PDA

Επιστροφή στο Forum : Φτηνη Δικαιολογια?..



nikoslykos
08-01-08, 16:40
Πριν απο 3 μηνες περιπου ειχα κανει αιτηση για τα 24..εγινε μετα απο 1,5 μηνα..και συγχρονιζα στα 5,3.επερνα την ΤΥ συνεχεια για 1,5 μηνα μεχρι που μου ειπαν πριν απο καμια βδομαδα οτι ο χαλκος που περναει απτο σπιτι μου ειναι κακης ποιοτητας..και μου ειπαν να παω στα 6/1 ε.. το εκανα αλλα δεν τους πιστεβω..εσεις τι λετε? ( πριν την αναβαθμηση το attainable ιταν 16mbps ισως να το ειδατε σε προηγουμενο ποστ μου.. )

MNP-10
08-01-08, 16:42
Αμα ειχες attainable 16 καλως κανεις και δε τους πιστευεις - εκτος και αν εχει μεσολαβησει τιποτα τραγικο ενδιαμεσα (εξαιρετικα χλωμο).

nikoslykos
08-01-08, 16:44
να ροτισω κατι..
οταν εκανα την αναβαθμηση στα 24 εκανα νεο συμβολαιο..και οταν εκανα υποβαθμηση στα 6 ΠΑΛΙ νεο συμβολαιο...δηλαδη τωρα πρεπει να μεινω 1 χρονο??

traderman
08-01-08, 16:56
εμενα με βαλανε με τον τσαμπουκα στα 6 .ειμαι vod-hol.
στο συμβολαιο ομως διαβασα οτι επρεπε να μου το κοινοποιησουν γραπτως.
το attainable ειναι 18.δικαιολογειται η αποφαση τους?

υπ οψιν οτι τις πρωτες μερες κλειδωνα στα 16.μετα χαλασε ο χαλκος?

MNP-10
08-01-08, 16:58
δηλαδη τωρα πρεπει να μεινω 1 χρονο??

Λογικα ναι.. εκτος και αν πληρωσεις τη ρητρα για disconnection - κατι τετοιο πρεπει να παιζει.

Πριν πας προς το disconnection, στειλτους ενα email reply και πες αυτο και αυτο.. μου ειπατε ετσι αλλα αυτα δεν ευσταθουν γιατι πολυ απλα ειχα attainable 16.. δε μπορει απ'τη μια στιγμη στην αλλη το 16 να εγινε 5 και γι'αυτο οφειλουν να το κοιταξουν και οχι να σε αποφευγουν.

Επισης εχεις και την εξης επιλογη.. αποδεχεσαι οτι η HOL δεν ειναι σωστη, περιμενεις ενα χρονο και αλλαζεις παροχο αργοτερα. Στο ενδιαμεσο ικανοποιησε με τα 600 kbyte / sec.. Υπ'οψην οτι κατεβαζεις 1 Gbyte σε 25 λεπτα με τετοιες ταχυτητες - δεν ειναι λιγο. Συνυπολογισε τις πραγματικες σου αναγκες.

traderman
08-01-08, 17:03
ισως γιαυτο ο πρωτος λογαριασμος ηρθε για 2 μονο ημερες.απο 10/12 εως 12/12 ?
δηλαδη τις 2 πρωτες ημερες που κλειδωνα στα 16 πριν με ριξουν στα 6 .

nikoslykos
08-01-08, 19:17
με τα 600 kbyte / sec..
που τα ειδες τα 600? :lol: με 500 max.. αλλα νταξι δε λεω ειναι ΜΙΑ ΧΑΡΑ εδω θυμαμαι τοτε που ειχαμε τις 384 και δε λεγαμε τιποτα..απλα μωρε απτη μια θα επρεπε να μου σηκωνει 16mbps και ξενερωσα..τους ειπα οσα λες αλλα απλα δεν μου απαντανε..δεν προκειται να κατσω σε αυτη την εταιρια 4 χρονια αρκερα τους ανεχτηκα ! αν ειναι θα παω και για καταγκελια δεν ξερω ολο αποσυνδεσεις εχω και ΕΛΕΙΝΑ χαμηλο browsing..

MNP-10
08-01-08, 19:35
Εμ ετσι ειναι.. απ'τη μια οι εταιριες οτι χτιζουν με marketing, το γκρεμιζουν σε κακες υπηρεσιες... σαν τη σπασμενη κανατα..

btw ριξε ενα edit στο απο πανω για την ....εταιρια. Αμα πλακωσουν ολοι να τις βριζουν, το κλεισαμε το forum. :rofl:

nikoslykos
08-01-08, 21:03
sorry το διορθωσα :lol:

theopan
08-01-08, 21:31
Εμ ετσι ειναι.. απ'τη μια οι εταιριες οτι χτιζουν με marketing, το γκρεμιζουν σε κακες υπηρεσιες... σαν τη σπασμενη κανατα..

btw ριξε ενα edit στο απο πανω για την ....εταιρια. Αμα πλακωσουν ολοι να τις βριζουν, το κλεισαμε το forum. :rofl:

Μην ανησυχείς! Ας συνεχίσουν αυτά τα χάλια οι εταιρίες και θα προλάβουν οι πελάτες τους να τις κλείσουν... Πρέπει να σοβαρευτούν. Το ποτήρι ξεχείλισε πλέον. Υπήρξε ανοχή, αλλά έχει περάσει πλέον κοντά ένας χρόνος και αντί να υπάρχει βελτίωση υπάρχει επιδείνωση.

baskon
08-01-08, 21:38
Λογικό είναι να ξενερώσεις που ενω η γραμμή σου άντεχε για 16 και τώρα να είσαι στα 5!
Καλά όχι ότι θα είχε και μεγάλη διαφορα η ταχύτητα μιας και συνήθως κατεβάζουμε μέχρι 600 kb/s.
Βέβαια και μόνο μια φορά στο τόσο που βλέπεις τη ταχύτητα πάνω από 1 mb /s σου κάθεται κάπως και ειδικά σε τόρρεντ :)
το τελευταίο καιρό πάντως βλέπω μεγάλη πτώση ταχύτητας και εγω σε συγκεκριμένες ώρες (τώρα μέχρι 380 kb/s)
και ελπίζω να το φτιάξουν γιατί έχω αρχίσει να σκέφτομαι να τη κάνω για ΟΤΕ ξανά

nikoslykos
09-01-08, 00:09
ενας φιλος μου που μενει στο επομενο τετραγωνο συγχρονιζει στα 19mbps..και κατεβαζει με 1,8mb/sec..

tolisp
09-01-08, 01:59
εμενα με βαλανε με τον τσαμπουκα στα 6 .ειμαι vod-hol.
στο συμβολαιο ομως διαβασα οτι επρεπε να μου το κοινοποιησουν γραπτως.
το attainable ειναι 18.δικαιολογειται η αποφαση τους?

υπ οψιν οτι τις πρωτες μερες κλειδωνα στα 16.μετα χαλασε ο χαλκος?



Ακριβώς αυτός είναι ο λόγος που έφυγα από την HOL... ξαφνικά "χάλασε" η γραμμή μου και με πήγαν από τα 14M στα 7M... μιλάμε για αλλαγή που έγινε μέσα σε μια νύχτα :rofl::rofl::rofl:

(attainable 17-24M ανάλογα με... τον μηνα και την διάθεση της HOL)

nikoslykos
09-01-08, 15:54
γενικα αν τους ροτισω πως εγινε αυτη η ξαφνικη αλλαγή απλα δεν μου απαντάνε..τι να πεις..απλα θα φυγω δεν προκειται να μεινω

tolisp
09-01-08, 16:01
γενικα αν τους ροτισω πως εγινε αυτη η ξαφνικη αλλαγή απλα δεν μου απαντάνε..τι να πεις..απλα θα φυγω δεν προκειται να μεινω


Κλασική τακτική της HOL!
Εμενα μου ανοίξανε (ένα ακόμα) ticket για βλάβη (σαν να μου έκαναν χάρη...) και 15 μέρες αργότερα ήταν απλά ανοικτό... μέχρι που τους καληνύχτισα
(κυριολεκτικά! επισύναψα ένα "καληνύχτα σας" ως σχόλιο στο ticket που φυσικά κανεις δεν έχει δει ακόμα και σήμερα - ένα μηνα μετά) :rofl:

nikoslykos
09-01-08, 16:09
να ροτισω κατι,
τωρα αν κανω αιτηση για διακοπή συνήθως ποσο καιρο παίρνει?..

tolisp
09-01-08, 16:12
να ροτισω κατι,
τωρα αν κανω αιτηση για διακοπή συνήθως ποσο καιρο παίρνει?..

Απευθείας δεν έχω ιδέα....
Αν πάρεις Conn-x και το αναλάβουν όλο εκείνοι 10-12 εργάσιμες
(Μένεις χωρίς net από λίγες ώρες μέχρι το πολύ 2 μέρες)

aa144
09-01-08, 16:14
Δεν κάνεις αίτηση για 2play καλύτερα να μην μπλέξεις; Εφόσον η γραμμή σου είναι καλή όπως λες, και φαινόμενα με χαμηλές ταχύτητες δεν ακούγονται σε 2play, αλλά κυρίως σε Shared LLU με "αναβάθμιση", στη θέση σου αυτό θα έκανα, ίσως και από την αρχή βέβαια, αλλά και τώρα γίνεται αν θέλεις. Βέβαια αν η ηλικία που γράφεις είναι η πραγματική σου, θα χρειαστείς και τη συγκατάθεση των γονέων σου για να το κάνεις αυτό.

Αν όμως έχεις Isdn, καλύτερα να την κάνεις pstn (πριν το 2play), παίζει ρόλο αυτό στην πράξη, επίσης και για αυτό χρειάζεται συγκατάθεση γονέων.

tolisp
09-01-08, 16:21
Δεν κάνεις αίτηση για 2play καλύτερα να μην μπλέξεις; Εφόσον η γραμμή σου είναι καλή όπως λες, και φαινόμενα με χαμηλές ταχύτητες δεν ακούγονται σε 2play, αλλά κυρίως σε Shared LLU με "αναβάθμιση", στη θέση σου αυτό θα έκανα, ίσως και από την αρχή βέβαια, αλλά και τώρα γίνεται αν θέλεις. Βέβαια αν η ηλικία που γράφεις είναι η πραγματική σου, θα χρειαστείς και τη συγκατάθεση των γονέων σου για να το κάνεις αυτό.

Αν όμως έχεις Isdn, καλύτερα να την κάνεις pstn (πριν το 2play), παίζει ρόλο αυτό στην πράξη, επίσης και για αυτό χρειάζεται συγκατάθεση γονέων.


Τον άνθρωπο τον δουλεύουν με το internet και προσπαθείς να τον πείσεις να ... μην έχει ούτε τηλέφωνο? :rofl:

Έχουμε φτάσει να βλαστημάμε την ώρα και την στιγμή (ένα χρόνο και κάτι σαν σήμερα...) που κάναμε την εξυπνάδα να πάμε στο shared LLU :down:

aa144
09-01-08, 16:24
Σε καταλαβαίνω απόλυτα, είπα την άποψή μου μιας και είναι γείτονας. Φαντάζομαι δεν θα με ακούσει και θα την κάνει για αλλού.

nikoslykos
09-01-08, 16:29
Βέβαια αν η ηλικία που γράφεις είναι η πραγματική σου, θα χρειαστείς και τη συγκατάθεση των γονέων σου για να το κάνεις αυτό.
εννοιται..και ο πατερας μου εχει τσαντιστει πολι με αυτο το θεμα..σκεφτομαι να παω στιν on,ενας γειτονας μου εβαλε και ειναι πολυ ευχαριστιμενος..δεν θελω να βγαλω την ISDN γιατι εχουμε βάλει και τα 2 τηλεφωνα πανω και τα χρησημοποιουμε ταυτοχρονα :lol: αλλα να δω αν θα καταφερω να φυγω κιολας :cry:

tolisp
09-01-08, 16:33
εννοιται..και ο πατερας μου εχει τσαντιστει πολι με αυτο το θεμα..σκεφτομαι να παω στιν on....


Επίτηδες το κανεις βρε για να τον "στείλεις" με έμφραγμα? :whistle:

Stefanos83
09-01-08, 16:36
Αν θες ποιοτικό εναλλακτικό πάροχο με πολυ καλή τεχνική υποστήριξη με πολυ μικρες αναμονές , δες το και για netone . Χρεώνει λιγο πιο τσιμπημένα αλλα αν θες ποιότητα αξίζει η θυσία .

nikoslykos
09-01-08, 16:37
πριν μια βδομαδα ενεργοποιιθηκε αυτος ηταν ολα οκ εκτος απο το οτι ξεχασε να ενημερωσει τον ΟΤΕ νομιζω να μην πηγαινουν οι κλησεις σε αυτον αλλα στην ON και δεν ειχε εισερχομενες :lol: αλλα κατα τάλλα μια χαρα μου ειπε οτι ειναι

nikoslykos
20-01-08, 15:05
ειχα κανει αιτηση για 24mbps και οταν εγινε η υποτιθεμενη αναβαθμηση συγχρονιζα στα 5,4mbps ( ενω θα επρεπε στα 16 λογο attainable οταν εγινε η αναβαθμηση επεσε στα 5,4..)και μετα απο 1,5 μηνα ταλαιποριας ορων ολοκληρων στην αναμονη και απειρα ticket με περνουν ενα βραδυ και μου λενε οτι η γραμμη δεν σηκώνει αλλο λογο κακης ποιοτητας του χαλκου και οπως μου ειπε ειναι "σκουριασμενος" συγνωμη εσκαψαν τον δρομο ? :down: αλλα και παλι αμα ισχυε δεν θα ειχα και πολυ υψηλο θόρυβο??γιατι πριν και μετα την αναβαθμηση ειχα τα ιδια στατιστικα..εσεις τι λετε? να λενε αληθεια?το λεω γιατι σκοπευω να αλλάξω παροχο και μη παθω καμια λαχταρα με το τηλεφωνο και το ιντερνετ αμα οντως ειναι κακης ποιοτητας..πως μπορω να το επιβεβαιώσω??
ευχαριστω :mad:

hzaf
20-01-08, 15:18
ειχα κανει αιτηση για 24mbps και οταν εγινε η υποτιθεμενη αναβαθμηση συγχρονιζα στα 5,4mbps ( ενω θα επρεπε στα 16 λογο attainable οταν εγινε η αναβαθμηση επεσε στα 5,4..)και μετα απο 1,5 μηνα ταλαιποριας ορων ολοκληρων στην αναμονη και απειρα ticket με περνουν ενα βραδυ και μου λενε οτι η γραμμη δεν σηκώνει αλλο λογο κακης ποιοτητας του χαλκου και οπως μου ειπε ειναι "σκουριασμενος" συγνωμη εσκαψαν τον δρομο ? :down: αλλα και παλι αμα ισχυε δεν θα ειχα και πολυ υψηλο θόρυβο??γιατι πριν και μετα την αναβαθμηση ειχα τα ιδια στατιστικα..εσεις τι λετε? να λενε αληθεια?το λεω γιατι σκοπευω να αλλάξω παροχο και μη παθω καμια λαχταρα με το τηλεφωνο και το ιντερνετ αμα οντως ειναι κακης ποιοτητας..πως μπορω να το επιβεβαιώσω??
ευχαριστω :mad:

Με 36 attn που έχω, τις προηγούμενες ημέρες είχα μαξ 9200/900. Μόλις έβαλα το τελευταίο φιρμγουεαρ 39.04.47 συγχρόνισα στα 11022/1022 για πρώτη φορά. Στο σπίτι φίλου με τα ίδια στοιχεία attn/snr στο γαλάτσι και με το προηγούμενο φιρμγουεαρ (39.04.43) αυτός συγχρόνιζε στα 11500 σταθερά με uptime 6 ημέρες και ελάχιστα errors.

nikoslykos
20-01-08, 15:29
Με 36 attn που έχω, τις προηγούμενες ημέρες είχα μαξ 9200/900
και εγω με 16 στα 5445/850 ελεος

hzaf
20-01-08, 15:47
Εγώ δεν μπορώ να καταλάβω, όταν λένε ότι η γραμμή αντέχει μέχρι 8, πως κάποιος συγχρονίζει στα 11500 για 6 ημέρες και εγώ αυτή τη στιγμή στα 11000;;; Στην τύχη συγχρόνισε ή έφτιαξε για κανά 4ωρο ο χαλκός!!!

MNP-10
20-01-08, 15:49
Ενωσα τα 2 θρεντ (φθηνη δικαιολογια / να τους πιστεψω) γιατι ηταν ιδια.

nikoslykos
20-01-08, 16:14
Ενωσα τα 2 θρεντ (φθηνη δικαιολογια / να τους πιστεψω) γιατι ηταν ιδια.
συγνώμη :p

τορα για να αλλαξω παροχο ( συγκεκριμενα στιν ον ) θα τα αναλαβει αυτη η εγω πρεπει να κανω την ακυρωση? και δευτερον εχω 1 χρονο δεσμευση επειδι εκανα 2 συμβολαια και ξανα ανανεωθηκε :evil: τωρα τι κανω??πρεπει να πληρωσω τπτ για να φυγω??

aa144
21-01-08, 14:13
Στην ΟΝ θα πας σε Full LLU; Με το ISDN τι θα κάνεις; Θα κόψεις εντελώς τον ΟΤΕ;

nikoslykos
21-01-08, 16:10
Full LLU,μαλλον θα την ξεφορτοθω την ISDN γιατι μου εχει προκαλεσει πολλα προβλημματα..και κατι αλλο με το συναγερμο τι γινεται??.. ξερετε αν η ΟΝ υποστιριζει την Electron?

@ ADSLgr.com All rights reserved.