PDA

Επιστροφή στο Forum : HOL24 attenuation 12 και ταχύτητα



tit
07-01-08, 04:33
Receive direction Send direction

ATM data rate Kbit/s 11054 818

Signal/Noise ratio dB 12 10
Line attenuation dB 12 8

Με attenuation 12/8 καταλαβαίνω ότι είμαι κάτω από 1 Km.
Οι ταχύτητες νομίζετε ότι είναι καλές ? Ειδικά το up.

Εχω Annex B. (Μάλλον ISDN)

Master_Maker
07-01-08, 04:43
Σε τι mode δουλευει το modem ειναι adsl2+??? παντως επρεπε να πιανεις καλυτερα εγω
με 33.5 att και πιανω 14 ανετα.
βασικα εχεις και υψηλο noise margin

MNP-10
07-01-08, 08:02
Ναι αλλα εχει διαφορετικο SNR η HOL σε σχεση με τη 4net. Ομως με αυτο το atten λογικα επρεπε να πιανεις 18+.

Tem
07-01-08, 08:18
Receive direction Send direction

ATM data rate Kbit/s 11054 818

Signal/Noise ratio dB 12 10
Line attenuation dB 12 8

Με attenuation 12/8 καταλαβαίνω ότι είμαι κάτω από 1 Km.
Οι ταχύτητες νομίζετε ότι είναι καλές ? Ειδικά το up.

Εχω Annex B. (Μάλλον ISDN)
δοκίμασε και κάποιο άλλο μοντεμ. Θα συγχρονίσεις σίγουρα αρκετά πιο πάνω αλλά και πάλι θα είσαι μάλλον πιο κάτω απο το αναμενόμενο.

rivol
07-01-08, 09:45
Εγώ παιδιά έβγαλα το φίλτρο και το Signal/Noise ratio dB από 17 πήγε στο 21.
Το Line attenuation παρέμεινε το ίδιο 29/15

aa144
07-01-08, 11:47
Στείλε το γράφημα να δούμε τι γίνεται.

tit
07-01-08, 13:14
πέτυχα με reset όταν ήταν
Signal/Noise ratio 16/11
Line attenuation 12/8
τα παρακάτω.

Receive direction Send direction
ATM data rate Kbit/s 15366 814
Signal/Noise ratio dB 12 10
Line attenuation dB 12 8

http://img511.imageshack.us/img511/3634/fritz15jb9.jpg

Σίγουρα θα κάνει αυτόματο reset και θα ξαναγυρίσει στα ίδια. Δηλ. 11000/800.
Δηλαδή για να καταλάβω, όταν ανεβαίνει το SNR θα ανεβαίνει και η ταχύτητα ?

aa144
07-01-08, 13:29
Πράγματι, το γράφημα αυτό είναι από τα καλύτερα που έχω δει σε Annex B. Όταν πέσει η ταχύτητα όπως λες, στείλε πάλι το ανάλογο γράφημα για να συγκρίνουμε. Η σύγκριση των δυο γραφημάτων θα δείξει που οφείλεται η μειωμένη ταχύτητα. Αν κάποια τμήματα του φάσματος λείπουν, τότε αυτό θα σημαίνει ότι έχεις παρεμβολή σε εκείνες τις συχνότητες και γι αυτό ο ΦΡΙΤΣ τις κόβει, για να συνεχίσει τη λειτουργία του κανονικά, όμως αυτό έχει αποτέλεσμα η συνολική ταχύτητα μετά την απώλεια κάποιων συχνοτήτων να είναι χαμηλότερη.

Γενικά ο ακανόνιστος θόρυβος (άλλοτε υπάρχει, άλλοτε όχι) είναι ο πιο δύσκολος και προκαλεί αποσυνδέσεις. Οφείλεται πολλές φορές σε παρεμβολές από διπλανές γραμμές με ανάλογες υπηρεσίες (ADSL). Το φαινόμενο αυτό χειροτερεύει όσο περισσότεροι συνδρομητές σε μια περιοχή παίρνουν υπηρεσίες ADSL στις γραμμές τους.

jaggelo
07-01-08, 14:37
Γενικά ο ακανόνιστος θόρυβος (άλλοτε υπάρχει, άλλοτε όχι) είναι ο πιο δύσκολος και προκαλεί αποσυνδέσεις. Οφείλεται πολλές φορές σε παρεμβολές από διπλανές γραμμές με ανάλογες υπηρεσίες (ADSL). Το φαινόμενο αυτό χειροτερεύει όσο περισσότεροι συνδρομητές σε μια περιοχή παίρνουν υπηρεσίες ADSL στις γραμμές τους.

Πολλές φορές και μόνο κατά τις απογευματινές ώρες, αυξάνει ο θόρυβος στην γραμμή μου,
με αποτέλεσμα το SNR να πέφτει δείχνοντας ακόμα και αρνητικές τιμές, και έτσι να έχω
συνεχείς αποσυνδέσεις.

Υποθέτω ότι πρόκειται για παρεμβολές από διπλανές γραμμές ADSL.
Θα μπορούσα να κάνω κάτι για να βελτιώσω την κατάσταση?
Αν μου ανεβάσουν και άλλο το SNR στις ρυθμίσεις της πόρτας,
θα δω άραγε ουσιαστική διαφορά?
Εκτός βέβαια και αν πρόκειται περί προβληματικής πόρτας :hmm:

nm96027
07-01-08, 14:41
Ειναι ο λεγόμενος και εκρητικος θορυβος. Δεν ειμαι σιγουρος πως θα λυθει το προβλημα με αυξηση του s/n. αλλα δοκιμαστε το. Εχω το ιδιο προβλημα ωρες-ωρες στην γραμμή του γραφείου, με βυθίσεις του s/n αλλα ευτυχως το απλο fritz αντεχει.

tit
07-01-08, 15:23
Ειναι ο λεγόμενος και εκρητικος θορυβος. Δεν ειμαι σιγουρος πως θα λυθει το προβλημα με αυξηση του s/n. αλλα δοκιμαστε το. Εχω το ιδιο προβλημα ωρες-ωρες στην γραμμή του γραφείου, με βυθίσεις του s/n αλλα ευτυχως το απλο fritz αντεχει.
Εγώ δεν έχω βυθίσεις , είμαι σταθερός στο 12 και σπανίως πετάγετε στο 16.


Χαζεύοντας το fritz είδα ότι λειτουργεί περίπου 3 ώρες.
Αρα από χτες που είχα 15.000 έκανε reset και ξανασυνδέθηκε με 15.000 (παράξενο)

Μάλλον λοιπόν από τα αρκετά τηλ. που έκανα στη HOL αποφάσισαν να με ανεβάσουν με πιθανό τίμημα τα συχνά reset. (ισως να είναι και τυχαίο)
Θα δείξει.
Πάντως το up με 750 άντε 800 εξακολουθεί και μου φαίνεται παράξενο.

aa144
07-01-08, 15:45
Πάντως το up με 750 άντε 800 εξακολουθεί και μου φαίνεται παράξενο.

Δεν είναι καθόλου παράξενο για Annex B, μάλιστα είναι πολύ καλό. Για ακόμα καλύτερο θα πρέπει να πας σε Annex A με μετατροπή της γραμμής σου (δύσκολο αν το χρειάζεσαι) και αναμονή για νέα πόρτα στο Dslam (πολύ δύσκολο).

tit
07-01-08, 16:29
Να τα γράψω όλα μαζί, για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Είχα ISDN οτε με 2 αριθμούς που λειτουργούσαν ανεξάρτητα . Σαν να είχα 2 τηλ.
Με την HOL μου έβαλαν στη 1 γραμμή τα 210 και στην άλλη το 213.
Τώρα έχω πρόβλημα γιατί χτυπάνε όλα μαζί τα τηλ. όταν παίρνουν τα 210.
Κατάφερα να τα ξεχωρίσω με το Telephony/Extensions.
ΑΛΛΑ ΜΠΕΡΔΕΥΟΝΤΑΙ οι γραμμές όταν μιλάνε συγχρόνως το 210 με το 213.
Δεν ξέρω τι γίνεται.

Από την HOL δεν ξέρουν τίποτα.

Α!
μήπως στο Telephony/Extensions/Fixed Line numbers
πρέπει να δηλώσω τα 2 νούμερα του ISDN ?

baskon
07-01-08, 17:13
Παραπάνω αναφέρθηκε ότι σε annex b είναι καλο αυτό το upload.

Εγω σε annex b συγχρονίζω μια χαρα με upload 1023 χωρις διακυμάνσεις.Βέβαια έχω snr στο up μόνιμα πάνω από 13 και attenuation 8.5 .

Έχω και εγώ κάποιο θόρυβο στη γραμμή που παίζει ανάλογα με την ώρα οπότε συνδέομαι από 13.5-17 mbit με attenuation 19 στο download.Βέβαια στο φίλο είναι απελπιστική η κατάσταση ,με 12 attenuation να πιανει μέχρι 15 mbit..
Από όσο το έχω ψάξει ΄δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα για κυμαινόμενο θόρυβο!Μόνο ο οτε μπορει..

artinpet
07-01-08, 20:07
Εγώ είχα 13800 και 506 με SNR 11 και Att 15.
Με αλλαγή του Fritz, έγιναν:
18796 και 821 με SNR 9 και Att 13.
Αρα, μήπως φταίει το μόντεμ???

tit
07-01-08, 20:15
Εγώ είχα 13800 και 506 με SNR 11 και Att 15.
Με αλλαγή του Fritz, έγιναν:
18796 και 821 με SNR 9 και Att 13.
Αρα, μήπως φταίει το μόντεμ???

Οταν λες αλλαγή του Fritz, έβαλες άλλο Fritz ή άλλη μάρκα και ποιά ?
για Annex B or A ?

artinpet
07-01-08, 20:35
Οταν λες αλλαγή του Fritz, έβαλες άλλο Fritz ή άλλη μάρκα και ποιά ?
για Annex B or A ?

Το ίδιο έβαλα (Fritz!Box Fon), μετά από έλεγχο από τεχνικό στην HOL. Είναι Annex Α.

aa144
07-01-08, 20:44
Παραπάνω αναφέρθηκε ότι σε annex b είναι καλο αυτό το upload.

Εγω σε annex b συγχρονίζω μια χαρα με upload 1023 χωρις διακυμάνσεις.Βέβαια έχω snr στο up μόνιμα πάνω από 13 και attenuation 8.5 .

Έχω και εγώ κάποιο θόρυβο στη γραμμή που παίζει ανάλογα με την ώρα οπότε συνδέομαι από 13.5-17 mbit με attenuation 19 στο download.Βέβαια στο φίλο είναι απελπιστική η κατάσταση ,με 12 attenuation να πιανει μέχρι 15 mbit..
Από όσο το έχω ψάξει ΄δε μπορούμε να κάνουμε τίποτα για κυμαινόμενο θόρυβο!Μόνο ο οτε μπορει..

Έχεις δίκιο, δεν είναι "καλό" αλλά είναι από τα καλύτερα που έχω δει εδώ. Εφόσον έχεις τόσο καλή απόδοση σε Annex B, αν μπορείς στείλε όλα τα στατιστικά της γραμμής σου και κυρίως το γράφημα. Θα βοηθήσει σε συγκρίσεις καθότι οι Annex B είναι σπάνιες περιπτώσεις.

tit
07-01-08, 23:19
Πάρτε και το ... για σύγκριση (Αντεξε πάντως περίπου 10 ώρες το 15000/800)
Receive direction Send direction
ATM data rate Kbit/s 10962 762
Signal/Noise ratio dB 12 12
Line attenuation dB 12 8

http://img155.imageshack.us/img155/5775/fritz10ap7.jpg

ultraxmode
07-01-08, 23:37
Ρε παιδιά.. τί σχέση έχει αν είναι ANNEX A ή ANNEX B... καμμία !!! PSTN και ISDN έχουν απειροελάχιστες διαφορές στην σύνδεση μέσω ADSL ..

aa144
08-01-08, 00:40
Η διαφορά είναι στο φάσμα χαμηλών συχνοτήτων όπου έχουμε την καλύτερη απόδοση και δεν είναι διαθέσιμο στο Annex B.

Άλλη διαφορά είναι η εξ υποθέσεως συνύπαρξη και άλλου ψηφιακού σήματος στην ίδια γραμμή στο Annex B και επομένως τα φίλτρα αποκοπής στις χαμηλές συχνότητες έχουν πολύ μεγαλύτερη κλίση και είναι πιο αυστηρά σχεδιασμένα.

Αυτά τα δυο, σε συνδυασμό, με κάνουν πριν δω το γράφημα μιας Annex B ASDL να "μαντεύω" ότι πρόκειται για Annex B από το χαμηλότερο του αναμενόμενου upload.

Και βέβαια τα παραπάνω αποδεικνύονται αμέσως από την κλίση των γραφημάτων S/N ratio μεταξύ μιας καλής Pstn, και μιας άριστης Isdn (όταν τη βρούμε βέβαια).

Κατά τα άλλα, δεν βλέπω ούτε και εγώ άλλες διαφορές.

jaggelo
08-01-08, 00:41
Ειναι ο λεγόμενος και εκρητικος θορυβος. Δεν ειμαι σιγουρος πως θα λυθει το προβλημα με αυξηση του s/n. αλλα δοκιμαστε το. Εχω το ιδιο προβλημα ωρες-ωρες στην γραμμή του γραφείου, με βυθίσεις του s/n αλλα ευτυχως το απλο fritz αντεχει.

Πιστεύω ότι θα δω κάποια διαφορά με ψηλότερο SNR.

Μετά από απανωτές αποσυνδέσεις χτες το απόγευμα, η ταχύτητα συγχρονισμού έπεσε
γύρω στα 11 Mbps από 13 Mbps, με ψηλότερο SNR φυσικά, και από τότε,
δεν έχω ούτε μια αποσύνδεση :)

Βέβαια άντε να συννενοηθώ τώρα με την hol να μου ρυθμίσουν την πόρτα.
Τα φάρμακα μου...:crazy:

jaggelo
09-01-08, 12:41
Τελικά έγινε μια αποσύνδεση μετά από 60 ώρες περίπου :)

Παρατηρώντας τα στατιστικά adsl του φριτζ και χωρίς να έχω κάνει restart μετά τις
συνεχείς αποσυνδέσεις, είδα στο spectrum ότι υπάρχουν κάποια κενά στις μεσαίες προς
ψηλές συχνότητες.

Υποθέτω ότι ο φριτζ δεν τις χρησιμοποιεί λόγω θορύβου, με αποτέλεσμα να έχω πέσει
στα 11 από 13 Mbps, αλλά να μην έχω προβλήματα θορύβου πλέον.

Παλιότερα νόμιζα ότι αυτορυθμίζεται κάπως η πόρτα του dslam έτσι ώστε
να σου ανεβάζει το SNR αν έχεις πολλές αποσυνδέσεις λόγω υψηλού θορύβου.
Αλλά μάλλον όλη την δουλειά την κάνει ο αγαπητός φρίτζουλας
και δεν πρέπει να του κάνω restart γιατί δεν θυμάται τίποτα μετά :p

Το μόνο σίγουρο είναι ότι το SNR πέφτει λίγο τις δύσκολες ώρες αλλά
δεν κάνει μεγάλες βυθίσεις πλέον, και η σύνδεση μου είναι πολύ σταθερότερη.
Μάλλον γλίτωσα τη ρύθμιση της πόρτας και τα ψυχοφάρμακα προς το παρών τουλάχιστον :yahoo:

aa144
09-01-08, 13:03
Έτσι είναι, κατά τη διάρκεια της λειτουργίας ο ΦΡΙΤΣ κάνει δοκιμές σε όλα τα τμήματα του φάσματος και όποιο κριθεί μη αποδεκτό ακυρώνεται οριστικά και δεν ξαναχρησιμοποιείται μέχρι να τον βγάλεις από το ρεύμα. Οπότε με την πάροδο του χρόνου, το γράφημα σταδιακά θα χειροτερεύει αλλά προς όφελος τελικά της σταθερότητας.

Αντίθετα, στον αρχικό έλεγχο που γίνεται στην εκκίνηση, για λίγα δευτερόλεπτα, τότε με βάση τα στοιχεία εκείνων των λίγων δευτερολέπτων υπολογίζεται το Attainable και το αρχικό γράφημα. Αν η γραμμή είναι γενικά ασταθής με ακανόνιστο θόρυβο, τότε θα γίνεται συχνά αποσυγχρονισμός και ο ΦΡΙΤΣ δεν θα καταφέρει να μαζέψει πολλά στοιχεία για να αυτοπροστατεύεται, εκτός αν είναι πολύ τυχερός και περάσει αρκετές ώρες χωρίς να πέσει η γραμμή.

Μια βελτίωση αυτού του συστήματος θα ήταν να υπάρχει στο firmware δυνατότητα αν θέλουμε να αποθηκεύουμε τα στοιχεία που έχει ήδη μαζέψει σε σχέση με τα προβληματικά τμήματα του φάσματος, σε όσες ώρες λειτουργίας έχει καταφέρει να μαζέψει. Αυτό το σύστημα σταδιακά θα αύξανε πολύ τη σταθερότητα και θα μείωνε το Attainable, εφόσον τα παλαιά στοιχεία θα χρησιμοποιούνταν σε κάθε επόμενη εκκίνηση.

Όμως επειδή ο καταναλωτής θέλει κατά βάση να βλέπει μεγάλα νούμερα, μάλλον δύσκολο να συμβεί η παραπάνω τροποποίηση, παρόλο που προγραμματιστικά και τεχνικά είναι πολύ εύκολο, και έτσι κι αλλιώς αν ο χρήστης δεν το θέλει έτσι, θα μπορεί να το ακυρώνει και να λειτουργεί με τον παραδοσιακό (και πιο ασταθή) τρόπο.

thanos222
09-01-08, 14:34
Παιδιά παρακολουθώ την συζήτησή σας με πολύ ενδιαφέρον και είπα να ρίξω μια ματιά στο γράφημά μου και είδα πολλές διαφορές με του φίλου πιο πάνω.Βέβαια έχω και διαφορετικά στατιστκά.Μ signal 11/12 και attent 33/17 έχω συχρονίσει κοντα στα 10500/990.Έχω συγχρονίσει όμως και άλλες φορές με 14000.Είναι AnnexA(αν παίζει κάποιο ρόλο).Αν μπορείτε δείτε το γράφημά μου να μου πείτε την γνώμη σας.Αν βγάλω το διχαλοτο καλώδιο που συνδεέται ανάμεσα στο router(fritz7140) μου με την γραμμή θα δω κάποια διαφορά?

C:\Users\Χρήστος - Θάνος\Pictures

........Auto merged post: thanos222 added 1 Minutes and 32 Seconds later........

Πως περνάω το γράφημα?

jaggelo
09-01-08, 14:43
Πως περνάω το γράφημα?

Πας στις "Πρόσθετες επιλογές" παρακάτω από την "Καταχώρηση απάντησης"
και πατάς "Διαχείριση Συνημμένων Αρχείων" ;)

thanos222
09-01-08, 14:48
Ελπίζω να φαίνεται τώρα..Thnks

jaggelo
09-01-08, 15:07
Δεν χάνεις να δοκιμάσεις και χωρίς το διχαλωτό καλώδιο.
Στην περίπτωση μου δεν είδα διαφορά πάντως.

Νομίζω ότι το γράφημα δείχνει θόρυβο σε ψηλές συχνότητες και μάλλον είναι θέμα γραμμής.
Και αν λάβω υπόψιν το 33 db attenuation, αν ο φριτζ δείχνει 10 Mbps χωρίς αποσυνδέσεις,
νομίζω ότι είσαι καλά για τα δεδομένα της hol.

Το ότι συγχρονίζεις κάποιες φορές σε ψηλότερη ταχύτητα, έχει να κάνει με τον θόρυβο της γραμμής
εκείνη την στιγμή και με το θέμα του "ψαλιδισμού" συχνοτήτων από τον φρίτζουλα,
για να επιτύχει σταθερότητα στην σύνδεση.

Περιμένω σχόλια και από τον "παντοκολλητή" aa144 :p

thanos222
09-01-08, 15:12
Thanks...Θα ξαναδοκιμάσω χωρίς τo διχαλωτό και θα ενημερώσω αν είδα καμία διαφορά.

aa144
09-01-08, 15:35
Αν έχεις 2play βγάλε και το σπλίτερ και όλα τα σχετικά, βάλε ένα απλό κοντό τηλεφωνικό καλώδιο στην είσοδο dsl, η υποδοχή είναι πιο μεγάλη αλλά το τηλεφωνικό φισάκι κεντράρεται και κουμπώνει κανονικά. Μετά βγάλε το ρεύμα, ξαναβάλτο, άστον να συγχρονίσει και μετά στείλε το γράφημα.

Το υπάρχον γράφημα είναι μια χαρά, αξιοπρεπές, καλό upload όπως είναι αναμενόμενο για pstn, και μια μικρή προεξοχή στα 64 Khz, που αν δοκιμάσεις με άλλον ΦΡΙΤΣ μπορεί να μην την έχεις, όμως όσο λειτουργεί έτσι, είσαι μια χαρά. Κατά τη φάση της εκκίνησης, αν πιάσεις χαμηλότερο Attainable, δεν πειράζει καθόλου, έτυχε εκείνη τη στιγμή να έχεις κάποιο παραπάνω θόρυβο, όμως είσαι πιο σταθερός αφού οι συχνότητες που είχαν το θόρυβο δεν θα ξαναχρησιμοποιηθούν μέχρι την επόμενη επανεκκίνηση.

thanos222
09-01-08, 16:41
Thnks aa144 θα δοκιμάσω αργότερα και βλέπουμε.Τόση ώρα που είχα χρόνο δεν το δοκίμαζα γιατί νόμιζα οτι θα έπρεπε να πάρω άλλο καλώδιο τηλεφώνου ή κάποιον adaptora!Τώρα που φεύγω είδα το Post σου!!Thnks και πάλι.

jaggelo
09-01-08, 17:06
Αν έχεις 2play βγάλε και το σπλίτερ και όλα τα σχετικά, βάλε ένα απλό κοντό τηλεφωνικό καλώδιο στην είσοδο dsl, η υποδοχή είναι πιο μεγάλη αλλά το τηλεφωνικό φισάκι κεντράρεται και κουμπώνει κανονικά. Μετά βγάλε το ρεύμα, ξαναβάλτο, άστον να συγχρονίσει και μετά στείλε το γράφημα.


Και με single play γίνεται η πατέντα αυτή πάντως, χωρίς να
συνδέσεις τηλεφωνική συσκευή με splitter σε αυτήν την μπρίζα.
Βέβαια μπορείς και με splitter να βάλεις πάλι τηλεφωνικό αντί για διχαλωτό καλώδιο.

Αν όμως θέλεις να βάλεις 1 ή 2 τηλέφωνα πάνω στον φρίτζουλα έστω και με single play,
για να έχεις και δεύτερη γραμμή με το evoice της hol ή άλλο voip λογαριασμό,
το διχαλωτό καλώδιο είναι μονόδρομος.

thanos222
09-01-08, 17:08
Έβγαλα το "διχαλωτό καλώδιο" και έχω τα παρακάτω

jaggelo
09-01-08, 17:19
Καλύτερο γράφημα τώρα, αλλά νομίζω ότι μπορεί μετά από κάποια ώρα να αλλάξει και αυτό.

Καλό θα ήταν να ξαναβάλεις το διχαλωτό καλώδιο, να κάνεις reset και να ξαναπάρεις screenshot,
έτσι ώστε και τα 2 γραφήματα να είναι κοντά σε χρονική στιγμή και να μην έχουν προλάβει
να διαμορφωθούν από τον φρίτζουλα.

aa144
09-01-08, 17:21
Υπάρχει μια εμφανής βελτίωση όπως είναι φανερό, βέβαια πρακτικά μπορεί να μην κάνει κάποια διαφορά στην καθημερινή χρήση, οπότε εσύ αποφασίζεις πως θέλεις να το έχεις, ανάλογα και με τη συνδεσμολογία των τηλεφώνων σου κτλ.

Το θέμα είναι ότι όταν είμαστε πια μακρυά από το Dslam και πολύ κοντά στον ΦΡΙΤΣ με τόσο εξασθενημένο σήμα, κάθε μικρή μετατροπή έχει μετρήσιμο αποτέλεσμα.

thanos222
09-01-08, 17:29
Ξαναέβαλα το διχαλωτό και πήρα το παρακάτω διάγραμμα μ φαινεται δεν εχει και μεγάλες διαφορές το attainable παίζει 10000-12000

aa144
09-01-08, 17:30
Το σπλίτερ τόβγαλες;

thanos222
09-01-08, 17:32
To spliter δεν είναι το διχαλωτό ή κάνω λάθος?το "διχαλωτό το έβαλα ξανά και τράβηξα το τελευταίο screenshot

aa144
09-01-08, 17:35
Το σπλίτερ είναι ένα μικρό πλαστικό κουτάκι που έχει μια είσοδο και δυο εξόδους. Το διχαλωτό καλώδιο είναι ένα μακρύ καλώδιο με ένα βύσμα στη μια μεριά και δυο στην άλλη. Ξεφορτώσου τα και τα δυο, σπλίτερ και διχαλωτό καλώδιο.

thanos222
09-01-08, 17:39
Ναι aa144 αυτά έβγαζα-έβαζα πριν..Το τελευταίο screenshot ειναι με το spliter και το διχαλωτό καλώδιο και το προτελευταίο screenshot ειναι χωρίς spliter και χωρίς το διχαλωτό

jaggelo
09-01-08, 17:43
Μπορεί να είναι και λόγω διαφορετικής χρονικής στιγμής,
αλλά το spectrum με διχαλωτό καλώδιο και splitter φαίνεται λίγο καλύτερο :shock:

aa144
09-01-08, 17:46
Πάντως για λόγους αρχής, "ότι δεν υπάρχει, δεν χαλάει" στη θέση σου δεν θα τα έβαζα πάνω, σπλίτερ, διχαλωτό.

Στην πορεία θα δείξει η γενικότερη εμπειρία από τη χρήση αν είναι ίδια ή καλύτερη, πάντως χειρότερη δεν θα είναι.

thanos222
09-01-08, 17:48
Παιδία να ρωτήσω και κάτι άλλο που μου φαίνεται λίγο περίεργο...Τα forward error corrections δεν είναι υπερβολικά πολλά?Το internet εχει συνδεθεί πριν 20λεπτά και έχει κάμποσα εκατομμύρια corrections..Είναι φυσιολογικό?και κάτι ακόμα!όταν κάνω refresh τα corrections 620756994 γίνονται 2!μετά απο κάμποσα refresh!

aa144
09-01-08, 17:55
Κάνει overflow ο μετρητής, δηλαδή μηδενίζει γιατί δεν μπορεί να δείξει περισσότερα. Όσο ο ΦΡΙΤΣ εκπαιδεύεται στη λειτουργία της γραμμής σου και κόβει τις προβληματικές συχνότητες, το πράγμα θα ηρεμήσει όσο αφορά το ρυθμό αύξησης. Εκτός και αν κάνεις συνεχώς επανεκκινήσεις στον ΦΡΙΤΣ, καλύτερα άστον ήσυχο και θα τα φτιάξει αυτός όσο μπορεί καλύτερα.

........Auto merged post: aa144 added 1 Minutes and 2 Seconds later........

Βέβαια, το απόλυτο φάρμακο λέγεται "πακέτο 6/1"...

hzaf
09-01-08, 17:56
Παιδία να ρωτήσω και κάτι άλλο που μου φαίνεται λίγο περίεργο...Τα forward error corrections δεν είναι υπερβολικά πολλά?Το internet εχει συνδεθεί πριν 20λεπτά και έχει κάμποσα εκατομμύρια corrections..Είναι φυσιολογικό?και κάτι ακόμα!όταν κάνω refresh τα corrections 620756994 γίνονται 2!μετά απο κάμποσα refresh!

Αποσυνδέσεις έχεις;

thanos222
09-01-08, 17:59
Όχι..Αποσυνδέσεις δόξα το θεό δεν έχω και δεν μου έκανε ποτέ μέχρι τώρα!2μήνες δουλεύει και όλα καλά.

jaggelo
09-01-08, 18:00
Κάνει overflow ο μετρητής, δηλαδή μηδενίζει γιατί δεν μπορεί να δείξει περισσότερα. Όσο ο ΦΡΙΤΣ εκπαιδεύεται στη λειτουργία της γραμμής σου και κόβει τις προβληματικές συχνότητες, το πράγμα θα ηρεμήσει όσο αφορά το ρυθμό αύξησης.

Ακριβώς αυτό συμβαίνει και σε μένα ;)

Σε τέτοιες περιπτώσεις, καλό είναι να ΜΗΝ κάνουμε restart στον φρίτζουλα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.