PDA

Επιστροφή στο Forum : Μεγαλύτερο upload σε linux... Γιατί όμως;



gagtzer
07-01-08, 23:27
Γειά σε όλους :)
Έχω Forthnet ADSL ατα 24/1 MB και σήμερα παρατήρησα κάτι πολύ περίεργο με την ταχύτητα upload. Ενώ το router συνχρονίζει στα 20 MB down και 1 MB up, στο speedtest της Forthnet μου βγάζει 15 MB down και 160 kB up περίπου, ενώ και οι πραγματικές ταχύτητες upload είναι πολύ χαμηλές, γύρω στα 300 kB σταθερά.
Όλα αυτά στα XP όμως. Γιατί όταν μπάινω με Ubuntu και οι ταχύτητες στο speedtest αλλά και οι πραγματικές ταχύτητες upload είναι οι ονομαστικές, δηλαδή 900 με 950 kB!!! Και αυτό μόνο στο upload, το download ειναι ίδιο και στα XP και στα linux!!!
Προφανώς θεώρησα οτι κάτι κόβει το upload οπότε δοκίμασα στα XP να μετρήσω χωρίς firewall,antivirus κτλ αλλά δεν άλλαξε τίποτα,οπότε αν έχει κάποιος ιδέα τι μπορεί να παίζει θα με βοηθούσε πολύ .:hmm:

(Απαντήσεις του στυλ πέτα τα άχρηστα τα windows και κράτα τα linux δεν θα γίνουν αποδεκτές. Το ξέρω οτι αυτή είναι η οριστική λύση αλλά δεν ήρθε ακόμα η ώρα τους δυστυχώς :p:p:p )

flamelab
07-01-08, 23:31
Kαι εδώ το ίδιο φίλε ;)

Σε XP και Vista πρεπει να στελνεις πολλαπλά αρχεία για να φτάσει το upload στο μεγιστο , ενώ σε unixoειδή δεν χρειάζεται .

hel
08-01-08, 00:35
Δοκίμασε να κατεβάσεις αρχεία από ftp και να ανεβάσεις σε rapidshare μερικά αρχεία ταυτόχρονα (δεν φτάνει ένα για να τερματίσει το upload). Τότε πιστεύω ότι θα μπορείς να συγκρίνεις καλύτερα τις ταχύτητες σε linux και win.
Τα speedtests έχουν ανεξήγητη συμπεριφορά και έχουν στείλει πολλούς στο τρελοκομείο:lol:

deniSun
08-01-08, 10:08
α) Δεν εμπιστευόμαστε ποτέ τα speed test (για ακόμα μια φορά το γράφουμε)
β) Για να δεις πραγματικές ταχύτητες στα speed test (για ψυχολογικούς λόγους) πρέπει να πειράξεις τις ρυθμίσεις του TCP των win (windows scalling, mtu κλπ).
Προφανώς στο Linux δεν χρειάζεται να κάνεις τέτοιες ρυθμίσεις.

vigor83
08-01-08, 10:57
Επίσης στα Windows είναι αρκετά πιθανό να έχει μπει κάποιο "μαμούνι" και να σου γονατίζει τη σύνδεση, ενώ στο linux αυτό είναι μάλλον απίθανο.

antporpoda
08-01-08, 19:07
Συμφωνώ με τον vigor83 τα μαμούνια κάνουν μεγάλη ζημιά και προκαλούν πολλές καθυστερίσεις στα win αλλά στο Ubuntu δεν έχεις τέτοια προβλήματα.

Gordito
08-01-08, 19:13
Εγω με την ΟΝ ειχα full upload με ενα αρχειο, κατι αλλο ειναι.

@ ADSLgr.com All rights reserved.