PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με συχνές αποσυνδέσεις



Saltsas
05-01-08, 19:40
Γεια σας παιδια, Χρονια πολλα και καλη χρονια..

Μένω στην καλαμαριά και έχω αυτο το πρόβλημα παρακαλώ πείτε τις γνώμες σας.

Λοιπον εδω και εναν μηνα Μονο το απογευμα "τρώω" αποσύνδεση απο το δίκτυο της Φορτθνετ έχω παρει άπειρα τηλέφωνα και δεν με έχουν πει τίποτα σοβαρό...Πήγα στα γραφεία τους και με είπαν οτι υπάρχει προβλημα στο dslam της καλαμαρίας και οτι κάνουν καποιες ενέργειες ωστε να φτιαχτεί αυτο το "πρόβλημα"...(αυτο με το ειχαν πει 2 βδομαδες πριν)...και όμος δεν εχω δει τίποτα απολύτος να διορθώνετε...σκέφτηκα να αλλάξω εταιρεία αλλα αμα ειναι να περιμενω οσο περιμενα για την φορτθνετ το σκεφτομε...Παρακαλώ αμα κάποιος έχει κανενα τέτοιο προβλημα ή κσερει τιποτα παραπάνω παρακαλώ πειτε με... ευχαριστω συνεχιστε την καλη δουλεια :)

jimakos_a35gr
05-01-08, 19:43
Γεια σας παιδια, Χρονια πολλα και καλη χρονια..

Μένω στην καλαμαριά και έχω αυτο το πρόβλημα παρακαλώ πείτε τις γνώμες σας.

Λοιπον εδω και εναν μηνα Μονο το απογευμα "τρώω" αποσύνδεση απο το δίκτυο της Φορτθνετ έχω παρει άπειρα τηλέφωνα και δεν με έχουν πει τίποτα σοβαρό...Πήγα στα γραφεία τους και με είπαν οτι υπάρχει προβλημα στο dslam της καλαμαρίας και οτι κάνουν καποιες ενέργειες ωστε να φτιαχτεί αυτο το "πρόβλημα"...(αυτο με το ειχαν πει 2 βδομαδες πριν)...και όμος δεν εχω δει τίποτα απολύτος να διορθώνετε...σκέφτηκα να αλλάξω εταιρεία αλλα αμα ειναι να περιμενω οσο περιμενα για την φορτθνετ το σκεφτομε...Παρακαλώ αμα κάποιος έχει κανενα τέτοιο προβλημα ή κσερει τιποτα παραπάνω παρακαλώ πειτε με... ευχαριστω συνεχιστε την καλη δουλεια :)

Ενοείς οτ'ι έχεις disconect?Αν ναί να ξέρεις ότι και εδώ στην αθήνα είναι συχνό φενόμενο σε πολλούς χρήστες.

Saltsas
05-01-08, 19:50
Ενοείς οτ'ι έχεις disconect?Αν ναί να ξέρεις ότι και εδώ στην αθήνα είναι συχνό φενόμενο σε πολλούς χρήστες.
ναι τρωω disconect κάθε 10-15 δευτερόλεπτα το πολυ... εσύ έχεις αυτο το πρόβλημα και φτίαχτηκε?

hel
05-01-08, 20:06
Στοιχεία γραμμής;

Saltsas
05-01-08, 20:36
Στοιχεία γραμμής;

Επειδή είμαι πσιλο άσχετος... Αυτά εννοείς?

Data Rate:

tream Type


Actual Data Rate

Upstream


1021 (Kbps.)

Downstream


15861 (Kbps.)

Operation Data


Upstream


Downstream

Noise Margin


11 dB


7 dB

Attenuation


21 dB


23 dB

slaughter
05-01-08, 20:37
οχι μόνο αυτά αλλά κ τι snr k attenuation έχεις

Saltsas
05-01-08, 20:40
το attenuation το έχω πάνω, το snr πώς το βλέπω? :(

andreasp
05-01-08, 20:43
το attenuation το έχω πάνω, το snr πώς το βλέπω? :(

Snr ειναι το Noise Margin που γραφεις απο πανω.

Saltsas
05-01-08, 20:48
α οκ τότε.. αυτά είναι τα στοιχεία :)

hel
05-01-08, 21:11
Ποιο ρούτερ χρησιμοποιείς; Output power?

Saltsas
06-01-08, 02:32
το USRobotics 9112.. είναι αυτό που με στείλανε δεν αγόρασα κάποιο άλλο..βασικά δεν νομίζω οτι έχει πρόβλημα το router μου γιατι το πρωι έχω κανονικά ίντερνετ..το απόγευμα κατα τις 5-6 αρχίζουν τα disconnect :(

Tom_K
06-01-08, 04:31
Άλλαξε την ρύθμιση και βάλτο να συγχρονίσει σε G.DMT από ADSL2+. Θα συγχρονίσεις αρκετά χαμηλότερα αλλά θα στεθεροποιηθεί η γραμμή αρκετά. Εναλλακτικά ζήτησε τους να σου αυξήσουν και άλλο το downstream margin.

Saltsas
06-01-08, 18:15
θα δοκιμάσω και θα σας πώ άμα συνεχίζω να τρώω disconect..και πάλι ευχαριστώ που με βοηθάτε :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.