PDA

Επιστροφή στο Forum : DNS server για Βόρεια Ελλάδα , μια αναγκαία εξέλιξη



alexk
06-01-08, 23:26
Παιδιά ξεκινάω αυτό το θέμα γιατί αυτή η κατάσταση στην Θεσσαλονίκη δεν πάει άλλο, δεν αναφέρομαι στο download speed το οποίο και αυτό έχει τα χάλια του αλλά για την ταχύτητα σερφαρίσματος που είναι σαν να έχει κανείς ISDN single !!! Για να γίνω πιο κατανοητός, ενώ μπορεί να κάνει κανείς download με ταχύτητες από 1,5Mbit/sec ~ 12Mbit/sec οι ταχύτητες για να σερφάρει κανείς εδώ στην βόρεια Ελλάδα είναι αντάξιες 128Kbit/sec γραμμής. Αυτό οφείλεται στο γεγονός ότι η tellas δεν έχει DNS server στην βόρεια Ελλάδα. Αυτό που κάνει ένας DNS server είναι να μεταφράζει την διεύθυνση που γράφουμε στην μπάρα διευθύνσεων του browser μας σε μια ip διεύθυνση του τύπου ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ.ΧΧΧ (όπου Χ νούμερο 0~9) την οποία την στέλνει πίσω στον υπολογιστή για να συνδεθεί αυτός με το εκάστοτε site. Οπότε φανταστείτε ότι η αίτηση για να μπεις σε μια σελίδα από την στιγμή που την πληκτρολογείς στον εκάστοτε browser και πατάς enter ότι στέλνεται στην Αθήνα στον DNS server και μετά έρχεται από την Αθήνα από τον DNS server η ip διεύθυνση στον υπολογιστή σου για να μπει αυτός στην σελίδα όπου έχεις πληκτρολογήσει μέσω ip διεύθυνσης . Ζήσε Μάη μου δηλαδή... Η forthnet και η otenet έχουν ξεχωριστούς DNS server για Β. Ελλάδα κ ξεχωριστούς για Κρήτη και νησιά. Γι' αυτό έχουν πολύ πιο γρήγορο browsing. Όσο για το download δεν παίζει σημασία γιατί άπαξ και πάρει την ip και μετά δεν παίζει ρόλο παρά η ταχύτητα μεταξύ των δύο υπολογιστών που έχουν συνδεθεί . Αυτό που λέω λοιπόν είναι πως χρειαζόμαστε οπωσδήποτε ξεχωριστό DNS server στην Βόρεια Ελλάδα γιατί η κατάσταση είναι πολύ χάλια ...

fadasma
06-01-08, 23:34
Ίσως η tellas να έχει κάποιο proxy server στη βόρεια Ελλάδα ο οποίος είναι transparent (δε φαίνεται πουθενά). Εκεί εκτός από file caching (τοπική αποθήκευση αρχείων που χρησιμοποιούνται από τους χρήστες) γίνεται και DNS caching (το αντίστοιχο για dns).

Επιπλέον εαν οι γραμμές Θεσ.-Αθήνας της τελλας είναι ελεύθερες, τότε δεν υπάρχει καθυστέρηση. Οι άλλες δυο εταιρίες που αναφέρεις προφανώς το κάνουν για να κάνουν "οικονομία" στις γραμμές τους, όχι επειδή υπάρχει άλλος λόγος.

alexk
06-01-08, 23:42
Από όσο ξέρω επειδή έχω μη αυτόματες ρυθμίσεις στο router μου και έχω μιλήσει αρκετά με τους τεχνικούς της tellas δεν υπάρχει τίποτα εδώ πάνω, και επειδή έχω σερφάρει και με forthnet και με otenet υπάρχει τρομερή διαφορά...

@ ADSLgr.com All rights reserved.