μπαίνει στην είσοδο RJ45). Δοκίμασέ το. Αν ΔΕ δουλεύει, θα σου πω τη συνδεσμολογία στο άκρο RJ45. Μετά πας σε οποιοδήποτε μαγαζί με ηλεκτρονικά και σου φτιάχνουν ένα τέτοιο καλώδιο.

Και μια μικρή επισήμανση: Το Avatar και το gif στην υπογραφή σου έχουν άθροισμα περίπου 60ΚΒ. Επειδή δεν έχουν όλοι ADSL ( :wink: ) μήπως θα έπρεπε να σκεφτείς, τουλάχιστον να βγάλεις τις εικόνες από την υπογραφή;

ssotiris
03-09-03, 15:19
ego dokimasa ena RG-11 na to balo sto netmod stin RG-45 ipodoxi kai...afenos den stekete kala,kouniete,fisika den koumponei kai afeteroy pou fainete poli geloia lisi na to strimokso i na to koliso me kati...

opote ena sou einai eukolo mporeis na mas peis tin sindesmologia enos kalodioy me RG-11 stin mia akri kai RG-45 stin alli?

Insomniac
03-09-03, 15:49
opote ena sou einai eukolo mporeis na mas peis tin sindesmologia enos kalodioy me RG-11 stin mia akri kai RG-45 stin alli?


Ναι νομιζω θα ηταν η καλιτερη λυση!!!!Περιμενουμε.... :D :D :D

TiO
03-09-03, 16:17
Rj45 --------------- Rj 11
3------------------------1
4------------------------2
5------------------------3
6------------------------4

yiapap
03-09-03, 16:55
Όπως τα λέει ο TiO
Να ρποσθέσω μόνο ότι η RJ υποδοχή "DSL" του Zyxel δέχεται και RJ11 και RJ45, οπότε ορθά σου απάντησε η ACN.

Στο τηλ.καλώδιο που έχω η σειρά είναι
RJ11
1 Μαύρο
2 Κόκκινο
3 Πράσινο
4 Κίτρινο

RJ45
1 κενό
2 κενό
3 Μαύρο
4 Κόκκινο
5 Πράσινο
6 Κίτρινο
7 κενό
8 κενό

Insomniac
03-09-03, 17:26
Να προσθέσω μόνο ότι η RJ υποδοχή "DSL" του Zyxel δέχεται και RJ11 και RJ45, οπότε ορθά σου απάντησε η ACN.

Στο τηλ.καλώδιο που έχω η σειρά είναι


Τωρα που το καλοκοιταξα , τελικα ειναι αρκετα σταθερο...Το τραβηξα εξω χωρις να πατησω το ελασματακι και δεν βαγαινει.Μαλλον δικιο ειχαν που επεμεναν στην ACN. Απλα φανηκε σε ολους παραξενο.Οποτε δεν χρειαζεται "κατασκευη".Σας ευχαριστω φιλοι μου!!!!!! :D :D :D

ssotiris
03-09-03, 19:41
molis eida tis foto katalava oti i ipodoxi tou modem einai dipli,kai ton tropo gia ta jack.

kala lene mia eikona =xilies lexeis

@ ADSLgr.com All rights reserved.