PDA

Επιστροφή στο Forum : Σφάλμα 619 στα win2000 + OTEnet



bill2003
03-09-03, 19:09
Γεια,

Έχω ένα τρελό πρόβλημα με την σύνδεσή μου στην OTEnet. Προσπαθώ να συδεθώ (dial up) με ένα modem micronet ext. Ενώ αρχικά όλα πάνε μια χαρά, όταν επιβεβαιώνει το όνομα χρήστη και τον κωδικό πρόσβασης, βγάζει το σφάλμα : "Σφάλμα 619: Η θύρα που καλέσατε δεν είναι συνδεδεμένη".
Φυσικά το modem λειτουργεί μια χαρά αφού αμέσως μετα δοκιμάζω να συνδεθώ με το dial up του πανεπιστημίου και όλα πάνε μια χαρά.
Κατόπιν δοκίμασα να συνδεθώ στην OTEnet με χρηση του παραθύρου τερματικού μετά την κλήση (σαν το παλιό καλό καιρό) και την στιγμή που γράφω username και password το σφάλμα 619 πάλι κοντά μας !!!!
Σε επικοινωνιά με την OTEnet και αφού μου έδωσαν τις "κλασικές" συμβουλές ("Το modem σας είναι ανοιχτό?", "Καλείτε τον σωστό αριθμό?" κλπ) με συνέδεσαν με έναν πιο "ψαγμένο" τύπο που μου είπε ότι πρέπει να κατεβάσω την ταχύτητα του modem στα 57600 ίσως και πιο κάτω (38400).Παρόλο που το έκανα το πρόβλημα παραμένει !

Το τρελό είναι οτι αν έχεις την υπομονή και δοκιμάσεις μερικες φορές, κάποια θα συνδεθείς, ίσως μερικές φορές συνδεθείς και με την πρώτη.

Παρακαλώ αν κάποιος μπορεί να βοηθήσει .....


Ευχαριστω εκ των προτέρων

UGF_GreekMind
04-09-03, 12:47
Μήπως το modem είναι το micronet shuttle 3000 ;

bill2003
05-09-03, 22:01
Ακριβώς.

Είναι το Micronet Shuttle 3000E 56k external, και το έχω συδέσει στην com1.

Προσπάθησα να βρω drivers για 2000 αλλά στο δίκτυο βρήκα μόνο για 9x, με τους οποιούς έχω εγκαταστήσει και το modem στα 2000 κανονικά(?)

@ ADSLgr.com All rights reserved.