PDA

Επιστροφή στο Forum : δράμα στον ΟΤΕ της Δράμας;;;;



danielo
06-01-08, 07:49
Παιδιά, ζητώ τη βοήθειά σας πριν κάνω καμιά πατάτα και ψάχνομαι.
Αυτό που βλέπετε παρακάτω είναι η σύνδεσή μου στην otenet
(24αρα τρομάρα μου και γραμμή ISDN – στο κέντρο της πόλης της Δράμας)
WAN Port Statistics:
Link Status: Up
Μέχρι τις 12 το βράδυ
Upstream Speed:600-700 Kbps
Downstream Speed: 10000-12000 kbps

Μετά τις 12 το βράδυ και μέχρι το πρωί της επόμενης μέρας
Upstream Speed: 903-1004 kbps
Downstream Speed: 17454-22000 kbps
Το περίεργο είναι ότι οι τιμές που βλέπετε παρακάτω μένουν ίδιες ανεξάρτητα από τις ταχύτητες Upstream και Downstream

Upstream Noise Margin
noise margin upstream: 9 db
output power downstream: 15 db
attenuation upstream: 7 db

downstream Noise Margin
noise margin downstream: 9 db
output power upstream: 11 db
attenuation downstream: 14 db
Επικοινώνησα λοιπόν με τις υπηρεσίες του ΟΤΕ (121,1242 και κεντρικά επιδιόρθωσης γραμμών σε τηλέφωνο στην καρδιά του κέντρου βλαβών) και ακούστε τώρα απάντηση.
Η γραμμή σας έχει θόρυβο, δεν πρόκειται να δείτε ταχύτητες πάνω από 11000Kbps και θα σας στείλουμε αν θέλετε τεχνικό (με δική μου πρόταση και με το αζημίωτο φυσικά) να ελέγξει από πού προέρχεται ο θόρυβος , αν είναι το ΚΑΦΑΟ και τα σχετικά.
Και εκφράζω τώρα την απορία μου για την οποία ζητώ τη βοήθειά σας. Αν όντως είναι έτσι όπως τα λέει ο ΟΤΕ (θόρυβος κ.τ.λ όπως άλλωστε φαίνεται ότι υπάρχει από τα παραπάνω στατιστικά που παραθέτω), ΓΙΑΤΙ η γραμμή μου δουλεύει σωστά τις μεταμεσονύχτιες και πρώτες πρωινές ώρες μέχρι τις 10:00πμ και μετά υποβαθμίζεται;;;;;;
Φίλοι μου καλοί, :worthy: δώστε μου τα φώτα σας και τη γνώμη σας πριν κάνω καμιά αποκοτιά και το μετανιώσω κι εγώ κι αυτοί (του πΟΤΕ) που έμπλεξαν με …μένα

lorka
06-01-08, 08:08
Your line stats are OK. Thus no problem to get 24.
Your problem is DSLAM traffic at the center of Drama, thus during the night you have no problems and during the day everything goes to :evil:
The way I see it there is nothing you can do. Thats ADSL
Have a good 2008!!!:oneup:

danielo
06-01-08, 09:54
Ευχαριστώ φίλε μου καλέ, έτσι που μου τα λες ο ΟΤΕ έχει το πρόβλημα και όχι εγώ.
Το περίεργο είναι ότι κάθε φορά που δηλώνω βλάβη, μετα από λίγες ώρες τα πράγματα διορθώνουν και βλέπω κάτι 22αρια τρελά αλλά μόνο για ένα 24ωρο γιατί μετά πάλι αρχίζουν τα ίδια.

hel
06-01-08, 13:11
Αφού παραδέχτηκαν από τον ΟΤΕ ότι υπάρχει θόρυβος θα πρέπει να βρουν την αιτία του για να το φτιάξουν.

danielo
06-01-08, 14:49
Τον θόρυβο τον ... εντόπισε μια υπάλληλος από τα κεντρικά (βλάβες) του ΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη ( απαντούν σε ιδιαίτερο αριθμό τηλεφώνου που εξασφάλισα από γνωστό) και μου είπε ότι θα στείλουν τεχνικό από...αύριο. Θα δούμε.Πάντως αν κρίνω από τη γνώση που απόκτησα διαβάζοντας αυτό το forum, ο θόρυβος θα έπρεπε να είναι πάνω από 12 κι εγώ βλέπω στη γραμμή μου μόνο 9 και 11 db σε κάποιες περιπτώσεις. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.

djuan1988
06-01-08, 15:05
Τον θόρυβο τον ... εντόπισε μια υπάλληλος από τα κεντρικά (βλάβες) του ΟΤΕ στη Θεσσαλονίκη ( απαντούν σε ιδιαίτερο αριθμό τηλεφώνου που εξασφάλισα από γνωστό) και μου είπε ότι θα στείλουν τεχνικό από...αύριο. Θα δούμε.Πάντως αν κρίνω από τη γνώση που απόκτησα διαβάζοντας αυτό το forum, ο θόρυβος θα έπρεπε να είναι πάνω από 12 κι εγώ βλέπω στη γραμμή μου μόνο 9 και 11 db σε κάποιες περιπτώσεις. Διορθώστε με αν κάνω λάθος.
Και θα τον πληρώσεις τον τεχνικό??

danielo
06-01-08, 20:36
Αν λύσει το πρόβλημα και... τραπέζι θα του κάνω. Αγανάκτησα τόσες μέρες να ψάχνω τι φταίει και να αλλάζω router ψάχνοντας για το καλύτερο.
Φίλε djuan1988 όποιος καεί στο χυλό φυσάει και το γιαούρτι:lol::lol::lol:
Πάντως αν δεν εμφανιστεί μέχρι τα μέσα της βδομάδας και δε διορθωθεί το πρόβλημα μάλλον θα ξεχάσω τους καλούς μου τρόπους και θα στέλνω διαρκώς fax όπως έκανε κάποιος φίλος από το forum. Κι ο άγιος φοβέρα θέλει. ( το ΄ριξα στις παροιμίες, δε με βλέπω καλά:lol::lol::lol:

danielo
07-01-08, 20:19
Τελικά σήμερα Δευτέρα στις 11:30 η γραμμή μου διακόπηκε και μετά από λίγο ακολούθησε τηλέφωνο. Ένας καλός υπάλληλος του ΟΤΕ (το εννοώ) μπήκε στη διαδικασία διόρθωσης και ελέγχου της γραμμής μου. Έλεγξε το DSLAM στο οποίο η ταχύτητα της γραμμής μου αγγίζει τα 2Mbps (κρατούσε και σχετικό γράφημα για τη γραμμή μου), στη συνέχεια ήρθε και μέτρησε την ταχύτητα στο ΚΑΦΑΟ της πολυκατοικίας (απευθείας από τα καλώδια της γραμμής μου) και τη βρήκε στα 1,10Mbps. Κατόπιν συνέδεσε το laptop του στην τηλεφωνική πρίζα του διαμερίσματός μου όπου βρήκε κάτι αντίστοιχο πάλι. Σημειωτέον η μέτρηση έγινε στο κατέβασμα ενός αρχείου 24ΜΒ από site του ΟΤΕ (όχι το γνωστο FTP) .Αυτή τη στιγμή το Ζyxel 660HW που έχω είναι κλειδωμένο στα 8900Kbps από τα 11000 που ήταν πριν τη .....διόρθωση της βλάβης και η απάντηση του φιλότιμου και ευγενέστατου υπαλλήλου (το εννοώ)ήταν.
<< Το καλώδιο στο ΚΑΦΑΟ ήταν λίγο σκουριασμένο και το διόρθωσα (όντως γιατί ήμουν δίπλα του), η ταχύτητα που φτάνει είναι αυτή λόγω απαρχαιωμένου δικτύου και οριακής απόστασης από το DSLAM (1000m), να ξαναδώ την ταχύτητα σε ώρα μη αιχμής κι αν θέλω να υποβαθμίσω τη γραμμή από 24αρα σε 8αρα που ..παίζει άνετα. Τελικά απόφάσισα να την κρατήσω για το 0,8 που βλέπω στο UPLOAD.
Συμπέρασμα: Έχω 8αρα γραμμή download, 0.70~0.80 upload, πληρώνω 30€ το μήνα και ίσως είμαι ο μοναδικός τυχερός στο Ελλαδιστάν με τέτοια χαρακτηριστικά γραμμής και τέτοια ταχύτητα.
ΥΓ. ΛΕΦΤΑ ΔΕΝ ΠΗΡΕ γιατί όντως ο φιλότιμος υπάλληλος είπε ότι κάνει τη δουλειά του.
Τώρα περιμένω το speedtouch 585i που όπως μου είπε και ό ίδιος είναι ότι καλύτερο για τον ΟΤΕ και τη γραμμή ADSL και μάλιστα ο εν λόγω υπάλληλος με αρκετή εμπειρία στις βλάβες είπε χαρακτηριστικά. "Εγώ τις δοκιμές μου τις κάνω με Philips γιατί το speedtouch πάντα συνδέετε σε παραπάνω τιμές και δεν μπορώ μετά να πιστέψω τους πελάτες που έχουν άλλες μάρκες και δηλώνουν πρόβλημα.
Τα συμπεράσματα δικά σας.

danielo
08-01-08, 16:29
ΟΤΕ το ...μεγαλλλλιείο σου. Από χθες έχω καινούργια ταχύτητα σταθερή ωσάν βράχο,
μοναδική στο Ελλαδιστάν κι όχι μόνο.
WAN Port Statistics:
Link Status: Up
Upstream Speed: 863 kbps
Downstream Speed: 8986 kbps
Κι αν μπορείτε πιάστε με...:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

bond
08-01-08, 16:45
Τι εννοεις μοναδικη? Πολλοι εχουμε τετοιες ταχυτητες. Αν εννοεις μοναδικη ενω εισαι στο 1χλμ και με μικρό attenuation ναι ειναι πιθανο να εισαι απο τους λιγους, που εχεις τοσο θορυβο στη γραμμη.

danielo
08-01-08, 19:29
Ναι φίλε bond όλοι έχετε τέτοια γραμμή αλλά ίσως λόγω απόστασης, λόγω φορτώματος των γραμμών, λόγω ......, λόγω ....... Η δική μου όμως ....κατάντησε έτσι μετά από επιδιόρθωση γιατί νωρίτερα έβλεπα και κανένα 19αρι να χαίρομαι κι εγώ.(δες αρχική αναφορά). Τώρα λες και μου την υποβάθμισαν και μάλιστα....χωρίς να με ρωτήσουν αν το θέλω.:twisted:Τι ήθελα και τους κάλεσα. Τέτοιες λύσεις τις ξέρω κι εγώ.

pnikolo
08-01-08, 20:58
Ναι φίλε bond όλοι έχετε τέτοια γραμμή αλλά ίσως λόγω απόστασης, λόγω φορτώματος των γραμμών, λόγω ......, λόγω ....... Η δική μου όμως ....κατάντησε έτσι μετά από επιδιόρθωση γιατί νωρίτερα έβλεπα και κανένα 19αρι να χαίρομαι κι εγώ.(δες αρχική αναφορά). Τώρα λες και μου την υποβάθμισαν και μάλιστα....χωρίς να με ρωτήσουν αν το θέλω.:twisted:Τι ήθελα και τους κάλεσα. Τέτοιες λύσεις τις ξέρω κι εγώ.

Και γιατι δε τοκανες μονος σου? Κοιτα γνωστα τα προβληματα των δικτυων ποσο μαλλον στην περιφερεια:down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.