PDA

Επιστροφή στο Forum : 2play - προβλημα με τηλεφωνια



ThoDis
07-01-08, 20:13
Καλησπερα σας, η γραμμη μου ενεργοποιηθηκε 20/11 και ενω αρχικα δουλευε μια χαρα μετα την πρωτη βδομαδα αρχισα να μην μπορω να παιρνω τηλεφωνα. Σχηματιζω τον αριθμο κανονικα, αφου ακουσω το σημα του τηλεφωνου μολις σηκωσω το ακουστικο αλλα μετα ειναι νεκρο. Γυρο στα 40 δευτερολεπτα αργοτερα μου βγαινει το σημα κατηλλημενου. Αυτο γινεται συνεχεια μεχρις οτου γινει κανονικη κληση. Αρχικα επιανα γραμμη 1 στις 4 με 5 επαναληψεις, τωρα πλεον ειναι απελπιστικη η κατασταση!Αυτο συμβαινει πιο εντονα με προορισμους εκτος Αττικης και συγκεκριμενα Βολο και Πατρα που καλω συχνα.

Το ιντερνετ δεν εχει κανενα απολυτοις προβλημα, συγχρονιζει στα 20mpbs και καταβαζω κατα μεσο ορο με 1,8 - 2.

Μιλησα με το helpdesk και μου πε να παρω φιλτρο και οτι το προβλημα ειναι σε καποιες αναβαθμησεις που κανει η 4νετ και δεν εχουν γινει ακομα αλλα εν καιρω. Πηρα αλλα και παλι τα ιδια!

Θελω να σημειωσω οτι το καλωδιο τηλεφωνου που ερχετε απο τον "τοιχο" ειναι της παλιας μορφης. ( χωρις κλιπακι, σκετα καλωδια ) . και καταληγει σε μια πριζα με κλιπακι απο οπου το συνδεω με το τηλεφωνο και το modem!

Εχει προβλημα η γραμμη μου μεσα στο σπιτι? Αν ειχε, το ιντερνετ δεν θα επρεπε να δουλευει με προβληματα?

παραθετω και τα χαρακτηριστικα της συνδεσης siemens cl 110

27840


καθως και τα αποτελεσματα του speedtest

http://www.speedtest.net/result/219471083.png (http://www.speedtest.net)



Ευχαριστω για το χρονο σας,

/ThoDis

hel
08-01-08, 00:59
Δοκίμασε να πάρεις τηλέφωνο χωρίς να έχεις συνδεδεμένο ρουτερ ή τίποτα άλλο.

deniSun
08-01-08, 10:11
Τα κλιπσάκια δεν έχουν σημασία.
Το αν έχεις πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση πρέπει να το ελέγξεις εσύ.
Δοκίμασε με μια συσκευή, ανεξάρτητη, με φίλτρο σε άλλη μπρίζα (όχι μαζί με splitter με το ρούτερ).
Έχεις βάλει LLC, 8/35;

ThoDis
09-01-08, 16:27
Τα κλιπσάκια δεν έχουν σημασία.
Το αν έχεις πρόβλημα με την εσωτερική καλωδίωση πρέπει να το ελέγξεις εσύ.
Δοκίμασε με μια συσκευή, ανεξάρτητη, με φίλτρο σε άλλη μπρίζα (όχι μαζί με splitter με το ρούτερ).
Έχεις βάλει LLC, 8/35;


Δοκιμασα να παρω τηλ απο αλλη πριζα χωρις το ρουτερ και το φιλτρο και εκανε παλι τα ιδια. Ξαναδοκιμασα και με το φιλτρο αλλα παλι τα ιδια.

27839

deniSun
09-01-08, 16:37
Φέρε ένα ηλεκτρολόγο να σου ελέγξει την γραμμή από το καφάο της πολυκατοικίας έως το σπίτι σου.
Ζήτα να σου γίνει έλεγχος στη γραμμή σου από το κέντρο έως το καφάο από τη forthnet (θα προωθήσουν το αίτημά σου στον ΟΤΕ)

@ ADSLgr.com All rights reserved.