PDA

Επιστροφή στο Forum : H Huawei Technologies ανέλαβε την ανάπτυξη δικτύου WiMAX στην Βουλγαρία



nm96027
08-01-08, 12:31
Η βουλγάρικη εταιρεία τηλεπικοινωνιών TransTelecom (http://www.transtelecom.bg/) επέλεξε την Huawei Technologies (http://www.huawei.com/)για την ανάπτυξη δικτύου WiMAX, για εμπορική χρήση. Το δίκτυο θα καλύψει πολλές μεγάλες πόλεις όπως την Σόφια και την Βάρνα, καθώς και περιοχές με έντονη επιχειρηματική δραστηριότητα. Σύμφωνα με την σύμβαση έργου η Huawei θα προμηθεύσει τον κατάλληλο εξοπλισμό για την λειτουργία του δικτύου στην συχνότητα των 3.5 GHz ενω στο έργο συμπεριλαμβάνονται και οι τερματικές συσκευές. Επίσης η Huawei ανέλαβε την αναβάθμιση των συστημάτων και του δικτύου της TransTelecom ώστε να είναι δυνατή η υποστήριξη και ανάπτυξη κινητού WiMax εντός του 2008. Η βουλγάρικη εταιρεία τηλεπικοινωνιών θα αναβαθμίσει τα συστήματα της με τεχνολογίες όπως MIMO και OFDMA και θα είναι σε θέση να προσφέρει, σύντομα νέες υπηρεσίες στους συνδρομητές της.

Πηγή: Τelecompaper (http://www.telecompaper.com/news/article.aspx?id=198429&nr=&type=&yr=)

nm96027
08-01-08, 12:40
Στην βουλγαρία το wimax ετοιμάζεται για εμπορικη χρήση. Στο βιλαμπαχο ακομα....:whistle:

GTS
08-01-08, 13:05
Ποιο Wimax ρε παιδιά....ακόμα αυτή η καραμέλα πιπιλίζεται?

Ε βέβαια στη Βουλγαρία και σε καμιά τριτοκοσμική χώρα θα δεις να γίνεται deployed.....

lariser
08-01-08, 13:15
Πρώτη φορά ακούω για την TransTelecom, παρόλο που έχω δουλέψει αρκετά σε Βουλγαρία. Ξέρει κανείς τίποτα για αυτή την εταιρία; Να υποθέσω ότι πρόκειται για πρωτοεμφανιζόμενο ISP ή υπήρχε και πριν στην αγορά της Βουλγαρίας;

MNP-10
08-01-08, 13:16
Στη βιλαριμπα (Βουλγαρια) η Max Telecom ήδη έχει καλύψει 2.2 εκατομμυρία κόσμου απ'τον Οκτώβριο* και με συνολικά έξοδα ανάπτυξης 15 εκ ευρω κάλυψε 2.5 εκ κόσμου στο τέλος του 2007**.

Εντος του 2008 θα ολοκληρωσει το δικτυο της με αλλα 15 εκ ευρω - συνολο 30 εκ ευρω. Με αυτα τα 30 εκ ευρω θα εχει καλυψει 7.7 εκ. χρήστες.

Στο Βιλαμπάχο (Ελλαδα) ο "αέρας" της 4η άδειας (η οποία έχει και μικρότερο φάσμα) δώθηκε με 20 εκ ευρω και η ΕΕΤΤ πανηγύριζε για την επιτυχία της διαδικασίας αδειοδότησης η οποία, όπως προειδοποιήσαμε από τότε, σκότωνε με το κόστος της την ανάπτυξη.... Και μετα λεμε πως θα καλυψουμε το ψηφιακο χασμα ή οτι μας ενδιαφερει η αναπτυξη της ευρυζωνικότητας ή οτι μας ενδιαφέρει ο ανταγωνισμός στις υποδομές...

Ε μα τώρα... πλάκα κάνουμε? :censored:



* http://www.seenews.com/news/latestnews/bulgaria___smaxtelecomlauncheswimaxnetwork-152827/
** http://www.wimaxday.net/site/2007/12/27/max-telecom-expands-network/

lariser
08-01-08, 14:16
Οι 4 άδειες WiMAX στην Ελλάδα πληρώθηκαν και έμειναν στα αζήτητα. Η τελευταία που αγοράστηκε από τον Κοντομηνά πάει χαμένη, γιατί αγοράστηκε με άλλες σκοπιμότητες. Οι προηγούμενες 3, τί έγιναν; Γιατί η αξιοποίηση τους πάτωσε; Το WiMAX δεν ήταν ανταγωνιστικό ή μήπως κανείς δεν ήθελε να τα βάλει με τις εταιρίες κινητής και το HSDPA;

GTS
08-01-08, 14:25
Γιατί δεν είναι ανταγωνιστικό με τις καλωδιακές υπηρεσίες

.+-

MNP-10
08-01-08, 14:57
Αν και σωστη η αποψη απο τεχνικη σκοπια, υπαρχει και το οικονομοτεχνικο σκελος. Οταν πχ η vodafone εχει κανει 70-80.000 συνδεσεις "σταθερο-κινητης" με 12.5Ε και 500 λεπτα δωρεαν μεσω κινητων κεραιων, εκει φαινεται το τρελο potential του wimax για bundled πακετα φωνης και qos-ed internet. Ειδικα αμα συνυπολογισεις το τι λεφτα θελει ο ΟΤΕ στον χαλκο απο εναλλακτικους, τα profit margins ειναι μια χαρα. Σημερα ο εναλλακτικος ναι μεν παρεχει με 35Ε / μηνα πχ, τηλεφωνο internet αλλα μπαινει μεσα γιατι δινει 5Ε ΦΠΑ, 10+ ΟΤΕ κτλ - οποτε απλα το κανει ως προσφορα για λιγο μεχρι να παρει πελατες. Αν ομως εξαλειψεις τα 10+ ΟΤΕ (wimax - γιατι δεν τον εχεις πλεον αναγκη), τοτε μπορει να δινεις πχ με 35 και να βγαζεις κερδος. Ναι το Internet δε θα ειναι 24 Mbps ουτε 500 kbyte / sec... Αλλα απ'τη στιγμη που η ευρυζωνικοτητα μαζικοποιειται, ενα μεγαλο ποσοστο χρηστων ειναι "light users" χαμηλων απαιτησεων που δε τους νοιαζει αν ειναι 1 ή 2 mbps.

Επισης υπαρχει το πλεονεκτημα της αμεσης ενεργοποιησης και ποιοτητας υπηρεσιας (στην οποια ο εναλλακτικος - παροχος wimax δεν εξαρταται απ'τον ΟΤΕ για το ποτε θα αποκαταστησει βλαβη).

lariser
08-01-08, 15:36
Αν και σωστη η αποψη απο τεχνικη σκοπια, υπαρχει και το οικονομοτεχνικο σκελος. Οταν πχ η vodafone εχει κανει 70-80.000 συνδεσεις "σταθερο-κινητης" με 12.5Ε και 500 λεπτα δωρεαν μεσω κινητων κεραιων, εκει φαινεται το τρελο potential του wimax για bundled πακετα φωνης και qos-ed internet. Ειδικα αμα συνυπολογισεις το τι λεφτα θελει ο ΟΤΕ στον χαλκο απο εναλλακτικους, τα profit margins ειναι μια χαρα. Σημερα ο εναλλακτικος ναι μεν παρεχει με 35Ε / μηνα πχ, τηλεφωνο internet αλλα μπαινει μεσα γιατι δινει 5Ε ΦΠΑ, 10+ ΟΤΕ κτλ - οποτε απλα το κανει ως προσφορα για λιγο μεχρι να παρει πελατες. Αν ομως εξαλειψεις τα 10+ ΟΤΕ (wimax - γιατι δεν τον εχεις πλεον αναγκη), τοτε μπορει να δινεις πχ με 35 και να βγαζεις κερδος. Ναι το Internet δε θα ειναι 24 Mbps ουτε 500 kbyte / sec... Αλλα απ'τη στιγμη που η ευρυζωνικοτητα μαζικοποιειται, ενα μεγαλο ποσοστο χρηστων ειναι "light users" χαμηλων απαιτησεων που δε τους νοιαζει αν ειναι 1 ή 2 mbps.

Επισης υπαρχει το πλεονεκτημα της αμεσης ενεργοποιησης και ποιοτητας υπηρεσιας (στην οποια ο εναλλακτικος - παροχος wimax δεν εξαρταται απ'τον ΟΤΕ για το ποτε θα αποκαταστησει βλαβη).

Πολύ σωστά τα λες.

Το WiMAX ουδέποτε προβλήθηκε ως άμεσος ανταγωνιστής των broadband ενσύρματων τεχνολογιών (xDSL, FTTx, cable κτλ) αλλά ως συμπληρωματική πρόταση. Σίγουρα δεν απευθύνεται μόνο σε "μπανανίες", αφού με την ίδια λογική και το HSDPA (ανταγωνιστική τεχνολογία) θα έπρεπε να παρέχεται μόνο στους Μάο-Μάο. Επομένως, η αντιμετώπιση αυτή είναι ισοπεδωτική. Δεν είναι τυχαίο ότι στις ΗΠΑ έχει προχωρήσει μια πολύ μεγάλη επένδυση σε WiMAX (ΧΟΗΜ).

Ως ασύρματη τεχνολογία έχει το πλεονέκτημα ότι αποδεσμεύει το χρήστη από χωρικούς περιορισμούς, αφού δεν χρειάζεται να βρίσκεται σε κάποιο συγκεκριμένο χώρο για να έχει πρόσβαση (σπίτι ή γραφείο), ενώ υπάρχουν πλέον αρκετές επιλογές σε CPEs (portable/mobile devices, modems) με λογικό κόστος, από τους κατασκευαστές.

Στην Ελλάδα η ύπαρξη ενός τέτοιου δικτύου θα βοηθούσε πολύ στην αύξηση της ευρυζωνικότητας και θα παρείχε μια σεβαστή εναλλακτική σε μεγάλη μερίδα επαγγελματιών και λοιπών χρηστών. Άλλωστε, με τα προβλήματα παλαιότητας και κακής συντήρησης του δικτύου χαλκού του ΟΤΕ, υπάρχει μεγάλο ποσοστό χρηστών που είναι καταδικασμένοι σε πολύ χαμηλές ταχύτητες, ακόμα και στην Αθήνα. Επίσης, εναλλακτική πρόταση σε ενσύρματη τεχνολογία δεν υπάρχει, αφού ουδέποτε αναπτύχθηκε δίκτυο cable στην Ελλάδα.

Άρα, οι πιθανότητες βιωσιμότητας ενός τέτοιου δικτύου δεν είναι τόσο περιορισμένες, όσο φαντάζονται μερικοί. Τώρα, το γιατί δε "φτούρισε" κανένα τέτοιο δίκτυο πιστεύω ότι λίγοι έχουν σαφή εικόνα για να το κρίνουν. Ένας σημαντικός λόγος που φαντάζομαι ότι έγειρε την πλάστιγγα είναι ότι οι πάροχοι κινητής στην Ελλάδα "δέθηκαν" από νωρίς με το HSDPA, στο οποίο επενδύουν ακόμη σημαντικά ποσά και ο χρόνος απόσβεσης παραμένει αόριστος.

GTS
08-01-08, 15:56
Το Wimax αναπτύχθηκε για να προσφέρει, όπως σωστά το είπες, συμπληρωματικές υπηρεσίες. Πού όμως? Στις μεγάλες πόλεις, με την καλωδιακή υποδομή (έστω και όπως λες αφοριστικά με τον "κακό" χαλκό) ο χρήστης απολαμβάνει μεγάλες ταχύτητες, σε πολλές περιπτώσεις δε εξωφρενικά υψηλές. Ταχύτητες, που με ένα ασύρματο μέσο, δεν θα είχε ούτε στο όνειρό του, λόγω της φύσης του ασύρματου καναλιού (όποιος ξέρει από επικοινωνίες αυτά του είναι γνωστότατα).

Το Wimax λοιπόν, είναι για να δίνει υπηρεσίες σε περιοχές που ΔΕΝ έχουν την κατάλληλη καλωδιακή υποδομή. Οι συχνότητες δε στις οποίες παίζει, αυτό ακριβώς αποδεικνύουν: μεγάλη εμβέλεια, μικρό bandwidth.

Το Wimax υπόσχεται fast deployment σε περιοχές χωρίς υποδομή. Αυτό διαφήμιζε εξαρχής, από το 2000 που τουλάχιστον εγώ ασχολήθηκα (δε ήταν standard τότε to IEEE 802.16 και δεν υπήρχε ο όρος Wimax).

Εν τω μεταξύ, για τους κινητούς χρήστες βγήκαν τεχνολογίες με τις οποίες θα μπορούσες να έχεις κάποιο αξιοπρεπές bandwidth είτε με 3G είτε με επεκτάσεις του υπάρχοντος δικτύου δεύτερης γενιάς (έτσι έχουμε τα λεγόμενα 2.5G δίκτυα).

Τι να μου κάνει δηλ. το Wimax στην Αθήνα? Να μου δώσει 512Κbps? Give me a break guys....

Ήταν ένα hype που ξέφτισε όπως ο κώλος της μαϊμούς και που ξεπεράστηκε πριν καν γεννηθεί.

MNP-10
08-01-08, 16:17
Συμφωνω στο τελευταιο σκελος γιατι θα επρεπε να εχει υλοποιηθει ταχυτερα (2006). Αλλα ξανα, δεν ειναι το θεμα ποσα kbps θα σου δωσει.. ειναι τα αλλα πλεονεκτηματα που εχει..

Επισης τιθεται και θεμα ανταγωνισμου υποδομων. Σημερα ειναι χαλκος, φασμα, οπτικες. Οσο δεν υπαρχει πιεση απο φασμα και οπτικες στο χαλκο, οι τιμες του χαλκου και τα σχετικα κοστη (στην χονδρικη - LLU) ειναι αυξημενα. Αν υπηρχε πιεση απ'το wimax θα επωφελούνταν σημαντικά η αγορά του χαλκού από μειωμένες τιμές. Win-win for all (είτε αυτούς που προτιμάνε το wimax είτε τους επιγειους - όπως οι adsl χρηστες). Δες το δηλαδη ανταγωνιστικα. Και μην το περιοριζεις μονο στο target market αυτων που θελουν να κατεβαζουν με 10 mbps.

Matrox
08-01-08, 16:48
Εγώ πάντως που ακόμα ο ΟΤΕ (εδώ και 6 μήνες) να μου φέρει τηλ γραμμή στο νέο σπίτι μου στο Γέρακα θα έβαζα πολύ άνετα ένα WiMAX και παράλληλα με ένα Vodafone για το σπίτι θα ήμουν καλυμμένος απόλυτα.
Για περάστε λίγο από Ανατολική Αττική, Γέρακα, Παλλήνη, Γλ. Νερά να δείτε τι γίνεται με τα φερέσυχνα και τις αστείες υποδομές, δείτε λίγο τις απορρυφθέντες αιτήσεις για DSL και πόσες είναι σε αναμονή για να "αποδεσμευτούν" πόρτες και μετά ας ξανασυζητήσουμε αν το WiMax θα είχε απήχηση. Και όλα αυτά συμβαίνουν στην Αττική. Μην αρχίσουμε για επαρχία.
Γκατζολία...

MNP-10
08-01-08, 17:03
Ετσι.. εδω το wimax εχει target market ακομα και στη νομαδικοτητα οπως αναφερει και ο lariser παραπανω.. Δλδ παιρνεις το ασυρματο router σου πχ και μεταφερεις την τηλεφωνικη σου γραμμη και το internet απ'το σπιτι στη δουλεια και απ'τη δουλεια στο σπιτι.. με μια συνδρομη (!). Αν εχεις 2-3 σπιτια ή γραφεια, ακομα καλυτερα.. συμπιεση κοστους δια 3. Τι εγινε λεει? Φερεσυχνο? Αντε γεια και σεις. :rofl: Να δεις για ποτε φτιαχνουν τις χαλκινες υποδομες οταν αρχισουν και χανουν πελατες.

GTS
08-01-08, 17:14
Εγώ πάντως που ακόμα ο ΟΤΕ (εδώ και 6 μήνες) να μου φέρει τηλ γραμμή στο νέο σπίτι μου στο Γέρακα θα έβαζα πολύ άνετα ένα WiMAX και παράλληλα με ένα Vodafone για το σπίτι θα ήμουν καλυμμένος απόλυτα.
Για περάστε λίγο από Ανατολική Αττική, Γέρακα, Παλλήνη, Γλ. Νερά να δείτε τι γίνεται με τα φερέσυχνα και τις αστείες υποδομές, δείτε λίγο τις απορρυφθέντες αιτήσεις για DSL και πόσες είναι σε αναμονή για να "αποδεσμευτούν" πόρτες και μετά ας ξανασυζητήσουμε αν το WiMax θα είχε απήχηση. Και όλα αυτά συμβαίνουν στην Αττική. Μην αρχίσουμε για επαρχία.
Γκατζολία...

Η Αν. Αττική δεν έχει αποχέτευση, ο βοθρατζής πηγαίνει και μιλάμε για Wimax? Το πλήρες χάος και η ξεφτίλα του ελληνικού κράτους εκεί στο μεγαλείο τους

hoannis
08-01-08, 17:56
Γιατί έχεις την εντύπωση ότι στην Βουλγαρία δεν πάει ο βοθρατζής?
Και όμως από έρευνες που έχουν γίνει οι Βούλγαροι μαθητές είναι πιο μπροστά στις νέες τεχνολογίες
από τους δικούς μας.
Ξέρεις τι σημαίνει αυτό:
Οτι σε μια χώρα που μέχρι πριν από μερικά χρόνια έλεγαν την Coca Cola , κακάο , γιατί δεν ήξεραν τι είναι, σε μερικά χρόνια από τώρα θα ακούνε Έλληνες και θα γελάνε γιατί θα μιλάνε για ''αναλφάβητους''.
Το ''αναλφάβητους΄΄ σε εισαγωγικά γιατι δεν ξέρω πως θα εξηγείται ο όρος σε μερικά χρόνια.
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Στην Ελλάδα η μόνη εταιρεία για την οποία έχω ακούσει ότι έχει ξεκινήσει πιλοτικά να δουλεύει WIMAX είναι η Λανέτ.
Μήπως κάποιος μπορεί να το επιβεβαιώσει και αν ξέρει να μας ενημερώσει και για τα περαιτέρω?

shaq141a
08-01-08, 18:32
Συγγνώμη. Ρήτρες δεν υπήρχαν;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

MNP-10
08-01-08, 18:51
Νομιζω μονο στη σκοτωμενη* αδεια του κοντομηνα. Οι αλλες οταν δωθηκαν, δωθηκαν "χυμα" - αλλα παντα η ΕΕΤΤ, εκ του νομου, εχει τη δυνατοτητα να αναθεωρησει το καθεστως τους. Γιατι δε το κανει? Ειναι πολλα τα λεφτα :whistle:


* 14 MHz καναλια αντι 20, γεωγραφικες υποχρεωσεις και 20 εκ ευρω handicap απ'την αδειοδοτηση.

lariser
08-01-08, 23:29
Το Wimax αναπτύχθηκε για να προσφέρει, όπως σωστά το είπες, συμπληρωματικές υπηρεσίες. Πού όμως? Στις μεγάλες πόλεις, με την καλωδιακή υποδομή (έστω και όπως λες αφοριστικά με τον "κακό" χαλκό) ο χρήστης απολαμβάνει μεγάλες ταχύτητες, σε πολλές περιπτώσεις δε εξωφρενικά υψηλές. Ταχύτητες, που με ένα ασύρματο μέσο, δεν θα είχε ούτε στο όνειρό του, λόγω της φύσης του ασύρματου καναλιού (όποιος ξέρει από επικοινωνίες αυτά του είναι γνωστότατα).

Σε ποιό επίσημο έγγραφο του WiMAX Forum ή σε αναφορά κατασκευαστή είδες αναφορά ότι το WiMAX προορίζεται για μη αστικές (rural) περιοχές; Μήπως έχεις υπόψη σου κανένα business case που το περιορίζει στο ρόλο που αναφέρεις;

Το δίκτυο χαλκού του ΟΤΕ είναι εκ των πραγμάτων πεπαλαιωμένο αφού η εγκατάσταση του έγινε εδώ και πολλές δεκαετίες με προδιαγραφές θορύβου, παρεμβολών, ποιότητας που δεν προέβλεπαν τη χρήση του για υπηρεσίες δεδομένων. Επιπλέον, οι αποστάσεις πολλών ΚΑΦΑΟ από τα Α/Κ του ΟΤΕ είναι αρκετά μεγαλύτερες από τα όριο (<5km) που προβλέπουν οι προδιαγραφές του xDSL. Τα προβλήματα γίνονται ακόμα μεγαλύτερα λόγω των συχνών κοψιμάτων των καλωδίων και των πρόχειρων "αποκαταστάσεων" τους που χειροτερεύουν άρδην την ποιότητα του βρόχου. Το κερασάκι στην τούρτα είναι οι κακοσυντηρημένοι κατανεμητές των βρόχων και οι προβληματικές εσωτερικές καλωδιώσεις σε πάρα πολλές οικοδομές.

Τα θέματα αυτά είναι υπαρκτά και όποιος διαβάζει αυτό το forum το καταλαβαίνει αμέσως κι ας μην είναι ειδικός. Επομένως, η αναφορά μου στον "κακό" χαλκό δεν είναι αφορισμός, είναι γεγονός.

Οι ασύρματες τεχνολογίες έχουν σίγουρα περιορισμούς, αλλά μπορούν να δώσουν υψηλές ταχύτητες. Και σίγουρα στα επόμενα χρόνια θα δώσουν ταχύτητες ανάλογες του ADSL. Μπορεί να μην φτάσουν τις επιδόσεις της οπτικής, αλλά αν αποφάσιζαν να μας "ψήσουν" τα κεφάλια με ακτινοβολία, σίγουρα να βλέπαμε εκπληκτικές ταχύτητες.



Το Wimax λοιπόν, είναι για να δίνει υπηρεσίες σε περιοχές που ΔΕΝ έχουν την κατάλληλη καλωδιακή υποδομή. Οι συχνότητες δε στις οποίες παίζει, αυτό ακριβώς αποδεικνύουν: μεγάλη εμβέλεια, μικρό bandwidth.

Πού το είδες αυτό; Το WiMAX είναι ένα σύστημα τεχνολογιών wireless broadband (δεν στήθηκε με σκοπό να καλύπτει κυρίως υπηρεσίες φωνής και ύστερα δεδομένων, όπως το UMTS) και δίνει την ευελιξία στον πάροχο, ανάλογα με την μορφή του δικτύου, να δώσει και υπψηλότερες ταχύτητες (με μικρότερη εμβέλεια ανά σταθμό).


Εν τω μεταξύ, για τους κινητούς χρήστες βγήκαν τεχνολογίες με τις οποίες θα μπορούσες να έχεις κάποιο αξιοπρεπές bandwidth είτε με 3G είτε με επεκτάσεις του υπάρχοντος δικτύου δεύτερης γενιάς (έτσι έχουμε τα λεγόμενα 2.5G δίκτυα).

Το HSPA έχει καλύψει εν πολλοίς τις δυνατότητες του WiMAX και με τη μορφή που θα πάρει με το LTE, θα είναι σχεδόν ίδιο. Στην Ελλάδα θα το δούμε κάποια στιγμή, δεδομένου ότι οι εταιρίες κινητής έχουν ξεκινήσει σχετικές επενδύσεις από το 2004. Ήδη σήμερα, όλοι παρέχουν σχετικά πακέτα με ονομαστικές ταχύτητες 7.2Mbps. Δυστυχώς, αντιμετωπίζουν σοβαρά προβλήματα κάλυψης των σχετικών δικτύων (παρέχεται κάλυψη σε μορφή hotspots και όχι ομοιόμορφα), ενώ το υπάρχον δίκτυο μετάδοσης (1-4 Ε1s, ανά σταθμό) αν δεν αλλάξει από PDH σε καθαρό IP δεν θα μπορέσει να δώσει τις ταχύτητες στον "αέρα".

GTS
09-01-08, 01:03
Αυτά που γράφεις, επέτρεψέ μου να σου πω, δε μπορώ καν να τα σχολιάσω. Ούτε θα σε προκαλέσω να μου πεις πόσους χρήστες και με τι ταχύτητες μπορεί να καλύψει ένα δίκτυο Wimax με ένα λογικό reuse pattern.

Μόνο και μόνο αυτό που είπες για τα Ε1s και το μπλέξιμο του PDH με το IP μου λέει πολλά. Άστο, μη τα μπλέκεις γιατί τα έχεις μπλέξει πολύ.

Και φιλικά πάντα.

Α, μόνο για το χαλκό πολύ καλά τα λες, απλά άλλο εννούσα, όχι ότι δεν είναι παλαιός.

lariser
09-01-08, 01:53
Αυτά που γράφεις, επέτρεψέ μου να σου πω, δε μπορώ καν να τα σχολιάσω. Ούτε θα σε προκαλέσω να μου πεις πόσους χρήστες και με τι ταχύτητες μπορεί να καλύψει ένα δίκτυο Wimax με ένα λογικό reuse pattern.

Μόνο και μόνο αυτό που είπες για τα Ε1s και το μπλέξιμο του PDH με το IP μου λέει πολλά. Άστο, μη τα μπλέκεις γιατί τα έχεις μπλέξει πολύ.

Και φιλικά πάντα.

Α, μόνο για το χαλκό πολύ καλά τα λες, απλά άλλο εννούσα, όχι ότι δεν είναι παλαιός.

Δυστυχώς δεν μπορώ να εντοπίσω τη φιλική σου διάθεση από τη στιγμή που από τη μία εντοπίζεις την ασχετοσύνη μου και από την άλλη απαξιείς να ασχοληθείς και να εξηγήσεις.

Όταν γράφω κάτι στο forum, δεν κάνω προσωπικές επιθέσεις και σίγουρα δεν προσπαθώ να μειώσω τη γνώμη κανενός. Ούτε τα post-αρίσματα τύπου ping-pong για το ποιός την "έχει πιο μεγάλη" έχουν νόημα και μάλλον θα εκνευρίσουν και όσους διαβάζουν το thread και μας ανέχονται.

Το λέω αυτό γιατί δεν διατηρώ κανένα αλάθητο και θα προτιμούσα να διάβαζα κάποια επιχειρηματολογία σε αυτά που γράφεις. Anyway, θεωρώ ότι δεν υπάρχει θέμα...

dchatz
09-01-08, 09:56
Πως τους λέγανε αυτούς τους σωτήρες που τον "Οκτώβριο του 2006" θα μας έδιναν εμπορικά WIMAX.
Κάτι σε CRAIG WIRELESS θυμάμαι.
Τι έγιναν αυτοί;

lariser
09-01-08, 10:15
Ποτέ δεν κατάλαβε κανείς. Αν θυμάμαι καλά το σενάριο έλεγε ότι την υποδομή θα την έστηνε η Craig Wireless και την εμπορική διάθεση η Lannet (όνομα εγγύηση :rofl: ). Η Lannet, πάντως δεν έχει πει ποτέ ότι το σχέδιο ναυάγησε...

dchatz
09-01-08, 10:23
Λες οι ίδιοι να πήγαν τώρα στη Βουλγαρία και να άρχισαν τις ανακοινώσεις;

pk33
09-01-08, 12:21
Ας μην ξεχνάμε ότι ήδη έχουν παρουσιαστεί και κάρτες WIMAX σε PCMCIA.
Μήπως λοιπόν το WIMAX είναι απλά ένα πολύ καλύτερο wifi hotspot (προσωπικά θα μου άρεσε πολύ η Αθήνα να έχει WIMAX και με την PCMCIA να έχω Internet στο σπίτι μέχρι να περιμένω να συνδεθεί το ADSL, και να έχω και Internet με μηνιαία συνδρομή σε κάθε δημόσιο χώρο αντί να ψάχνω για hotspots για να μπω στο server της δουλειάς....)

Από κει και πέρα, πιστεύω ότι στην Ελλάδα η δύναμη του wimax θα ήταν στις δύσκολες γεωγραφικά περιοχές που είναι πέρα από τα 5 χιλιόμετρα απόσταση από το ΑΚ του ΟΤΕ.

anthoula
09-01-08, 14:54
Το δίκτυο χαλκού του ΟΤΕ είναι εκ των πραγμάτων πεπαλαιωμένο αφού η εγκατάσταση του έγινε εδώ και πολλές δεκαετίες με προδιαγραφές θορύβου, παρεμβολών, ποιότητας που δεν προέβλεπαν τη χρήση του για υπηρεσίες δεδομένων. Επιπλέον, οι αποστάσεις πολλών ΚΑΦΑΟ από τα Α/Κ του ΟΤΕ είναι αρκετά μεγαλύτερες από τα όριο (<5km) που προβλέπουν οι προδιαγραφές του xDSL. Τα προβλήματα γίνονται ακόμα μεγαλύτερα λόγω των συχνών κοψιμάτων των καλωδίων και των πρόχειρων "αποκαταστάσεων" τους που χειροτερεύουν άρδην την ποιότητα του βρόχου. Το κερασάκι στην τούρτα είναι οι κακοσυντηρημένοι κατανεμητές των βρόχων και οι προβληματικές εσωτερικές καλωδιώσεις σε πάρα πολλές οικοδομές.

Τα θέματα αυτά είναι υπαρκτά και όποιος διαβάζει αυτό το forum το καταλαβαίνει αμέσως κι ας μην είναι ειδικός. Επομένως, η αναφορά μου στον "κακό" χαλκό δεν είναι αφορισμός, είναι γεγονός.

Οι ασύρματες τεχνολογίες έχουν σίγουρα περιορισμούς, αλλά μπορούν να δώσουν υψηλές ταχύτητες. Και σίγουρα στα επόμενα χρόνια θα δώσουν ταχύτητες ανάλογες του ADSL. Μπορεί να μην φτάσουν τις επιδόσεις της οπτικής, αλλά αν αποφάσιζαν να μας "ψήσουν" τα κεφάλια με ακτινοβολία, σίγουρα να βλέπαμε εκπληκτικές ταχύτητες.
Ειλικρινά το πιστεύεις ότι το WiMAX μπορεί να δώσει μεγαλύτερη ταχύτητα από το VDSL2; :hmm:
Δυστυχώς δεν θα συμφωνήσω μαζί σου για την παλαιότητα του δικτύου χαλκού του ΟΤΕ, γιατί πολύ απλά δεν είναι χειρότερο από αυτό άλλων τηλεπικοινωνιακών παρόχων της Ευρώπης.
Εκτός κι αν πιστεύεις ότι το 1950 στην Σουηδία πρόσεχαν περισσότερο τον χαλκό ή έβαζαν κάποιο ενισχυμένο κράμα με χρυσό 24K, γιατί γνώριζαν με κάποιον μαγικό τρόπο την «προφητεία» του xDSL και των πολλών MHz. :rolleyes:

Το μυστικό είναι να «κοντύνεις» τον «κακό» χαλκό (όχι να τον εξαφανίσεις, ούτε να κάνεις ασύρματο το last-mile) και να «μακρύνεις» την ίνα. ;) Ο νοών νοείτο...

GTS
09-01-08, 14:57
Ειλικρινά το πιστεύεις ότι το WiMAX μπορεί να δώσει μεγαλύτερη ταχύτητα από το VDSL2; :hmm:
Δυστυχώς δεν θα συμφωνήσω μαζί σου για την παλαιότητα του δικτύου χαλκού του ΟΤΕ, γιατί πολύ απλά δεν είναι χειρότερο από αυτό άλλων τηλεπικοινωνιακών παρόχων της Ευρώπης.
Εκτός κι αν πιστεύεις ότι το 1950 στην Σουηδία πρόσεχαν περισσότερο τον χαλκό, γιατί γνώριζαν με κάποιον μαγικό τρόπο την «προφητεία» του xDSL. :rolleyes:

Το μυστικό είναι να «κοντύνεις» τον «κακό» χαλκό (όχι να τον εξαφανίσεις, ούτε να κάνεις ασύρματο το last-mile) και να «μακρύνεις» την ίνα. ;) Ο νοών νοείτο...

+1

Συμφωνώ!!....αλλά από γενικόλογους αφορισμούς έχουμε χορτάσει, πάσχουμε από τεκμηριωμένες-επιστημονικές απόψεις από γνώστες του αντικειμένου

lariser
09-01-08, 16:32
Ειλικρινά το πιστεύεις ότι το WiMAX μπορεί να δώσει μεγαλύτερη ταχύτητα από το VDSL2; :hmm:

Φυσικά και όχι. Δεν είναι στην προδιαγραφή του κάτι τέτοιο. Αλλά δε θυμάμαι να ανέφερα κάτι τέτοιο για το WiMAX.

Αυτό που έιπα ξεκάθαρα είναι ότι οι ασύρματες τεχνολογίες μπορούν να δώσουν υψηλές ταχύτητες και σήμερα με την εξέλιξη των πρωτοκόλλων, της καλύτερης διαχείρισης φάσματος, τις τεχνικές διαμόρφωσης/κωδικοποίησης κτλ μπορούν να καλύψουν και τον πιο απαιτητικό. Η τεχνολογία υπάρχει. Οι περιορισμοί τίθενται σε άλλα επίπεδα (οικονομοτεχικά, προστασίας από ακτινοβολίες, κα)


Δυστυχώς δεν θα συμφωνήσω μαζί σου για την παλαιότητα του δικτύου χαλκού του ΟΤΕ, γιατί πολύ απλά δεν είναι χειρότερο από αυτό άλλων τηλεπικοινωνιακών παρόχων της Ευρώπης.
Εκτός κι αν πιστεύεις ότι το 1950 στην Σουηδία πρόσεχαν περισσότερο τον χαλκό ή έβαζαν κάποιο ενισχυμένο κράμα με χρυσό 24K, γιατί γνώριζαν με κάποιον μαγικό τρόπο την «προφητεία» του xDSL και των πολλών MHz. :rolleyes:

Επίσης, δε θυμάμαι να ανέφερα πουθενά ότι το δίκτυο χαλκό του ΟΤΕ είναι χειρότερο από άλλων ευρωπαίων παρόχων. Εν τέλει μπορεί να είναι καλύτερων από των Σουηδών που αναφέρεις. Αυτό δεν αλλάζει το γεγονός ότι είναι παλιό (έχει ξεκινήσει να εγκαθίσταται εδώ και πολλές δεκαετίες και φυσικά έχει δεχτεί αντίστοιχη φθορά).


Το μυστικό είναι να «κοντύνεις» τον «κακό» χαλκό (όχι να τον εξαφανίσεις, ούτε να κάνεις ασύρματο το last-mile) και να «μακρύνεις» την ίνα. ;) Ο νοών νοείτο...

Μια χαρά τα λες. Στο θέμα που αφορά τις ενσύρματες τεχνολογίες έχω post-άρει την ίδια άποψη σε άλλα threads, ουκ ολίγες φορές.

Δεν είναι όμως απαραίτητο να υπάρχουν παράλληλα με τις ενσύρματες και ασύρματες ευρυζωνικές τεχνολογίες πρόσβασης, όχι για να "χτυπήσουν" τις ενσύρματες αλλά να δώσουν έξτρα επιλογές σε όποιον θέλει να είναι ¨παντού και πάντα" δικτυωμένος;

pk33
09-01-08, 17:17
lariser, σίγουρα καλό είναι να υπάρχουν παράλληλα όσο το δυνατό περισσότερες επιλογές, όμως για να υπάρχουν πρέπει να είναι οικονομικά αποδοτικές σε αυτόν που θα επενδύσει. Δυστυχώς δεν φαίνεται κάτι τέτοιο να συμβαίνει στην Ελλάδα με το Wimax, ιδίως με την 4η άδεια που πουλήθηκε τόσο ακριβά όσο θα κόστιζε το συνολικό deployment του δικτύου....

Μόνο αν οι άδειες ήταν πολυ΄φτηνές θα υπήρχε περιθώριο να "πειραματιστούν" κάποιοι πάροχοι παίρνοντας φτηνά μία άδεια και επενδύοντας πειραματικά για να δούν αν η τεχνολογία αυτή θα είχε όντως πέραση.

Στους 6 μήνες που έχω παιδί έμαθα κάτι: Βλέπω κάποια παιχνίδια για τη μικρή μου που τα θεωρώ πολύ ενδιαφέροντα....είναι πολύ ενδιαφέρον να βλέπεις ότι η μικρή ασχολείται με την ετικέτα!!!!!! μόνο ή δεν της αρέσουν καθόλου.
Έτσι και τα καλούδια της τεχνολογίας, θεωρητικά δείχνουν πολύ καλά και ότι θα λύσουν πολλά προβλήματα. Όμως δεν είναι σπάνιο όταν υλοποιούνται μαζικά αυτά τα καλούδια, να αφήνουν αδιάφορη τη μάζα των καταλαλωτών απλά επειδή αυτό που προσφέρουν είναι πολυ΄εξοτικό για τους πολλούς και αφορά μόνο μία μικρή μερίδα

lariser
09-01-08, 19:56
pk33, αρχικά διατύπωσα και εγώ την απορία μου γιατί το WiMAX "απεβίωσε" τόσο γρήγορα στην Ελλάδα. Γιατί πέρα από τα όποια πλεονεκτήματα της ασύρματης τεχνολογίας, υπήρχε και μια συγκυρία που το έκανε ελκυστική λύση για τους εναλλακτικούς. Αναφέρομαι στις πολύ μεγάλες δυσκολίες που αντιμετώπιζαν όταν ξεκίνησαν να χτίζουν τα ιδιόκτητα δίκτυα τους πρίν από 2-3 χρόνια. Τότε δεν υπήρχε ούτε RUO, ούτε η "υπερδραστηριότητα" της ΕΕΤΤ που εσχάτως ξύπνησε και τραβάει το αυτί στον ΟΤΕ, ούτε ήταν τόσο ξεκάθαρη η ζήτηση για υπηρεσίες "εώς 24Mbps".

Όλοι αυτοί παράγοντες θα μπορούσαν να ωθήσουν κάποιο από τους εναλλακτικούς να ξεκινήσει να πουλάει υπηρεσίες ασύρματα. Και εκεί θα υπήρχε βέβαια ο βραχνάς με τις αδειοδοτήσεις κεραιών και τα υψηλά κόστη εγκατάστασης που απαιτεί ένα πυκνό μητροπολιτικό δίκτυο, χωρίς "τρύπες". Και ίσως αυτά τα κόστη, όπως λες να αποκαρδίωσαν και όσα στελέχη εταιριών καλοέβλεπαν το WiMAX.

Στην έκθεση ηλεκτρονικών CES 2008 που γίνεται στο Las Vegas, υπήρχε περίπτερο και παρουσίαση του XOMH (το μεγαλύτερο σε έκταση δίκτυο WiMAX που στήνεται, παγκοσμίως) που φιλοδοξεί να καλύψει τις περισσότερες πόλεις των ΗΠΑ. Η Sprint Nextel προσφέρει υπηρεσίες χωρίς συμβόλαιο με πακέτα ημέρας, μήνα κτλ με ονομαστικές τιμές 1, 2 και 4Mbps. Στόχος τους είναι να ανταγωνιστούς τα πακέτα συμβολαίου που προσφέρει ο ανταγωνισμός πάνω από υποδομές HSDPA (όπως κάνουν και οι τρεις πάροχοι στην Ελλάδα).
Η επένδυση είναι της τάξης πολλών δις δολαρίων και από την επιτυχία του εγχειρήματος κρίνεται ακόμα και η βιωσιμότητα του παρόχου. Η υποδομή είναι σε προχωρημένο στάδιο και οι πραγματικές ταχύτητες παίζουν γύρω στα 2.5Mbps για το πακέτο των 4Mbps. Η διαφορά με τα ανταγωνιστικά πακέτα HSDPA είναι στη μικρότερη διακύμανση του throughput και στο γεγονός ότι όσοι δημοσιογράφοι το δοκίμασαν έμειναν ικανοποιημένοι από την κάλυψη που τους παρείχε στην πόλη του Σικάγου (εκεί έγινε πρόσφατα επίσημη παρουσίαση).

Ίσως να σας κουράζω με τα παραπάνω, αλλά θα ήθελα να υπήρχε αυτή η δυνατότητα πρόσβασης και στην Ελλάδα. Εξίσου ικανοποιημένος θα ήμουν αν οι πάροχοι κινητής προσφέρουν καλύτερη κάλυψη στα δίκτυα HSDPA τους και επίσης flat rate χρεώσεις χωρίς cap λίγων GB.

Sorry, που σας κούρασα.

pk33
10-01-08, 14:33
lariser, έχεις κάποιο link για το XOMH;

Επιπλέον θα ήθελα να προσθέσω στον προβληματισμό ότι τα metro-wifi δείχνουν τελικά να μην περπατούν και τόσο καλά παγκοσμίως (καλά δεν μιλάμε για τα Τρίκαλα, αλλά για πόλεις που χρηματοδοτούνται αποκλειστικά από τα έσοδα των metro-wifi).
Να μου πείτε άλλο το wifi άλλο το wimax. Σωστά, μήπως όμως τα προβλήματα στο wifi δείχνουν μία τάση του καταναλωτικού κοινού που κάνει επιφυλακτικούς τους επενδυτές στο να ρίξουν χρήμα στο wimax?

MNP-10
10-01-08, 14:54
Το χρημα ειναι ελαχιστο σε σχεση με τα πλεονεκτηματα. Πχ 30 εκ ευρω για καλυψη 7+ εκ κοσμου και πληρης ελεγχος του δικτυου / παρακαμψη ΟΤΕ. Ποιος επιγειος παροχος μπορει να το κανει αυτο? :hmm:

Ειπαμε, δε συγκρινεται για βαριες εφαρμογες, αλλα για light users (ισως και με συνδιασμο τηλεφωνιας) υπαρχει σοβαρο business model. Απλα ερχεται σε κοντρα με παραδοσιακες δραστηριοτητες ΟΤΕ και κινητων.

lariser
10-01-08, 16:48
pk33, ρίξε μια ματιά στα παρακάτω:

Engadget (http://www.engadget.com/search/?q=xohm) και

Official Xohm site (http://www.xohm.com/)

Αν και πιστεύω ότι την προσεχή άνοιξη που θα ξεκινήσει λειτουργία, θα εμφανιστούν πολλά κατατοπιστικά posts.

Συμφωνώ με τον MNP-10 ότι υπάρχει σοβαρό business plan, αλλιώς η Sprint Nextel δεν θα έπαιρνε το ρίσκο να ρίξει τόσα λεφτά σε υποδομές. Επίσης, τεχνολογικά το project υποστηρίζεται από Samsung, Alcatel-Lucent, Nokia Siemens Networks και όλους τους κατασκευαστές τερματικών και τσιπ. Ειδικά, η Intel είναι ο πιο ένθερμος υποστηρικτής και έχει τη διάθεση να υποστηρίξει και οικονομικά το project. Ήδη παρέχει ολοκληρωμένη πλατφόρμα chipset για τους κατασκευαστές εξοπλισμού δικτύων και έχει ανακοινώσει ότι θα ρίξει στην αγορά και τσιπ για τερματικά που θα υποστηρίζουν ταυτόχρονα WiFi-WiMAX-HSDPA.

stud1118
10-01-08, 18:47
Η βουλγάρικη εταιρεία τηλεπικοινωνιών TransTelecom (http://www.transtelecom.bg/) επέλεξε την Huawei Technologies (http://www.huawei.com/)για την ανάπτυξη δικτύου WiMAX, για εμπορική χρήση. Το δίκτυο θα καλύψει πολλές μεγάλες πόλεις όπως την Σόφια και την Βάρνα, καθώς και περιοχές με έντονη επιχειρηματική δραστηριότητα. Σύμφωνα με την σύμβαση έργου η Huawei θα προμηθεύσει τον κατάλληλο εξοπλισμό για την λειτουργία του δικτύου στην συχνότητα των 3.5 GHz ενω στο έργο συμπεριλαμβάνονται και οι τερματικές συσκευές. Επίσης η Huawei ανέλαβε την αναβάθμιση των συστημάτων και του δικτύου της TransTelecom ώστε να είναι δυνατή η υποστήριξη και ανάπτυξη κινητού WiMax εντός του 2008. Η βουλγάρικη εταιρεία τηλεπικοινωνιών θα αναβαθμίσει τα συστήματα της με τεχνολογίες όπως MIMO και OFDMA και θα είναι σε θέση να προσφέρει, σύντομα νέες υπηρεσίες στους συνδρομητές της.

Πηγή: Τelecompaper (http://www.telecompaper.com/news/article.aspx?id=198429&nr=&type=&yr=)

Έλα ρε Huawei, μόνο εσύ μπορείς να πουλήσεις και στους εσκιμώους ψυγεία... να ήταν μόνο το WiMAX σύστημά σου όσο καλό και το DSLAM σου ... και θα το έβαζε και ο ΟΤΕ.

Πάντως για το WiMAX, θα πρέπει να πούμε ότι λειτουργεί ήδη στην Ελλάδα ως μικροκυματική ζεύξη στα 26 GHz. Θα μπορούσε θεωρητικά ένας πάροχος να έχει WiMAX Broadband Wireless Access στα 3.5 GHz σε πελάτες και για backhauling πάλι WiMAX μικροκυματική στα 26 GHz και να αποφύγει και μισθωμένες γραμμές και το κόστος να σκάβει για οπτική ίνα. Το πρόβλημα είναι ότι θέλεις άδεια από την ΕΕΤΤ και για τα 3.5 και για τα 26 GHz και μόνο ο ΟΤΕ έχει άδεια και στις δύο μπάντες.
Τέλος τα πιο πολλά Business models δίνουν το WiMAX ως συμπληρωματική υπηρεσία ως προς το ADSL και όχι ανταγωνιστικά, αφού το μέγιστο που μπορεί να δόσει το WiMAX αν είσαι δίπλα στον λοβό του σταθμού είναι 7.2 Mbps (διαμοιραζώμενα) με κανάλι 3.5 MHz και FDD 2:1 με LOS. Μέσα στις πόλεις που δεν έχεις LOS, ξέρετε πόσους σταθμούς πρέπει να βάζει ανά περιοχή για να μπορεί να δόσει τέτοιες ταχύτητες ; Απαγορευτικό νούμερο

GTS
10-01-08, 19:17
Δεν έχει μόνο ο ΟΤΕ άδειες στις δύο αυτές μπάντες :)

Πέστα πέστα για τις ταχύτητες :):)

stud1118
10-01-08, 19:31
Δεν έχει μόνο ο ΟΤΕ άδειες στις δύο αυτές μπάντες :)

Πέστα πέστα για τις ταχύτητες :):)

ναι πρέπει να έχει και η wind, λόγω Q-Telecom που είχε την άδεια στα 3.5 GHz για LMDS και η ίδια η Wind είχε για μικροκυματική στα 26.

Αλλά ταυτόχρονα και στις δύο πάντες δεν υπάρχουν άλλες εταιρίες και αυτό είναι ένα τροχοπέδη για το πως θα μπορείς να κάνεις backhauling αν βάλεις ένα WiMAX σταθμό στην κορυφή ενός λόφου, που δεν περνάει ούτε χαλκός από κοντά.

GTS
10-01-08, 20:14
Σωστός ο παίκτης.

Κι επειδή καταλαβαίνεις 5 πράγματα, ξέρεις ότι στα 26 χρησιμοποιείται ήδη για backhaul και εταιρικούς πελάτες, σε μικρές φυσικά ακτίνες των κυψελών λόγω συχνότητας

Στα 3.5 τι bandwidth να δώσεις? Είναι της πλάκας ιστορίας για τους οικιακούς χρήστες, η μεγάλη μάζα των οποίων κατεβάζει με τρελές ταχύτητες με τον ταπεινό χαλκό. Κατεβάζω με 1.3Mbytes/sec από Τελλάς, θα μπορούσα και παραπάνω. Μιλάμε για καθαρά 10.5Mbps ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ. Δεν υπάρχει ασύρματη τεχνολογία που να μπορεί να δώσει αυτά τα πράγματα, γιατί δυστυχώς υπάρχουν νόμοι στη φυσική και όσο κι αν κάποιοι δεν τους ξέρουν, ισχύουν.

Τώρα συμπληρωματικά και κινητούς χρήστες κτλ κτλ, νομίζω με τα δίκτυα κινητής υπάρχει υποδομή και ταχύτητες για όποιον θέλει λίγο bandwidth on the fly. Κι αν βρεθεί κανάς χριστιανός να επενδύσει στο Wimax, καλοδεχούμενος. Δε λέμε όχι, αλλά όχι να επαινούμε τη Βουλγαρία επειδή έβαλε, λες και χάνουμε την Εδέμ. Ήμαρτον πια με το αίσθημα κατωτερότητας του νεοέλληνα.

Η φράση "Στο Ελλαδιστάν..." έχει γίνει καραμέλα για λάθος αιτίες. Ελλαδιστάν είμαστε επειδή δε βάλαμε Wimax? Χαχαχα, αυτό μας μάρανε. Τα hype και οι μόδες...

hoannis
21-01-08, 02:20
Δηλαδή εγώ ποιας χώρας κάτοικος πρέπει να αισθάνομαι που είμαι 7 χλμ από την πλατεία Αριστοτέλους στην Θεσσαλονίκη και η ΗΟL δεν έχει ιδιόκτητο και δεν ξέρει πότε θα βάλει?
Θα μου πεις έχει κανένας WIΜΑΧ?
Οχι αλλά ο Βούλγαρος θα έχει να επιλέξει και εγώ θα μείνω στο 1Μbps μέσω ΟΤΕ.
ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ.

sdikr
21-01-08, 02:21
Δηλαδή εγώ ποιας χώρας κάτοικος πρέπει να αισθάνομαι που είμαι 7 χλμ από την πλατεία Αριστοτέλους στην Θεσσαλονίκη και η ΗΟL δεν έχει ιδιόκτητο και δεν ξέρει πότε θα βάλει?
Θα μου πεις έχει κανένας WIΜΑΧ?
Οχι αλλά ο Βούλγαρος θα έχει να επιλέξει και εγώ θα μείνω στο 1Μbps μέσω ΟΤΕ.
ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ.


Αν είσαι στα 7 έχεις εως 24 απο τον ΟΤΕ, αν είσαι στα 70 δεν ξέρω

hoannis
24-01-08, 15:49
sdikr
Κανονικά στην ειρωνία θα έπρεπε να απαντήσω με ειρωνία.
Αλλά επειδή μάλλον δεν ξέρεις τι γίνεται μόλις περάσεις εκτός του κέντρου της Θεσσαλονίκης
Σε πληροφορώ ότι τα 24 Bbps τα είδαμε εδώ στο Κορδελιό λιγότερο από 1 μήνα πριν.
¨Οχι από την HOL αλλά από ΟΤΕ και FORTHNET.
Δηλαδή 1 μήνα πριν δεν είχαμε παραπάνω από 2 Μbps σε λογική τιμή (θα μπορούσα να έχω όσο θέλω αν έσκαβα και περνούσα οπτική ίνα , με το ανάλογο κόστος).
Αν έδειχνες την προσοχή που πρέπει, και μόνο αυτή, όχι παραπάνω θα καταλάβαινες ότι μιλάω για την HOL τώρα πλέον και όχι για όλους τους παρόχους.
Αυτό βέβαια δεν αλλάζει και πολλά για εμάς που έχουμε ήδη συνδρομή.

Αλλά φαίνεται ότι το μυαλό σου ήτανε 70 χλμ μακριά από αυτά που διάβαζες
και ήθελες να ειρωνευτείς έτσι για την πλάκα σου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.