PDA

Επιστροφή στο Forum : Σύνδεση σε voipbuster και voiopwise



jimger
07-01-08, 23:01
Γεια σας, αγόρασα ενα Fritz!Box fon annex b και επειδή εχω pstn το έκανα annex a όπως διάβασα forum.Το πρόβλημα μου τώρα είναι ότι θέλω να το ρυθμίσω ώστε τα τηλέφωνα που κάνω να πηγαίνουν μέσω voipbuster i' voipwise.Στο μενού λέει add internet number αλλά εγώ δεν έχω αριθμό μόνο τα στοιχεία του sip τα οποία δεν δέχεται χωρίς internet number!Καμία λύση υπάρχει?Ευχαριστώ εκ των προτέρων, Χρονια Πολλά!!!


P.S Αυτο το telnet τι είναι επιτέλους???

nassospr
07-01-08, 23:16
Αυτό το internet number είναι 'συμβολικό', είναι για σένα, το fritz δεν το χρησιμοποιεί για το register που κάνει στον πάροχο voip.
Μπορείς να γράψεις οτιδήποτε π.χ. voipbuster

jimger
08-01-08, 00:04
Το κάνω αυτό αλλά μόλις πατα οκ τζίφος δεν γίνεται καμία αλλαγη!!!

nassospr
08-01-08, 01:11
Το κουτάκι που λέει: use internet number for registration ΔΕΝ πρέπει να είναι τσεκαρισμένο.

jimger
08-01-08, 01:24
Αν το ξετικάρω δεν με αφήνει να βάλω τα υπόλοιπα στοιχεία...Τώρα έχω άλλο πρόβλημα!Έκανα restore system defaults που δεν ειναι και κατι τοσο σοβαρό αλλά τώρα δεν μπορώ πια να συνδεθώ δεν μπορεί να κάνει assign ip.Οταν συνδέω το καλώδιο τηλεφώνου στο box αυτο δείχνει να συγχρονίζεται.Και τα recovery δεν δουλεύουν ούτε annex a ούτε annex b!Τι γίνεται τώρα?

nassospr
08-01-08, 01:37
Δεν μιλάω για το πρώτο κατά σειρά κουτάκι αλλά για το δεύτερο κάτω από τα στοιχεία του λογαριασμού.
Κατά τα άλλα, εφόσον μπαίνεις στο interface του ρούτερ θα πρέπει να ξαναβάλεις όλες τις ρυθμίσεις. Αν δεν μπαίνεις τα πράγματα περιπλέκουν λίγο και γιαυτό συμβουλέψου το manual.

maxorfo
08-01-08, 03:31
Πως έκανες τη μετατροπή σε Annex A,, μέσω ftp, μέσω telnet ή απλά τρέχοντας το αρχειάκι των 10 Kb (fritz_als_avm_annex_A_new ή κάπoιο παρόμοιο pseudoimage)??

jimger
08-01-08, 04:37
Μέσα από το firmware upgrade με το αρχειάκι...Τώρα αφού μετα από ώρες ως δια μαγείας επανέφερα σε annex b εωαλα το original annex a και έδειξε οτι το έκανε κανονικα αλλά τώρα πάλι το ίδιο πρόβλημα...δεν κανει assign ip




Λοιπόν βρήκα νομίζω πώς λύνω το πρόβλημα με το assign ip σε περίπτωση που κάποιος έχει πάθει τα ίδια με μενα...Μπορεί να γραψω αύριο έναν οδηγό

@ ADSLgr.com All rights reserved.