PDA

Επιστροφή στο Forum : 2 WIC Card σε έναν ROUTER 1721 και 2 γραμμές ADSL



kvag
15-04-05, 14:46
Καλησπέρα

Χρησιμοποιώ το router της cisco 1721 το οποίο έχει υποδοχή για δύο WIC Cards. Αυτή τη στιγμή χρησιμοποιώ μόνο μια WIC με γραμμή dsl 1 Mbps. Θα ήθελα αν ξέρει κάποιος να μου πεί τα πλεονεκτήματα της χρήσης και μιας δεύτερης WIC στον ίδιο router. Έχω ακούσει οτι δεν μπορώ να διπλασιάσω το bandwidth ακόμη με τη χρήση 2 WIC και δύο γραμμών ADSL. Ισχύει;
Όσον αφορά τη χρήση δύο γραμμών ADSL, πρέπει απαραίτητα αυτές να είναι απο τον ίδιο provider;
Άν είναι απο τον ίδιο provider μπορεί να χρησιμοποιηθεί η μια απο τις δύο σαν back up ή να λειτουργούν και οι δύο ταυτόχρονα;
Άν δεν είναι απο τον ίδιο provider;

Γενικά δηλαδή χρειάζομαι κάποιες πληροφορίες για τη χρήση ή καλύτερα τα πλονεκτήματα της χρήσης δύο WIC Cards σε έναν Router και δύο γραμμών ADSL.

Θα ήταν επίσης χρήσιμο αν κάποιος γνώρίζει το configuration του Router 1721 για τη χρήση 2 γραμμών adsl σε δύο wic cards

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων

pts
15-04-05, 15:04
Εχω στήσει Cisco με περισσότερα από ένα ADSL interfaces και μπορώ να σου πώ ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος από την απόδοση του αφού μπορώ και κατεβάζω σαν να έχω γραμμή 2048Kbit/sec.

Πρέπει να έχεις οποσδήποτε τον ίδιο provider και προσοχή: δεν υποστηρίζουν όλοι την υπηρεσία PPP-Multilink κατά συνέπεια πρέπει να το διευκρινίσεις πριν συμφωνήσεις με οποιονδήποτε. Ενδεικτικά σου αναφέρω ότι σε μένα η Forthnet μου το παρέχει η Tellas μου είπε ότι δεν το υποστηρίζει η AltecTelecoms ότι μπορούν να το φτιάξουν χώρις όμως να το κυνηγήσω τελικά από την πλευρά μου.

Το configuration είναι πολύ εύκολο αφού έχεις να κάνεις μόνο με ένα Dialer και θα στο δώσει ο Provider.

wintech2003
15-04-05, 15:22
Πονεμένη ιστορία...

Καταρχάς οι ISP δεν υποστηρίζουν Line Bonding για να μπορείς να αξιποιήσεις 2 ή περισσότερες γραμμές ADSL.
Άρα ξεχνάς το κατέβασμα με 2Mbps απο εναν μόνο υπολογιστή.

Αυτο που μπορεις να κάνεις, αν έχεις περισσότερους υπολογιστές ειναι να πάρεις 2 συνδέσεις ADSL που να δίνουν στατικες διευθυνσεις, και να κανεις το εξής:

π.χ. ADSL1 έχεις το υποδίκτυο 212.89.181.0/27 (32 IP) και 212.89.181.32/27 (άλλες 32 IP). (έχεις ζητήσει απο πριν να είναι τα δύο δίκτυα στην σειρά για δική σου ευκολία.

Έχεις μετά δυο δυνατότητες, ή βαζεις τις στατικές IP στα PC σου και δεν κάνεις NAT, και λες στο router ότι έχει source το δίκτυο 212.89.181.0/27 να βγαίνει μέσω του dialer1 και ότι έχει source το δίκτυο 212.89.181.32/27 να βγαίνει απο το dialer2

ή

κάνεις Static NAT translation, δλδ λες π.χ. η IP 10.0.0.1 -> βγαινει μέσω της IP 212.89.181.1, η 10.0.0.2 -> 212.89.181.2 (όπου 10.0.0.x το εσωτερικό σου δίκτυο που μπορεί να ειναι και 192.168.x.x ή οτιδήποτε άλλο τελοσπαντων). Και επίσης κάνεις και το παραπάνω trick ώστε ότι έχει σχέση με το ένα δίκτυο να βγαίνει απο τον dialer1 και οτι έχει σχέση με το άλλο δίκτυο να βγαίνει απο το dialer2.
Η δευτερη λύση ειναι καλύτερη αν δεν θες να πειράξεις τις δικτυακές ρυθμίσεις των PC σου για διάφορους λόγους.

Αυτά ειναι γενικά.. Πάντως να ξέρεις οτι ποτε ενα PC (ή πιο συγκεκριμένα: ποτε 1 ή και περισσότερα PC του ίδιου δικτύου στατικών IP του ISP) δεν θα μπορεί να εκμεταλευτεί περισσότερο απο 1Mbps.
Το μόνο δλδ που κάνεις με τον παραπάνω τρόπο ειναι να μοιράσεις το δίκτυο σου σε δυο μέρη, και πρακτικά να τους μοιράζεις το bandwidth σου στα δυο.

Αν θες μια πιο εξεζητημένη λύση αναγκαστικά πρέπει να πας σε μισθωμένη. Ανάλογα βέβαια και για τί επιχείρηση πρόκειται. Αν ειναι π.χ. Internet Cafe (ειδικά αν έχεις 20-30 PC), θα δείς και εσυ οτι η μισθωμένη σιγα σιγα θα είναι μονοδρομος...

wintech2003
15-04-05, 15:25
oups: Βάση των λεγόμενων του pts τα δεδομένα έχουν αλλάξει :x

Για πες περισσότερα για το θέμα pts... Ακούγεται ενδιαφέρον.

Εγώ μέχρι πέρσυ που γύρισα τους πελάτες μου σε μισθωμένες, δεν έδινε κανενας PPP-Multilink..

Τώρα η FORTHnet δίνει? Πολύ καλό αυτό!!!

chatasos
15-04-05, 15:34
Εγώ μέχρι πέρσυ που γύρισα τους πελάτες μου σε μισθωμένες, δεν έδινε κανενας PPP-Multilink..


Το ότι δεν ανακοινώνεται προς τα έξω δεν σημαίνει πάντα και ότι δεν δίνεται. ;)
Ένα τηλέφωνο στις πωλήσεις του εκάστοτε provider συνήθως λύνει τις περισσότερες απορίες.

wintech2003
15-04-05, 15:45
Το ότι δεν ανακοινώνεται προς τα έξω δεν σημαίνει πάντα και ότι δεν δίνεται. ;)
Ένα τηλέφωνο στις πωλήσεις του εκάστοτε provider συνήθως λύνει τις περισσότερες απορίες.

I know I know... :D

Τότε όμως όχι απλά δεν έδιναν όταν ρώτησα (μιλάω πριν 1-1,5 χρόνο) αλλά όταν ρώτησα για static IP's στην 1024αρα ADSL, μου ζητήσαν και ενα αρκετά σεβαστό μηνιαίο ποσο (μεγαλύτερο και απο την μηνιαία χρέωση της DSL) για ενα δίκτυο 32 IP.
Βέβαια το ίδιο παράπονο είχα και με την πολιτική της FORTHnet σχετικά με τις IP σε μισθωμένες γραμμές. Δεν μου έδινε 128 IP με τίποτα (σε 1Mbps LL), ενώ οι άλλοι δεν το συζητούσαν κάν (όσες ήθελα αρκεί να κάνω χρήση τουλάχιστον του 60% των IP). Και ήθελε ντε και καλά τωρα να μου πει να παιξω με NAT, και οτι και άλλα Internet Cafe παιζουν με NAT, και οτι όλα τα γραφεία της FORTHnet παίζουν με ΝΑΤ κτλ. Ε εγώ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ να παίξω με ΝΑΤ.. τι να κάνουμε? :D (αστα τα συζητάω τώρα και τσατιζομαι... lol)

Αλλα σχετικά με το μηνιαίο κόστος για 32 IP στην ADSL, το θεώρησα απαράδεκτο την στιγμή που οι ISP πληρώνουν ετήσια "συνδρομή" στο RIPE και οχι κόστος ανα IP ή ανα C class τέλοσπαντων. Άσε που ο ανταγωνισμός έδινε 32 IP δωρεαν...

Δύσκολη η FORTHnet στις IP :mad:

pts
15-04-05, 15:45
oups: Βάση των λεγόμενων του pts τα δεδομένα έχουν αλλάξει :x

Για πες περισσότερα για το θέμα pts... Ακούγεται ενδιαφέρον.

Εγώ μέχρι πέρσυ που γύρισα τους πελάτες μου σε μισθωμένες, δεν έδινε κανενας PPP-Multilink..

Τώρα η FORTHnet δίνει? Πολύ καλό αυτό!!!

Εγώ έχω την υπηρεσία εδώ και ένα περίπου μήνα πληρώνοντας 2 πακέτα ADSL in a box 1Mbit και κάποια επιπλέον χρέωση για το block των IPs.

Νομίζω όμως ότι η Forthnet που μου το παρέχει μπορεί να δώσει περισσότερες και ποιο καλές πληροφορίες για αυτό το θέμα σε όποιον ενδιαφέρεται.

Αν τώρα θέλει κάποιος να τσεκάρει τις ταχύτητες του δικτύου που έχω στήσει με Multilink ας μου στείλει κάποιο pm και είμαι στην διαθεσή του.

kvag
15-04-05, 15:46
Σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.
Φιλτατε PTS.
Θα ήθελα κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το θέμα μιας και το έχεις δουλέψει στην πράξη.

Εφόσον ο provider υποστηρίζει την υπηρεσία PPP-Multilink ουσιαστικά θα έρχεται μια γραμμή στον router ή οχι?
Κι αν έρχεται μια γραμμή, πώς αυτή θα χρησιμοποιείται απο τις δύο WIC?
Επισης το configuration θα είναι το ίδιο με αυτό που χρησιμοποιώ τώρα?
Θα μπορούσες να με βοηθήσεις δίνοντάς μου τις αλλαγές που χρειάζονται?
Αν σε μπορεί να σου φανεί χρήσιμο μπορώ να σου στείλω με mail το configuration του router μου.

Ευχαριστώ πολύ!
Δεν ξερεις απο τι μπελάδες με βγάζεις!

pts
15-04-05, 16:26
Σας ευχαριστώ πολύ για τις γρήγορες απαντήσεις σας.
Φιλτατε PTS.
Θα ήθελα κάποιες επιπλέον πληροφορίες για το θέμα μιας και το έχεις δουλέψει στην πράξη.

Εφόσον ο provider υποστηρίζει την υπηρεσία PPP-Multilink ουσιαστικά θα έρχεται μια γραμμή στον router ή οχι?
Κι αν έρχεται μια γραμμή, πώς αυτή θα χρησιμοποιείται απο τις δύο WIC?
Επισης το configuration θα είναι το ίδιο με αυτό που χρησιμοποιώ τώρα?
Θα μπορούσες να με βοηθήσεις δίνοντάς μου τις αλλαγές που χρειάζονται?
Αν σε μπορεί να σου φανεί χρήσιμο μπορώ να σου στείλω με mail το configuration του router μου.

Ευχαριστώ πολύ!
Δεν ξερεις απο τι μπελάδες με βγάζεις!

Παίρνεις δυο ή περισσότερες ADSL γραμμές με ένα όμως username και τις συνδέεις στις δυο WIC σου. Το configuration στα ATM interfaces παραμένει το standard αλλάζουν κάποια πράγματα στους dialers.

Το ακριβές configuration συγνώμη που δεν μπορώ μα το γνωστοποιήσω άλλα επειδή μου το έστειλε η Forthnet το θεωρώ λίγο αντιεπαγγελματικό να δημοσιεύσω δουλειά άλλου χωρίς την θέληση του. Ωστόσο αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί νομίζω ότι εφόσον βοήθησαν εμένα θα βοηθήσουν και οποιονδήποτε άλλον πάρει αυτή την υπηρεσία.

Χαίρομαι που σε βοήθησα.

gatoulas
15-04-05, 22:12
I know I know... :D

Τότε όμως όχι απλά δεν έδιναν όταν ρώτησα (μιλάω πριν 1-1,5 χρόνο) αλλά όταν ρώτησα για static IP's στην 1024αρα ADSL, μου ζητήσαν και ενα αρκετά σεβαστό μηνιαίο ποσο (μεγαλύτερο και απο την μηνιαία χρέωση της DSL) για ενα δίκτυο 32 IP.
Βέβαια το ίδιο παράπονο είχα και με την πολιτική της FORTHnet σχετικά με τις IP σε μισθωμένες γραμμές. Δεν μου έδινε 128 IP με τίποτα (σε 1Mbps LL), ενώ οι άλλοι δεν το συζητούσαν κάν (όσες ήθελα αρκεί να κάνω χρήση τουλάχιστον του 60% των IP). Και ήθελε ντε και καλά τωρα να μου πει να παιξω με NAT, και οτι και άλλα Internet Cafe παιζουν με NAT, και οτι όλα τα γραφεία της FORTHnet παίζουν με ΝΑΤ κτλ. Ε εγώ ΔΕΝ ΗΘΕΛΑ να παίξω με ΝΑΤ.. τι να κάνουμε? :D (αστα τα συζητάω τώρα και τσατιζομαι... lol)

Αλλα σχετικά με το μηνιαίο κόστος για 32 IP στην ADSL, το θεώρησα απαράδεκτο την στιγμή που οι ISP πληρώνουν ετήσια "συνδρομή" στο RIPE και οχι κόστος ανα IP ή ανα C class τέλοσπαντων. Άσε που ο ανταγωνισμός έδινε 32 IP δωρεαν...

Δύσκολη η FORTHnet στις IP :mad:


Μην το βλέπεις έτσι φίλε. Οι IPs είναι περιορισμένες στο Internet. Φαντάσου να ζητούσε ο καθένας 128 IPs τι θα γινόταν. Όπου μπορείς να κάνεις τη δουλειά σου με NAT καλό είναι να το κάνεις έτσι.

wintech2003
15-04-05, 23:24
Οταν ο πελάτης χρειάζεται 128 IP, τοτε ο ISP πρέπει να μου τις δώσει.
Δεν είπα να ζητάω C class με το κιλό, αλλα υπάρχουν και κάποια ορια. Οταν άλλες εταιρίες όπως ACN και OTEnet, δίναν τις IP ΔΩΡΕΑΝ απλά με την συμπληρωση μιας φόρμας, δεν μπορώ να δικαιολογήσω την στάση της FORTHnet.

Και αν επρόκειτο για κάποια εταιρία που μπορει να παιξει με ΝΑΤ θα το είχα κανει. Σε πελάτες Internet Cafe όμως πρέπει να δωθεί το απαραίτητο IP Range για την σωστή λειτουργία όλων των εφαρμογών και για να μην παρουσιάζονται προβλήματα στην καθημερινή χρήση προγραμμάτων που κανουν οι πελατες των Internet Cafe. That's all...

Όσο για τις περιορισμένες IP... γι' αυτο το IPv6 ειναι προ των πυλών :)
Και δεν προβλέπεται να τελειώσουν οι public IPs πριν την ελευση του.

123456789
16-04-05, 00:34
Παίρνεις δυο ή περισσότερες ADSL γραμμές με ένα όμως username και τις συνδέεις στις δυο WIC σου. Το configuration στα ATM interfaces παραμένει το standard αλλάζουν κάποια πράγματα στους dialers.

Το ακριβές configuration συγνώμη που δεν μπορώ μα το γνωστοποιήσω άλλα επειδή μου το έστειλε η Forthnet το θεωρώ λίγο αντιεπαγγελματικό να δημοσιεύσω δουλειά άλλου χωρίς την θέληση του. Ωστόσο αυτό δεν είναι πρόβλημα γιατί νομίζω ότι εφόσον βοήθησαν εμένα θα βοηθήσουν και οποιονδήποτε άλλον πάρει αυτή την υπηρεσία.

Χαίρομαι που σε βοήθησα.

Δύο dialers έχεις?

gatoulas
16-04-05, 11:58
Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη με aDSL αλλά νομίζω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά

http://www.cisco.com/univercd/cc/td/doc/product/software/ios122/122newft/122t/122t13/ftatmmlt.htm#wp1025039

Αν και η forthnet είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει σίγουρα!

gatoulas
16-04-05, 12:06
Οταν ο πελάτης χρειάζεται 128 IP, τοτε ο ISP πρέπει να μου τις δώσει.
Δεν είπα να ζητάω C class με το κιλό, αλλα υπάρχουν και κάποια ορια. Οταν άλλες εταιρίες όπως ACN και OTEnet, δίναν τις IP ΔΩΡΕΑΝ απλά με την συμπληρωση μιας φόρμας, δεν μπορώ να δικαιολογήσω την στάση της FORTHnet.

Και αν επρόκειτο για κάποια εταιρία που μπορει να παιξει με ΝΑΤ θα το είχα κανει. Σε πελάτες Internet Cafe όμως πρέπει να δωθεί το απαραίτητο IP Range για την σωστή λειτουργία όλων των εφαρμογών και για να μην παρουσιάζονται προβλήματα στην καθημερινή χρήση προγραμμάτων που κανουν οι πελατες των Internet Cafe. That's all...

Όσο για τις περιορισμένες IP... γι' αυτο το IPv6 ειναι προ των πυλών :)
Και δεν προβλέπεται να τελειώσουν οι public IPs πριν την ελευση του.

Δε διαφωνώ, αν ΟΝΤΩΣ χρειάζεται.
Για OteNet κοκ έχεις δίκιο και νομίζω πως συνφωνείς ότι το να δίνουν 28άρια αέρα - πατέρα άσχετα αν τις χρειάζεται κάποιος ή όχι είναι τουλάχιστον ανόητο.

wintech2003
16-04-05, 13:10
Δε διαφωνώ, αν ΟΝΤΩΣ χρειάζεται.
Για OteNet κοκ έχεις δίκιο και νομίζω πως συνφωνείς ότι το να δίνουν 28άρια αέρα - πατέρα άσχετα αν τις χρειάζεται κάποιος ή όχι είναι τουλάχιστον ανόητο.

Σαφέστατα :cool:
Εγώ όπως είπα παραπάνω μιλάω μόνο για περιπτώσεις που όντως χρειάζεται ;)

123456789
17-04-05, 11:00
Δεν το έχω δοκιμάσει στην πράξη με aDSL αλλά νομίζω ότι θα σε βοηθήσει αρκετά

http://www.cisco.com/univercd/cc/td/doc/product/software/ios122/122newft/122t/122t13/ftatmmlt.htm#wp1025039

Αν και η forthnet είμαι σίγουρος ότι θα σε βοηθήσει σίγουρα!

Σε ευχαριστώ!

pts
18-04-05, 11:04
Δύο dialers έχεις?

Ένα dialer.

@ ADSLgr.com All rights reserved.