PDA

Επιστροφή στο Forum : Απίστευτη ταλαιπωρία με Conn-X!



Cloudman
06-01-08, 23:40
Πρώτο μήνυμα στο forum! Καλώς σας βρίσκω!
Στις αρχές του Δεκέμβρη έκανα αίτηση μέσω 134 για Conn-x talk στα 768kbps. Στην περιοχή μου δεν υπήρχαν διαθέσιμες πόρτες, επομένως έπρεπε να κάνω υπομονή (από 2 μέρες έως 2 μήνες, άγνωστο! - αυτή ήταν η αποστομωτική απάντηση της υπαλλήλου!). Από τότε τους ενοχλούσα κάθε εβδομάδα για να ενημερωθώ για την εξέλιξη της αίτησής μου, παίρνοντας κάθε φορά αοριστολογίες αντί για απάντηση. Τελικά, η πόρτα ενεργοποιήθηκε :hmm: στις 21/12 πράγμα που έμαθα στις 24/12 μετά από δικό μου τηλεφώνημα (ο ΟΤΕ δεν πήρε ΠΟΤΕ να με ενημερώσει). Από εκείνη την ημέρα (21/12) εκκρεμεί η αποστολή του κουτιού με τον εξοπλισμό και τους κωδικούς ενεργοποίησης. Μετά από απανωτά τηλεφωνήματα στο 134 και παράπονα και αφού έγινα μπαλάκι μεταξύ 1242 (αλήθεια, το σηκώνουν ποτέ; ), ΟΤΕΝΕΤ και ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ πήρα προσωρινούς κωδικούς στις 4/1 και προσπάθησα με τον δικό μου εξοπλισμό (ένα router level1 fbr-1461) να συνδεθώ. Μάταια! Αφού έλεγξα ρυθμίσεις, καλώδια, πρίζες, splitter, δοκίμασα με άλλο adsl modem και δεν κατάφερα τίποτα, το έδωσα βλάβη στο 121 και μου είπαν ότι θα κάνουν έλεγχο της γραμμής μέσα σε 3 εργάσιμες μέρες! Το level1 συγχρονίζει με χάλια SNR (από 7 έως 8.5) και Attenuation 30 - 49 αλλά δεν παίρνει ip! Αποτέλεσμα: 16 μέρες από την ενεργοποίηση της πόρτας : (α) δεν έχω παραλάβει ακόμη το κουτί του Conn-x, (β) κωδικούς πήρα μόλις προχθές και αφού μίλησα με αρκετούς άσχετους υπαλλήλους που δεν ήξεραν καν ποιος είναι ο 10-ψήφιος κωδικός πελάτη για την OTENET που δίνει internet στο conn-x, (γ) η γραμμή δε δουλεύει και δεν ξέρω και πότε θα φτιαχτεί και (δ) το λογαριασμό βέβαια θα μου τον στείλουν ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΑ, ΣΤΗΝ ΩΡΑ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΟΛΟΚΛΗΡΟ! Τυχεροί αυτοί που παραγγέλνουν ADSL και παραδόξως δουλεύει με την πρώτη. Γιατί όποιος πέσει στα χέρια της υποστήριξής χρηστών-πελατών, μαύρο φίδι που τον έφαγε. Αυτά. Συγνώμη για την έκταση του post

no_logo
06-01-08, 23:51
η υπηρεσιά ενεργοποιείτε και αρχίζεις να πληρώνεις από την στιγμή που παίρνεις κωδικούς, δηλαδή από 4/1
Από την στιγμή που έχεις δηλώσει βλάβη κανονικά δεν θα πρέπει να τιμολογηθεί τίποτα ή θα πρέπει σε επόμενο λογαριασμό να έχεις επιστροφή

Έχεις σκεφτεί πως δεν σου έδιναν κωδικούς γιατί η γραμμή σου πιθανά δεν ήταν έτοιμη;

Cloudman
07-01-08, 00:07
Αυτό μου το είπε φίλος μου ηλεκτρονικός που έχει μαγαζί με υπολογιστές. Γιατί όμως στις 24/12 που σύνδεσα το ρούτερ στην πρίζα άναψε το λαμπάκι του ADSL;

no_logo
07-01-08, 00:17
δεν είχε ολοκληρωθεί η προετοιμασία αππο τους τεχνικούς.

με την ανυπομονησία σου μπορεί να έχεις προβλήματα σε λογαριασμούς, ενεργοποίηση κοκ
καλά ξεμπερδέματα

Cloudman
07-01-08, 00:22
δεν είχε ολοκληρωθεί η προετοιμασία αππο τους τεχνικούς.

με την ανυπομονησία σου μπορεί να έχεις προβλήματα σε λογαριασμούς, ενεργοποίηση κοκ
καλά ξεμπερδέματα

Τι εννοείς; Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι 12 ημέρες μετά την ενεργοποίηση της πόρτας χρεώνεσαι κανονικά για την υπηρεσία άσχετα με το αν την χρησιμοποιείς ή αν είναι εφικτό να τη χρησιμοποιήσεις!

Razor911
07-01-08, 00:33
Καλα ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΟΣ φιλε. Μπραβο.. συμφωνω απολυτα σχετικα με το 1242 , την τεχνικη υποστηριξη(οπου τυχεις) εδω πηρα το 1242 και μετα απο 15λεπτα αναμονη μιλησα με τον υπαλληλο... ειναι στανταρ σ'αυτο το νουμερο αν δεν περασει 15 δεν το σηκωνουν:p

no_logo
07-01-08, 00:35
ότι μπορεί να γίνει μπέρδεμα με τις αναφορές βλαβών και να σου ζητούν λεφτά για την περιοδο που δεν έχεις internet απο την στιγμή που εσύ ζητούσες να σου δώσουν κωδικούς

Cloudman
07-01-08, 00:57
Κωδικούς ζήτησα επειδή στο 134 μου έλεγαν ότι έχει φύγει το κουτί και η καθυστέρρηση στην παραλαβή του είναι θέμα του ΠΟΡΤΑ-ΠΟΡΤΑ. Βέβαια, στις 3/1 ένας υπάλληλος στο 134 (ευγενέστατος και εξυπηρετικότατος) μου ανέφερε ότι από αδιευκρίνιστο λάθος το κουτί δεν είχε φύγει από τις αποθήκες του 134 μέχρι εκείνη την ημέρα και ότι δυστυχώς από εκείνη την ημέρα (3/1) άρχιζε η χρέωση της υπηρεσίας ADSL, αφού είχαν περάσει 12 ημέρες από την ενεργοποίηση της πόρτας, παρόλο που το 134 δε μου είχε δώσει τίποτα (ούτε κωδικούς, ούτε εξοπλισμό!). Το πρόβλημα (υποτίθεται) ότι το τακτοποίησαν στις 4/1, οπότε με διαβεβαίωσαν τηλεφωνικά ότι έστειλαν το κουτί και μου έδωσαν προφορικά τους κωδικούς. Εννοείται ότι μέχρι και σήμερα δεν έχω καταφέρει να ενεργοποιήσω τη σύνδεση (δεν έχω μπει στο my.otenet.gr) αφού δε δουλεύει η adsl. Το μόνο πράγμα που έχω κάνει είναι να βάλω από τις 24/12 το ρουτεράκι στην πρίζα για να ανάψει το λαμπάκι της ADSL και να μου φύγει η κάψα!:lol:

@ ADSLgr.com All rights reserved.