PDA

Επιστροφή στο Forum : Να βάλω η να μην βάλω



uspe
06-01-08, 04:07
Χαιρετώ όλους!!!!!
Σκέφτομαι να βάλω FORTHNET 2play και μένω σύνορα Ν.Σμύρνη με Π.Φάληρο.( Αμφιθέα)
οι δυο περιόχές εχουν προβλήματα με FORTHNET? ή όλα ΟΚ?

Τι λέτε?

hel
06-01-08, 04:13
Η Ν. Σμύρνη είχε καθυστερήσεις λόγω ζευγών χαλκού (καθυστέρηση ΟΤΕ) αλλά εδώ και αρκετό καιρό γίνονται κανονικά οι ενεργοποιήσεις.

Lagman
06-01-08, 04:24
Εαν θες να εχεις το κεφαλι σου ησυχο και να μην εχεις προβληματα μηνε στον οτε, εαν θες να βαλεις εναλακτικο βαλε forthnet αλλα παλι να ξερεις εχει ενα καρο προβληματα.σιγουρα λιγοτερα απο αλλους αλλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.
Ενα θα σου πω,πηγενε σε στο καταστημα στην ατθιδων καλληθεα και ακου τι παραπονα γινοντε καθε μερα...

εγω παντος πληρωσα 2ευρω κλησεις data fax που δεν εκανα... με κλεψανε κανονικοτατα.Αν παιζεις Online games η forthnet εχει παλι προβληματα με τα Ping... πριν λίγες ωρες είχε 180ms με γερμανια ενω συνδρομητες ΟΤΕ εχουν 40 - 50ms max...

α και τεχνικη υποστιριξη για να πιασεις πρεπει να εισαι τυχερος πχ τωρα 3.39 παιρνω το 8011009000 και απλα πεφτει η γραμμη συνεχεια :) δεν υπαρχει 24ωρη τεχνικη υποστιριξη που λενε...

και ποσα ακομα προβληματα δε βλεπει ο κοσμος... κοροιδα μας εχουν πιασει.

hel
06-01-08, 04:51
Kαι εγώ όπως και πολλοί άλλοι δεν είχαμε καθόλου περίεργες χρεώσεις στην forthnet.
Lagman δώσε 5 servers να ανοίξω και thread στους 24ρηδες του ΟΤΕ να συγκρίνουμε ping να τελειώσει το θέμα που επαναφέρεις συνέχεια(και καλά κάνεις άμα ισχύει).

deniSun
06-01-08, 21:10
Τα προβλήματα με τις ταχύτητες έχουν να κάνουν γενικά με τον νομό και με την ποιότητα της γραμμής σου από το κέντρο έως το σπίτι σου.
Αν ρωτάς για καθυστερήσεις στην ενεργοποίηση (αν υπάρχουν πόρτες κλπ) δεν μπορείς να το ξέρεις ή να σου το εγγυηθεί κάποιος.

theopan
06-01-08, 21:30
μηνε στον οτε, εαν θες να βαλεις εναλακτικο βαλε forthnet αλλα παλι να ξερεις εχει ενα καρο προβληματα.σιγουρα λιγοτερα απο αλλους αλλα ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ.
.

Tα περισσότερα προβλήματα από όλους έχει η forthnet. Το χάλι της είναι πρωτοφανές. Ακόμα και από την "υπερφορτωμένη" hol, 5 τηλέφωνα με πήραν προχθές για να λύσουμε το πρόβλημα που προέκυψε με το account μου (ασήμαντο πρόβλημα χωρίς καν να είμαι ενεργοποιημένος ακόμα). Βρες έναν στη forthnet που να είπαν ότι θα τον καλέσουν (χωρίς να έχει στείλει εξώδικο) και το έκαναν.Το έβλεπα και γέλαγα στην αρχή, αλλά τελικά οι τύποι είναι εντελώς κουκουρούκου. Δεν υπάρχει τρόπος συνεννόησης μαζί τους.Και αυτό είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα ακόμα και το καλύτερο δίκτυο να είχαν (που σε καμιά περίπτωση φυσικά δεν έχουν).

deniSun
06-01-08, 21:34
Tα περισσότερα προβλήματα από όλους έχει η forthnet. Το χάλι της είναι πρωτοφανές. Ακόμα και από την "υπερφορτωμένη" hol, 5 τηλέφωνα με πήραν προχθές για να λύσουμε το πρόβλημα που προέκυψε με το account μου (ασήμαντο πρόβλημα χωρίς καν να είμαι ενεργοποιημένος ακόμα). Βρες έναν στη forthnet που να είπαν ότι θα τον καλέσουν (χωρίς να έχει στείλει εξώδικο) και το έκαναν.Το έβλεπα και γέλαγα στην αρχή, αλλά τελικά οι τύποι είναι εντελώς κουκουρούκου. Δεν υπάρχει τρόπος συνεννόησης μαζί τους.Και αυτό είναι πολύ σοβαρό πρόβλημα ακόμα και το καλύτερο δίκτυο να είχαν (που σε καμιά περίπτωση φυσικά δεν έχουν).

Από που προκύπτει αυτό;
Έκανες καμιά έρευνα;
Σε τι πληθυσμό και σε ποια περιοχή της Ελλάδος.
Εκτός και αν βασίζεσαι στους χρήστες του ADSLGR.
Καμιά σχέση.
Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.
Εδώ θα βρεις άτομα που έχουν προβλήματα.
Δεν θα βρεις κάποιον να λέει "ανοίγω αυτό το θέμα για να σας πω ότι όλα πάνε καλά" .

Προβλήματα υπάρχουν παντού.

Jazzer
06-01-08, 21:37
Έχω conn-x ΟΤΕ αλλά και 2play soho από Forthnet σε δεύτερη γραμμή. Το μόνο που μπορώ με σιγουριά να προτείνω σε κάποιον που ρωτά για πάροχο και διαβάζει τα forums, είναι προσοχή στην όποια επιλογή, η οποία είναι καθαρά προσωπική υπόθεση άλλωστε.;)

theopan
07-01-08, 02:09
Από που προκύπτει αυτό;
Έκανες καμιά έρευνα;
Σε τι πληθυσμό και σε ποια περιοχή της Ελλάδος.
Εκτός και αν βασίζεσαι στους χρήστες του ADSLGR.
Καμιά σχέση.
Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.
Εδώ θα βρεις άτομα που έχουν προβλήματα.
Δεν θα βρεις κάποιον να λέει "ανοίγω αυτό το θέμα για να σας πω ότι όλα πάνε καλά" .

Προβλήματα υπάρχουν παντού.

Από την προσωπική μου εμπειρία. Ήμουν συνδρομητής σε vivodi για 2,5 χρόνια. Ζήτησα από τη forthnet σύνδεση και πέρασα (και περνάω) ό,τι πέρασα. Έκανα αίτηση και στη hol. Πιστεύω είμαι σε θέση να συγκρίνω όταν έχω περάσει από 3 providers. Το χάλι της forthnet δε μπορούσα ποτέ να το φανταστώ και να που το ζω. Έχεις να αντιτείνεις κάτι σε αυτό; Ο καθένας εδώ μέσα αν δεν κάνω λάθος αναφέρει προσωπικές του εμπειρίες. Και πιστεύω ότι είναι υπεραρκετές αυτές που έχω στο θέμα. Δεν θα κάτσω να κάνω δημοσκόπηση για το τι συμβαίνει.
Εσύ που το ξέρεις ότι "προβλήματα υπάρχουν παντού" (σε αυτή την κλίμακα τουλάχιστον); Έχεις περάσει από όλους και έχεις τις θετικότερες εντυπώσεις από τη forthnet; Γιατί ακόμα και συγκριτικά να δεις τα sections των διαφόρων πάρόχων νομίζω, βγάζει μάτι ποιος έχει τα περισσότερα και εξωφρενικότερα (και ποιοί τα λιγότερα).

webspy
07-01-08, 04:51
Από που προκύπτει αυτό;
Έκανες καμιά έρευνα;
Σε τι πληθυσμό και σε ποια περιοχή της Ελλάδος.
Εκτός και αν βασίζεσαι στους χρήστες του ADSLGR.
Καμιά σχέση.
Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.
Εδώ θα βρεις άτομα που έχουν προβλήματα.
Δεν θα βρεις κάποιον να λέει "ανοίγω αυτό το θέμα για να σας πω ότι όλα πάνε καλά" .

Προβλήματα υπάρχουν παντού.

Σαν την FORTΗnet δεν υπάρχει άλλο καφενείο!! :evil:

Master_Maker
07-01-08, 05:09
Γιατι θες να το μετανιωσεις κατσε στον μπαμπα οτε γιατι μετα σε βλεπω να καθεσε πανω στα νευρα σου!!!

deniSun
07-01-08, 11:23
Από την προσωπική μου εμπειρία. Ήμουν συνδρομητής σε vivodi για 2,5 χρόνια. Ζήτησα από τη forthnet σύνδεση και πέρασα (και περνάω) ό,τι πέρασα. Έκανα αίτηση και στη hol. Πιστεύω είμαι σε θέση να συγκρίνω όταν έχω περάσει από 3 providers. Το χάλι της forthnet δε μπορούσα ποτέ να το φανταστώ και να που το ζω. Έχεις να αντιτείνεις κάτι σε αυτό; Ο καθένας εδώ μέσα αν δεν κάνω λάθος αναφέρει προσωπικές του εμπειρίες. Και πιστεύω ότι είναι υπεραρκετές αυτές που έχω στο θέμα. Δεν θα κάτσω να κάνω δημοσκόπηση για το τι συμβαίνει.
Εσύ που το ξέρεις ότι "προβλήματα υπάρχουν παντού" (σε αυτή την κλίμακα τουλάχιστον); Έχεις περάσει από όλους και έχεις τις θετικότερες εντυπώσεις από τη forthnet; Γιατί ακόμα και συγκριτικά να δεις τα sections των διαφόρων πάρόχων νομίζω, βγάζει μάτι ποιος έχει τα περισσότερα και εξωφρενικότερα (και ποιοί τα λιγότερα).

Αν είναι προσωπική εμπειρία να το αναφέρεις και να μην το γενικεύεις το θέμα.
Εγώ πέρασα από 3 εταιρείες μέχρι τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως σε καμιά από αυτές.
Θα πρέπει να πω ότι όλα είναι ΟΚ;
Σε κάποιους εμφανίζονται προβλήματα και σε κάποιους όχι.
Στήνω δίκτυα από όλες τις εταιρείες και πολλές φορές εμφανίζονται προβλήματα και άλλες όχι.

Καλό είναι όταν δεν ξέρουμε να μην μιλάμε.
Το αν πέρασες από άλλες εταιρείες, αν ήσουν σε ΑΡΥΣ ή ιδιόκτητα (έχει διαφορά) κάτσε και ανέλυσέ το μόνος σου.
Αν θέλεις πάλι να μετράς με το χέρι ποιοι από εδώ έχουν προβλήματα και ποιοι όχι δικαίωμά σου.
Άνοιξε όμως πρώτα και κανένα βιβλίο στατιστικής.

Μην γενικεύεις όμως λέγοντας "είναι χάλια η τάδε εταιρεία γιατί εγώ έχω προβλήματα κλπ".
Προσβάλλεις την νοημοσύνη των αναγνωστών.

D4emon
07-01-08, 11:36
Μην βάλεις.:cool:Δε δουλεύει τπτ σωστά στη 4net και κάποιοι που δηλώνουν ικανοποιημένοι μάλλον κορόιδα πιάστηκαν.;)Είναι παράλογο για μια τόσο ''μικρή'' εταιρεία στο κλάδο να'χει προβλήματα,δεν θα'πρεπε να ακούγονται καθόλου επικριτικά σχόλια.Θα'πρεπε να δουλεύουν όλα τέλεια...όπως στον ΟΤΕ.:worthy:Καθόλου disconnect,καθόλου καθυστερήσεις,γρήγορη ΤΥ,ταυτόχρονη αναβάθμιση ταχυτήτων.:closed:Θα μου πεις ο ΟΤΕ είναι ακριβός...Εντάξει μωρέ δεν είναι το παν τα χρήματα,είναι συναισθηματικοί οι λόγοι.Περισσότερα αν σου ζητήσουν θα τα πληρώσεις,σιγά.Δες το σαν να συμμετέχεις σε μια φιλανθρωπική οργάνωση,είσαι δεμένος μ'αυτήν αφού ακόμη και ο παππούς σου κάποτε την ενίσχυε.:clap:Μην ακούς αυτούς που σου λένε να βάλεις,σίγουρα θα σου προτείνουν κάτι καλύτερο πχ HOL,On Telecoms,Vivodi.:cool:

sxbcl
07-01-08, 11:45
Από που προκύπτει αυτό;
Έκανες καμιά έρευνα;
Σε τι πληθυσμό και σε ποια περιοχή της Ελλάδος.
Εκτός και αν βασίζεσαι στους χρήστες του ADSLGR.
Καμιά σχέση.
Τα έχουμε ξαναπεί αυτά.
Εδώ θα βρεις άτομα που έχουν προβλήματα.
Δεν θα βρεις κάποιον να λέει "ανοίγω αυτό το θέμα για να σας πω ότι όλα πάνε καλά" .

Προβλήματα υπάρχουν παντού.
Συμφωνώ.....
Είναι σαν να πηγαίνεις στο συνεργείο αυτοκινήτων της Α εταιρείας και να λες "χαλάνε πολύ αυτά τα αυτοκίνητα,γεμάτο είναι το συνεργείο τους....."

theopan
07-01-08, 12:03
Αν είναι προσωπική εμπειρία να το αναφέρεις και να μην το γενικεύεις το θέμα.
Εγώ πέρασα από 3 εταιρείες μέχρι τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα απολύτως σε καμιά από αυτές.
Θα πρέπει να πω ότι όλα είναι ΟΚ;
Σε κάποιους εμφανίζονται προβλήματα και σε κάποιους όχι.
Στήνω δίκτυα από όλες τις εταιρείες και πολλές φορές εμφανίζονται προβλήματα και άλλες όχι.

Καλό είναι όταν δεν ξέρουμε να μην μιλάμε.
Το αν πέρασες από άλλες εταιρείες, αν ήσουν σε ΑΡΥΣ ή ιδιόκτητα (έχει διαφορά) κάτσε και ανέλυσέ το μόνος σου.
Αν θέλεις πάλι να μετράς με το χέρι ποιοι από εδώ έχουν προβλήματα και ποιοι όχι δικαίωμά σου.
Άνοιξε όμως πρώτα και κανένα βιβλίο στατιστικής.

Μην γενικεύεις όμως λέγοντας "είναι χάλια η τάδε εταιρεία γιατί εγώ έχω προβλήματα κλπ".
Προσβάλλεις την νοημοσύνη των αναγνωστών.


Τη νοημοσύνη των αναγνωστών την προσβάλλουν ορισμένοι που το μόνο που ξέρουν είναι να ζητάνε "στατιστικά γραμμής" σε οποιονδήποτε αναφέρει ότι έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα, αδυνατώντας να κατανοήσουν (ή μη θέλοντας να παραδεχτούν) ότι
1) Yπεύθυνοι για αυτά (τα κακά στατιστικά) είναι συνήθως οι πάροχοι και όχι το "κακό" χάλκινο δίκτυο.Ούτε τα σπίτια μας μετακινούνται όταν το att εκτοξεύεται ξαφνικά από το 20 στο 34 ούτε o X πάροχος μας άλλαξε τα καλώδια και τις πρίζες στο σπίτι μας και άρχισε ξαφνικά να δουλεύει αξιοπρεπώς το adsl σε σχέση με τον Υ πάροχο που παρά το ότι είχαμε δηλώσει 45 φορές βλάβη το μόνο που έκανε ήταν να ρίχνει τις ευθύνες στον ΟΤΕ.
2) Ναι ο ΟΤΕ ευθύνεται για την πλειοψηφία των καθυστερήσεων (δέχομαι ότι τους "σαμποτάρει"). Δε βρίσκεις ότι το κάνει κάποιες φορές κάπως "επιλεκτικά"; Ευθύνεται και για το ότι δεν συντηρεί ως όφειλε το δίκτυο χαλκού (όπου ευθύνεται αυτό για τα προβλήματα). Οι πάροχοι τους οποίους πληρώνουμε τι κάνουν για αυτο; Άλλοι το χειρίζονται όπως πρέπει, και άλλοι κωφεύουν. Άλλοι δίνουν λύσεις, και άλλοι κοιτάνε πως θα προσελκύσουν νέους συνδρομητές.
Όσο για την εκτίμηση μιας κατάστασης μέσω στατιστικής θα συμφωνήσω ότι το δείγμα ίσως δεν είναι επαρκές. Για να εξετάσεις όμως μια κατάσταση, ελέγχεις τις τιμές που βγαίνουν εκτός των ορίων ανοχής (και πόσο αυτές το υπερβαίνουν) και όχι τις εντός ανοχής.
Τέλος, σαφώς είναι πιθανότερο να γράψει εδώ όποιος έχει προβλήματα. Η απορία μου είναι γιατί μερικοί που γράφουν, ενώ δεν έχουν προβλήματα, προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα;

deniSun
07-01-08, 12:09
Τη νοημοσύνη των αναγνωστών την προσβάλλουν ορισμένοι που το μόνο που ξέρουν είναι να ζητάνε "στατιστικά γραμμής" σε οποιονδήποτε αναφέρει ότι έχει το οποιοδήποτε πρόβλημα, αδυνατώντας να κατανοήσουν (ή μη θέλοντας να παραδεχτούν) ότι
1) Yπεύθυνοι για αυτά (τα κακά στατιστικά) είναι συνήθως οι πάροχοι και όχι το "κακό" χάλκινο δίκτυο.Ούτε τα σπίτια μας μετακινούνται όταν το att εκτοξεύεται ξαφνικά από το 20 στο 34 ούτε o X πάροχος μας άλλαξε τα καλώδια και τις πρίζες στο σπίτι μας και άρχισε ξαφνικά να δουλεύει αξιοπρεπώς το adsl σε σχέση με τον Υ πάροχο που παρά το ότι είχαμε δηλώσει 45 φορές βλάβη το μόνο που έκανε ήταν να ρίχνει τις ευθύνες στον ΟΤΕ.
2) Ναι ο ΟΤΕ ευθύνεται για την πλειοψηφία των καθυστερήσεων. Ευθύνεται και για το ότι δεν συντηρεί ως όφειλε το δίκτυο χαλκού (όπου ευθύνεται αυτό για τα προβλήματα). Οι πάροχοι τους οποίους πληρώνουμε τι κάνουν για αυτο; Άλλοι το χειρίζονται όπως πρέπει, και άλλοι κωφεύουν. Άλλοι δίνουν λύσεις, και άλλοι κοιτάνε πως θα προσελκύσουν νέους συνδρομητές.
Όσο για την εκτίμηση μιας κατάστασης μέσω στατιστικής θα συμφωνήσω ότι το δείγμα ίσως δεν είναι επαρκές. Για να εξετάσεις όμως μια κατάσταση, ελέγχεις τις τιμές που βγαίνουν εκτός των ορίων ανοχής (και πόσο αυτές το υπερβαίνουν) και όχι τις εντός ανοχής.
Τέλος, σαφώς είναι πιθανότερο να γράψει εδώ όποιος έχει προβλήματα. Η απορία μου είναι γιατί μερικοί που γράφουν, ενώ δεν έχουν προβλήματα, προσπαθούν να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα;

1) Θα σου πρότεινα να ανοίξεις κανένα βιβλίο και να διαβάσεις γενικά για δίκτυα, ADSL και διαφορές των ιδιόκτητων με ΑΡΥΣ

2) Το αν εσύ ο όποιος άλλος έχει κακή καλωδίωση που στον μεν ΑΡΥΣ ήταν ανεκτή ενώ στα δίκτυα ADSL2+ όχι δεν ευθύνεται καμιά εταιρεία.
Κανένας δεν δικαιολογεί τίποτε.
Όταν γράφεις ότι έχεις πρόβλημα υποτίθεται ότι γράφεις για να πάρεις μια βοήθεια.
Άρα σωστά κάποιοι ζητάνε στατιστικά της γραμμής σου κλπ.
Αν εσύ θέλεις απλά να ρίχνεις τα μπινελίκια σου απλά άνοιξε ένα θέμα και βγάλε τα εσώψυχά σου.

theopan
07-01-08, 13:19
1) Θα σου πρότεινα να ανοίξεις κανένα βιβλίο και να διαβάσεις γενικά για δίκτυα, ADSL και διαφορές των ιδιόκτητων με ΑΡΥΣ

2) Το αν εσύ ο όποιος άλλος έχει κακή καλωδίωση που στον μεν ΑΡΥΣ ήταν ανεκτή ενώ στα δίκτυα ADSL2+ όχι δεν ευθύνεται καμιά εταιρεία.
Κανένας δεν δικαιολογεί τίποτε.
Όταν γράφεις ότι έχεις πρόβλημα υποτίθεται ότι γράφεις για να πάρεις μια βοήθεια.
Άρα σωστά κάποιοι ζητάνε στατιστικά της γραμμής σου κλπ.
Αν εσύ θέλεις απλά να ρίχνεις τα μπινελίκια σου απλά άνοιξε ένα θέμα και βγάλε τα εσώψυχά σου.

Δεν αναφέρθηκα πουθενά σε ΑΡΥΣ. Δε με αφορά το θέμα. Μένω στην Αθήνα, καλύπτομαι από όλα τα "ιδιόκτητα" και αναφέρομαι σε αυτά.
Επίσης δε μπορώ να βρώ ικανή εξήγηση, γιατί συνδέοντας στην ίδια πολυκατοικία, με ακριβώς τα ίδια εσωτερικά καλώδια, και τα ίδια "στοιχεία γραμμής", μια forthnet δεν πιάνω πάνω από 840kbps στο up και 14Mbps στο down, ενώ με cable tv της vivodi συγχρονίζει 18000/1021 (και το κυριότερο: πετάει η σύνδεση).
Το κυριότερο όμως: μικρή σημασία έχουν τα όποια προβλήματα. Ο τρόπος αντιμετώπισης και η (μη) διάθεση επίλυσης των προβλημάτων είναι το κατακριτέο σε ορισμένους παρόχους με τη χρήση φαιδρών δικαιολογιών.

pangef
11-01-08, 06:16
Βάλε...Φίνα!!! :P

tsigarasg
25-12-08, 22:34
δεν σου το προτεινω.ακουσα οτι η forthnet εχει πολλα προβληματα οσον αφορα το internet.η επιλογη ειναι δικη σου......

Vitruvian78
27-12-08, 23:13
Εγώ είμαι απόλυτα ευχαριστημένος με την τηλεφωνία της, και με το ιντερνετ, πιάνω 8Mbps λόγω απόστασης από το αστικό κέντρο της περιοχής μου, αλλά είναι σταθερό χωρίς ιδιαίτερες αποσυνδέσεις.

Spanos
27-12-08, 23:29
06-01-08, 03:07 Να βάλω η να μην βάλω

@ ADSLgr.com All rights reserved.