PDA

Επιστροφή στο Forum : 24Mbit Double Play - 2 ερωτήσεις



aeonas
06-01-08, 12:19
Αν μπορεί ας με διαφωτίσει κάποιος παιδιά στα εξής 2:

α) Για να μεταφέρει κανείς τον παλιό του τηλεφωνικό αριθμό (του ΟΤΕ) πρέπει να κάνει ξεχωριστή αίτηση ή γίνεται αυτόματα; Mπορεί να το κάνει μετά την ενεργοποίηση ή το πουλάκι πέταξε;

β)Αν σκάσει κανείς τα 35 Ευρώ το μήνα που θέλουν, οι αστικές / υπεραστικές είναι δωρεάν ή χρεώνονται όπως το evoice;

guzel
06-01-08, 12:27
α) δεν χρειαζεται κατι παραπανω απο την αιτηση

β) η χολ δινει πραγματικα απεριοριστες αστικες/υπεραστικες κλησεις. 34ε δλδ 6mbps + απεριοριστη τηλεφωνια

nm96027
06-01-08, 12:52
Αν μπορεί ας με διαφωτίσει κάποιος παιδιά στα εξής 2:

α) Για να μεταφέρει κανείς τον παλιό του τηλεφωνικό αριθμό (του ΟΤΕ) πρέπει να κάνει ξεχωριστή αίτηση ή γίνεται αυτόματα; Mπορεί να το κάνει μετά την ενεργοποίηση ή το πουλάκι πέταξε;

β)Αν σκάσει κανείς τα 35 Ευρώ το μήνα που θέλουν, οι αστικές / υπεραστικές είναι δωρεάν ή χρεώνονται όπως το evoice;

Που είχες χαθει ρε θηριο τοσον καιρο;;;;;;:p

Για να θυμουνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεοτεροι ο aeonas ειχε ίδρύσει Το club των κατόχων 4096/1024 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=43837) με 1500 ποστς και 55000 εμφανίσεις. Εκει μαζευόντουσαν οι πρωτοι shared LLU της HOL στα 4/1 το καλοκαίρι του 2006, στο πρωτο DSLAM της HOL στους Αμπελόκηπους/Ζωγράφου.:respekt:
Μετα εγινε μοδα και ιδρύθηκαν διαφορα παρομοια clubs ανα το φορουμ.

ΥΓ Οπως τα λεει ο guzel ειναι.:oneup:

aeonas
06-01-08, 13:22
Γειά σου nm96027 γίγαντα!

Χαίρομαι αν βοήθησα κάπως (αν και είχα φάει αρκετό κράξιμο στην αρχή γι' αυτό το thread).

Oι ερωτήσεις που έκανα είναι για τους εξής λόγους:

α) Έχω ενεργοποιηθεί πλήρως από την Παρασκευή χωρίς ενδιάμεσο πιλοτικό στάδιο (upgrade από την 4Mbit) με ταχύτητα 10292/926 kBit/s (χμ..όχι ότι καλύτερο), αλλά όποιος και να δοκιμάσει να με πάρει στον παλιό αριθμό του ΟΤΕ του βγάζει ότι η γραμμή είναι απασχολημένη. Any ideas?

β) Στο HOL Foreign Phone Numbers του Management Tools μoυ βγάζει ακόμα PENDING. Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται αυτό κάπως με το (α) και να εκκρεμεί να κάνουν κάτι ακόμα με το θέμα της γραμμής;

γ) Τoν δεύτερο αριθμό που υποτίθεται ότι μου δίνουν που τον βλέπω;

nm96027
06-01-08, 13:39
Ε, καλα το κραξιμο ειναι σύνηθες εδω μεσα για διάφορους λογους.
Οπως και να εχει αυτο που εμεινε ήταν το trademark απο σενα! Σημερα εχουμε 5-6 τετοια club. lol:worthy:

1. Εχεις ζήτησεις εως 24 ή 6. Απο οτι θυμαμαι εμενες ψηλα στα Ιλισια οποτε δεν απορω για την ταχύτητα. Οσο για τον αριθμο δεν εχει ολοκληρωθει η φορητότητα. Εξερχομενες εχεις; Λογικα θα φτιάξει .Δηλωσε το στην ΤΥ ομως για καλο και για κακο.

2. Μην δίνεις σημασια.:p

3. Στο managment tools. :cool:

aeonas
06-01-08, 13:44
24 ζήτησα..θα κάνω πάντως μερικά πειράματα με τον router και τα καλώδια μπας και ανέβει λίγο.

Ναι, εξερχόμενες προς σταθερά και κινητά έχω κανονικά.

Τhanx for the tips! :)

grsaint13
06-01-08, 15:01
Μια,πάντως,που αναφέρεται αυτό με το "foreign numbers" στα tools,δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που το έχει σε κατάσταση "ενεργό",απλά επειδή οι περισσότεροι το έχουν στο "εκκρεμεί",μήπως έχει να κάνει με την παροχή δωρεάν διεθνών κλήσεων που κάααποια στιγμή πρέπει να δώσουν και αυτά τα παιδιά στη ΧΟΛ;:whistle:

tit
06-01-08, 16:24
Γειά σου nm96027 γίγαντα!

Χαίρομαι αν βοήθησα κάπως (αν και είχα φάει αρκετό κράξιμο στην αρχή γι' αυτό το thread).

Oι ερωτήσεις που έκανα είναι για τους εξής λόγους:

α) Έχω ενεργοποιηθεί πλήρως από την Παρασκευή χωρίς ενδιάμεσο πιλοτικό στάδιο (upgrade από την 4Mbit) με ταχύτητα 10292/926 kBit/s (χμ..όχι ότι καλύτερο), αλλά όποιος και να δοκιμάσει να με πάρει στον παλιό αριθμό του ΟΤΕ του βγάζει ότι η γραμμή είναι απασχολημένη. Any ideas?

β) Στο HOL Foreign Phone Numbers του Management Tools μoυ βγάζει ακόμα PENDING. Υπάρχει περίπτωση να σχετίζεται αυτό κάπως με το (α) και να εκκρεμεί να κάνουν κάτι ακόμα με το θέμα της γραμμής;

γ) Τoν δεύτερο αριθμό που υποτίθεται ότι μου δίνουν που τον βλέπω;

α) Tα ίδια , αντι 24/1 έχω 11000/800.
Από ότι ρώτησα βάλε κατευθείαν το καλώδιο που έρχεται σπίτι στο fritz και τίποτα άλλο ούτε τηλ. ούτε spliter ούτε τίποτα. Σύνδεσέτο με το pc και δες τι θα γίνει.

γ) Οι 2 έξοδοι αριστερά που έχει είναι για τις 2 γραμμές. Η αριστερή αν θυμάμαι καλά είναι η 210 και άλλη είναι η 213.

Εχω τα παρακάτω και νόμιζα ότι θα έπιανα κάτι καλύτερο
Receive direction Send direction
Signal/Noise ratio dB 12 10
Line attenuation dB 12 8

lyk
06-01-08, 19:08
Μια,πάντως,που αναφέρεται αυτό με το "foreign numbers" στα tools,δεν ξέρω αν υπάρχει κάποιος που το έχει σε κατάσταση "ενεργό",απλά επειδή οι περισσότεροι το έχουν στο "εκκρεμεί",μήπως έχει να κάνει με την παροχή δωρεάν διεθνών κλήσεων που κάααποια στιγμή πρέπει να δώσουν και αυτά τα παιδιά στη ΧΟΛ;:whistle:

εγώ τα εχω ενεργά όλα. και πολλοί ακόμα φαντάζομαι... :)

aa144
06-01-08, 20:36
Το foreign numbers είναι ενεργοποιημένο ακόμα και σε μη ενεργοποιημένες συνδέσεις. Που όταν ενεργοποιηθούν δεν θα είναι στο πακέτο με τις διεθνείς κλήσεις. Νομίζω ότι το πατάνε κατά βούληση που λέγαμε και στο στρατό.

grsaint13
07-01-08, 01:30
εγώ τα εχω ενεργά όλα. και πολλοί ακόμα φαντάζομαι... :)

Πολλοί είναι αυτοί που το έχουν ενεργό,πολλοί και αυτοί που δεν το έχουν.Τέλος πάντων,αυτό πιστεύα ότι σημαίνει,ίσως τελικά κάνω λάθος.

Πάντως,ας το σκεφτούν να βάλουν σιγά σιγά τσάμπα και τα διεθνή γιατί είναι πολύς ο κόσμος που έχει συγγενείς στο εξωτερικό και μιλάει συχνά.Ας ρίξουν μια ματιά και στον ανταγωνισμό...:whistle:

aeonas
07-01-08, 14:12
Από ότι ρώτησα βάλε κατευθείαν το καλώδιο που έρχεται σπίτι στο fritz και τίποτα άλλο ούτε τηλ. ούτε spliter ούτε τίποτα. Σύνδεσέτο με το pc και δες τι θα γίνει.

Το καλώδιο με το μπλε βύσμα για το τηλέφωνο που είχα συνδεδεμένο μέχρι τώρα στον splitter στο PHONE, το συνδέω πλέoν απευθείας στον router ή δεν το βάζω καθόλου;

Μερικά ερωτήματα ακόμα, οι απαντήσεις των οποίων όμως σίγουρα θα βοηθήσουν πολλούς:

α) Μήπως φταίει για το ότι μιλάει συνέχεια όταν με καλούν στον παλιό αριθμό του ΟΤΕ το γεγονός ότι κάνω register με το παλιό SIP του evoice που είχα από την 4MBit σύνδεση ; Tι εννοώ: Στο Μanagement Tools μου γράφει τον παλιό αριθμό τον οποίον χρησιμοποιώ για τηλεφωνία στο fritz μόνο με την μορφή HOL eVOICE CR60 21300xxxxx ενώ λιγο πιο κάτω λέει "HOL Fixed Line SIP 21077xxxxx 21303xxxxx". Θέλω να πω μήπως αν κάνω register/login με τον νέο αριθμό που μου έδωσε (21303xxxxx) μήπως θα μπορέσω να δέχομαι κλήσεις κανονικά και από το παλιό νούμερο του ΟΤΕ, μια που βλέπω ότι τους αριθμούς αυτούς τους δείχνει δίπλα-δίπλα;

β) Γιατί ενώ υποτίθεται ότι είναι δωρεάν οι αστικές / υπεραστικές, στην Ανάλυση Τηλεφωνικών Κλήσεων του Management Τοοls πάει και μου τις εμφανίζει χρεωμένες μαζί με τις κλήσεις προς τα κινητά; Μπορεί να συμβαίνει επειδή μέχρι στιγμής εξακολουθύσα να χρησιμοποιώ τον παλιό SIP αριθμό όπως αναφέρω στο (α);

γ) Ισχύει ότι θα είναι δωρεάν αν πάρω την υποστήριξη στο 80040013844 από το ιδιόκτητο δίκτυο της HOL;

nm96027
07-01-08, 15:20
1. Τον παλιο αριθμο SIP (213) πρεπει να τον ξεχασεις (όπως το ξεχασα και εγω...), γιατι προς το παρον δεν παίζει με το DP. Απο οσο ξερω καποια στιγμη ισως ενοποιηθουν οι δυο υπηρεσίες. Αυτο που δεν καταλαβαίνω ειναι πως σετταρες το παλιο 213 στο 7140 που σου εστειλε η hol. Πείραξες τα default settings της τηλεφωνίας του double play; Ισως για αυτο δεν παιζουν οι εισερχόμενες.

2. Ναι. Οπως σου ειπα και παραπανω.

3. Ναι ειναι δωρεαν. Γενικα εφόσον εισαι στην χολ, και το 2130004000 ειναι δωρεαν και το 13844.

aeonas
07-01-08, 16:55
Δεν σέταρα τίποτα απολύτως. Δεν έχω παραλάβει από κάπου ούτε νέες ρυθμίσεις ούτε νέο router. Απλά αφού έγινε η αναβάθμιση από τα 4Mbit οι ρυθμίσεις του Telephony έχουν κρατηθεί από το παλιό evoice. Εχω συνδέσει το fritz με βάση ασύρματου τηλεφώνου.

Υπάρχουν κάποια default settings για το DP που διαφοροποιούνται από την 4ΜΒ Shared LLU; Το password για το νέο 213xxxxxxx είναι ίδιο με του παλιού του SIP;

nm96027
07-01-08, 17:00
Σορυ, ισως εγω δεν εχω καταλαβει καλα....Eχεις DP ή θα βάλεις;

Τα default settings του DP ειναι διαφορετικα απο το 213 του evoice. Ουσιαστικα το DP δουλευει με ΜΑC adresses encapsulation (ισως οχι ολο το κομματι του, μονο οι εξεργχομενες, δεν ξερω) οποτε ο κωδικος ειναι κοινος αλλα και αγνωστος σε ολους (μιλαμε παντα για το δευτερο καναλι 8/36. Το 8/35 του ιντερνετ δουλευει κανονικα με account).

aeonas
07-01-08, 17:36
Έχω DP..κι όπως γράφω στην αρχή του thread ενεργοποιήθηκε την Παρασκευή. Υπάρχουν κάπου γραμμένα αυτά τα settings αναλυτικά για να ανατρέξω εκεί;

aa144
07-01-08, 20:54
Το αρχείο των ρυθμίσεων και οι οδηγίες βρίσκονται εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=1379669&postcount=650

Άκυρο, το αρχείο έχει αφαιρεθεί. Θα δω μήπως το ανεβάσω εγώ κάπου αλλού.

Το έβαλα εδώ, είναι το αρχικό αρχείο που υπήρχε στο παραπάνω μήνυμα, λειτουργεί κανονικά, όμως ενδέχεται να σου αλλάξει το κλειδί του ασύρματου δικτύου γι αυτό να είσαι ενσύρματα συνδεμένος στον ΦΡΙΤΣ όταν θα το περάσεις.

georgep138
07-01-08, 21:51
Εγώ κατάλαβα ότι στον aeonas δεν έχουν στείλει ακόμα router 7140 ή netfaster.
Τι τυθμίσεις να βάλει και που να τις βάλει ??? !!!

aa144
07-01-08, 22:04
Σωστό, μάλλον θα του στείλουν το καινούργιο, όμως έχει έναν ΦΡΙΤΣ στο σπίτι και αν είναι το μοντέλο που αναφέρεται στο αρχείο, τότε ίσως μπορεί να λειτουργήσει με αυτό μέχρι να πάρει το καινούργιο, ενδεχομένως.

Αλλιώς άκυρο το αρχείο, ας υπάρχει όμως γιατί το ζητάνε συχνά.

aeonas
08-01-08, 13:21
Παιδιά όντως δεν μου το έχουν στείλει (για την ακρίβεια δεν γνώριζα καν ότι στέλνουν νέο router για DP αφού κανείς δε με ενημέρωσε).

Συνεννοήθηκα να περάσει κάποιος δικός μου αύριο από τα γραφεία τους για να επιστρέψει το Fritzbox Fon WLAN και να παραλάβει το καινούργιο πακέτο (στο οποίο ελπίζω να συμπεριλαμβάνονται και οι νέες ρυθμίσεις).

Eυχαριστώ θερμά τον nm96027 και όλα τα παιδιά που βοήθησαν.

mojooh
23-01-08, 13:59
μπορει να ειμαι λιγο of topic ...
εχω 2play το οποιο ηταν για καινουργια συνδεση και θελω να ρωτησω το εξης

οταν χρησιμοποιω το τηλεφωνο τρωει bandwith απο το ιντερνετ (adsl) ή οχι???
και οι δυο γραμμες μου ειναι 213 ....

ευχαριστώ

lyk
23-01-08, 14:07
Ναι, σου τρώει.

mojooh
23-01-08, 14:19
ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση ....

by the way οταν ειχα ρωτησει οταν εκανα την αιτηση μου ειχα πει το αντιθετο απο την hol (εξ. πελατων και ΤΥ!).

χμμμμμμ.............. πακετο ...

.. και ποσο bandwith μπορει να χρησιμοποιει το τηλεφωνο (η μια γραμμη ..)?

parafuelos
23-01-08, 16:25
ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση ....

by the way οταν ειχα ρωτησει οταν εκανα την αιτηση μου ειχα πει το αντιθετο απο την hol (εξ. πελατων και ΤΥ!).

χμμμμμμ.............. πακετο ...

.. και ποσο bandwith μπορει να χρησιμοποιει το τηλεφωνο (η μια γραμμη ..)?


Μπορεί να σου φανεί παράξενο αλλά όταν μιλάω στο τηλέφωνο από κει που κατεβάζω με 2 ΜΒ/sec η ταχύτητά μου πέφτει στα 1,3 ΜΒ/sec! Επιπλέον ακόμα και μόνο όταν σηκώνω το ακουστικό χωρίς να μιλάω πεφτει από 2 ΜΒ/sec στα 1,9 περίπου! :hmm:

billgout
23-01-08, 16:41
Συνυπολογίστε (όπως έιπε και ο φίλτατος aa144 πιό πάνω) ότι μια πτώση υπάρχει και από την CPU του Fritz, που "αδυνατεί" να διαχειριστεί τα tasks ολα μαζί σε full speed. Παρεπιπτόντως η συμπίεση και αποσυμπίεση φωνής είναι αρκετά resource consuming - αρκεί να δει κανείς τα minimum requirements που υπάρχουν σε υλοποιήσεις τηλεφωνικών κέντρων με asterisk. Το fritz δεν έχει και κανένα itanium64 φαντάζομαι

αλήθεια τι CPU έχει; γνωρίζει κανείς; Αν έχει πάνω PPC παίρνω τα λόγια μου πίσω :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.