PDA

Επιστροφή στο Forum : Το άγνωστο πρόβλημα



chrisantz
08-01-08, 02:49
Την καλησπέρα μου!

Λοιπόν το πρόβλημα έχει ως εξής...

Έχω κάποιες ταινίες σε μορφή (.avi , xvid , κτλ....) και άρχισα να τις μετατρέπω εδώ
και 2 εβδομάδες σε DVD format με ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα και μετά να τις γράφω
με Nero σε δίσκους DVD-R πάντα της ίδια μάρκας... εδώ και 1 μέρα έχω φάει το εξής
πακέτο:

Όταν τελειώσει η κωδικοποίηση σε DVD format (πριν την κάψω σε δίσκο) και την δοκιμάσω (την ταινία) να δω αν παίζει στο
pc όλα ok. Άμα την κάνω δισκάκι DVD ... όπου και να την βάλω δεν παίζει παραπάνω
από 16:10sec ... ούτε σε φέτα ούτε σε x-box, PS, PC... τπτ!!! Μετά απλά κολλάει όχι μόνο ο
player αλλά και όλο το pc (αν την βάλω στο pc) αν μπει σε όλα τα άλλα μέσα αναπαραγωγής
απλά συμβαίνει το ίδιο μετά το 16:10 μένει still image....Αν είναι ταινία, αν είναι επεισόδια από
σειρά στο ίδιο δισκάκι DVD, κολλάει σε κάθε επεισόδιο στο 16:10 πάλι...

Έχω δοκιμάσει και με άλλους τρόπους και προγράμματα να την κάνω δισκάκι την ταινία,
(την όποια ταινία ) από χτες, αλλά πάλι τα ίδια. Έχω απελπιστεί με το όλο θέμα και δεν
ξέρω ούτε τι φταίει ούτε τι να κάνω...

Στο συμπέρασμα το οποίο έχω καταλήξει είναι το εξής..

1-> Αφού μετά την κωδικοποίηση παίζει κανονικά στο PC το πρόβλημα περιορίζετε στη DVD
συσκευή και το πρόγραμμα με το οποίο γράφω...
2-> Αφού δοκίμασα και άλλα προγράμματα για κάψιμο αντιμετώπισα το ίδιο ξανά
πρόβλημα (και εφόσον παίζει στο PC κανονικότατα μετά την κωδικοποίηση σε μορφή
DVD) άρα είναι θέμα συσκευής.... παλιά γιατί δεν το έκανε και πριν μια μέρα άρχισε??...
3-> Έλα όμως που έκανα τις ίδιες δοκιμές και σε ένα laptop με την έτοιμη κωδικοποιημένη ταινία
(όποια και αν δοκίμασα) και με άλλη μάρκα recorder DVD και πάλι τα ίδια...
στο 16:10 κόλλημα...



Θέλω brainstorming!!!! Πείτε λύσεις!!

freeman
08-01-08, 08:41
Την καλησπέρα μου!

Λοιπόν το πρόβλημα έχει ως εξής...

Έχω κάποιες ταινίες σε μορφή (.avi , xvid , κτλ....) και άρχισα να τις μετατρέπω εδώ
και 2 εβδομάδες σε DVD format με ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα και μετά να τις γράφω
με Nero σε δίσκους DVD-R πάντα της ίδια μάρκας... εδώ και 1 μέρα έχω φάει το εξής
πακέτο:

Όταν τελειώσει η κωδικοποίηση σε DVD format (πριν την κάψω σε δίσκο) και την δοκιμάσω (την ταινία) να δω αν παίζει στο
pc όλα ok. Άμα την κάνω δισκάκι DVD ... όπου και να την βάλω δεν παίζει παραπάνω
από 16:10sec ... ούτε σε φέτα ούτε σε x-box, PS, PC... τπτ!!! Μετά απλά κολλάει όχι μόνο ο
player αλλά και όλο το pc (αν την βάλω στο pc) αν μπει σε όλα τα άλλα μέσα αναπαραγωγής
απλά συμβαίνει το ίδιο μετά το 16:10 μένει still image....Αν είναι ταινία, αν είναι επεισόδια από
σειρά στο ίδιο δισκάκι DVD, κολλάει σε κάθε επεισόδιο στο 16:10 πάλι...
.....


1) βάλε ένα από τα DVD που έχεις γράψει και κολλάνε και αντέγραψε όλα τα αρχεία σε ένα κατάλογο στο δίσκο σου
2) Αν η διαδικασία στο 1) ολοκληρωθεί χωρίς λάθος, χρησιμοποίησε κάποιο πρόγραμμα για να κάνεις compare τα αρχεία που αντέγραψες από το DVD με τα original αρχεία.
3) Βάλε ένα από τα DVD που κολλάνε σε κάποιο επιτραπέζιο player και επέλεξε κάποιο chapter σε μεταγενέστερο χρονικό σημείο, π.χ 30' να δεις αν θα παίξει

Πάντως, από αυτά που έχω μαρκάρει με κόκκινο εμένα μου φαίνεται ότι το πρόγραμμα που κάνεις τη μετατροπή(ποιο είναι;;; ) σου κάνει τη ζημιά. Βέβαια είναι παράξενο ότι μετά τη μετατροπή τα αρχεία σου παίζουνε από το δίσκο!.

Δοκίμασε να γράψεις το DVD χρησιμοποιώντας το imgburn αντί για το Nero. Δες επίσης και τους οδηγούς στο doom9 (http://www.doom9.org/guides.htm) για μετατροπή divx/xvid σε DVD-Video.

29gk
08-01-08, 15:30
Μηπως δεν κανεις finalize τα δισκακια οταν τα γραφεις ?

chrisantz
08-01-08, 23:19
ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας παιδιά αλλά τελικά το πρόβλημα ήταν κουλό..κουφό, μουγκό ...ότι νάνε...

το είδα και αυτό.. δοκιμσα να τα γράψω 8χ και ολα δουλευαν μια χαρα... Πώς γινεται αυτο? Ναι παλιότερα θυμάμαι που υπήρχαν τέτοια προβλήματα με τα recorder αλλα 2 χρόνια 16 χ γράφω... πως τώρα του τι βάρεσε? λέτε να "έχασε" κάνα driver το recorder μου? Αλλά αν έχανε δεν θα έπρεπε να μου δίνει επιλογή για 16 χ ε?

29gk
08-01-08, 23:52
Δεν του αρεσουν τα δισκακια που χρησιμοποιεις.

Παντως για πληρη συμβατοτητα με τα επιτραπεζια, συνισταται η χαμηλη ταχυτητα ( η χ4 ειναι σιγουρη ) και το "κλεισιμο" του δισκου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.