PDA

Επιστροφή στο Forum : Η HOL παγωσε οποιαδηποτε αιτηση adsl σε αλλoν παροχο!



Σελίδες : [1] 2

Bananas
08-01-08, 00:52
Γεια σας το τελευταιο μηνα είχα μεγαλη ταλαιπωρια απο τη χολ.Περιμενα να ενργοποιηθω ωσπου τελικα ειπα δεν πάει αλλο θα κατσω οτε με αναβαθμιση γραμμης στα 24 mbit.Κατεθεσα αιτημα για διακοπη της διαδικασίας ενεργοποιησης το οποιο εγινε δεκτο και με αποδεσμευσε η χολ στις 31/12/07.Παρ ολα αυτα μεχρι και σημερα το συστημα του οτε δεν εχει ενημερωθει απο τη χολ και ακομη υπάρχει το αιτημα της ενεργοπιησης στον οτε.Συμφωνα με τον οτε και τη χολ η χολ πρεπει να τον ενημερωσει για αυτη τη διακοπη και μεχρι να ενημερωθει δεν μπορει να προχωρησει ουτε σε αναβαθμιση της γραμμης μου διοτι τον περιοριζει ο νομος.Σημερα συμφωνα με τη χολ θα ενημερωνοταν ο οτε.Δυστυχως ο οτε δεν ενημερωθηκε.Ετσι τελικα πηρα τηλεφωνο την χολ τους τα εψαλα.Ηκοπελα στο κεντρο εξυπηρετησης ειχε εκνευριστει ωσπου μου ειπε οτι θα με παρουν εντος ολιγον ωρων τηλεφωνο για τνη υποθεση μου τελικα με εγγραψαν στο δευτερο τηλεφωνημα που εκανα ημουν ηρεμος ειπα στον υπαλληλο τη προβλημα εχω και οτνα του λεω τον αριθμο μου μου λεει περιμενετε λιγο παρακαλω.Περιμενα 15 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΛΕΠΤΑ στο τηλεφωνο και το κλεισα.Σιγουρα με εχουν μαθει πλέον και με αποφευγουν.Υστερα απο αυτα πηρα ξανα τηλεφωνο τον οτε ο οποιος μου πε οτι υπαρχουν πολα περιστατικα για τα οποια το θεμα αυτο εκρεμουσε μεχρι και 1 μηνα διχως να μπορουν να ενεργοποιηθουν σε αλλο παροχο διχως να μπορουν να αναβαθμιστουν.
Η ερωτηση μου ειναι απλή:Με ποιο δικαιωμα η χολ ενω εχει "ελευθερωσει" την γραμμη μου με κρατα εμμεσα ακομη;
Σας παρακαλω οποιος ξερει επι του θεματος τι να κανω ή εστω εχει καποια ιδεα ας την ποστάρει!
Ο οτε μου πε οτι υπαρχει μια λυση η οποια μπορει να κανει τα πραγματα χειρωτερα.
Κατι τελευταιο υπαρχει καποιος νομος ή κανονισμος που να με υποστηριζει σε αυτη τη κατασταση που με τωρα?
HELP :(

aa144
08-01-08, 01:21
Μιας και είσαι Αθήνα, δεν πας μια βόλτα από τα γραφεία τους, μπορεί να το λύσεις το θέμα αμέσως αν είσαι ο ίδιος μπροστά σε αυτόν που σε εξυπηρετεί.

theopan
08-01-08, 01:45
Σας παρακαλω οποιος ξερει επι του θεματος τι να κανω ή εστω εχει καποια ιδεα ας την ποστάρει!
Ο οτε μου πε οτι υπαρχει μια λυση η οποια μπορει να κανει τα πραγματα χειρωτερα.
Κατι τελευταιο υπαρχει καποιος νομος ή κανονισμος που να με υποστηριζει σε αυτη τη κατασταση που με τωρα?
HELP :(

Φυσικά και δε νομιμοποιούνται να σε δεσμεύουν. Κανονικά θα έπρεπε να είχε προβλεφθεί διαδικασία που ο κάτοχος της γραμμής να μπορούσε να δηλώσει στον ΟΤΕ (αυτός είναι ο διαχειριστής) ότι απαιτεί την άμεση απελευθέρωση της γραμμής του από τον οποιοδήποτε.
Το ίδιο ακριβώς αντιμετωπίζω με τη forthnet. Με ενδιαφέρει πολύ η λύση που σου πρότειναν από τον ΟΤΕ. Υποψιάζομαι ότι είναι η ίδια που σκέφτηκα κι εγω: αίτημα διακοπής της τηλεφωνικής σύνδεσης στον ΟΤΕ και αμέσως αίτημα επανασύνδεσης με το ίδιο νούμερο (μη βιαστείτε να πείτε δε γίνεται-χάνεις το νούμερο, το έχω κάνει σε τηλέφωνο της επαρχίας. Ξαναπήρα το νούμερο που είχα παλιά και είχα διακόψει για 6μηνο). Αυτό σου είπαν;

Bananas
08-01-08, 01:56
Φυσικά και δε νομιμοποιούνται να σε δεσμεύουν. Κανονικά θα έπρεπε να είχε προβλεφθεί διαδικασία που ο κάτοχος της γραμμής να μπορούσε να δηλώσει στον ΟΤΕ (αυτός είναι ο διαχειριστής) ότι απαιτεί την άμεση απελευθέρωση της γραμμής του από τον οποιοδήποτε.
Το ίδιο ακριβώς αντιμετωπίζω με τη forthnet. Με ενδιαφέρει πολύ η λύση που σου πρότειναν από τον ΟΤΕ. Υποψιάζομαι ότι είναι η ίδια που σκέφτηκα κι εγω: αίτημα διακοπής της τηλεφωνικής σύνδεσης στον ΟΤΕ και αμέσως αίτημα επανασύνδεσης με το ίδιο νούμερο (μη βιαστείτε να πείτε δε γίνεται-χάνεις το νούμερο, το έχω κάνει σε τηλέφωνο της επαρχίας. Ξαναπήρα το νούμερο που είχα παλιά και είχα διακόψει για 6μηνο). Αυτό σου είπαν;

Δηστηχως δεν μου παν.Βασικα δεν ενδιαφερθηκα να μαθω γιατι μου πε οτι μπορει μετα να γινουν χειρωτερα τα πραγματα.Εγω βασικα ειπα στον υπαλληλο του οτε να παω στη χολ να μου δωσουν χαρτι υπογεγραμμενο απο χολ οτι δεν εχουν ποια κανενα δικαιωμα πανω στη γραμμη μου κτλ και να το καταθεσω στον οτε.Αλλα ο υπαλληλος μου ειπε οτι αυτο δνε γινεται.... :(

Darth Revan
08-01-08, 01:56
Γεια σας το τελευταιο μηνα είχα μεγαλη ταλαιπωρια απο τη χολ.Περιμενα να ενργοποιηθω ωσπου τελικα ειπα δεν πάει αλλο θα κατσω οτε με αναβαθμιση γραμμης στα 24 mbit.Κατεθεσα αιτημα για διακοπη της διαδικασίας ενεργοποιησης το οποιο εγινε δεκτο και με αποδεσμευσε η χολ στις 31/12/07.Παρ ολα αυτα μεχρι και σημερα το συστημα του οτε δεν εχει ενημερωθει απο τη χολ και ακομη υπάρχει το αιτημα της ενεργοπιησης στον οτε.Συμφωνα με τον οτε και τη χολ η χολ πρεπει να τον ενημερωσει για αυτη τη διακοπη και μεχρι να ενημερωθει δεν μπορει να προχωρησει ουτε σε αναβαθμιση της γραμμης μου διοτι τον περιοριζει ο νομος.Σημερα συμφωνα με τη χολ θα ενημερωνοταν ο οτε.Δυστυχως ο οτε δεν ενημερωθηκε.Ετσι τελικα πηρα τηλεφωνο την χολ τους τα εψαλα.Ηκοπελα στο κεντρο εξυπηρετησης ειχε εκνευριστει ωσπου μου ειπε οτι θα με παρουν εντος ολιγον ωρων τηλεφωνο για τνη υποθεση μου τελικα με εγγραψαν στο δευτερο τηλεφωνημα που εκανα ημουν ηρεμος ειπα στον υπαλληλο τη προβλημα εχω και οτνα του λεω τον αριθμο μου μου λεει περιμενετε λιγο παρακαλω.Περιμενα 15 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΛΕΠΤΑ στο τηλεφωνο και το κλεισα.Σιγουρα με εχουν μαθει πλέον και με αποφευγουν.Υστερα απο αυτα πηρα ξανα τηλεφωνο τον οτε ο οποιος μου πε οτι υπαρχουν πολα περιστατικα για τα οποια το θεμα αυτο εκρεμουσε μεχρι και 1 μηνα διχως να μπορουν να ενεργοποιηθουν σε αλλο παροχο διχως να μπορουν να αναβαθμιστουν.
Η ερωτηση μου ειναι απλή:Με ποιο δικαιωμα η χολ ενω εχει "ελευθερωσει" την γραμμη μου με κρατα εμμεσα ακομη;
Σας παρακαλω οποιος ξερει επι του θεματος τι να κανω ή εστω εχει καποια ιδεα ας την ποστάρει!
Ο οτε μου πε οτι υπαρχει μια λυση η οποια μπορει να κανει τα πραγματα χειρωτερα.
Κατι τελευταιο υπαρχει καποιος νομος ή κανονισμος που να με υποστηριζει σε αυτη τη κατασταση που με τωρα?
HELP :(

Χα φιλε μου το ιδιο προβλημα εχω κ εγω με αυτους τους καραγκιοζηδες!Εχω ανοιξει κ εγω θεμα εδω http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=162552!Εμενα μου ειπε μια υπαλληλος οτι θα τακτοποιηθει αυριο το θεμα.....

schumifer
08-01-08, 03:39
Μου κάνει τρομή εντύπωση. Όταν περίμενα 1,5 μήνα στην αναμονή για double play από την εν λόγω εταιρεία, και τελικά δεν πήγαινε άλλη αναμονή, απλά τους ενημέρωσα και την επόμενη μέρα πήγα στον πΟΤΕ. 3 μέρες μετά είχα γραμμή , άλλες 2 μετά νετ

theopan
08-01-08, 11:21
Μου κάνει τρομή εντύπωση. Όταν περίμενα 1,5 μήνα στην αναμονή για double play από την εν λόγω εταιρεία, και τελικά δεν πήγαινε άλλη αναμονή, απλά τους ενημέρωσα και την επόμενη μέρα πήγα στον πΟΤΕ. 3 μέρες μετά είχα γραμμή , άλλες 2 μετά νετ

Ναι το έχει αυτό ο ΟΤΕ. Όταν πρόκειται για μετάβαση μεταξύ άλλων παρόχων, είναι υπέρμετρα "τυπολάτρης". Αν πρόκειται να μεταβείς σε αυτόν, τον κάνει γαργάρα το "νόμο"...

Stefanos83
08-01-08, 16:07
Γεια σας το τελευταιο μηνα είχα μεγαλη ταλαιπωρια απο τη χολ.Περιμενα να ενργοποιηθω ωσπου τελικα ειπα δεν πάει αλλο θα κατσω οτε με αναβαθμιση γραμμης στα 24 mbit.Κατεθεσα αιτημα για διακοπη της διαδικασίας ενεργοποιησης το οποιο εγινε δεκτο και με αποδεσμευσε η χολ στις 31/12/07.Παρ ολα αυτα μεχρι και σημερα το συστημα του οτε δεν εχει ενημερωθει απο τη χολ και ακομη υπάρχει το αιτημα της ενεργοπιησης στον οτε.Συμφωνα με τον οτε και τη χολ η χολ πρεπει να τον ενημερωσει για αυτη τη διακοπη και μεχρι να ενημερωθει δεν μπορει να προχωρησει ουτε σε αναβαθμιση της γραμμης μου διοτι τον περιοριζει ο νομος.Σημερα συμφωνα με τη χολ θα ενημερωνοταν ο οτε.Δυστυχως ο οτε δεν ενημερωθηκε.Ετσι τελικα πηρα τηλεφωνο την χολ τους τα εψαλα.Ηκοπελα στο κεντρο εξυπηρετησης ειχε εκνευριστει ωσπου μου ειπε οτι θα με παρουν εντος ολιγον ωρων τηλεφωνο για τνη υποθεση μου τελικα με εγγραψαν στο δευτερο τηλεφωνημα που εκανα ημουν ηρεμος ειπα στον υπαλληλο τη προβλημα εχω και οτνα του λεω τον αριθμο μου μου λεει περιμενετε λιγο παρακαλω.Περιμενα 15 ΟΛΟΚΛΗΡΑ ΛΕΠΤΑ στο τηλεφωνο και το κλεισα.Σιγουρα με εχουν μαθει πλέον και με αποφευγουν.Υστερα απο αυτα πηρα ξανα τηλεφωνο τον οτε ο οποιος μου πε οτι υπαρχουν πολα περιστατικα για τα οποια το θεμα αυτο εκρεμουσε μεχρι και 1 μηνα διχως να μπορουν να ενεργοποιηθουν σε αλλο παροχο διχως να μπορουν να αναβαθμιστουν.
Η ερωτηση μου ειναι απλή:Με ποιο δικαιωμα η χολ ενω εχει "ελευθερωσει" την γραμμη μου με κρατα εμμεσα ακομη;
Σας παρακαλω οποιος ξερει επι του θεματος τι να κανω ή εστω εχει καποια ιδεα ας την ποστάρει!
Ο οτε μου πε οτι υπαρχει μια λυση η οποια μπορει να κανει τα πραγματα χειρωτερα.
Κατι τελευταιο υπαρχει καποιος νομος ή κανονισμος που να με υποστηριζει σε αυτη τη κατασταση που με τωρα?
HELP :(

Λοιπον... πολλα πραγματα μου ηρθανε στο μυαλο οταν διαβασα οσα εχεις γραψει . Η Ε.Ε.Τ.Τ. εχει θεσπίσει διαδικασίες για να προστατεύεται ο καταναλωτής . Συγκεκριμένα έχει διαδικασίες που γίνονται για να μεταβαίνουμε απο τον 1 παροχο στον αλλο χωρις να μένουμε 1 μηνα χωρις νετ . Εσυ αποτι κατάλαβα έκανες παράλληλες αιτήσεις , οποτε ειναι απολυτα λογικο να κολλήσει η γραμμη σου . Επεσε πολυ ιδρώτας για να αρχίσουν να εφαρμόζονται απο τον απριλιο του 2007 αυτες οι διατάξεις και κάποιοι επιμένετε να τις αγνοείται . Ο νόμος στην συγκεκριμένη φαση , απλα θα σου πει οτι έκανες μπουρδα οπότε αστο .
Τεσπα , τυχαίνει και ξέρω ακριβως πιο άτομο μπορει να σου τροποποιήσει το CRM για να ξεκολλήσεις ( γνωστός μου απο την HOL ) . Πες μου σε PM το τηλέφωνο που βασανίζεις με τις αιτήσεις σου και θα στο ξεκολλήσω.

theopan
08-01-08, 21:40
Λοιπον... πολλα πραγματα μου ηρθανε στο μυαλο οταν διαβασα οσα εχεις γραψει . Η Ε.Ε.Τ.Τ. εχει θεσπίσει διαδικασίες για να προστατεύεται ο καταναλωτής . Συγκεκριμένα έχει διαδικασίες που γίνονται για να μεταβαίνουμε απο τον 1 παροχο στον αλλο χωρις να μένουμε 1 μηνα χωρις νετ . Εσυ αποτι κατάλαβα έκανες παράλληλες αιτήσεις , οποτε ειναι απολυτα λογικο να κολλήσει η γραμμη σου . Επεσε πολυ ιδρώτας για να αρχίσουν να εφαρμόζονται απο τον απριλιο του 2007 αυτες οι διατάξεις και κάποιοι επιμένετε να τις αγνοείται . Ο νόμος στην συγκεκριμένη φαση , απλα θα σου πει οτι έκανες μπουρδα οπότε αστο .
Τεσπα , τυχαίνει και ξέρω ακριβως πιο άτομο μπορει να σου τροποποιήσει το CRM για να ξεκολλήσεις ( γνωστός μου απο την HOL ) . Πες μου σε PM το τηλέφωνο που βασανίζεις με τις αιτήσεις σου και θα στο ξεκολλήσω.

Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ζήτησα διακοπή διαδικασίας ενεργοποίησης από τη forthnet από 20κάτι Νοεμβρίου. Στις 7 Δεκεμβρίου έκανα αίτηση στη HOL. Περίπου 15-20 μέρες μετά. Δηλαδή πόσο έπρεπε πια να τους περιμένω για να με αποδεσμεύσουν; Να τους δώσω κανένα 6μηνο περιθώριο; Ε λοιπόν ακόμα και μέχρι την περασμένη Παρασκευή δεσμευμένο με έχουν!! Το adsl ούτε γιατι δεν έχουμε τι να κάνουμε το ζητάμε, ούτε είναι απόφαση ζωής για να περιμένουμε μήνες ολόκληρους επιτέλους. Πες μου αν όντως μπορείς να με ξεκολλήσεις να σου στείλω με pm το τηλέφωνο που ζήτησα ενεργοποίηση (αν και κάποια στιγμή σου το είχα δώσει ήδη). (H forthnet με έχει δεσμευμένο και προσπαθώ να έρθω στη HOL).

Stefanos83
09-01-08, 01:17
Δεν είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα. Ζήτησα διακοπή διαδικασίας ενεργοποίησης από τη forthnet από 20κάτι Νοεμβρίου. Στις 7 Δεκεμβρίου έκανα αίτηση στη HOL. Περίπου 15-20 μέρες μετά. Δηλαδή πόσο έπρεπε πια να τους περιμένω για να με αποδεσμεύσουν; Να τους δώσω κανένα 6μηνο περιθώριο; Ε λοιπόν ακόμα και μέχρι την περασμένη Παρασκευή δεσμευμένο με έχουν!! Το adsl ούτε γιατι δεν έχουμε τι να κάνουμε το ζητάμε, ούτε είναι απόφαση ζωής για να περιμένουμε μήνες ολόκληρους επιτέλους. Πες μου αν όντως μπορείς να με ξεκολλήσεις να σου στείλω με pm το τηλέφωνο που ζήτησα ενεργοποίηση (αν και κάποια στιγμή σου το είχα δώσει ήδη). (H forthnet με έχει δεσμευμένο και προσπαθώ να έρθω στη HOL).

Αμα σε έχει κολλήσει η HOL μπορω να στο φτιαξω . Αμα σε έχει κολλήσει η 4νετ η οποιοσδήποτε αλλος δεν μπορω να κάνω κατι . Μαλιστα πριν απο αρκετούς μήνες , που μόλις είχανε αρχίσει να εφαρμόζονται η διαδικασίες τις Ε.Ε.Τ.Τ. και εμενα με είχε κολλήσει ο ΟΤΕ με το conn-x και περίμενα ακριβως 1 μηνα χωρις νετ . Απο τότε πηρα το μαθημα μου , και προσέχω για να έχω :P .

Υ.Γ. Η 4νετ πανω στο συμβόλαιο της , λεει ξεκάθαρα οταν ο πελάτης θέλει διακοπή , πρέπει να επικοινωνήσει 45 ( σαραντα πεντε ) μερες νωρίτερα μαζί τους , για την διακοπή. Οποτε , 6μηνο δεν είναι ... αλλα 2 μηνες παίζει .

Υ.Γ.2 Κανα βύσμα στην 4νετ η λιγο πρήξιμο ισως βοηθήσει .

tolisp
09-01-08, 01:36
Επεσε πολυ ιδρώτας για να αρχίσουν να εφαρμόζονται απο τον απριλιο του 2007 αυτες οι διατάξεις και κάποιοι επιμένετε να τις αγνοείται . Ο νόμος στην συγκεκριμένη φαση , απλα θα σου πει οτι έκανες μπουρδα οπότε αστο .


Ιδρώτας από ποιον? Από εσάς που δουλεύετε στους εναλλακτικούς η από εμάς που ταλαιπωρούμαστε βδομάδες και μήνες για να βρούμε άκρη με τις αλχημείες σας?

Όσο για τις διατάξεις που "εμείς επιμένουμε να αγνοούμε" υπάρχουν και AΛΛΕΣ διατάξεις που εσείς γράφετε στα παλιότερα των υποδημάτων σας... όπως το ότι ο πελάτης δεν πρέπει να μένει ΟΎΤΕ ΛΕΠΤΌ χωρίς internet στην μετάβαση από τον ένα ISP στον άλλο

sdikr
09-01-08, 01:47
Ιδρώτας από ποιον? Από εσάς που δουλεύετε στους εναλλακτικούς η από εμάς που ταλαιπωρούμαστε βδομάδες και μήνες για να βρούμε άκρη με τις αλχημείες σας?

Όσο για τις διατάξεις που "εμείς επιμένουμε να αγνοούμε" υπάρχουν και AΛΛΕΣ διατάξεις που εσείς γράφετε στα παλιότερα των υποδημάτων σας... όπως το ότι ο πελάτης δεν πρέπει να μένει ΟΎΤΕ ΛΕΠΤΌ χωρίς internet στην μετάβαση από τον ένα ISP στον άλλο


Επέσε πολύ ιδρώτας απο τους εναλλακτικους για να βγάλουν το πρόγραμμα που υποχρεώνει μόνο τον ΟΤΕ (RUO προσφορά ΟΤΕ) ώστε η αλλαγή απο ΟΤΕ σε αλλόν να είναι ευκολή, το αντιθέτο κανείς δεν το κάλυψε (οσο θα επρέπε, ασε που δεν είναι υποχρεωτικό )

Bananas
09-01-08, 04:06
Λοιπον... πολλα πραγματα μου ηρθανε στο μυαλο οταν διαβασα οσα εχεις γραψει . Η Ε.Ε.Τ.Τ. εχει θεσπίσει διαδικασίες για να προστατεύεται ο καταναλωτής . Συγκεκριμένα έχει διαδικασίες που γίνονται για να μεταβαίνουμε απο τον 1 παροχο στον αλλο χωρις να μένουμε 1 μηνα χωρις νετ . Εσυ αποτι κατάλαβα έκανες παράλληλες αιτήσεις , οποτε ειναι απολυτα λογικο να κολλήσει η γραμμη σου . Επεσε πολυ ιδρώτας για να αρχίσουν να εφαρμόζονται απο τον απριλιο του 2007 αυτες οι διατάξεις και κάποιοι επιμένετε να τις αγνοείται . Ο νόμος στην συγκεκριμένη φαση , απλα θα σου πει οτι έκανες μπουρδα οπότε αστο .
Τεσπα , τυχαίνει και ξέρω ακριβως πιο άτομο μπορει να σου τροποποιήσει το CRM για να ξεκολλήσεις ( γνωστός μου απο την HOL ) . Πες μου σε PM το τηλέφωνο που βασανίζεις με τις αιτήσεις σου και θα στο ξεκολλήσω.

Φιλε μου δεν καταλαβεσ ακριβώς τι παιζει.Πρωτου κανω αιτηση στη χολ για ενεργοποιηση adsl υπηρεσιας ηουν ηδη αρκετο καιρο στον οτε με connx και εξακολουθω να ειμαι.Απλα εγώ διεκοψα την διαδικασια ενεργοποιησης της χολ.Δηλαδη στη φαση που ειμαι τωρα εχω conn-x αλλα επειδη η χολ δεν ενημερωνει το συστημα του οτε οτι η αιτηση διακοπηκε ο οτε δεν μπορει να μου αναβαθμσει τη γραμμη απο 2mbit σε 24mbit.Για να στο πω πιο απλα περιμενω η χολ να ενημερωσει τον οτε οτι δεν εκρεμει καμια αιτηση ενεργοποιησης adsl .Τωρα στον οτε φαινεται οτι εκρεμει αιτηση κατασκευης βροχου για χολ κατι το οποιο δεν ισχυει!
Ο φιλος πσου που μου πες μπορει να κανει κατι για αυτο?

theopan
09-01-08, 13:35
Αμα σε έχει κολλήσει η HOL μπορω να στο φτιαξω . Αμα σε έχει κολλήσει η 4νετ η οποιοσδήποτε αλλος δεν μπορω να κάνω κατι . Μαλιστα πριν απο αρκετούς μήνες , που μόλις είχανε αρχίσει να εφαρμόζονται η διαδικασίες τις Ε.Ε.Τ.Τ. και εμενα με είχε κολλήσει ο ΟΤΕ με το conn-x και περίμενα ακριβως 1 μηνα χωρις νετ . Απο τότε πηρα το μαθημα μου , και προσέχω για να έχω :P .

Υ.Γ. Η 4νετ πανω στο συμβόλαιο της , λεει ξεκάθαρα οταν ο πελάτης θέλει διακοπή , πρέπει να επικοινωνήσει 45 ( σαραντα πεντε ) μερες νωρίτερα μαζί τους , για την διακοπή. Οποτε , 6μηνο δεν είναι ... αλλα 2 μηνες παίζει .

Υ.Γ.2 Κανα βύσμα στην 4νετ η λιγο πρήξιμο ισως βοηθήσει .

Με τα σημερινά δεδομένα, η HOL δεν φταίει. Φταίει σίγουρα η forthnet, και το όλο σύστημα που ακολουθείται (αυτό για το οποίο "ιδρωσαν" κάποιοι αλλά δεν ξέρουν να το χειριστούν). Θα σας ενημερώσω αναλυτικότερα τις επόμενες μέρες που θα έχω πλήρη εικόνα.
Όσον αφορά αυτό για τις 45 ημέρες μέχρι την αποδέσμευση, δεν υφίσταται. Για 30 ημέρες μιλάει η σύμβαση της forthnet (οι οποίες ούτως ή άλλως έχουν παρέλθει στην περίπτωσή μου εδώ και αρκετό καιρό) και εφόσον έχει γίνει ενεργοποίηση. Δεν ζήτησα ποτέ διακοπή ενεργής σύνδεσης εγώ! Διακοπή διαδικασίας ζήτησα. Σου υπενθυμίζω για μια ακόμα φορά ότι η σύμβαση ούτως ή άλλως δεν ισχύει πριν την ενεργοποίηση! Αν δεν το γνωρίζουν αυτό οι "διοικητικοί" και οι τεχνικοί των εταιριών, οφείλουν τα νομικά τους τμήματα να τους ενημερώσουν, γιατί θα μπουν σε περιπέτειες μόλις το πάρουν χαμπάρι όλοι οι υποψήφιοι πελάτες τους.

enasdios
09-01-08, 14:08
Παιδιά γειά χαρά.
Τελικά η HOL το έχει σύστημα δεν είναι κάτι τυχαίο.
Διότι κ εγώ μετά από ένα χρόνο συνδρομής , που έληγε στις 21/11/07 , κάνω αίτηση ένα μήνα πριν δηλαδή στις 24/11/07 για διακοπή οποιασδήποτε υπηρεσίας.
Μάλιστα έκανα δύο τηλέφωνα στη HOL , επιβεβαιώνοντας ότι παρέλαβαν το fax.
Στη συνέχεια κάνοντας αίτηση με άλλη εταιρεία (εναναλλακτική) , περιμένω ακομά χωρίς καμιά εξέλιξη.
Και μόλις χτές το έμαθα όλο αυτό με τη HOL.

Τι να κάνω ρε παιδιά ??:sorry:

Bananas
09-01-08, 14:31
Παιδιά γειά χαρά.
Τελικά η HOL το έχει σύστημα δεν είναι κάτι τυχαίο.
Διότι κ εγώ μετά από ένα χρόνο συνδρομής , που έληγε στις 21/11/07 , κάνω αίτηση ένα μήνα πριν δηλαδή στις 24/11/07 για διακοπή οποιασδήποτε υπηρεσίας.
Μάλιστα έκανα δύο τηλέφωνα στη HOL , επιβεβαιώνοντας ότι παρέλαβαν το fax.
Στη συνέχεια κάνοντας αίτηση με άλλη εταιρεία (εναναλλακτική) , περιμένω ακομά χωρίς καμιά εξέλιξη.
Και μόλις χτές το έμαθα όλο αυτό με τη HOL.

Τι να κάνω ρε παιδιά ??:sorry:

Τους πηρα λιγο πριν τηλεφωνο και μου λενε θα κοιταξουν το θεμα μου και θα με παρουν σε λιγο.Ετσι και δεν με παρουν εφυγα σημερα κιολας για τα κεντρικα τους.Εχει να γινει χαμος

Gimme
09-01-08, 15:18
μονο ετσι γινεται δουλεια μου φαινεται...

καλη επιτυχια!

theopan
09-01-08, 15:21
Παιδιά γειά χαρά.
Τελικά η HOL το έχει σύστημα δεν είναι κάτι τυχαίο.
Διότι κ εγώ μετά από ένα χρόνο συνδρομής , που έληγε στις 21/11/07 , κάνω αίτηση ένα μήνα πριν δηλαδή στις 24/11/07 για διακοπή οποιασδήποτε υπηρεσίας.
Μάλιστα έκανα δύο τηλέφωνα στη HOL , επιβεβαιώνοντας ότι παρέλαβαν το fax.
Στη συνέχεια κάνοντας αίτηση με άλλη εταιρεία (εναναλλακτική) , περιμένω ακομά χωρίς καμιά εξέλιξη.
Και μόλις χτές το έμαθα όλο αυτό με τη HOL.

Τι να κάνω ρε παιδιά ??:sorry:

Δεν έπρεπε να δώσεις αίτημα διακοπής στη HOL. Έπρεπε να πας στον άλλον πάροχο και να ζητήσεις εκεί μετάβαση από την HOLσε αυτόν τον πάροχο μέσω της αυτόματης διαδικασίας. Ή εφόσον ήθελες σώνει και καλά να διακόψεις τη σύνδεση πρώτα με τη HOL, να περίμενες αρκετά (πάνω από μήνα) πριν κάνεις νέα αίτηση αλλού. Τώρα πιθανότατα έγινε μπάχαλο η κατάσταση...

Bananas
09-01-08, 15:50
Δεν έπρεπε να δώσεις αίτημα διακοπής στη HOL. Έπρεπε να πας στον άλλον πάροχο και να ζητήσεις εκεί μετάβαση από την HOLσε αυτόν τον πάροχο μέσω της αυτόματης διαδικασίας. Ή εφόσον ήθελες σώνει και καλά να διακόψεις τη σύνδεση πρώτα με τη HOL, να περίμενες αρκετά (πάνω από μήνα) πριν κάνεις νέα αίτηση αλλού. Τώρα πιθανότατα έγινε μπάχαλο η κατάσταση...

Ρε παιδια διαβαστε τι γραφω στο θεμα πρωτου μιλησετε.Οτι θελετε λετε.Η ιστορια εχει ως εξης:
Ειμαι οτε conn-x
1)Εκανα αιτηση στην χολ για 24mbit
2)Υστερα απο μια σειρα απαραδεχτων γεγονοτων επελεξα την ακυρωση της διαδικασιας ενεργοποιησης σε χολ
3)31/12/2007 εγινε δεκτο το αιτημα μου (εκπληρωθηκε)
4)Απο εκεινη την ημερομινια μεχρι σημερα η χολ δεν εχει ενημερωσει το συστημα του οτε για αυτη τ ημεταβολη.Στο συστημα του οτε φαινεται οτι εκρεμει αιτηση ενεργοποιησης adsl στη χολ πραγμα που δεν συμβαινει.

Η ΧΟΛ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ :rtfm::mad:

tolisp
09-01-08, 15:57
Ρε παιδια διαβαστε τι γραφω στο θεμα πρωτου μιλησετε.Οτι θελετε λετε.Η ιστορια εχει ως εξης:
Ειμαι οτε conn-x
1)Εκανα αιτηση στην χολ για 24mbit
2)Υστερα απο μια σειρα απαραδεχτων γεγονοτων επελεξα την ακυρωση της διαδικασιας ενεργοποιησης σε χολ
3)31/12/2007 εγινε δεκτο το αιτημα μου (εκπληρωθηκε)
4)Απο εκεινη την ημερομινια μεχρι σημερα η χολ δεν εχει ενημερωσει το συστημα του οτε για αυτη τ ημεταβολη.Στο συστημα του οτε φαινεται οτι εκρεμει αιτηση ενεργοποιησης adsl στη χολ πραγμα που δεν συμβαινει.

Η ΧΟΛ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ :rtfm::mad:


Από την HOL μην περιμένεις να βγάλεις άκρη...οι άνθρωποι δεν υπάρχουν!
ΜΟΝΟ από ΟΤΕ αν σε βοηθήσουν και κυρίως σε OTEshop... να υποθέσω μιλάς με 134? Στο OTEshop "κυνηγάνε" τέτοιες περιπτώσεις καλύτερα αλλα δεν μπορούν να κάνουν και πολλά αν η αρχική σου αίτηση έγινε στο 134 (είναι 2 διαφορετικές υπηρεσίες του ΟΤΕ)

Από εκεί και πέρα μένει μονο η καταγγελία στην ΕΕΤΤ αλλα όπως την έκανα και εγώ. Δηλαδή στέλνεις με FAX την καταγγελία και την ΚΟΙΝΟΠΟΙΕΊΣ ταυτόχρονα (επίσης με FAX) και στην HOL.
Τουλάχιστον στην δικη μου περίπτωση δούλεψε και μέσα σε 24 ώρες η HOL συμμορφώθηκε;)

Stefanos83
09-01-08, 16:29
Ιδρώτας από ποιον? Από εσάς που δουλεύετε στους εναλλακτικούς η από εμάς που ταλαιπωρούμαστε βδομάδες και μήνες για να βρούμε άκρη με τις αλχημείες σας?

Όσο για τις διατάξεις που "εμείς επιμένουμε να αγνοούμε" υπάρχουν και AΛΛΕΣ διατάξεις που εσείς γράφετε στα παλιότερα των υποδημάτων σας... όπως το ότι ο πελάτης δεν πρέπει να μένει ΟΎΤΕ ΛΕΠΤΌ χωρίς internet στην μετάβαση από τον ένα ISP στον άλλο

Θα σε παρακαλέσω να μην αναφέρεσαι σε εμενα ως υπάλληλο εναλλακτικου ουτε ως αλχημιστη . Δεν ταλαιπωρώ κανένα και όποτε και οπου μπορω να βοηθήσω κάποιον το κανω . Και εμενα με εχουν αφησει χωρις νετ και ξερω πως είναι . Οσο για την μεταβαση απο ISP σε ISP και μονο η αλλαγη καρτας DSLAM θα σε αφησει χωρις νετ για 1 λεπτο :p

tolisp
09-01-08, 16:35
Θα σε παρακαλέσω να μην αναφέρεσαι σε εμενα ως υπάλληλο εναλλακτικου ουτε ως αλχημιστη . Δεν ταλαιπωρώ κανένα και όποτε και οπου μπορω να βοηθήσω κάποιον το κανω . Και εμενα με εχουν αφησει χωρις νετ και ξερω πως είναι . Οσο για την μεταβαση απο ISP σε ISP και μονο η αλλαγη καρτας DSLAM θα σε αφησει χωρις νετ για 1 λεπτο :p


Μα νομίζω εσύ έχεις γράψει στο forum ότι εργάζεσαι στην HOL... δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε πείραξε... :hmm:

Όσο για τα υπόλοιπα δες και τι γραφει ο φίλος sdikr πολύ σωστά πιο πάνω...

Stefanos83
09-01-08, 16:44
Μα νομίζω εσύ έχεις γράψει στο forum ότι εργάζεσαι στην HOL... δεν καταλαβαίνω τι ακριβώς σε πείραξε... :hmm:

Όσο για τα υπόλοιπα δες και τι γραφει ο φίλος sdikr πολύ σωστά πιο πάνω...

Ναι δεν το κρυβω , αλλα δεν μαρεσει και η ειρωνεια σου προς τους υπαλλήλους εναλλακτικων . Το οτι δεν σου άρεσαν οι υπηρεσίες της HOL δεν σου επιτρέπει να τους παίρνεις ολους μπαλακι . Υπάρχουν και άτομα που κάνουν πολυ σωστα την δουλεια τους. Αυτη η συζητηση ομως δεν ειναι επικοδομιτικη και δεν θα βγάλει πουθενα οποτε εγω το κοβω εδω . Αν καταλαβες εχει καλως , αν οχι δεν πειραζει .

tolisp
09-01-08, 16:56
Ναι δεν το κρυβω , αλλα δεν μαρεσει και η ειρωνεια σου προς τους υπαλλήλους εναλλακτικων . Το οτι δεν σου άρεσαν οι υπηρεσίες της HOL δεν σου επιτρέπει να τους παίρνεις ολους μπαλακι . Υπάρχουν και άτομα που κάνουν πολυ σωστα την δουλεια τους. Αυτη η συζητηση ομως δεν ειναι επικοδομιτικη και δεν θα βγάλει πουθενα οποτε εγω το κοβω εδω . Αν καταλαβες εχει καλως , αν οχι δεν πειραζει .


Σωστά όπως το λες δεν θα βγάλει πουθενά... το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως της HOL σήμερα είστε ακριβώς εσείς...

Ως πελάτης από το 1997 ε... νομίζω ΜΠΟΡΏ να έχω άποψη για το επίπεδο των ανθρώπων που απαρτίζουν την ΤY μέχρι πριν ένα χρόνο και σήμερα...

Μέχρι το 2003-2004 είχα τα κινητά παιδιών της τεχνικής υποστήριξης (που ΉΤΑΝ τεχνικοί ακόμα και εκτος βάρδιας και έδιναν την ψυχή τους για την εταιρία και τους πελάτες της...) και που μπορούσες να βρείς λύσεις για θέματα όπως το Unix shell (το θυμάται κανεις αυτό εκεί στην HOL?) η τις ρυθμίσεις ενός Cisco router (άσχετο αν ήταν αγορασμένο από την εταιρία η όχι) ....

Προβλήματα υπήρχαν πάντα... παλιά όμως υπήρχε και η θέληση και η γνώση να λυθούν και λυνόντουσαν!
Τώρα τι υπάρχει? Βάλε και βγάλε το Fritz από την πρίζα?


Υ.Γ. Ελπίζω να κατάλαβες τι γράφω και κυρίως με τι πρόθεση τα γράφω - το θέμα δεν είναι σε καμια περίπτωση προσωπικό αφού παρατηρώ ότι αν και νεώτερος στην εταιρία έχεις στοιχεια από τα παραπάνω που περιγράφω...

hzaf
09-01-08, 17:48
Σωστά όπως το λες δεν θα βγάλει πουθενά... το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως της HOL σήμερα είστε ακριβώς εσείς...

Ως πελάτης από το 1997 ε... νομίζω ΜΠΟΡΏ να έχω άποψη για το επίπεδο των ανθρώπων που απαρτίζουν την ΤY μέχρι πριν ένα χρόνο και σήμερα...

Μέχρι το 2003-2004 είχα τα κινητά παιδιών της τεχνικής υποστήριξης (που ΉΤΑΝ τεχνικοί ακόμα και εκτος βάρδιας και έδιναν την ψυχή τους για την εταιρία και τους πελάτες της...) και που μπορούσες να βρείς λύσεις για θέματα όπως το Unix shell (το θυμάται κανεις αυτό εκεί στην HOL?) η τις ρυθμίσεις ενός Cisco router (άσχετο αν ήταν αγορασμένο από την εταιρία η όχι) ....

Προβλήματα υπήρχαν πάντα... παλιά όμως υπήρχε και η θέληση και η γνώση να λυθούν και λυνόντουσαν!
Τώρα τι υπάρχει? Βάλε και βγάλε το Fritz από την πρίζα?


Υ.Γ. Ελπίζω να κατάλαβες τι γράφω και κυρίως με τι πρόθεση τα γράφω - το θέμα δεν είναι σε καμια περίπτωση προσωπικό αφού παρατηρώ ότι αν και νεώτερος στην εταιρία έχεις στοιχεια από τα παραπάνω που περιγράφω...

Μα από το 97 που ήσουν πελάτης, όπως και εγώ λίγο αργότερα αλλά και πολλοί άλλοι, αρκετοί από αυτούς που δουλεύουν σήμερα εκεί δεν ήταν καν στη ΧΟΛ. Αμφιβάλλω αν είχαν και σύνδεση.
Αυτό το ''βγάλε το φριτζ από την πρίζα'' τι θες και το αναφέρεις..Στην ίδια σελίδα πέφτουν συνέχεια.. Καλό θα ήταν κάποια στιγμή να αντιστρέψουμε τους ρόλους. Για παράδειγμα:
- το προφίλ να το έχεις στα 6 και να πληρώνεις για 12 και να είσαι αναγκασμένος εσύ να πάρεις τις πωλήσεις για να τους ενημερώσεις (λες και το προφίλ το ανεβοκατεβάζει η απέναντι εταιρία).
- να ανοίγεις τίκετ και αυτοί να στο κλείνουν και να λένε ''ευχαριστούμε που επικοινωνήσατε μαζί μας, για οποιαδήποτε πληροφορία καλέστε στο...''
- να κλείνουν από μόνοι τους τίκετ, με σχόλια ''το αίτημα διεκπεραιώθηκε'' και να έχουν περάσει 3 μήνες χωρίς να έχει γίνει απολύτως τίποτα.
- να πας από τα γραφεία τους και να σου λένε ''μα γιατί ήρθες".
- να σου προτείνουν ντε και καλά να πας στα 6, αφού μετά από ανύπαρκτο έλεγχο όλες οι γραμμές είναι για τα μπάζα.
- να δίνεις τηλεφωνικά παραγγελία για 12άρα, ο πωλητής να σου λέει ''μόνο 3 ευρώ είναι η διαφορά από τα 6 στα 12'', να τους λες ''άμα είναι για 3 ευρώ'' (που να' ξερες κακόμοιρε πελάτη) και μετά από 1 μήνα να μαθαίνεις ότι πρέπει να μεταναστεύσει ένα ολόκληρο οικοδομικό τετράγωνο και να γκρεμίσεις τις διπλανές πολυκατοικίες για να μην έχεις επιτέλους παρεμβολές. Χίλιες φορές να περίμενα 3 μήνες, παρά αυτό το χάλι.
- Να περιμένεις πάνω από 45 λεπτά στην αναμονή για την ΤΥ και μόλις 5 για τις πωλήσεις.
- Να βάζεις ''μέσο'' τη συμμαθήτρια σου, που εντελώς τυχαία έμαθες ότι δουλεύει στην εταιρία για να ασχοληθεί κάποιος λίγο με το θέμα σου.
Ωραία δεν είναι;;

apneagr
09-01-08, 18:06
Σωστά όπως το λες δεν θα βγάλει πουθενά... το μεγαλύτερο πρόβλημα όμως της HOL σήμερα είστε ακριβώς εσείς...

Ως πελάτης από το 1997 ε... νομίζω ΜΠΟΡΏ να έχω άποψη για το επίπεδο των ανθρώπων που απαρτίζουν την ΤY μέχρι πριν ένα χρόνο και σήμερα...

Μέχρι το 2003-2004 είχα τα κινητά παιδιών της τεχνικής υποστήριξης (που ΉΤΑΝ τεχνικοί ακόμα και εκτος βάρδιας και έδιναν την ψυχή τους για την εταιρία και τους πελάτες της...) και που μπορούσες να βρείς λύσεις για θέματα όπως το Unix shell (το θυμάται κανεις αυτό εκεί στην HOL?) η τις ρυθμίσεις ενός Cisco router (άσχετο αν ήταν αγορασμένο από την εταιρία η όχι) ....

Προβλήματα υπήρχαν πάντα... παλιά όμως υπήρχε και η θέληση και η γνώση να λυθούν και λυνόντουσαν!
Τώρα τι υπάρχει? Βάλε και βγάλε το Fritz από την πρίζα?


Υ.Γ. Ελπίζω να κατάλαβες τι γράφω και κυρίως με τι πρόθεση τα γράφω - το θέμα δεν είναι σε καμια περίπτωση προσωπικό αφού παρατηρώ ότι αν και νεώτερος στην εταιρία έχεις στοιχεια από τα παραπάνω που περιγράφω...


μονο που δεν υπαρχει αυτη η hol πια.....

........Auto merged post: apneagr added 4 Minutes and 1 Seconds later........


Ρε παιδια διαβαστε τι γραφω στο θεμα πρωτου μιλησετε.Οτι θελετε λετε.Η ιστορια εχει ως εξης:
Ειμαι οτε conn-x
1)Εκανα αιτηση στην χολ για 24mbit
2)Υστερα απο μια σειρα απαραδεχτων γεγονοτων επελεξα την ακυρωση της διαδικασιας ενεργοποιησης σε χολ
3)31/12/2007 εγινε δεκτο το αιτημα μου (εκπληρωθηκε)
4)Απο εκεινη την ημερομινια μεχρι σημερα η χολ δεν εχει ενημερωσει το συστημα του οτε για αυτη τ ημεταβολη.Στο συστημα του οτε φαινεται οτι εκρεμει αιτηση ενεργοποιησης adsl στη χολ πραγμα που δεν συμβαινει.

Η ΧΟΛ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ :rtfm::mad:

εγω αυτο που εχω να σου προτεινω (απο ιδια πειρα) πηγενε απο εκει. απο το τηλ. δεν βγαινει απολυτως τιποτα:oneup:

theopan
09-01-08, 20:21
Ρε παιδια διαβαστε τι γραφω στο θεμα πρωτου μιλησετε.Οτι θελετε λετε.Η ιστορια εχει ως εξης:
Ειμαι οτε conn-x
1)Εκανα αιτηση στην χολ για 24mbit
2)Υστερα απο μια σειρα απαραδεχτων γεγονοτων επελεξα την ακυρωση της διαδικασιας ενεργοποιησης σε χολ
3)31/12/2007 εγινε δεκτο το αιτημα μου (εκπληρωθηκε)
4)Απο εκεινη την ημερομινια μεχρι σημερα η χολ δεν εχει ενημερωσει το συστημα του οτε για αυτη τ ημεταβολη.Στο συστημα του οτε φαινεται οτι εκρεμει αιτηση ενεργοποιησης adsl στη χολ πραγμα που δεν συμβαινει.

Η ΧΟΛ ΔΕΝ ΕΝΗΜΕΡΩΝΕΙ ΤΟΝ ΟΤΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΠΟΦΕΥΓΕΙ :rtfm::mad:

Καταρχήν δεν απευθύνθηκα σε εσένα απαντώντας.
Δεύτερον, τι σημαίνει "εκπληρώθηκε" το αίτημά σου; Προφανώς δεν "εκπληρώθηκε" για αυτό και έχεις τώρα προβλήματα (όπως άλλωστε έχω κι εγώ παρόμοια). Το ότι έδωσες ένα χαρτί που έλεγε ότι θέλεις να διακόψεις, και αυτοί σου είπαν "ναι το λάβαμε, οκ" δε σημαίνει ότι έκλεισες. Αν θέλεις να έχεις βοήθεια από την πείρα που έχουμε (ή αποκτάμε με τον καιρό αναγκαστικά οι περισσότεροι από εμάς), άσε τις τσάμπα μαγκιές και προσπάθησε να πάρεις ότι λεπτομέρεια είναι δυνατή από τα βιώματα του καθενός. Ρώτησα σήμερα όπως είπα, και έμαθα κάποια πράγματα που δε γνώριζα και μου έδειξαν ότι οι διαδικασίες είναι λιιιίγο πιο πολύπλοκες από ό,τι έχουμε στο μυαλό μας. Μια λάθος κίνηση μπορεί να δημιουργήσει τεράστιο μπέρδεμα.

famous-walker
09-01-08, 20:26
Εγώ είχα κάνει αίτηση για Hi box στα 24 στις 02/10, μέχρι τις 19/12 δεν με είχαν ενεργοποιήσει για πολλούς και διάφορους λόγους που επικαλέστηκαν οι ίδιοι. Στις 19/12 το πρωί τους στέλνω FAX με αίτημα διακοπής και μακροσκελές κείμενο με όλα τα γεγονότα που συνέβησαν το διάστημα που δεν με ενεργοποίησαν, καθώς επίσης και γνωστοποίηση στην Ε.Ε.Τ.Τ. (ενεργοποίησαν στο ίδιο κέντρο με' μένα γνωστούς μου που είχαν κάνει αίτηση μεταγενέστερα), δύο φορές με πήραν εκείνη την μέρα για να το επιβεβαιώσουν. Το ίδιο απόγευμα έκανα αίτηση για Conn-x 24/1, το οποίο ενεργοποιήθηκε στις 02/01. Είχα και' γω τους φόβους μου, μήπως έχουν δεσμεύσει την γραμμή, αλλά ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν συνέβη.

aa144
09-01-08, 20:32
Άν όμως ήθελες να πας σε άλλον εναλλακτικό και όχι στον ΟΤΕ, μπορεί να προέκυπτε πρόβλημα (λέμε τώρα...)

theopan
10-01-08, 01:07
Άν όμως ήθελες να πας σε άλλον εναλλακτικό και όχι στον ΟΤΕ, μπορεί να προέκυπτε πρόβλημα (λέμε τώρα...)

Γεγονός. Για το λόγο έχεις αναρωτηθεί; Γιατί ο ΟΤΕ κάνει προσπάθειες να δώσει λύσεις όταν υπάρχει μπέρδεμα. Οι εναλλακτικοί όχι. Το πως έτσι και πως είναι δυνατό να μην τους νοιάζει, δεν το ξέρω. Η μέχρι τώρα εμπειρία μου αυτό λέει πάντως.

Bananas
10-01-08, 02:47
Ναι δεν το κρυβω , αλλα δεν μαρεσει και η ειρωνεια σου προς τους υπαλλήλους εναλλακτικων . Το οτι δεν σου άρεσαν οι υπηρεσίες της HOL δεν σου επιτρέπει να τους παίρνεις ολους μπαλακι . Υπάρχουν και άτομα που κάνουν πολυ σωστα την δουλεια τους. Αυτη η συζητηση ομως δεν ειναι επικοδομιτικη και δεν θα βγάλει πουθενα οποτε εγω το κοβω εδω . Αν καταλαβες εχει καλως , αν οχι δεν πειραζει .

Η αποψη μου ειναι η εξης:Δεν φταινε οι υπαλληλοι.Φταιει η διοικηση της καθε εταιριας οι υπαλληλοι κανουν ακριβως οτι τους λενε.Αν θες τωρα να ξερεις υπαρχουν εναλλακτικοι που ξερουν να κανουν σωστα τη δουλεια τους (πχ βλεπε netone) αλλα η χολ και η forthnet αποδειχθηκαν κατα την αποψη μου οι χειρωτερες εταιριες και για να μην παρεξηγηθεις δεν παιρνω μπαλα με αυτο τους υπαλληλους αλλα την διοικηση της εταιριας που δουλευεις.
Τελικα με το θεμα μου τι εκανες?Σου χω στειλει pm
Υ.Γ υπαρχουν ομως και περιπτωσεις υπαλληλων που δνε ξερουν τι τους γινεται η βαριουνται να εξυπηρετησουν τον κοσμο.

ela002
10-01-08, 02:52
Απλά τα πράγματα, χρειάζονται παραπάνω εργαζομένους αυτες οι εταιρείες δεν γίνεται να περιμένεις 3 ώρες στο τηλέφωνο να επικοινωνήσεις μαζί τους. Αν όλοι εκει μέσα τρέχουν και δεν φτάνουν δεν μπορούν να προσφέρουν την εξυπηρέτηση που πρέπει. Εμένα όμως δεν με ενδιαφέρει αυτό είμαι πελάτης και θέλω εξυπηρέτηση και αξιοπιστία οπότε πίσω στον ΟΤΕ.

antonisperr
10-01-08, 11:52
Απλά τα πράγματα, χρειάζονται παραπάνω εργαζομένους αυτες οι εταιρείες δεν γίνεται να περιμένεις 3 ώρες στο τηλέφωνο να επικοινωνήσεις μαζί τους. Αν όλοι εκει μέσα τρέχουν και δεν φτάνουν δεν μπορούν να προσφέρουν την εξυπηρέτηση που πρέπει. Εμένα όμως δεν με ενδιαφέρει αυτό είμαι πελάτης και θέλω εξυπηρέτηση και αξιοπιστία οπότε πίσω στον ΟΤΕ.


Μην τρελλαθούμε κιόλας τελείως, αλλά από πότε είδες στον ΟΤΕ αξιοπιστία και υπηρεσίες Internet. Χώρια που μας χρεώνει όπως θέλει με τιμή ανά μονάδα εν είδει ποινής.

Που είδες δηλαδή και σε ποια χώρα του κόσμου (εκτός απο το ελλαδιστάν μας φυσικά) να αγοράζεις πιο πολύ από μια εταιρεία και αυτή η εταιρεία να σου αυξάνει τις τιμές αντί αντίθετα να σου κάνει εκπτώσεις ;

Και φυσικά όταν η εταιρεία αυτή τυχαίνει να είναι κρατική και έχει γίνει εξ ολοκλήρου με τα χρήματα μας (όπως ο ΟΤΕ) τα χρήματα του λαού δηλαδή.

Τυχαίνει να είμαι αρκετά μεγάλος σε ηλικία.
Να σας πώ πόσο πλήρωσα την τηλεφωνική γραμμή μου πριν κάμποσα χρόνια ;

Αν λοιπόν κάνουμε αναγωγή στον πληθωρισμό και λοιπά δεν είναι καθόλου υπερβολή αν σας πώ για 1500 ευροπουλάκια.

Το παράδειγμα με τον ΟΤΕ και την ΔΕΗ είναι το μεγαλύτερο αίσχος που υπάρχει σε όλη την υφήλιο και αν δεν υπήρχαν οι εναλλακτικοί (που θα συμφωνήσω μαζί σας σε πολλά γι αυτούς) ο ΟΤΕ θα μας έχωνε ακόμα τις καφετιέρες του στον ....

theopan
10-01-08, 12:47
Μην τρελλαθούμε κιόλας τελείως, αλλά από πότε είδες στον ΟΤΕ αξιοπιστία και υπηρεσίες Internet. Χώρια που μας χρεώνει όπως θέλει με τιμή ανά μονάδα εν είδει ποινής.



Τα περισσότερα παιδιά που γράφουν εδώ, είναι πολύ μικρής ηλικίας για να γνωρίζουν το παλιό κακό, αισχρό, πρόσωπο του ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ έχει αλλάξει, οπότε κρίνουν με τα δεδομένα που έχουν σήμερα. Παρ'όλα αυτά για τα περισσότερα προβλήματα ευθύνεται αυτός. Όχι γιατί δεν κάνει σωστά τη δουλειά του, αλλά γιατί τον έχουν βάλει "ρυθμιστή" της κατάστασης με ένα ελλιπέστατο μάλιστα -παρά τις προσπάθειες- πλαίσιο λειτουργίας.

antonisperr
10-01-08, 14:33
Τα περισσότερα παιδιά που γράφουν εδώ, είναι πολύ μικρής ηλικίας για να γνωρίζουν το παλιό κακό, αισχρό, πρόσωπο του ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ έχει αλλάξει, οπότε κρίνουν με τα δεδομένα που έχουν σήμερα. Παρ'όλα αυτά για τα περισσότερα προβλήματα ευθύνεται αυτός. Όχι γιατί δεν κάνει σωστά τη δουλειά του, αλλά γιατί τον έχουν βάλει "ρυθμιστή" της κατάστασης με ένα ελλιπέστατο μάλιστα -παρά τις προσπάθειες- πλαίσιο λειτουργίας.

Χμμ! Ναι, σωστά έχεις δίκαιο, ότι ό ΟΤΕ έχει διορθωθεί κατά κάποιο τρόπο, αλλά για πείτε μου δεν ισχύει αυτά που γράφω ;

Δεν έχει γίνει με χρήματα δικά μας ;
Δεν βάζει τιμή ανά μονάδα, προσαυξημένη ;
Το έχει αλλάξει κάτι τέτοιο για όλους τους συνδρομητές ;
Έχει την ίδια τιμή μονάδας στις υπεραστικές όσο και στις αστικές ;
Δεν ίσχύει το λογοπαίγνιο με την καφετιέρα ότι αν δηλαδή, δεν υπηρχαν οι εναλλακτικοί θα μας είχε κάνει σουρωτήρι ;

Παιδιά ας ξυπνήσουμε!!! Οι θά μαστε πελάτες ή θα μαστε ..... τέλος πάντων αυτό που είπε ο φίλος μας ο Λάκης ο Λαζόπουλος τώρα τελευταία.

Δεν έχει σημασία η ηλικία, τι πέντε τι δεκαπέντε, τι εξηντάπέντε. Εγώ προσωπικά είμαι στην τελευταία κλιμακα κοντά, αλλά είμαι στο internet από την γέννηση του τουλάχιστον στην ελλάδα ενώ ακόμη και σήμερα αφιέρωνω τουλάχιστον 10 ώρες την ημέρα ανελλιπώς σε αυτό.

Όποιος έχει ζήσει έστω και λίγο έξω από το ελλαδι σταν τότε θα μπορέσει να συγκρίνει αυτά που γίνονται με τον τιπΟΤΕνιο μας.

........Auto merged post: antonisperr added 45 Minutes and 40 Seconds later........

Να με συγχωρέστε που επανέρχομαι, αλλά με αυτά που διαβάζω τα έχω πάρει στο κρανίο.
Όσο αφορά για τους εναλλακτικούς, αυτοί έχουν βάλει τα κεφάλαια και αν αποτύχουν λόγω των κακών υπηρεσιών κακό του κεφαλιού τους, που λένε.

να κάνω λοιπόν επεξηγήσεις για τον ΟΤΕ, με ένα παράδειγμα.


ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ:
Κάποιος έμενε στο νοίκι και κάποια στιγμή έκανε το όνειρο πραγματικότητα και αγοράσε ένα σπίτι.

Ωραία, μέχρι εδώ! αυτός ο καποιος, αγόρασε λοιπόν ένα σπίτι, το πλήρωσε και είναι ήσυχος πια, έχει μια στέγη πάνω από το κεφάλι του, έτσι δεν είναι ;

Ελα ντε, που δεν είναι έτσι!
Μετά από λίγο καιρό, μαθαίνει ο ανθρωπάκος ότι για το σπίτι που μόλις αγόρασε, πρέπει να πληρώνει για κάθε μήνα και ένα πάγιο ενοίκιο.

Τι να κάνει ο ανθρωπάκος, κάθεται αμήχανος και σκέφτεται ;
Χμμ, αγόρασα ένα σπίτι και... πρέπει να πληρώνω και ένα ενοίκιο γι αυτό! και εν τέλει αποφασίζει:

Ελα μώρε εντάξει και τι έγινε, σιγά τα αίμματα ; (ο ανθρωπάκος είναι και λίγο μακάκας, όπως λέει κι ο φίλος μας ο Λάκης).

Δεν προλαβαίνει όμως να το πεί, και να σου και σκάει και άλλη είδηση...
Τώρα μόλις, ακούει έκπληκτος ότι, για το σπίτι που αγόρασε και πληρώνει και νοίκι, πρέπει για κάθε φορά που ανοίγει την πόρτα του να πληρώνει και κάτι τις από πάνω.

Ελά μωρέ και τί έγινε ; ξανασκέφτεται, μας δίνει όμως υπηρεσίες!
Λέμε συχνά, "τρίτωσε το κακό", αλλά εδώ απ΄ότι φαίνεται δεν υπάρχει αριθμητικό όριο.

Και έτσι λοιπόν σκάει και άλλη είδηση.
Ο κόπανος πια, που έγινε αγοραστής και ενοικαστής και που πληρώνει και για κάθε άνοιγμα της πόρτας το κατι τις παρα πάνω, μαθαίνει έκπληκτος ότι αν με κάθε άνοιγμα της πόρτας, την κρατάει ανοιχτή πάνω από 30 δεύτερα θα πληρώνει και πρόστιμο.

ΕΔΩ ΤΕΛΕΙΩΣΕ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ, με τι ακριβώς φίλοι μου μας μοιάζει ;

και εσείς μου λέτε κι από πάνω, ότι δηλαδή έχει διορθωθεί.
Με τα πιο πάνω δεδομένα τουλάχιστον το internet στην χώρα μας θα έπρεπε να δινότανε από τον ΟΤΕ τελείως τζάμπα. ΜΑΣ ΤΟ ΧΡΩΣΤΑΕΙ στην νιοστή.

theopan
10-01-08, 14:47
Χμμ! Ναι, σωστά έχεις δίκαιο, ότι ό ΟΤΕ έχει διορθωθεί κατά κάποιο τρόπο, αλλά για πείτε μου δεν ισχύει αυτά που γράφω ;

Δεν έχει γίνει με χρήματα δικά μας ;
Δεν βάζει τιμή ανά μονάδα, προσαυξημένη ;
Το έχει αλλάξει κάτι τέτοιο για όλους τους συνδρομητές ;
Έχει την ίδια τιμή μονάδας στις υπεραστικές όσο και στις αστικές ;
Δεν ίσχύει το λογοπαίγνιο με την καφετιέρα ότι αν δηλαδή, δεν υπηρχαν οι εναλλακτικοί θα μας είχε κάνει σουρωτήρι ;


Με δικά μας χρήματα έγινε, αλλά εδώ και καιρό έχει πουληθεί. 28% μόνο έχει πλέον το Δημόσιο. Και εκεί είναι το λάθος του ελληνικού κράτους. Συνεχίζει να παραχωρεί πολλά προνόμια (διαχείρισης του δικτύου) σε μια εταιρία που δεν είναι πλέον ΔΕΚΟ. Για αυτό ίσως και δεν μπορεί να του επιβληθεί.

aa144
10-01-08, 15:03
Ναι, μόνο τα 200.000 € εφάπαξ στους άχρηστους που ήθελαν να διώξουν, αυτά τα ήξεραν να τα δώσουν, και βέβαια ήξεραν και από ποιούς θα τα πάρουν. Έ, και άμα δεν τους βγαίνουν τα οικονομικά θα αυξήσουν τις τιμές, καθόσον ένα μεγάλο ποσοστό πολιτών στη χώρα δεν έχει καμία άλλη επιλογή από το να βρίσκεται στον ΟΤΕ και μάλιστα χωρίς καθόλου δυνατότητα για ADSL, ακόμα με dial-up είναι, και με ISDN οι πιο τυχεροί.

Πολύ θα ήθελα να ήξερα, με τα λεφτά που δώσανε για την τελευταία "εθελουσία έξοδο" πόσα DSLAM θα μπορούσαν να αγοράσουν, και να τα βάλουν σε μέρη της επαρχίας που ο κόσμος περιμένει, και ούτε καν στις σελίδες αυτές δεν μπορεί να μπει για να το πει.

tolisp
10-01-08, 16:36
Ναι, μόνο τα 200.000 € εφάπαξ στους άχρηστους που ήθελαν να διώξουν, αυτά τα ήξεραν να τα δώσουν, και βέβαια ήξεραν και από ποιούς θα τα πάρουν. Έ, και άμα δεν τους βγαίνουν τα οικονομικά θα αυξήσουν τις τιμές, καθόσον ένα μεγάλο ποσοστό πολιτών στη χώρα δεν έχει καμία άλλη επιλογή από το να βρίσκεται στον ΟΤΕ και μάλιστα χωρίς καθόλου δυνατότητα για ADSL, ακόμα με dial-up είναι, και με ISDN οι πιο τυχεροί.

Πολύ θα ήθελα να ήξερα, με τα λεφτά που δώσανε για την τελευταία "εθελουσία έξοδο" πόσα DSLAM θα μπορούσαν να αγοράσουν, και να τα βάλουν σε μέρη της επαρχίας που ο κόσμος περιμένει, και ούτε καν στις σελίδες αυτές δεν μπορεί να μπει για να το πει.


Δεν θα διαφωνήσω αλλα θα πρέπει να δώσω απάντηση καθαρά πολιτική... ΠΟΛΎ πιο πάνω και πέρα από ΟΤΕ :whistle:
Οι σπατάλες και μάλιστα άσκοπες είναι ακριβώς ο λόγος που η κρατικοδίαιτη οικονομία δεν προχώρησε πουθενά στον πλανήτη.
Να μιλήσουμε για τις σπατάλες στον χώρο της παιδείας? Της υγείας? Της ασφάλισης? Των μεταφορών?
Στα πλαίσια του (κακώς εννοούμενου) κοινωνικού κράτους εξισωνόμαστε όλοι προς τα κάτω...

dimstog
10-01-08, 17:48
Με δικά μας χρήματα έγινε, αλλά εδώ και καιρό έχει πουληθεί. 28% μόνο έχει πλέον το Δημόσιο. Και εκεί είναι το λάθος του ελληνικού κράτους. Συνεχίζει να παραχωρεί πολλά προνόμια (διαχείρισης του δικτύου) σε μια εταιρία που δεν είναι πλέον ΔΕΚΟ. Για αυτό ίσως και δεν μπορεί να του επιβληθεί.

Το πουλήθηκε είναι πολύ σχετική λέξη στην συγκεκριμένη περίπτωση. Όταν το διοικητικό συμβούλιο και ο πρόεδρος του είναι ουσιαστικά διορισμένοι από το κράτος, και οι υπόλοιποι μέτοχοι αποκλείονται από την διοίκηση (καλώς ή κακώς δεν είναι αυτό το θέμα), δεν είναι ακριβώς ιδόκτητος ούτε και πουλημένος. "Πουλημένος" ενδεχομένως ναι, να είναι.


Ναι, μόνο τα 200.000 € εφάπαξ στους άχρηστους που ήθελαν να διώξουν, αυτά τα ήξεραν να τα δώσουν.

Έχω την εντύπωση ότι με την εθελουσία έξοδο δεν έφυγαν οι άχρηστοι που στην πραγματική αγορά εργασίας δεν θα είχαν στον ήλιο μοίρα, αλλά οι χρήσιμοι και ικανοί. Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι να είχα διαβάσει πριν 7-8 μήνες σε ένα άρθρο, που έλεγε πως επειδή ο ΟΤΕ μετά την αποχώρηση υπαλλήλων-τεχνικών δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στον φόρτο εργασίας, τους ¨ξαναπροσέλαβε" ουσιαστικά μέσω ιδιωτικών-εργολαβικών συνεργείων που είχαν σχηματιστεί. Βέβαια αυτό ελέγχεται καθώς ήταν απλό άρθρο σε εφημερίδα.

tolisp
10-01-08, 18:59
Τουλάχιστον έτσι θυμάμαι να είχα διαβάσει πριν 7-8 μήνες σε ένα άρθρο, που έλεγε πως επειδή ο ΟΤΕ μετά την αποχώρηση υπαλλήλων-τεχνικών δεν μπορούσε να ανταποκριθεί στον φόρτο εργασίας, τους ¨ξαναπροσέλαβε" ουσιαστικά μέσω ιδιωτικών-εργολαβικών συνεργείων που είχαν σχηματιστεί. Βέβαια αυτό ελέγχεται καθώς ήταν απλό άρθρο σε εφημερίδα.


Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι... έχω γείτονα πρώην οτετζη που τώρα έχει δίκια του τεχνική εταιρία και παίρνει (για την ίδια δουλειά μην σου πω και λιγότερη) τα διπλάσια συν την σύνταξη του...
Αυτό ακριβώς είναι η κακή "ιδιωτικοποίηση" και ο λάθος τρόπος "εξυγίανσης" του δημοσιου τομέα...

Βεβαια από την άλλη τίποτα δεν λειτουργεί σωστά στην Eλλάδα γιατί είμαστε λαός της άρπα-κόλα... αν πχ ο ΟΤΕ είχε την συμπεριφορά της HOL δεν θα μιλούσαμε όλοι για κακούς δημοσιους υπαλληλους?;)

grsaint13
10-01-08, 19:22
Έχω την εντύπωση ότι με την εθελουσία έξοδο δεν έφυγαν οι άχρηστοι που στην πραγματική αγορά εργασίας δεν θα είχαν στον ήλιο μοίρα, αλλά οι χρήσιμοι και ικανοί.

Σωστότατη αυτή η παρατήρηση φίλε dimstog.Εγώ μόνο,ξέρω 2 τέτοια άτομα καθ'όλα ικανά,τα οποία όμως πλέον δε δουλεύουν στον ΟΤΕ και,πίστεψέ με,είναι κρίμα γιατί τους θεωρώ ικανότατους και κυρίως φιλότιμους...:(

dimstog
10-01-08, 20:51
Δυστυχώς έτσι ακριβώς είναι... έχω γείτονα πρώην οτετζη που τώρα έχει δίκια του τεχνική εταιρία και παίρνει (για την ίδια δουλειά μην σου πω και λιγότερη) τα διπλάσια συν την σύνταξη του...
Αυτό ακριβώς είναι η κακή "ιδιωτικοποίηση" και ο λάθος τρόπος "εξυγίανσης" του δημοσιου τομέα...

Βεβαια από την άλλη τίποτα δεν λειτουργεί σωστά στην Eλλάδα γιατί είμαστε λαός της άρπα-κόλα... αν πχ ο ΟΤΕ είχε την συμπεριφορά της HOL δεν θα μιλούσαμε όλοι για κακούς δημοσιους υπαλληλους?;)

Η μαύρη αλήθεια είναι ότι η μείωση του προσωπικού του ΟΤΕ δεν μπορούσε να γίνει αλλιώς - λόγω της μονιμότητας δεν μπορούσαν να πούνε "εσείς φεύγετε, εσείς μένετε". Τώρα γιατί την έκαναν θα μου πεις. Τα πράγματα είναι απλά και μέχρι ο ΟΤΕ να σταματήσει να είναι κρατικής διοίκησης (και άρα μαγαζάκι του κάθε πολιτικού) αυτό δεν πρόκειται να διορθωθεί.

Ο γείτονας πολύ καλά έκανε και μπράβο του. Μπορεί ο ιδιωτικός τομέας να έχει περισσότερα λεφτά αλλά έχει τις δικές τους φουρτούνες και με το παραπάνω, πίστεψε με.

Όσο για την συμπεριφορά του ΟΤΕ, προσωπικά την βρίσκω ίδια και χειρότερη με των εναλλακτικών.
Το να με εμπαίζει η HOL ή η Forthnet είναι στην ουσία δικό της πρόβλημα, και αν παρ' όλα αυτά με κρατάει σαν πελάτη της, γούστο της, καπέλο της και καουμποϊλίκι της (το τελευταίο για την Tellas :p ) που λένε.
Αλλά το να με εμπαίζει ο ΟΤΕ με διαφημίσεις "τύπου καφετιέρας" και "αγάπη μου, φταίει ο ΟΤΕ", τη στιγμή που τα μισά προβλήματα εδώ μέσα καταλήγουν είτε σε λάθος όρια είτε σε κακής ποιότητας συνδέσεις στα ΚΑΦΑΟ και στους πίνακες, ενώ εγώ και παλιότερα οι γονείς μου τον έχουμε προικοδοτήσει με το δίκτυο του, ε όχι, δεν το δέχομαι. Ακόμα και ακριβότεροι να ήταν οι εναλλακτικοί, (σε λογικά πλαίσια βέβαια) πάλι εκεί θα ήμουν. Μην ξεχνάτε, ότι μόλις 2-3 χρόνια πριν το να βγάλεις άκρη γιατί δεν δουλεύει η απλή adsl σου, για το αν το dslam ήταν μπουκωμένο ή εσύ ήσουν ελέφαντας, έπρεπε να βάλεις μέσον. Αρκεί να δείτε λίγο το αρχείο του forum.

Και τέλος, κακός υπάλληλος δεν υπάρχει πουθενά. Σε 1-2 μήνες λήγει η σύμβαση του και βρίσκουν άλλον. Κακά αφεντικά υπάρχουν μόνο. Τις επιπλοκές του κακού αφεντικού που δεν μπορεί καν να απολύσει τον κακό υπάλληλο όμως, τις βλέπουμε μπροστά μας καθημερινά.


Σωστότατη αυτή η παρατήρηση φίλε dimstog.Εγώ μόνο,ξέρω 2 τέτοια άτομα καθ'όλα ικανά,τα οποία όμως πλέον δε δουλεύουν στον ΟΤΕ και,πίστεψέ με,είναι κρίμα γιατί τους θεωρώ ικανότατους και κυρίως φιλότιμους...

Μα είναι λογικό, καθώς άμα δεν είσαι ικανός και φιλότιμος, φεύγεις από την σίγουρη δουλειά; Έστω και κακοπληρωμένη να είναι (που δεν είναι). Αυτός είναι και ο λόγος που πίστεψα και το άρθρο γιατί όταν το πρωτοδιάβασα μου ανέβηκε η πίεση, ειλικρινά.

aa144
10-01-08, 21:32
Μιας και άνοιξε η συζήτηση, να πω την άποψή μου για το παραπάνω θέμα των χαραμοφάηδων του ΟΤΕ.

Γιατί έδιωξαν αυτούς τους χαραμοφάηδες και όχι κάποιους άλλους; Γιατί αυτοί παίρναν περισσότερα και οι μισθοί τους δεν δικαιολογούνταν από το παραγόμενο έργο (δηλαδή το τίποτα). Φυσικά, οι συλλογικές συμβάσεις απαγορεύουν την απόλυση ακόμα και του πιο άχρηστου, ακόμα και αυτού που δεν πάει για δουλειά επί μήνες, μόνο προβλέπουν αυξήσεις και προαγωγές. Για οικονομία λοιπόν τους έδιωξαν, και το ποσό που πήραν οι κακομοίρηδες αυτοί, ήταν και λιγότερο από όσο θα έπαιρναν αν έμεναν μερικά χρόνια ακόμα στο φιλανθρωπικό ίδρυμα ΟΤΕ. Που δυστυχώς χρηματοδοτείται από όλους, όχι μόνο από τους πελάτες του.

Επειδή ξέρω πολλά περί ΟΤΕ, περισσότερα από όσα θα μπορούσα να πω εδώ, και μιλάω για δεκαετίες ιστορίας και λεηλασίας των χρημάτων των πολιτών που πλήρωναν και πληρώνουν ακόμα, δεν θέλω να πω τίποτε συγκεκριμένο.

Αντιλαμβάνομαι ότι όταν κάποιος μη-ηλίθιος, για να κάνουμε μια στοιχειώδη διάκριση, είναι επί δεκαετίες σε μια τέτοια εταιρία, έχει κάθε δυνατότητα λόγω άπειρου ελεύθερου χρόνου και ιδανικών συνθηκών "εργασίας" να μάθει πολλά πράγματα, και αργότερα, αφού εισπράξει πάρα πολλά λεφτά από τον Έλληνα φορολογούμενο πολίτη, να πάει να παριστάνει τον επιτυχημένο εργολάβο, ή ότι άλλο θέλει, ενώ αυτό που πουλάει στην πραγματικότητα είναι οι γνωριμίες του στο διεφθαρμένο κύκλωμα ανάθεσης έργων και στη διάρθρωση της δημόσιας διοίκησης γενικότερα. Αυτό εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Λαμόγια υπάρχουν πολλά παντού, και συνήθως παριστάνουν τους εργολάβους ή τους επιχειρηματίες.

Αυτό έτσι κι αλλιώς είναι η μετεξέλιξη της κατάστασης όπου την εποχή που δεν έδινε ο ΟΤΕ έργα σε εργολάβους, αλλά τα έφτιαχναν δικά του συνεργεία, πήγαινε το συνεργείο των υπαλλήλων, έπαιρνε μερικούς Αλβανούς, τους έβαζαν να σκάβουν, και οι υπάλληλοι πολυτελείας του ΟΤΕ, τους παρακολουθούσαν από το διπλανό καφενείο. ΄Ε, αυτές οι γνώσεις οπωσδήποτε δεν ξεχνιούνται εύκολα.

Και υπάρχουν και οι άλλοι, που πήρανε τα λεφτά στο χέρι και δεν έχουν καμία διάθεση να εργαστούν πουθενά, αλλά κάθονται και γελάνε εις υγείαν των κορόϊδων.

sexrazat
10-01-08, 21:52
Μιας και άνοιξε η συζήτηση, να πω την άποψή μου για το παραπάνω θέμα των χαραμοφάηδων του ΟΤΕ.

Γιατί έδιωξαν αυτούς τους χαραμοφάηδες και όχι κάποιους άλλους; Γιατί αυτοί παίρναν περισσότερα και οι μισθοί τους δεν δικαιολογούνταν από το παραγόμενο έργο (δηλαδή το τίποτα). Φυσικά, οι συλλογικές συμβάσεις απαγορεύουν την απόλυση ακόμα και του πιο άχρηστου, ακόμα και αυτού που δεν πάει για δουλειά επί μήνες, μόνο προβλέπουν αυξήσεις και προαγωγές. Για οικονομία λοιπόν τους έδιωξαν, και το ποσό που πήραν οι κακομοίρηδες αυτοί, ήταν και λιγότερο από όσο θα έπαιρναν αν έμεναν μερικά χρόνια ακόμα στο φιλανθρωπικό ίδρυμα ΟΤΕ. Που δυστυχώς χρηματοδοτείται από όλους, όχι μόνο από τους πελάτες του.

Επειδή ξέρω πολλά περί ΟΤΕ, περισσότερα από όσα θα μπορούσα να πω εδώ, και μιλάω για δεκαετίες ιστορίας και λεηλασίας των χρημάτων των πολιτών που πλήρωναν και πληρώνουν ακόμα, δεν θέλω να πω τίποτε συγκεκριμένο.

Αντιλαμβάνομαι ότι όταν κάποιος μη-ηλίθιος, για να κάνουμε μια στοιχειώδη διάκριση, είναι επί δεκαετίες σε μια τέτοια εταιρία, έχει κάθε δυνατότητα λόγω άπειρου ελεύθερου χρόνου και ιδανικών συνθηκών "εργασίας" να μάθει πολλά πράγματα, και αργότερα, αφού εισπράξει πάρα πολλά λεφτά από τον Έλληνα φορολογούμενο πολίτη, να πάει να παριστάνει τον επιτυχημένο εργολάβο, ή ότι άλλο θέλει, ενώ αυτό που πουλάει στην πραγματικότητα είναι οι γνωριμίες του στο διεφθαρμένο κύκλωμα ανάθεσης έργων και στη διάρθρωση της δημόσιας διοίκησης γενικότερα. Αυτό εμένα προσωπικά δεν μου λέει κάτι. Λαμόγια υπάρχουν πολλά παντού, και συνήθως παριστάνουν τους εργολάβους ή τους επιχειρηματίες.

Αυτό έτσι κι αλλιώς είναι η μετεξέλιξη της κατάστασης όπου την εποχή που δεν έδινε ο ΟΤΕ έργα σε εργολάβους, αλλά τα έφτιαχναν δικά του συνεργεία, πήγαινε το συνεργείο των υπαλλήλων, έπαιρνε μερικούς Αλβανούς, τους έβαζαν να σκάβουν, και οι υπάλληλοι πολυτελείας του ΟΤΕ, τους παρακολουθούσαν από το διπλανό καφενείο. ΄Ε, αυτές οι γνώσεις οπωσδήποτε δεν ξεχνιούνται εύκολα.

Και υπάρχουν και οι άλλοι, που πήρανε τα λεφτά στο χέρι και δεν έχουν καμία διάθεση να εργαστούν πουθενά, αλλά κάθονται και γελάνε εις υγείαν των κορόϊδων.

Όσο και να φωνάζεις δεν θα σε προσλάβουμε στον ΟΤΕ. Ηρέμησε.

aa144
10-01-08, 22:15
Όσο και να φωνάζεις δεν θα σε προσλάβουμε στον ΟΤΕ. Ηρέμησε.

Χαίρομαι που με επιβεβαιώνεις τόσο σύντομα.

sexrazat
10-01-08, 22:25
Χαίρομαι που με επιβεβαιώνεις τόσο σύντομα.

Και μένα μου αρέσουν όσοι ξέρουν περισσότερα για τον ΟΤΕ (αλλά και για κάθε άλλη εταιρεία)από τους ίδιους τους εργαζόμενους στον ΟΤΕ αλλά απλά δεν μπορούν να τα πουν για για άγνωστους λόγους.

Όσο για την εθελουσία και γω σε αρκετά σημεία έχω τις αντιρρήσεις μου αλλά είναι πολύ πιο πολύπλοκο θέμα από άσπρο μαύρο. Κοίτα μόνο πόσα παραπάνω εκατομμύρια € τσιμπήσαμε όλοι εμείς (και συ μαζί) κατά την τελευταία πώληση του 10% από τον Αλογοσκούφη λόγω της ανόδου της τιμής της μετοχής του ΟΤΕ από την εθελουσία.

aa144
10-01-08, 22:29
Να υποθέσω ότι δεν είσαι και πολλά χρόνια στον ΟΤΕ έ; Αν είσαι και δεν ξέρεις, ευχαρίστως να σε ενημερώσω.

sexrazat
10-01-08, 22:32
Να υποθέσω ότι δεν είσαι και πολλά χρόνια στον ΟΤΕ έ; Αν είσαι και δεν ξέρεις, ευχαρίστως να σε ενημερώσω.

Ενημέρωσέ μας όλους στο forum. Μετά από 30 χρόνια νομίζω ότι μπορώ να αντέξω τα πάντα.

aa144
10-01-08, 22:41
Να αρχίσω λοιπόν από τα εύκολα. Τα δάνεια των υπαλλήλων που δίνει ο ΟΤΕ στους υπαλλήλους του για αγορά κατοικίας ή ότι άλλο, τα γνωρίζεις; Το ότι μετά τη λήψη του δανείου οι δανειολήπτες συνδικαλίζονται και ομαδικά αρνούνται να πληρώσουν το δάνειο στον ΟΤΕ, με κάτι ωραία επιχειρήματα που αν θες μπορώ να στα πω και αυτά, το γνωρίζεις; Ποιός τελικά πληρώνει αυτά τα λεφτά το γνωρίζεις;

sdikr
10-01-08, 22:46
Να αρχίσω λοιπόν από τα εύκολα. Τα δάνεια των υπαλλήλων που δίνει ο ΟΤΕ στους υπαλλήλους του για αγορά κατοικίας ή ότι άλλο, τα γνωρίζεις; Το ότι μετά τη λήψη του δανείου οι δανειολήπτες συνδικαλίζονται και ομαδικά αρνούνται να πληρώσουν το δάνειο στον ΟΤΕ, με κάτι ωραία επιχειρήματα που αν θες μπορώ να στα πω και αυτά, το γνωρίζεις; Ποιός τελικά πληρώνει αυτά τα λεφτά το γνωρίζεις;

Και ξεφυγε αυτό απο τους κλάσικους hunters των παραθύρων;
Απιστευτο

@ ADSLgr.com All rights reserved.