PDA

Επιστροφή στο Forum : TV στο pc γίνεται?



intefix8
07-01-08, 01:37
Έχω το πακέτο της ON "Όλα σε ένα". Υπάρχει τρόπος να δω τηλεόραση (live ή από OnRec) στο pc?

stef128
07-01-08, 06:13
Σαφως και φιλε μου γινεται αυτο εχω κανει και σε μενα και σε εναν φιλο!!!!!!!!!!!!
Χρειαζεσαι μια καρτα τηλεορασης που να δεχεται composite s-video και audio in
Περνεις και ενα scart μετατροπεα σε video kai audio out και s-video , τα αναλογα καλωδια και οριστε μολις ανοιγεις το προγραμμα τησ καρτας τηλεορασης και το video box ths on στα δειχνει ολα κανονικα !!!!!!!
Συνηστω το http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.808039
Η avermedia exei το προγραμμα avermedia center με το οποιο προσρμοζεται η τηλεοραση σε πληρη οθονη χωρις χασιμο αναλυσης. Εγω εχω 19 αρα οθονη !!!!!!!!!Αυτο το κατεβαζεις απο το ιντερνετ στο http://www.avermedia.com/EN/default.aspx?TYPE=test.htm&PT=downloadD1&tv_TCAT_POS=0&CATNO0=D&IDX=2.1&CNT=1&CATNO1=D2&UCN=BAA1C&PID=4710710671426
Τα καλωδια και τον μετατροπεα τα βρισκεις στο mediamarkt στον τομεα με τις κεραιες!!!

........Auto merged post: stef128 added 2 Minutes and 31 Seconds later........

ΥΓ συνολικο κοστος περιπου 70 ευρω

d.stathopoulos
07-01-08, 21:16
Με την παρακάτω συσκευή όχι μόνο στέλνεις το σήμα στο PC αλλά σε όλο τo LAN!!!!!

http://www.pinnaclesys.com/PublicSit...o+wired+TS.htm

Είναι κάπως ακριβούτσικη 200 Ευρώ αλλά στο σπίτι που την έχω δοκιμάσει παίζει ρολόι!
Την προτείνω ανεπιφύλακτα! Το μόνο πρόβλημα είναι ότι δεν μπορείς να χρησιμοποιείς ταυτόχρονα και το ethernet και το wireless. Προσωπικά το wireless δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Επίσης μπορείς να κάνεις re-encode το σήμα και μέσω του embedded web server να βλέπεις ότι δείχει το set-top box απο παντού στο Internet! Η ποιότητα δεν είναι η ιδανική σε αυτήν την περίπτωση αλλά περνάει απο γραμμή 300Kb !!!

ckbond
07-01-08, 21:33
μήπως θα μπορούσες να αναφέρεις σε ποιο μοντέλο αναφέρεσαι γιατί στο link που παραθέτεις μου βγάζει ένα error και δεν μπορώ να το δω...

Ευχαριστώ...

ngeorgalforth
07-01-08, 22:34
υάρχει δυνατότητα αν βλέπεις το rec προγραμμα της ον σε όλους τους υπολογιστές του λαν ? με streaming ?

d.stathopoulos
07-01-08, 23:13
Λοιπόν το lin k είναι:

http://www.pinnaclesys.com/PublicSite/us/Products/Consumer+Products/PCTV+Tuners/PCTV+Analog_Digital+PVR/PCTV+To+Go+HD+Wireless

Η συσκευή είναι η PCTV To Go HD Wireless.

Όσον αφορά το streaming to on rec ναι γίνεται με αυτήν την συσκευή και υποστιρίζονται μέχρι 5 υπολογιστές ταυτόχρονα σύμφωνα με τα specs. Για να είμαι ειλικρινής τέτοιο stress test δεν έχω κάνει.

Ξέχασα να πώ ότι το software της συσκευής υποστιρίζει μόνο WINDOWS (XP & Vista) και όχι Linux ή MAC

ckbond
07-01-08, 23:42
Ευχαριστώ πολύ d.stathopoulos ...
Ωραίο δείχνει αλλά εγώ θέλω το αντίθετο, από το PC να στέλνω στην TV... Αλλά αυτό δεν είναι επι του παρόντος, μην βγαίνουμε και :offtopic:

d.stathopoulos
08-01-08, 00:59
Αν θέλεις να στέλνεις σήμα από το PC στην TV η λύση που σου προτείνω είναι κάρτα γραφικών με S-Video έξοδο, για να την συνδέσεις στην τηλεόραση.

Αν η τηλεόραση δεν έχει S-Video είσοδο, αγόρασε έναν μετατροπέα S-Video σε SCART .

Έτσι θα μπορείς αντί για την οθόνη του PC σου να χρησιμοποιείς την τηλεόραση.

Δεν επεκτείνομαι περαιτέρω για να μην βγω off topic

CMS
08-01-08, 01:11
Αν θέλεις να στέλνεις σήμα από το PC στην TV η λύση που σου προτείνω είναι κάρτα γραφικών με S-Video έξοδο, για να την συνδέσεις στην τηλεόραση.

Αν η τηλεόραση δεν έχει S-Video είσοδο, αγόρασε έναν μετατροπέα S-Video σε SCART .

Έτσι θα μπορείς αντί για την οθόνη του PC σου να χρησιμοποιείς την τηλεόραση.

Δεν επεκτείνομαι περαιτέρω για να μην βγω off topic

κι αν η τηλεόρασή του έχει είσοδο VGA δεν χρειάζεται και τίποτα από όλα αυτά ...την κάρτα TV την χρειάζεται βέβαια ... οπότε θα έχει κάθε έξοδο που θα θέλει ...συνήθως έχει και s_video αλλά και την composite αλλά το s-video είναι προτιμότερο ...

ckbond
08-01-08, 15:53
Βγαίνω εκτός θέματος και ελπίζω να μην με μαλώσετε φανταστικέ μου Mod...

Αλλά η TV είναι μακριά ρε παιδιά, η VGA έχει απ΄όλα, η ΤV έχει απ' όλα αλλά το θέμα είναι πως θα μεταφέρουμε το σήμα ασύρματα...

Αυτά, αν είναι για να μην το ξεφτιλίσουμε στείλτε κάνα pm...

Ευχαριστώ πολύ για της απαντήσεις και συγγνώμη για το :offtopic:

kostas_fsi
09-01-08, 19:18
Θα με βοηθούσες πολύ, πάντως. Έκανα την σύνδεση μέσω S-Video που συνδεέται σε scart. Έχω ήχο, έχω εικόνα, αλλά ασπρόμαυρη. Από την κάρτα γραφικών έκανα κάποιες ρυθμίσεις, μάταια. Το S-Video είναι 4πινο. Παίζει ρόλο?
Sorry για το άκαιρο του μηνύματος.... ΝΕΟΣ...
Αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει, κάπου θα βρεί το e-mail μου....

d.stathopoulos
09-01-08, 19:33
- Κατ' αρχάς τι κάρτα γραφικών έχεις?
- Μάλλον έχεις ριθμίσει την κάρτα γραφικών να δίνει σήμα NTSC, άλλαξε το σε PAL B/G άν υπάρχει τέτοιο option ειδάλως σε σκέτο PAL.
Κατα πάσα πιθανότητα θα δείς και χρώματα. . .
Είναι καθαρά θέμα ρύθμισης της κάρτας γραφιών.

kostas_fsi
09-01-08, 19:45
Το δοκίμασα. Τίπατα.
Έχω τη nVidia Gforce 7600 GS

cpnemo
10-01-08, 11:35
Έχεις αλλάξει τη σύνδεση από ψηφιακή σε αναλογική στις ρυθμίσεις στο TVBOX ?

gchris
21-01-08, 17:59
Είπα να μην ανοίξω νέο topic αφού υπάρχει αυτό. Προσπαθώ και εγώ να συνδέσω το tvbox τις ΟΝ με το tvtuner μου αλλά χωρίς επιτυχία.

Έχω το WinTV-PCI-FM (http://www.hauppauge.co.uk/pages/products/data_pcifm.html) της Hauppauge το οποίο έχει σύνδεση s-video. Με καλώδιο S-Video σε SCART δεν παίρνω κανένα σήμα ενώ όταν συνδέομαι από το svideo του tvtuner στο YpbPr του tvbox παίρνω σήμα αλλά με πολλά παράσιτα , κομμένη εικόνα στα δυο και τα δείχνει ασπρόμαυρα.

Έχει κανείς καμία ιδέα? Έχει συνδέσει κανείς το tvbox σε tv tunner με επιτυχία? Από θεωρία όλα γίνονται στην πράξη κολλάμε λίγο.:p

@ ADSLgr.com All rights reserved.