PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με adls γραμμή..περίεργα στατιστικά στο upload..



Προφέσσορας_Χάος
05-01-08, 18:32
27661
Τα δυο νούμερα που έχω μαρκάρει στο upload βγαίνουν στανταρ απο την στιγμή που θα κλειδώσει το ρουτερ και δεν μεταβάλονται μενουν σταθερά..!!κάνω clear τα στατιστικά και βγαίνουν αυτουσια τα ιδια νουμερα.
Κάποια βλάβη μου μυρίζει αλλα δεν ξέρω που οφείλεται..Αυτό συμβαίνει τους τελευταίους μήνες..
Μπρίζες αλλαξα ρουτερ αλλο δοκίμασα..καλώδιο απο το κουτί στην αυλή μέχρι το σπίτι αλλαξα αλλα η ίδια κατάσταση.Ο Οτε υποστηρίζει οτι δεν φταίει η γραμμή τουλάχιστον μέχρι το σημείο που έρχεται σπίτι μου!!!
Μήπως ειναι κάποια λάθος συνδεσμολογία σε κάποια μπρίζα που προκαλέι το όλο πρόβλημα; Δεν μπορώ να φτανταστώ κάτι.
Οποιαδήποτε ιδέα καλοδεχούμενη..

hel
05-01-08, 22:14
Mε attentuation 50 και σύνδεση σε fast mode είναι φυσικό να έχεις πολλά errors.

pnikolo
05-01-08, 23:24
Τσεκαρε με το router απευθειας στη γραμμη σου. Αυτα τα errors ειναι γιατι κανει φιλοτιμες προσπαθειες να επιτευξει και να σταθεροποιησει την συνδεση:hmm:

hel
05-01-08, 23:48
Δεν πιστεύω να χεις κανένα 20μετρο καλώδιο με τσακίσεις.
Τώρα είδα ότι άλλαξες τα καλώδια.
Η απόστασή σου από το dslam είναι πράγματι μεγάλη;

hercules_j
06-01-08, 11:50
Eγω το καλώδιο που βγαίνει από τον τοίχο το περνάω πρώτα μεσα από το UPS και μετά πάει στο spliter λέτε αυτό να ελλατώνει το σημα;
Επίσης το Ethernet cable που βγαίνει από το ρουτερ και πάει στο PC ειναι καμια 5άρα μετρα και το εχω τυλίξει για να μην ειναι "χύμα", ενω το ρουτερ ειναι ακριβως δίπλα στο PC, λετε να μειώνεται το σημα;
Υπάρχουν μικρότερα καλώδια ethernet???

hel
06-01-08, 12:51
Υπάρχουν μικρότερα καλώδια ethernet http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=%CA%C1%CB%D9%C4%C9%CF+%C4%C9%CA%D4%D5%D9%D3%C7%D3 . Δες τις μετρήσεις του ρουτερ σου χωρίς να παρεμβάλλεται το σπλίτερ και το ups (αν και το ups προστατεύει και καθαρίζει το σήμα).

Προφέσσορας_Χάος
06-01-08, 15:40
Ναι αλλά τα ερρορς στο Upload δεν ξεκινάνε απο το μηδέν και να αυξάνονται..
Με το που συγχρονίζει η γραμμή μου βγάζει τις παραπάνω τιμές απεθείας δηλαδή 636 και 12180.και δεν μεταβάλονται καθόλου ανεξαρτήτου χρονικού διαστήματος που ειναι up η γραμμή adsl..Παλιότερα δεν συνέβαινε αυτό..Μήπως το γεγονός οτι μου αλλάξανε πόρτα σε adsl2+ να προκάλεσε αυτό το πρόβλημα;
Το Dslam εχει το λιγότερο απόσταση 3.5 χμ ..dslam στην Πεντέλη ο ΟΤΕ δεν έχει δεήσει να βάλει ..και μετά σου διαφημίζουν τα 24 mbps..Η μόνη λύση το λέω και θα το ξαναλέω ειναι το ασύρματο αλλα δεν εχω βρεί εταιρία που να το υλοποιεί ..

sdikr
06-01-08, 18:29
Ναι αλλά τα ερρορς στο Upload δεν ξεκινάνε απο το μηδέν και να αυξάνονται..
Με το που συγχρονίζει η γραμμή μου βγάζει τις παραπάνω τιμές απεθείας δηλαδή 636 και 12180.και δεν μεταβάλονται καθόλου ανεξαρτήτου χρονικού διαστήματος που ειναι up η γραμμή adsl..Παλιότερα δεν συνέβαινε αυτό..Μήπως το γεγονός οτι μου αλλάξανε πόρτα σε adsl2+ να προκάλεσε αυτό το πρόβλημα;
Το Dslam εχει το λιγότερο απόσταση 3.5 χμ ..dslam στην Πεντέλη ο ΟΤΕ δεν έχει δεήσει να βάλει ..και μετά σου διαφημίζουν τα 24 mbps..Η μόνη λύση το λέω και θα το ξαναλέω ειναι το ασύρματο αλλα δεν εχω βρεί εταιρία που να το υλοποιεί ..

Firmware στο Modem άλλαξες;
Με αλλό Modem δοκιμάσες;

Ακόμα η σύνδεση με το Ups σου τρώει μερικά db

Προφέσσορας_Χάος
06-01-08, 22:17
και firmware και αλλο ρουτερ ακριβώς τα ίδια στατιστικά...οσο για το Ups δεν το εψαξα..Ωστόσο το καλώδιο πάει απευθείας στο router και δεν παρεμβάλει το ups..οπότε γιατι να φταίει αυτό;

pnikolo
08-01-08, 05:16
Ναι αλλά τα ερρορς στο Upload δεν ξεκινάνε απο το μηδέν και να αυξάνονται..
Με το που συγχρονίζει η γραμμή μου βγάζει τις παραπάνω τιμές απεθείας δηλαδή 636 και 12180.και δεν μεταβάλονται καθόλου ανεξαρτήτου χρονικού διαστήματος που ειναι up η γραμμή adsl..Παλιότερα δεν συνέβαινε αυτό..Μήπως το γεγονός οτι μου αλλάξανε πόρτα σε adsl2+ να προκάλεσε αυτό το πρόβλημα;
Το Dslam εχει το λιγότερο απόσταση 3.5 χμ ..dslam στην Πεντέλη ο ΟΤΕ δεν έχει δεήσει να βάλει ..και μετά σου διαφημίζουν τα 24 mbps..Η μόνη λύση το λέω και θα το ξαναλέω ειναι το ασύρματο αλλα δεν εχω βρεί εταιρία που να το υλοποιεί ..

Οπως σουγραψα πιο πανω: "Αυτα τα errors ειναι γιατι το router σου κανει φιλοτιμες προσπαθειες να επιτευξει και να σταθεροποιησει την συνδεση" Εφανιζονται την ωρα που προσπαθει και πριν επιτευχθει η συνδεση. Φυσικα οι μεγαλες ταχυτητες ειναι πιο ευαλωτες σε λαθη αποτι οι χαμηλες!:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.