PDA

Επιστροφή στο Forum : θεσσαλονίκη - Dslam μετέωρα



archangelic
08-01-08, 06:31
Καταρχήν καλός σας βρήκα :)

Κατα δεύτερον ας με βοηθήσει λιγουλάκι κάποιος πριν αρχήσω και τρέχω σε δικηγόρους και φάω τα νιάτα μου σε καταγγελίες ...

Λεπόν (Depon time ....) ξεκινάμε αρχές δεκεμβρίου όπου μας πέρνουνε τηλέφωνο από την αγαπητή εως τότε tellas για να μας ενημερώσουνε για το tellas zisto οτι πλέον είναι διαθέσιμο στην περιοχή μας ... (χαρές και πανηγύρια για τα 12 mbps , τρομάρα μου ...) .

Έχοντας ήδη ακούσει άλλους να παραπονιούντε για τα ιδιόκτητα δίκτυα άλλων provider ρωτάω την κοπέλα επανελλημένα (ίσα με 10 φορές το τόνισα) οτι δεν θα έχουμε καμία επιπλοκή . Φυσικότατα μου απαντάει καμία απολήτος ! ( τώρα μετά από ένα μηνα ταλαιπορίας , ναι είμαι ακόμα φρεσκια φρέσκια , αναρωτίεμαι ΠΟΣΟ ηλίθια μπορεί να είμαι ? :( ) .

Φυσικότατα τα συμβόλαια ήρθαν εντώς 3-4 ημερών (εδώ να δεις ταχύτητα και εξηπηρέτηση , ούτε ο superman δεν είναι τόσο γρήγορος !) .

Μετά απο 10 (?) ημέρες ξαφνικά δεν έχουμε τηλέφωνο και στης 2 γραμμές που αποφασήσαμε να βάλουμε το πολυπόθητο Zisto (που να ψωφίση να ησυχάσουμε !) .

Αυτή ήτανε η επιπλοκή Νο 1 ντεμέκ λάθος του οτέ (ΟΚ!) .

Νο2 : μετά απο 3 μέρες αποκτάμε την τηλεφωνική γραμμή πίσω , αλλά ... άλλο νούμερο (?!) (πάλι ντεμέκ από τον οτε - ΟΚ!-). Για internet δε ουδέν σχόλιο ...

Νο3 : 3 μέρες μετά (και μετά από πολλά τηλέφωνα στο 1212 , σύν στο τέλος που έγινα και κακία αφού γύρισα και ρώτισα το παλικάρη στο οπίο μιλούσα τι έχει σπουδάσει ) καταφέραμε να συνενοηθούμε και να μου συνχρονίσουνε την γραμμή , οπότε απέκτησα και internet σε λάθος τηλεφωνικό αριθμό και με τον παλιό tellas λογαριασμό απλής adsl που είχα (Good job εως εδώ , χαμόγελα και όλα πάνε καλά αφού και η ταχύτητα ήτανε στα 150 kbps download ...)

Νο4: 7 μέρες μετά ένα ωραίο απόγευμα δεν έχουμε ούτε τηλέφωνο , ούτε internet για 10 (?!?!?!?) ολόκληρα λεπτά . Μέχρι να πάρω τηλέφωνο στο 13800 και όση ώρα είμουνα στην αναμονή ντριν το τηλέφωνο χτυπα (και η στρουφίτα απαντά :) ) . Μεγάλη έκπληξη , τεχνικός τις tellas στο ακουστικό μου (!) να ρωτάει αν αυτό είναι το νούμερο μας (!) . Χαρες και πανιγύρια , ευχαριστούμε πολύ να είστε καλά κλπ κλπ κλπ ... Πίσω στο δωμάτιο no internet connection ... Ασυχρονιστη γραμμή πάλι . Ε οκ λεω no problem τηλ στο 1212 , βλάβη , θα περιμένω κανα 2 μερούλες και όλα καλα .... (ΑΝΤΕ ΚΑΛΑ !)

Νο5 : 15 μέρες μετά συνχρονίζετε η γραμμή μας - αφού πήρα τηλέφωνο και απήλησα με μύνιση (!) τον προϊστάμενο , του οπίου η τηλεφωνική γραμμή έκλησε αφού απήλησα με μύνιση τον υπάλληλο που δεν μπορούσε να μου δόση τον προϊστάμενο που ήτανε απασχολημένος και θα ήτανε για πολλές ώρες ακόμα ... (χαρές και πανιγύρια - ΠΟΣΟ ΖΩΟ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΑΚΟΜΑ ΧΕΡΕΣΑΙ ?!-) internet connection speed 1 kbps/s ...... Τηλ 1212 , βλαβη , συν οτι μας έχουνε κληδώση στα 8 mbps για να συνχρονιστή η γραμμή , συν ότι είμουνα προνοητική και την περίμενα την πατάτα και αυτή την βλάβη την είχα δηλώσει πριν απο 15 μερές μαζί με την ασύχρονη γραμμή ΑΛΛΑ ΤΖΙΦΟΣ ! . Έχουμε πολύ θορυβο λεει στην γραμμή μας ... ΔΗΛΑΔΗ ΚΥΡΙΟΣ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΑΝ ΣΤΟΝ ΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΑΜΕ ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΑΠΟΚΤΗΣΑΜΕ ΩΣ ΔΙΑ ΜΑΓΕΙΑΣ ?! (συγνώμη αναπολώ και συνχίζομαι .)

Νο6: 15 μέρες μετά παραλάβαμε τον router ο οπίος μην φανταστήτε δεν έκανε και τρελή διαφορα , τα ιδια και χειρότερα τολμώ να πω. (α και εδώ απηλήσαμε με μυνήσεις .... ίσως να ψιλο πιάνει η μύνηση ή ίσως να έχουνε ίδη αρκετες να εκτρεμούν...)

Ενο ολίγης απο κει και στο εξής εχουμε τα εξής : 2-3-4am με 12pm 1-2-3 MBPS/s και απο 12 pm εως 2-3-4 am (ανάλογα τα κέφια δηλαδή) 1kbps/s - 30 kbps .....αλλά στης 12 καρφοτό μαχαίρι στα 12kbps .... Λίγο περίεργο δεν βρίσκετε ?

Τεχνικές σημειώσεις (από τα ολίγα που ξέρω) :

Tracert σε οτιδήποτε εκτός www.forthnet.gr και www.google.gr γιόκο ! * * * * ούτε καν request time out δεν μου βγάζει ...
Ping σε οτιδήποτε εκτός www.tellas.gr είναι στα 37-50-150-35-450-37-37 ms . Της tellas Dns ip request time out .

Τώρα εγώ τι να κάνω ?
Έψαξα να βρώ προγράμματα για να δώ εαν έχω θόρυβο στην γραμμή ή αν είναι κάπου αλλού το πρόβλημα , αλλά δεν κατάφερα και πολλά ... :(
Είπα να κόψω τις φλέβες μου , αλλά λέω να το παρατίνω για κάτι πιο συμαντικό από την ανικανότητα των ντεμεκ τεχνικών δικτύου ...
Σκεύτομαι αύριο να πάω να κάνω και γω καταγγελεία στην υπηρεσία προστασίας καταναλλωτών (κάτι σε στυλ unisef την κόβω αυτή την υπυρεσία γιατί τέτοια ζα που είμαστε οι καταναλλωτές χρειαζόμαστε και ένα προστάτη για να μην εκλήψουμε ...).

Εσείς τι προτίνετε ?

Συγνώμη για το τόσο μεγάλο post αλλά ήθελα να είμαι όσο πιο περιγραφική γίνετε για αυτούς που ζητάνε αποδίξεις τις αδιαφορίας/ανικανήτητας αυτών ...

Πάντος αν το πάω δικαστικά είμαι πεπισμένη πως θα δικαιωθώ .

Ευχαριστώ για την υπομονή σας και για της μελλοντικές απαντήσεις σας :) .

Εν Θεσσαλονίκη - Περιφέρια αυτής .

dimostz
08-01-08, 08:27
τραβα τους μια διακοπη!:whistle:

archangelic
08-01-08, 09:20
Θέλουνε να πληρώσω τους 6 μήνες από τους 12 άμα διακόψω το συμβόλαιο :whistle::rofl::rofl::rofl:

house
08-01-08, 12:18
Αγαπητη archangelic,

Επειδη και εγω περασα περιπου τον ίδιο γολγοθα με την εν λογω εταιρια, σου προτεινω οτι εκανα και εγω. Αμα υπαρχουν γραφεια της Tellas στη Θεσσαλονικη κανε μια επισκεψη. Πρωτα θα γραψεις μια επιστολη για τα προβληματα που εχεις, καθως και την αμεση διακοπη χωρις να πληρωσεις τιποτα λογω τεχνικων προβληματων και μη παρεχομενων υπηρεσιων βαση συμβολαιου. Θα τους δωσεις την επιστολη και θα συμπληρωσεις και την αιτηση διακοπης (και για τα δυο θα ζητησεις αντιγραφο με την υπογραφη υπαλληλου που τα παραλαμβανει). Θα εισαι ευγενικη και θα ανεβαζεις τους τονους μονο οταν πρεπει. Δεν θα συμβηβαστεις με τιποτα παρα μονο με την διακοπη του συμβολαιου και την επιστροφη σου στον ΟΤΕ.

Ο λογος που σου προτεινω τον ΟΤΕ ειναι οτι αν, πας στον ΟΤΕ της περιοχης σου για να κανεις την αντιστροφη φορητοτητας και ευγενικα τους πεις οτι εχω πολλα προβληματα με την εν λογω εταιρια και σας παρακαλω να κανετε οσο ποιο γρηγορα για να εχω τηλεφονο και νετ οσο πιο γρηγορα γινεται γιατι το χρειαζομαι, να εισαι σιγουρη οτι εντος 3-5 ημερων μπορει να τα εχεις και τα δυο(σφαιρα παει ο ΟΤΕ οταν ειναι να επιστρεψεις:rofl:μας δειχνει το καλο του προσωπο).

Μην πεσεις στην παγιδα της Tellas που σιγουρα θα σε παρουν τηλεφωνο την ιδια μερα οτι επιδιωρθοσαν το προβλημα. Επισης να τους πεις οτι η παρουσα επιστολη-διακοπη σε περιπτωση που δεν υλοποηθει θα αποσταλει σε ΕΕΤΤ, ΙΝΚΑ, Γενικη γραμματεια καταναλωτη καθως και στο αρμοδιο τμημα του Υπουργειου Μεταφορων και Τηλεποικινωνιων(υπαρχουν αν ψαξεις στο φορουμ ολα τα τηλ-φαξ τον εν λογω υπηρεσιων), καθως και εξωδικο. Παντα με ευγενικο τροπο και με το σκεπτικο οτι δεν θελεις να φτασεις στα ακρα απλα να βρεθει μια αμεση λυση στα προβληματα σου. (Να Ξερετε οτι το Βαμβακι σφαζει πολυ καλυτερα απο μαχαιρι:biggrin:)

Εγω προσωπικα ετσι το χειριστικα και ξεμπερδεψα, το μονο που μου χρωστανε ενα παγιο το οποιο ειχα ηδη πληρωσει αλλα αφου απεκτισα ξανα την ηρεμια μου, θα το κυνηγησω σιγα σιγα.
Πιστευω να σε βοηθησα. Καλη λευτερια σου ευχομαι:p

archangelic
08-01-08, 17:47
Υπερβολικά για να πω την αλήθεια , αλλά το πρόβλημα μου είναι πως δεν έχω χρόνο να τρέχω σε υπηρεσίες καθώς είμαι μητέρα με μικρό παιδί και είναι δουλειά 24/7 :/ και ο άντρας μου δουλεύει ...

Όπως και να χει σε ευχαριστώ πάρα πολύ γιατί με κατατόπισες ιδιαιτέρος , οπότε ευχαριστώ για τον χρονο σου φίλε μου :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.