PDA

Επιστροφή στο Forum : ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΛΠΙΔΑ! ΜΟΝΟ ΤΑ ΜΙΝΙ DSLAMS!



GeorgeNorth
07-01-08, 20:39
Downstream Upstream
SNR Margin
10.6 11.1 db
Line Attenuation
32.8 18.4 db
Data Rate
10239 861 kbps

Mολις μιλησα με τεχνικο που με πηρε τηλεφωνο υστερα απο δηλωση βλαβης, πριν λιγες μερες!!!
Καταρχας μου ειπε οτι οντως ο ΟΤΕ σχεδιαζει να τα εγκαταστησει τα mini dslam αλλα δεν ξερει λεπτομερειες. To δευτερο ειναι οτι η γραμμη μου λογω χαρακτηριστικων της δεν σηκωνει πανω απο 10 ΜΒΙΤ και μου προτεινε να επιστρεψω στα 8 για να μη πληρωνω παραπανω. Αλλοι στην Καλαμαρια εδω κοντα πιανουν και 15 ΜΒΙΤ!

Τι να δοκιμασω αλλο? αλλον ρουτερ? αλλη πριζα ΟΤΕ? να μετακομισω μηπως? :hmm:

Psychaos
07-01-08, 20:54
Εγω παντως την εχω βρει την λυση , ουτε τηλεφωνα ξανα στο 121 , 134 ,1242 ,8011135555 και ουτε και σε αλλους παροχους. Απλα σε 20 ημερες σταματαω την συνδεση και ΑΝ φτιαξουν ποτε τα δικτυα στην χωρα μας θα το ξανασυζητησω για να βαλω adsl

bond
07-01-08, 21:34
Εγω παντως την εχω βρει την λυση , ουτε τηλεφωνα ξανα στο 121 , 134 ,1242 ,8011135555 και ουτε και σε αλλους παροχους. Απλα σε 20 ημερες σταματαω την συνδεση και ΑΝ φτιαξουν ποτε τα δικτυα στην χωρα μας θα το ξανασυζητησω για να βαλω adsl

Μισό λεπτό ρε παιδια, γιατι νομιζω φτανουμε σε υπερβολες. Δηλαδη ή θα εχουμε 24 ή τιποτα? Δεν υπαρχουν μεσες λύσεις? Και γιατι ειναι τοσο σημαντικα τα 24 σε σχεση με τα 4 ή τα 8?
Μερικοι απο εμας μενουμε μακρια απο κεντρο ΟΤΕ. Τι να κανουμε δηλαδη? Το 99% ειμαι σιγουρος οτι πιανει τουλαχιστον τα 4 Mbps χωρις προβλημα. Μια 4αρα ειναι αρκετη για ολες τις χρησεις Internet. Οτιδηποτε απο εκει και πανω ειναι bonus.
Ηρεμηστε λιγο. Και αυτοί με τα full 24 ειμαι σιγουρος οτι δυσκολευονται πολυ να τα αξιοποιησουν (με 10 Mbps μολις τερματισα το rapidshare premium account μου για 5 μέρες μεσα σε 6 ώρες :)). Περισσοτερο ενα νουμερο στο router για να κανουμε φιγουρα ειναι παρα ουσία.

Jazzer
07-01-08, 21:46
@GeorgeNorth αν δεν έχεις αποσυνδέσεις, είσαι μια χαρά. Με υποβάθμιση γραμμής στα 8 mbps θα έχεις δυστυχώς και μικρότερο upload.
Τώρα όσον αφορά τα mini dslams οι πληροφορίες, αλλά και μια απάντηση του ΟΤΕ που έχουμε λάβει από επιστολή μας,
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=122031
το επιβεβαιώνουν.
Άγνωστο όμως παραμένει σε ποιές περιοχές θα τοποθετηθούν και κυρίως με ποιά κριτήρια θα γίνει αυτό.

molivos
07-01-08, 21:57
ADSL Statistics
Mode: ADSL2+
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 9.6 13.2
Attenuation (dB): 16.5 10.9
Output power (dBm): 12.3 18.9
Attainable rate (Kbps): 21671 1091
Rate (Kbps): 18334 1023
MSGc (number of bytes in overhead channel message): 61 16
B (number of bytes in Mux Data Frame): 254 28
M (number of Mux Data Frames in FEC Data Frame): 1 1
T (Mux Data Frames over sync bytes): 2 3
R (number of check bytes in FEC Data Frame): 0 0
S (ratio of FEC over PMD Data Frame length): 0.4805 0.9707
L (number of bits in PMD Data Frame): 4246 239
D (interleaver depth): 1 1
Delay (msec): 0 0

Super Frames: 394902 394900
Super Frame Errors: 1465 1774
RS Words: 0 0
RS Correctable Errors: 0 0
RS Uncorrectable Errors: 0 N/A

HEC Errors: 511 17309
OCD Errors: 0 0
LCD Errors: 0 0
Total Cells: 274825197 287972366
Data Cells: 402395 347402566
Bit Errors: 0 1484186

Total ES: 964 816
Total SES: 0 380
Total UAS: 36 3382578

Jazzer
07-01-08, 22:07
ADSL Statistics
Mode: ADSL2+
Line coding: Trellis On
Status: No Defect
Link power state: L0

Downstream Upstream
SNR margin (dB): 9.6 13.2
Attenuation (dB): 16.5 10.9
Output power (dBm): 12.3 18.9
Attainable rate (Kbps): 21671 1091
Rate (Kbps): 18334 1023


Mήπως χρειάζεσαι κι εσύ mini dslam για να πιάνεις 24 mbps ? :p

molivos
07-01-08, 22:12
Mήπως χρειάζεσαι κι εσύ mini dslam για να πιάνεις 24 mbps ? :p


χεχε... Να σου πω αρχιζω και ανησυχω γιατι τις πρωτες μερες "τερματιζε" το ρουτερακι και
τωρα την τελευταια εβδομαδα αρχιζει και οπισθοχωρει :p :hmm::hmm:

Quadcore
07-01-08, 22:40
Μισό λεπτό ρε παιδια, γιατι νομιζω φτανουμε σε υπερβολες. Δηλαδη ή θα εχουμε 24 ή τιποτα? Δεν υπαρχουν μεσες λύσεις? Και γιατι ειναι τοσο σημαντικα τα 24 σε σχεση με τα 4 ή τα 8?
Μερικοι απο εμας μενουμε μακρια απο κεντρο ΟΤΕ. Τι να κανουμε δηλαδη? Το 99% ειμαι σιγουρος οτι πιανει τουλαχιστον τα 4 Mbps χωρις προβλημα. Μια 4αρα ειναι αρκετη για ολες τις χρησεις Internet. Οτιδηποτε απο εκει και πανω ειναι bonus.
Ηρεμηστε λιγο. Και αυτοί με τα full 24 ειμαι σιγουρος οτι δυσκολευονται πολυ να τα αξιοποιησουν (με 10 Mbps μολις τερματισα το rapidshare premium account μου για 5 μέρες μεσα σε 6 ώρες :)). Περισσοτερο ενα νουμερο στο router για να κανουμε φιγουρα ειναι παρα ουσία.

+1:oneup:

GeorgeNorth
07-01-08, 23:45
1.07 MB/SECOND επιασα πριν απο λιγο με 10,5 ΜΒΙΤ downstream. Eφταστα στα ορια της γραμμης μου...

k_koulos
07-01-08, 23:50
τα μινιdslam μόνο στο μέγεθος είναι μινι ή και στις δυνατότητες; [υποστηρίζουν δηλαδή πρεμιουμ ταχύτητες η μέχρι 2 μόνο;]

idem
08-01-08, 13:44
Τα mini dslams είναι mini στο μέγεθος μόνο. Δυνατότητες έχουν ίδιες με τα συμβατικού μεγέθους μηχανήματα με διαφορά το πλήθος των συνδρομητικών πορτών που μπορούν να υποστηρίξουν (λογικό αφού μικρότερο σασί χωράει λιγότερες συνδρομητικές κάρτες). Συνήθως οι κεντρικές κάρτες ελέγχου είναι ίδιες ανάμεσα στα mini και τα κανονικά σασί επομένως και οι υπηρεσίες δίνονται στο κοινό με τον ίδιο τρόπο.

Βασική προυπόθεση για την ένταξη ενός mini dslam στο δίκτυο είναι η ανάγκη για παροχή υπηρεσιών σε απομακρυσμένες από κέντρα του ΟΤΕ περιοχές.

lariser
08-01-08, 15:48
Βασική προυπόθεση για την ένταξη ενός mini dslam στο δίκτυο είναι η ανάγκη για παροχή υπηρεσιών σε απομακρυσμένες από κέντρα του ΟΤΕ περιοχές.

Πότε θα το χωνέψουμε ότι ο ΟΤΕ δεν πρόκειται να ενισχύσει τις υποδομές ADSL του μέσα στα αστικά κέντρα με mini DSLAMs;

Αν γίνει αυτό, θα αποτελεί κομμάτι ενός ευρύτερου επενδυτικού πλάνου που θα αφορά υποδομές VDSLx ή FFTx, όπου για τις συγκεκριμένες περιπτώσεις είναι βασική προϋπόθεση ο τοπικός βρόχος να είναι πολύ "κοντός", δηλ. να περιορίζεται σε λίγες δεκάδες μέτρα από το "κέντρο" (DSLAM) μέχρι το "κουτί του συνδρομητή" (CPE).

Συγκεκριμένα για τον ΟΤΕ, αυτό δεν είναι καθόλου πιθανό να συμβεί άμεσα, γιατί αφενός δεν έχει καλά-καλά ολοκληρώσει τις επενδύσεις του σε ADSL2+ και Metro Ethernet ώστε να έχει αποσβέσει μεγάλο κομμάτι της επένδυσης και αφετέρου τηρεί στάση αναμονής μέχρι να ξεκαθαριστούν πολλά "ρυθμιστικά" ζητήματα που ταλανίζουν άλλους τηλ/κούς οργανισμούς (incumbents) της ΕΕ, που έκαναν το "λάθος" να προχωρήσουν πρώτοι σε εγκατάσταση τέτοιων υποδομών".

Όσοι παρακολουθούν από κοντά το θέμα, νομίζω αντιλαμβάνονται τί γράφω.

bond
08-01-08, 16:01
Συγκεκριμένα για τον ΟΤΕ, αυτό δεν είναι καθόλου πιθανό να συμβεί άμεσα, γιατί αφενός δεν έχει καλά-καλά ολοκληρώσει τις επενδύσεις του σε ADSL2+ και Metro Ethernet ώστε να έχει αποσβέσει μεγάλο κομμάτι της επένδυσης και αφετέρου τηρεί στάση αναμονής μέχρι να ξεκαθαριστούν πολλά "ρυθμιστικά" ζητήματα που ταλανίζουν άλλους τηλ/κούς οργανισμούς (incumbents) της ΕΕ, που έκαναν το "λάθος" να προχωρήσουν πρώτοι σε εγκατάσταση τέτοιων υποδομών".

Όσοι παρακολουθούν από κοντά το θέμα, νομίζω αντιλαμβάνονται τί γράφω.


Αυτό ακριβως. Θυμιζω το σχετικό αρθρο για τον αντιστοιχο βελγικό ΟΤΕ, που υποχρεωνεται να επινοικιασει το VDSL του σε τιμες κοστους, ενω εκανε την επενδυση για να το εγκαταστησει σε περιβαλλον απελευθερωμένης αγοράς.

STARJOHN
08-01-08, 17:06
Μισό λεπτό ρε παιδια, γιατι νομιζω φτανουμε σε υπερβολες. Δηλαδη ή θα εχουμε 24 ή τιποτα? Δεν υπαρχουν μεσες λύσεις? Και γιατι ειναι τοσο σημαντικα τα 24 σε σχεση με τα 4 ή τα 8?
Μερικοι απο εμας μενουμε μακρια απο κεντρο ΟΤΕ. Τι να κανουμε δηλαδη? Το 99% ειμαι σιγουρος οτι πιανει τουλαχιστον τα 4 Mbps χωρις προβλημα. Μια 4αρα ειναι αρκετη για ολες τις χρησεις Internet. Οτιδηποτε απο εκει και πανω ειναι bonus.
Ηρεμηστε λιγο. Και αυτοί με τα full 24 ειμαι σιγουρος οτι δυσκολευονται πολυ να τα αξιοποιησουν (με 10 Mbps μολις τερματισα το rapidshare premium account μου για 5 μέρες μεσα σε 6 ώρες ). Περισσοτερο ενα νουμερο στο router για να κανουμε φιγουρα ειναι παρα ουσία.


+1:oneup: Με αυξηση του upload

DJFloor
08-01-08, 17:53
Μισό λεπτό ρε παιδια, γιατι νομιζω φτανουμε σε υπερβολες. Δηλαδη ή θα εχουμε 24 ή τιποτα? Δεν υπαρχουν μεσες λύσεις? Και γιατι ειναι τοσο σημαντικα τα 24 σε σχεση με τα 4 ή τα 8?
Μερικοι απο εμας μενουμε μακρια απο κεντρο ΟΤΕ. Τι να κανουμε δηλαδη? Το 99% ειμαι σιγουρος οτι πιανει τουλαχιστον τα 4 Mbps χωρις προβλημα. Μια 4αρα ειναι αρκετη για ολες τις χρησεις Internet. Οτιδηποτε απο εκει και πανω ειναι bonus.
Ηρεμηστε λιγο. Και αυτοί με τα full 24 ειμαι σιγουρος οτι δυσκολευονται πολυ να τα αξιοποιησουν (με 10 Mbps μολις τερματισα το rapidshare premium account μου για 5 μέρες μεσα σε 6 ώρες ). Περισσοτερο ενα νουμερο στο router για να κανουμε φιγουρα ειναι παρα ουσία.


+1:oneup: Με αυξηση του upload

Εγώ ποσώς ενδιαφέρομε αν πιάνω 24 ή 10. Αυτό όμως που με νοιάζει είναι να μην αποσυνδέομαι μόλις πέσει η νύχτα. Δε μπορεί βρε αδερφέ να συγχρονίζω στα 17000 όλη μέρα και όταν βραδιάζει να το γυρνάω σε ADSL2 και άμα κάτσει . Και δεν πάω στα 8 λόγο upload, έχουμε και FTP επάνω...

gkaska189
10-01-08, 12:31
Συμφωνώ μαζί σας. Έχω φίλο που ζήτησε 24άρα σύνδεση απο την HOL χώρις να έχει την πρόθεση να χρησιμοποιήσει torrent ή γενικά να κατεβάζει μεγάλο αριθμό αρχείων. Τη θέλει μόνο για να κάνει update τα windows και το antivirus.

gastone_2005
11-01-08, 21:18
Συμφωνώ μαζί σας. Έχω φίλο που ζήτησε 24άρα σύνδεση απο την HOL χώρις να έχει την πρόθεση να χρησιμοποιήσει torrent ή γενικά να κατεβάζει μεγάλο αριθμό αρχείων. Τη θέλει μόνο για να κάνει update τα windows και το antivirus.

Λίγο ανυπόμονος μοιάζει ο φίλος σου...:p

nicolasdr
17-01-08, 11:19
Mini dslams θα εγκατασταθουν σε ολα τα καφαο εντος του 2008.Ο λογος που θα τοποθετηθουν ειναι λογω παροχης vdsl (http://en.wikipedia.org/wiki/VDSL) που θα προσφερει ο οτε μεσα στο καλοκαιρι.Επειδη αυτη η τεχνολογια ειναι πιο ευαισθητη οσο αναφορα την ποιοτητα γραμμης,τον θορυβο και την αποσταση(maximum στα 300 μετρα απο 1,6km και μετα ειναι σαν adsl2+) θεωρειται επιτακτικη η αναγκη εγαταστασης καταλληλου εξοπλισμου για την επιτευξη αυτων των ταχυτητων.Η εγκατασταση των mini dslams θα γινει με το σκεπτικο οτι κανεις δεν απεχει πανω απο 300 μετρα απο το καφαο.Οι μεγιστες ταχυτητες που μπορει να επιτυχει αυτη η τεχνολογια ειναι 100mbps downstream και 10mbps upstream.(Η ταχυτητα που θα δωσει ο οτε αρχικα θα ειναι 50mbps downsteam αγνωστο το upsream)

Προσωπικα καλυτερα θα ηταν να δημιουργουνταν συγχρονο δικτυο οπτικων ινων που θα εφταναν μεχρι το σπιτι μας αλλα κατι τετοιο δεν νομιζω να το δουμε αμεσα.Οταν ομως οι καιροι το επιτρεψουν και ο οτε αποφασισει να παρεχει FTTH (http://www.wisegeek.com/what-is-ftth.htm) τοτε η δημιουργια τετοιου δικτυου ειναι μονοδρομος.Μεχρι τοτε ειδομεν!!!:whistle:

ΣΗΜΕΙΩΣΗ:Σαφως αρχικα τα mini dslams θα χρησιμοποιηθουν για εξαλειψη των προβληματων λογω αποστασης της τεχνολογιας ADSL2+.
Φιλικα........

harrysvr
17-01-08, 17:56
Απο αύριο βάζω webcam live για να βλέπω οποιαδήποτε στιγμή θέλω το απέναντι απο το σπίτι καφάο...

@ ADSLgr.com All rights reserved.