PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL double play υψηλά ping και lag σε παιχνίδια



spyrous
05-01-08, 20:16
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους. Παιδιά πραγματικά χρειάζομαι τη βοήθεια σας σε ένα πρόβλημα που αντιμετωπίζω. Πρόσφατα έκανα αναβάθμιση στο double play της hol 24Mbps/1. Ενώ ο router συγχρόνιζε στα 14Mbps/900Kbps και από άποψη ταχύτητας όπως και VOIP τηλεφώνου δεν είχα πρόβλημα, αντιμετώπιζα μεγάλα ping και στα online games (Company of heroes που είναι peer to peer οι συνδέσεις) τεράστιο lag με αποτέλεσμα να μη μπορώ σχεδόν να παίξω (όποτε έπαιζα με έκαναν kick). To SNR κειμενόταν από 8-11db downsteam και 12-13db upsteam (ξέρω τραγικό) ενώ το attenuation αντίστοιχα 25 και 12 (σχετικά normal). Μένω Κορυδαλλό. Έχω κάνει εννοείται τα port forwarding που απαιτούνται για το παιχνίδι. Πήρα τη HOL και μίλησα με τεχνικό ο οποίος μου είπε ότι φταίει προφανώς η γραμμή του οτε από το dslam της περιοχής μου μέχρι την πρίζα του τηλεφώνου μου (μία έχω). Αποφασίσαμε να κατέβω ταχύτητα στα 6Mbps/1 μήπως βελτιωθεί ο θόρυβος. Όντως ρίξανε την ταχύτητα μου αλλά δεν είδα σχεδόν καμία βελτίωση. Η επικοινωνία του Fritz 7140 που έχω με το PC είναι ασύρματη και δεν επηρεάζει κάποιο μακρύ καλώδιο ή οτιδήποτε άλλο. Μήπως ξέρετε αν μπορώ να κάνω κάτι (π.χ αν αλλάξω provider) θα βελτιώσει τίποτα? Είμαι νέος στο site και ελπίζω στην κατανόηση σας. Ευχαριστώ πολύ. Ακολουθούν χαρακτηριστικά του Fritz Fon WLAN 7140 Annex A, Firmware version 39.04.43

Receive direction Send direction
Attainable data rate Kbit/s 13636 1064
ATM data rate Kbit/s 6138 902
User data rate Kbit/s 5559 817
Latency path interleaved interleaved
Latency ms 7 8
Frame Coding Rate Kbit/s 59 32
FEC Coding Rate Kbit/s 6675 130
Trellis Coding Rate Kbit/s 924 68
Negotiation

Signal/Noise ratio dB 12 12
Line attenuation dB 25 12
Status f0000000 f0000000


Receive direction Send direction
Data bytes per frame (B) 12 28
MSG bytes per overhead sequence (MSGc) 127 66
Frames per overhead byte (T) 8 1
Frames per code word (M) 1 4
Checkbytes per code word (R) 14 16
Interleave depth (D) 448 8
Bits per symbol (L) 3218 266

Maximum ATM data rate Kbit/s 0 0
Minimum ATM data rate Kbit/s 0 0
Min. Message Rate Kbit/s 0 0
Maximum latency ms 0 0
Maximum error rate 0 0
Minimal impulse noise protection 0.0 0.0
latest impulse noise protection 7.8 1.9
IFFT information 0 0
max. code words/icons 0

Bitswap on on
Seamless Rate Adaption on on
L2 Power mode available inactive

Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal PSD dBm/Hz -40.0 -38.0
Max. Nominal ATP dBm 20.4 12.5

Power cutback dB 0 0

grsaint13
05-01-08, 20:25
Δυστυχώς,δεν φταίει ούτε το ρούτερ,ούτε οτιδήποτε άλλο που έχει να κάνει με εσένα.Το πρόβλημα της ΧΟΛ στα Ping και lag είναι γνωστά και υπάρχουν πολλά χρόνια τώρα.Η ΧΟΛ είναι ο πλέον ακατάλληλος πάροχος για αυτούς που θέλουν να παίζουν online παιχνίδια.:down:

BillyVan
05-01-08, 21:20
Τα ειπε ολα ο φιλος παραπανω σε 2 γραμμές μονο...
Ετσι ακριβως ειναι.
Εχω τα ιδια ping που ειχα οταν ειχα την isdn 128 .... με double play 24/1 αλλα και μετα την αλλαγη σε 6/1.

Επιστροφη στο μονοπωλιο...κριμα.

spyrous
05-01-08, 21:52
Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δηλαδή από ότι καταλαβαίνω αν αλλάξω provider πιστεύετε θα βελτιωθούν τα πράγματα?

grsaint13
05-01-08, 21:58
Παιδιά ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Δηλαδή από ότι καταλαβαίνω αν αλλάξω provider πιστεύετε θα βελτιωθούν τα πράγματα?

Χωρίς να γνωρίζω από προσωπική εμπειρία αλλά από αυτά που έχω ακούσει,ίσως η forthnet είναι η πλέον κατάλληλη για online παιχνίδια.;)

BillyVan
05-01-08, 22:02
Κανε οτι νομίζεις αλλα αν το κριτήριο ειναι το online gaming σιγουρα η αλλαγη ειναι απαριτητη κατα τη γνωμη μου.
Η παρεα μου ειναι Otenet και Altec και ειναι ΟΚ δεν ξερω για Forthnet, εγω και 2 ακομα απο HOL απο διαφορετικα μερη της Ελλαδος ειμαστε με τις μεγαλυτερες ονομαστικες ταχυτητες αλλα με τα χειροτερα ping.

spyrous
05-01-08, 22:17
Παιδιά ευχαριστώ και πάλι. Φίλε ΒillyVan ναι είναι σημαντικό κριτήριο το online gaming. Ξέρει κάποιος τη διαδικασία που απαιτείται για να φύγω από τη HOL το συντομότερο δυνατόν, όπως και ποιόν provider μου προτείνετε εσείς είτε από προσωπική εμπειρία είτε από φίλους σας (πάντα με κριτήριο online gaming)? Επίσης μπορώ ταυτόχρονα με την αίτηση διακοπής στη HOL να κάνω αίτηση εγγραφής σε άλλον provider ώστε να μη μείνω πολύ καιρό χωρίς internet κυρίως?

@ ADSLgr.com All rights reserved.