PDA

Επιστροφή στο Forum : Tellas εντυπώσεις γενικά και PPPoE vs PPPoA



DoS
05-01-08, 21:10
Χαίρεται,

Είμαι ενεργοποιημένος στο Ζίστο (12 Mbit) από τις 25/12 και μετά απο 10 περίπου μέρες χρήσης έχω να κάνω τις ακόλουθες παρατηρήσεις:
Η σύνδεση είναι πολύ σταθερή - δεν έχω παρατηρήσει διαφορά συγκριτικά με την προηγούμενη Tellas ΑΡΥΣ (1024). Για την ακρίβεια δεν έχει υπάρξει ούτε ένα disconnect (αν και λόγω διαφόρων τεστ έχω αποσυγχρονίσει τη γραμμή αρκετές φορές). Το μέγιστο uptime μέχρι στιγμής είναι 80 περίπου ώρες χωρίς προβλήματα. Τα στατιστικά της σύνδεσής μου είναι 12 db SNR και 19 Atten (down) με το Speedstream 4200.
Αντιμετωπίζω ένα πολύ περιέργο πρόβλημα με το MTU. Συγκεκριμένα, πλήρως λειτουργικό νετ έχω μόνο αν κάνω override το default MTU και το θέσω 1450 (τόσο σε PPPoE όσο και σε PPPoA). Τη δυνατότητα αυτή την έχει το speedstream αλλά όχι το παλίο μου speedtouch 585 v5, το οποίο αν και συγχρονίζει και κάνει κανονικά auth, παρέχει περιορισμένη συνδεσιμότητα με πολύ λίγα site να ανόιγουν ! (το ίδιο συμβαίνει με default MTU και με το speedstream).
PPPoA vs PPPE: Έχοντας φάει το αρχικό ξενέρωμα με το interleaved path που κλειδώνει το dslam σε adsl2/adsl2+ modes, το γύρισα manually σε απλό ADSL, όπου ανάλογα του πρωτοκόλλου, βλέπω διαφορετικές ταχύτητες και διαφορετικά latency με το πρώτο hop !! Συγκεκριμένα, σε PPPoE το modem κλειδώνει στα 8+ mbit/s down ενώ με PPPoA κλειδώνει στα 10 mbit/s ! Αυτό συμβάινει κατ΄επανάληψη (κάθε φορά που προσπαθώ να συνδεθώ με το ένα ή το άλλο πρωτόκολλο), ενώ στην περίπτωση του PPPoE το πρώτο hop είναι στα 13 ms, ενώ σε αυτήν του PPPoA στα 6 ms (με ελάχιστα αυξημένα λάθη). Και στις δύο περιπτώσεις, το modem αναφέρει πάντως Interleaved path (δύσκολο να ισχύει με τόσο χαμηλό lat στο πρώτο hop).
Απο dl speeds, πιάνω τα μέγιστα από ftp.ntua, ενώ δεν έχω δοκιμάσει απο εξωτερικό καθώς δεν έχω κάποια συνδρομή σε καλούς server.Εν γένει είμαι πολύ ευχαριστημένος, με εξαίρεση μία διακοπή του τηλεφώνου που διήρκησε 1 περίπου ώρα, καθώς και το θέμα με το MTU όπου μου αναφέρθηκε μετά από αρκετά τηλ στο support της tellas με κάποια αβεβαιότητα (και άγνοια σχετικά με το πότε θα λυθεί το θέμα).

@ ADSLgr.com All rights reserved.