PDA

Επιστροφή στο Forum : shareaza και crypto F200 ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ



lalala123
15-04-05, 05:21
παω να κατεβασω κανα torrent και κατεβαζει με 2-3κβ/σ.δεν εχω firewall ουτε ρουτερ για να φταιει κατι απο αυτα.τι να κανω για να κατεβαζω σαν ολουσ τουσ ανθροπουσ?μηπωσ να φταιει το modem επειδει ειναι μουφα(crypto f200)???αν ειναι να παω να αγορασω ενα ρουτερ(τελευταια λυση).

καποιοσ να με βοηθησει !!!!!!!!!!!!!!!

(εχω adsl 384/128 tellas)

no_logo
15-04-05, 16:35
δεν λες και πολλά στο μήνυμα σου όμως


τα up/down όρια που έχεις στο shareaza
τι windows έχεις. Στο how to εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=206933&postcount=1) υπάρχει ενα συμπληρωμα για τα XP SP2

Στο how to θα βρεις και ενα link για να δεις αν το shareaza επικοινωνεί κανονικά (firewall test)

HaRRy
15-04-05, 17:43
1. παρε ρουτερ
2. για torrents βάλε είτε azureus (βαρύ) είτε Bitcomet με το patch είτε κάποιο άλλο εξειδικευμένο πρόγραμμα για torrents... το shareaza έχει φτιαχτεί κυρίως για gnutella network..
3. WELCOME!!

no_logo
15-04-05, 20:50
1. παρε ρουτερ

πως κάνεις έτσι αμέσως πρόταση σε κάποιον να πάει να δώσει έτσι περίπου 100 ευρώ για το τίποτα; το πιο πιθανό για να μην σου πω σίγουρα είναι πως δεν έχει ρυθμίσει σωστά το shareaza

2. για torrents βάλε είτε azureus (βαρύ) είτε Bitcomet με το patch είτε κάποιο άλλο εξειδικευμένο πρόγραμμα για torrents... το shareaza έχει φτιαχτεί κυρίως για gnutella network..
harry το shareaza λειτουργει μία χαρά με τα torrents, δεν εχω δει σχεδόν καμία διαφορά και εχω δοκιμάσει και το azureus που όλι χύν... με το όνομα του και το bit comet και το burst. ομολογώ πως τα προγραμματα μόνο για torrents εχουν πολύ περισσότερες επιλογές στο gui και λογικό είναι μια και περιορίζονται σε ένα δίκτυο αλλά από ταχύτητες δεν έχω δει συγκριτικά καμία διαφορά

lalala123
16-04-05, 09:22
up οριο εχω 15 και down οριο εχω 40.λοιπον,δοκιμασα το τεστ με πολλεσ ports(το ειχα ρυθμισει και στο shareaza) και εχω προσεξει οτι καλυτερα κατεβαζει οταν εχω τσεκαρισμενο το random port.(το πολυ με 10κβ/σ για 5 λεπτα και μετα πεφτει παλι)

Shareaza Connection Test

Results
TCP: The TCP connection has been refused, the port is closed. Either a firewall or a router has not been configured on this port, or no application is currently using it. Make sure your firewall or router is properly configured to not block or forward this port and that Shareaza is running and configured to use this port.

UDP: No answer has been received from your client. This can have various reasons, like that your firewall or router isn't properly configured for Shareaza, or Shareaza is not running on this port, or not connecting to the networks.

At least one problem has been detected and you probably have to configure your firewall or router for Shareaza. If you need help with configuring your firewall or router, visit this page on the wiki:

Μου εχει ζαλισει τα @@,θα την κοπσω την dsl χε.τα εχω δοκιμασει ολα ρε παιδια...δεν παλευεται

(εχω xp SP1)
στο lime wire και απο site κατεβαζω με 40αρια αρα δεν εχει προβλημα η ταχυτητα μου.κατι δεν εχω ρυθμισει σωστα ΣΙΓΟΥΡΑ

no_logo
16-04-05, 09:42
το τεστ πάντως λέει ότι είσαι πίσω από firewall
αν εχεις firewall ακόμα και το firewall των xp κανε το να μην εμποδίζει το shareaza ή απενεργοποιησε το.
Αν το how to δεν μπορεί να σε βοηθήσει κατέβασε το shareaza quick guide από εδώ (http://kadusa.com/shareaza/Shareaza.quick.guide.2.3.rar)

επίσης μπορεί κατά την διαρκεια του wizard που εμφανίζετε στην αρχη, την πρωτη φορά που τρέχεις το προγραμμα κατά λάθος να επέλεξες πως είσαι πίσω από firewall. Πηγαινε στο shareaza tools->shareaza settings->internet ->connection και δες αν η επιλογή i can accept incoming connections είναι τσεκαρισμένη. Αν δεν είναι, τσέκαρε την κλείσε και άνοιξε το shareaza και τρέξε ξανά το test (με ενεργό το gnutella2).
Να θυμάσαι αν δεν φτιάξεις αυτό το πρόβλημα, δεν υπάρχει περίπτωση να δεις ταχύτητες.

lalala123
16-04-05, 12:52
Λοιπον...εβαλα το azureus και κατεβαζω με 20-40 κβ/σ :), η default port 6881 που εκανα check ειναι οκ ΑΛΛΑ
μου βγαζει στο health κιτρινο smiley συνεχεια και δεν γινεται ποτε πρασινο και μου λεει NAT ERROR.δεν εχω firewall(ουτε των xp), εχω sp1,δεν εχω router ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ?????.μυστηρια πραγματα...

nightsky_30
16-04-05, 13:08
Σε κάποιες περιπτώσεις, που αναφέρονται στα site's που αφορούν, πρέπει να αλλάξεις ports σε range που επίσης σου γράφουν

Re-Ti-Re
16-04-05, 13:11
Τι Anti-Virus έχεις;

lalala123
16-04-05, 13:15
norton 2005

Re-Ti-Re
16-04-05, 13:30
norton 2005
Άρα έχεις firewall.

Πηγαίνεις: Norton AntiVirus -> Options -> Internet Worm Protection -> Enable Internet Worm Protection

Κάνε αυτή την επιλογή Disable.

Πες μου αν δουλέψει. Θα σου πω μετά τι χρειάζεται να κάνεις για να δουλέψει οποιοδήποτε P2P.

lalala123
16-04-05, 13:49
εγινε πρασινοοοοοοοοοοοο κ@βλ@@@@@@@@@@@@@@@(sorry).ορεοσ ρε φιλε εισαι θεοσ χεχε ευχαριστω

Re-Ti-Re
16-04-05, 18:07
Πηγαίνεις: Norton AntiVirus -> Options -> Internet Worm Protection -> Enable Internet Worm Protection

Τώρα αν θέλεις η επιλογή να είναι enable, κατά την γνώμη μου, αφού δεν έχεις firewall καλό θα ήταν.

Προσθέτεις όποιο P2P πρόγραμμα έχεις στην από κάτω ακριβός επιλογή Program Control.
Πατάς Add διαλέγεις το πρόγραμμα και επιλέγεις permit.

Κάνεις το ίδιο για κάθε πρόγραμμα που έχει πρόβλημα και θέλει πολλά connections.

Edit\ Η προσωπική μου επιλογή για P2P είναι το Shareaza.
Με την προϋπόθεση οι επιλογές στα settings να είναι οι σωστές, ο no_logo έχει γράψει ένα αξιόλογο How to./Edit

no_logo
16-04-05, 18:29
Re-Ti-Re να σε ρωτήσω κάτι.
και γω έχω το νορτονα 2005 και δεν υπάρχει πουθενά το worm protection που αναφέρεις πιο πάνω :offtopic:

Re-Ti-Re
16-04-05, 19:22
Re-Ti-Re να σε ρωτήσω κάτι.
και γω έχω το νορτονα 2005 και δεν υπάρχει πουθενά το worm protection που αναφέρεις πιο πάνω :offtopic:Το συγκεκριμένο θέμα το έχω γράψει πολλές φορές σε διάφορά νήματα στο forum, για P2P όπως εδώ.

Αλλά και για το update του firmware στο speedtouch εχθές το βράδυ http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=16178&page=2

Δες μια μία φωτογραφία από παλιό νήμα.
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=14887
http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=588

Σαν επιλογή έχω το eMule που πειραματιζόμουν τότε.

Και δεν είσαι καθόλου off topic. Η συγκεκριμένη επιλογή έχει να κάνει με το ότι ο Norton τα έχει κάνει πλακάκια με την Microsoft. To Internet Worm Protection είναι για να συμπληρώνει το firewall τον XP SP2, που είναι ανεπαρκές.

no_logo
16-04-05, 19:46
σε μένα πάντως δεν υπάρχει.
υπάρχει επιλογή στο firewall που ρυθμίζετε όμως αμέσως κατά την εκτέλεση για πρώτη φορά του προγραμματος

Re-Ti-Re
16-04-05, 20:51
υπάρχει επιλογή στο firewall που ρυθμίζετε όμως αμέσως κατά την εκτέλεση για πρώτη φορά του προγραμματος Ακριβός. Εσύ έχεις το Norton Internet Security 2005. Αυτό έχει firewall και η επιλογή έχει μεταφερθεί εκεί με άλλο όνομα. Αν προσέξεις την φωτογραφία μου και την δική σου φαίνεται ότι οι επιλογές που υπάρχουν έχουν το ίδιο αποτέλεσμα.

Δεν χρησιμοποιώ το firewall του Norton αλλά μόνο το Anti-Virus. Και για αυτό υπάρχει η επιλογή στο δικό μου Anti-Virus. Τον λόγο τον έγραψα:
Η συγκεκριμένη επιλογή έχει να κάνει με το ότι ο Norton τα έχει κάνει πλακάκια με την Microsoft. To Internet Worm Protection είναι για να συμπληρώνει το firewall τον XP SP2, που είναι ανεπαρκές.

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορεί να είναι ενεργό και στα δύο (Anti-Virus & frewall) την ίδια στιγμή. Και για αυτό δεν υπάρχει στο δικό σου Anti-Virus.

Τo firewall για μένα είναι το ZoneAlarm.
Και εδώ αρχίζουν τα όργανα. Ο Norton & ZoneAlarm δεν συνεργάζονται. Λογικό αφού πρόκειται για δύο ανταγωνιστές που έχουν ακριβός τα ίδια προϊόντα να πουλήσουν.
Αν δεν απενεργοποιήσω το Internet Worm Protection βρίσκομε με δύο firewall.
Όσοι έχουν Norton Anti-Virus 2005 και χρησιμοποιούν firewall εκτός του Norton και XP SP2 πρέπει να απενεργοποιούν το Internet Worm Protection.

Μήπως πρέπει να γράψω ένα How to για το θέμα ;

sdikr
16-04-05, 20:54
Μήπως πρέπει να γράψω ένα How to για το θέμα ;
Good idea!!!

@ ADSLgr.com All rights reserved.