PDA

Επιστροφή στο Forum : DSLAM Αμαλιάδας



Σελίδες : [1] 2

QuaYam
08-01-08, 21:51
Σε λίγες μέρες κλείνουμε ένα χρόνο, που δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες στο τοπικό DSLAM. Οι λίγες, όποιες ενεργοποιήσεις έχουν γίνει είναι λόγω καταργήσεων που γίνονται κατά καιρούς.

Οι κατάσταση είναι τραγική. Στα μέσα Νοέμβρη ενημερώθηκα απο το site και το 134 ότι υπήρχαν διαθέσιμες πόρτες, αλλά ήταν ένα ψέμα, καθώς με το που πέρασε μία εβδομάδα δεν υπήρχαν άλλες διαθέσιμες! Τι πρέπει να γίνει δηλαδή? Μπορεί η Αμαλιάδα να μην είναι καμιά μεγαλούπολη αλλά έχει 28.000 κατοίκους χωρίς εναλλακτικό πάροχο και δεν είναι ένα- δύο μήνες είναι 12 μήνες που δέν έχει γίνει κάτι.

Θα μου πείτε γιατί τα γράφω εδώ όλα αυτά και δεν πάω στον ΟΤΕ? Πήγα απο τον ΟΤΕ, πήρα τηλέφωνα στον τοπικό ΟΤΕ, στην Πάτρα που είναι η έδρα της περιφέρειας αλλά τίποτα.

...Ελπίζοντας να τα δει κάποιος υπεύθυνος πιο πάνω μπας και γίνει τίποτα.

Koala_
08-01-08, 22:06
Καλά έκανες και το ανέφερες, η κατάσταση είναι όπως την περιγράφεις. Ένας χρόνος αδράνεια...
Έχω κάνει και εγώ αίτηση από τα μέσα Νοέμβρη γιατί σε λίγο γυρίζω στην πατρίδα, αλλά όπως το βλέπω καλό Πάσχα!

aral
11-01-08, 13:50
Σε λίγες μέρες κλείνουμε ένα χρόνο, που δεν υπάρχουν διαθέσιμες πόρτες στο τοπικό DSLAM. Οι λίγες, όποιες ενεργοποιήσεις έχουν γίνει είναι λόγω καταργήσεων που γίνονται κατά καιρούς.

Οι κατάσταση είναι τραγική. Στα μέσα Νοέμβρη ενημερώθηκα απο το site και το 134 ότι υπήρχαν διαθέσιμες πόρτες, αλλά ήταν ένα ψέμα, καθώς με το που πέρασε μία εβδομάδα δεν υπήρχαν άλλες διαθέσιμες! Τι πρέπει να γίνει δηλαδή? Μπορεί η Αμαλιάδα να μην είναι καμιά μεγαλούπολη αλλά έχει 28.000 κατοίκους χωρίς εναλλακτικό πάροχο και δεν είναι ένα- δύο μήνες είναι 12 μήνες που δέν έχει γίνει κάτι.

Θα μου πείτε γιατί τα γράφω εδώ όλα αυτά και δεν πάω στον ΟΤΕ? Πήγα απο τον ΟΤΕ, πήρα τηλέφωνα στον τοπικό ΟΤΕ, στην Πάτρα που είναι η έδρα της περιφέρειας αλλά τίποτα.

...Ελπίζοντας να τα δει κάποιος υπεύθυνος πιο πάνω μπας και γίνει τίποτα.

Φίλε συντοπίτη, έτσι την πάτησα κι εγώ . Με το που είδα ελεύθερες πόρτες έκανα αίτηση. Μου είχαν πει ότι υπήρχαν 88 ελεύθερες πόρτες τον Νοέμβρη. Όπως λες κι εσύ , μετά από λίγες μέρες ... τίποτα! Μου είπαν ότι εντός του Δεκέμβρη θα έβαζαν νέες αλλά όσο τις έχεις δει εσύ , άλλο τόσο τις είδα κι εγώ!!! Ευτυχώς που εξυπηρετούμαι από ασύρματη σύνδεση συγγενικού μου προσώπου , γιατί αλλιώς δεν μπορούσα να εργαστώ μιας και εξαρτώμαι σημαντικά από το ιντερνετ.
Ας ελπίσουμε....

hel
11-01-08, 17:18
Aν έχουν γίνει οι αιτήσεις σας και περιμένετε, μπορείτε να κάνετε καταγγελία στην EETT.

Koala_
11-01-08, 18:41
Αρχίζουμε να μαζευόμαστε σιγά σιγά!

Πώς θα μπορούσε να διατυπωθεί μια τέτοια καταγγελία?

kardamas2
12-01-08, 01:05
Παιδιά η κατάσταση είναι άθλια. Εγώ είχα κάνει αίτηση για φοιτητικό και περίμενα 4 μήνες. Είχα internet και τους έλεγα απλά να μου αλλάξουν πόρτα. Αφού τους έβρισα οταν μου ζήτησαν να επιστρέψω τον εξοπλισμο γιατι δεν γινόταν να μου βάλουν Adsl (τους είπα οτι τον έχασα και να ....#$@%#@%#@... να με συνδέσουν), συνδέθηκα...
Μετά τον χρόνο αντι για 11,90 μου ερχόταν 16 ευρώ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΕΔΩ. ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ANTIVIRUS ΠΑΡΟΤΙ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ....
μετά απο 3 μήνες και αφου μου είχαν κοψει το internet βρήκα το δίκιο μου. Αλλα το δικτυο είναι αθλιο. Ειδικά όταν βρέχει...

aral
12-01-08, 01:55
Σε καμια δεκαριά χρόνια που θα έχουμε οπτικές ίνες και εδώ(:rofl::rofl::rofl:) , και εναλλακτικοί πάροχοι θα προσφέρουν υπηρεσίες αξιοπρεπώς(ξανα:rofl::rofl::rofl:), θα έχουμε δικαίωμα να επιλέξουμε! Τώρα κάνουμε τουμπεκί ψιλκομμένο!!! Τίποτα καλύτερο από το να τους παίρνουμε στον ΟΤΕ στην Αμαλιάδα τηλέφωνο , δεν υπάρχει:sorry:

pelopas1
12-01-08, 02:34
Σε καμια δεκαριά χρόνια που θα έχουμε οπτικές ίνες και εδώ(:rofl::rofl::rofl:) , και εναλλακτικοί πάροχοι θα προσφέρουν υπηρεσίες αξιοπρεπώς(ξανα:rofl::rofl::rofl:), θα έχουμε δικαίωμα να επιλέξουμε! Τώρα κάνουμε τουμπεκί ψιλκομμένο!!! Τίποτα καλύτερο από το να τους παίρνουμε στον ΟΤΕ στην Αμαλιάδα τηλέφωνο , δεν υπάρχει:sorry:

μου φαινεται δεν εισαι αμαλαδιωτης εσυ:hmm::hmm:

βρε θα πατε με μουριες,σιδηροβεργες...κλπ κλπ εξω απο το καταστημα του οτε, απαιτωντας τι αλλο? το αυτονοητο.....συνδεσεις αξιοπρεπες.....και οχι μαιμουδιες;)

hel
12-01-08, 03:53
Παιδιά η κατάσταση είναι άθλια. Εγώ είχα κάνει αίτηση για φοιτητικό και περίμενα 4 μήνες. Είχα internet και τους έλεγα απλά να μου αλλάξουν πόρτα. Αφού τους έβρισα οταν μου ζήτησαν να επιστρέψω τον εξοπλισμο γιατι δεν γινόταν να μου βάλουν Adsl (τους είπα οτι τον έχασα και να ....#$@%#@%#@... να με συνδέσουν), συνδέθηκα...
Μετά τον χρόνο αντι για 11,90 μου ερχόταν 16 ευρώ.
ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ ΠΟΥ ΤΗΝ ΚΑΝΩ ΕΔΩ. ΣΟΥ ΒΑΖΟΥΝ ΧΡΕΩΣΗ ΓΙΑ ANTIVIRUS ΠΑΡΟΤΙ ΤΟΥΣ ΛΕΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙΣ....
μετά απο 3 μήνες και αφου μου είχαν κοψει το internet βρήκα το δίκιο μου. Αλλα το δικτυο είναι αθλιο. Ειδικά όταν βρέχει...

Στα πάγια σου έβαλαν χρέωση για antivirus?

........Auto merged post: hel added 2 Minutes and 27 Seconds later........


Αρχίζουμε να μαζευόμαστε σιγά σιγά!

Πώς θα μπορούσε να διατυπωθεί μια τέτοια καταγγελία?

Kάνεις αίτηση κανονικά και εφ όσον γίνει δεκτή από ΟΤΕ και περιμένεις πάνω από 20 ημέρες κάνεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ για καθυστέρηση. Η ΕΕΤΤ θα διερευνήσει την καταγγελία και θα βρει τα αίτια της καθυστέρησης και θα αναγκάσει τον ΟΤΕ να παραδόσει τις συνδέσεις (ακούγονται ιδανικά αυτά αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει άλλη επιλογή).

Koala_
12-01-08, 14:03
Και εκεί να πάμε, δεν πρόκειται να γίνει τίποτα, τι να σου κάνουν οι τεχνικοί του τοπικού ΤΤ, απο Πάτρα πρέπει κάτι αν γίνει.


μου φαινεται δεν εισαι αμαλαδιωτης εσυ:hmm::hmm:

Γιατί σου φάνηκε πολιτισμένος, γι' αυτό δεν τον κάνεις αμαλιαδαίο? :rofl:

pelopas1
12-01-08, 16:21
gegounaris

ειμαστε πολιτισμενοι μεχρι εσχατων :lol::lol:

dimgavril
12-01-08, 22:45
Επιτέλους δόθηκε σε χρήση το νέο DSLAM από χτες! Έκανα αίτηση για αναβάθμιση ταχύτητας σε 24MBit!

Koala_
12-01-08, 23:00
Παρά είσαι τολμηρός!!!! Την αίτηση την έκανες στο 134 ή σε κατάστημα, και τι σου είπαν εκεί?

Μόλις ενεργοποιηθείς περιμένουμε σχόλια καθώς και μετρήσεις από τα 24 της Αμαλιάδας. Εγώ μια 1 έχω κάνει αίτηση, οπότε ελπίζω να ενεργοποιηθώ σύντομα, για να την έχω όταν γυρίσω...

dimgavril
12-01-08, 23:03
Την έκανα στο κατάστημα του Πύργου. Ελπίζω να ενεργοποιηθεί σύντομα! Θα σας πω εντυπώσεις...

aral
14-01-08, 12:11
μου φαινεται δεν εισαι αμαλαδιωτης εσυ:hmm::hmm:

βρε θα πατε με μουριες,σιδηροβεργες...κλπ κλπ εξω απο το καταστημα του οτε, απαιτωντας τι αλλο? το αυτονοητο.....συνδεσεις αξιοπρεπες.....και οχι μαιμουδιες;)

Μην παίζεις με τον πόνο μου! Αμαλιαδίτης είμαι, έχω μεγαλώσει εδώ και γύρισα από Αθήνα πια για μόνιμα.
Δεν τις ξέρω τις εξελίξεις για νεο DSLAM!!! Τί έχει γίνει?

dimgavril
15-01-08, 14:55
Από χθες αναβαθμίστηκε η γραμμή μου! Δεν το περίμενα να γίνει τόσο γρήγορα!
Τιμές που πιάνει το SAGEM 1540 που έχω:
Up Stream
927 (Kbps.)

Down Stream
19432 (Kbps.)
Καμία σχέση με πριν που είχα 1Mbps! Αλλά το download φτάνει κάπου στα 400kb/s, πήρα στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι γραμμή μου είναι πολύ καλή και μάλλον δεν έχει δωθεί ακόμα η μέγιστη ταχύτητα στο νέο DSLAM. Ίσως γι'αυτό και δεν το έχουν δώσει ακόμα και στο Oteshop.gr

Koala_
15-01-08, 15:47
Ωραία νέα.... Οπότε να περιμένω να ενεργοποιηθεί και η δικιά μου σύνδεση, αλλά στο oteshop.gr ακόμα λέει πώς δεν υπάρχουν πόρτες. Εν αναμονή λοιπόν!

Koala_
16-01-08, 16:33
Ενημέρωση από τον τοπικό ΟΤΕ, ότι δεν υπάρχουν πόρτες. Χρόνισε η κατάσταση και ακόμα τίποτα.

dimgavril
16-01-08, 21:11
Ενημέρωση από τον τοπικό ΟΤΕ, ότι δεν υπάρχουν πόρτες. Χρόνισε η κατάσταση και ακόμα τίποτα.

Υπάρχουν πόρτες, ίσως τους έχει πέσει πολύ δουλειά με τις αιτήσεις που εκρεμμούν και δεν θέλουν να δεχτούν άλλες. Κάνε καλύτερα αίτηση στο 134 και όταν ενεργοποιηθεί η σύνδεσή σου θα σου στείλουν τον εξοπλισμό στο σπίτι με κούριερ δωρεάν.



Από χθες αναβαθμίστηκε η γραμμή μου! Δεν το περίμενα να γίνει τόσο γρήγορα!
Τιμές που πιάνει το SAGEM 1540 που έχω:
Up Stream
927 (Kbps.)

Down Stream
19432 (Kbps.)
Καμία σχέση με πριν που είχα 1Mbps! Αλλά το download φτάνει κάπου στα 400kb/s, πήρα στον ΟΤΕ και μου είπαν ότι γραμμή μου είναι πολύ καλή και μάλλον δεν έχει δωθεί ακόμα η μέγιστη ταχύτητα στο νέο DSLAM. Ίσως γι'αυτό και δεν το έχουν δώσει ακόμα και στο Oteshop.gr

Μίλησα με OTENET και δεν έχει ακόμα αναβαθμιστεί και από αυτούς η σύνδεση, γι'αυτό δεν μπορώ να κάνω download με μεγάλη ταχύτητα. Θα κάνει μου είπαν 8-10 μέρες.

Koala_
17-01-08, 02:37
Αίτηση έχει γίνει από το Νοέμβρη και περιμένουμε. Αλλά να μην είχε πόρτες για κάποιο διάστημα εντάξει, αλλά έχει κλείσει χρόνο η υπόθεση, και δεν μας λένε και τίποτα...

έτσι για την ιστορία στο Ηράκλειο που είμαι τώρα, Παρασκευή έκανα αίτηση, Δευτέρα είχα DSL.

pnikolo
17-01-08, 03:10
Αίτηση έχει γίνει από το Νοέμβρη και περιμένουμε. Αλλά να μην είχε πόρτες για κάποιο διάστημα εντάξει, αλλά έχει κλείσει χρόνο η υπόθεση, και δεν μας λένε και τίποτα...

έτσι για την ιστορία στο Ηράκλειο που είμαι τώρα, Παρασκευή έκανα αίτηση, Δευτέρα είχα DSL.

Εδω δεν εχει καθολου πορτες 1-24 στη Αθηνα (Βυρωνας) δωσε τφ απο 765χχχχχ - 764χχχχ να δεις τι λεει :angryr:

Koala_
17-01-08, 14:48
Στην Αθήνα υπάρχουν και εναλλακτικοί, θα μου πεις δεν είναι λύση, και σωστά θα το πείς αλλά πόσο καιρό δεν έχετε πόρτες στο Βύρωνα?? Στην επαρχία υπάρχει το πρόβλημα, στην Αμαλιάδα μιλάμε για 12 μήνες και αυτή η κατάσταση, χωρίς επιλογή άλλου παρόχου, όχι ότι αν υπήρχε θα πήγαινα.

aral
17-01-08, 17:14
Υπάρχουν πόρτες, ίσως τους έχει πέσει πολύ δουλειά με τις αιτήσεις που εκρεμμούν και δεν θέλουν να δεχτούν άλλες. Κάνε καλύτερα αίτηση στο 134 και όταν ενεργοποιηθεί η σύνδεσή σου θα σου στείλουν τον εξοπλισμό στο σπίτι με κούριερ δωρεάν.




Μίλησα με OTENET και δεν έχει ακόμα αναβαθμιστεί και από αυτούς η σύνδεση, γι'αυτό δεν μπορώ να κάνω download με μεγάλη ταχύτητα. Θα κάνει μου είπαν 8-10 μέρες.

Σε τί απόσταση βρίσκεσαι από το κτίριο του ΟΤΕ? Μήπως και λόγω απόστασης έχεις κάποιες απώλειες. Εγώ μένω κοντά στη βιβλιοθήκη

dimgavril
19-01-08, 15:24
Μένω προς το γήπεδο. Η γραμμή μου είναι πολύ καλή, την μέτρησα.

aral
19-01-08, 18:24
Μένω προς το γήπεδο. Η γραμμή μου είναι πολύ καλή, την μέτρησα.

Επειδή περμένω να ενεργοποιηθεί η σύνδεση από τον Νοέμβρη σε 1Μ και με ενδιαφέρει τελικά για μεγαλύτερη: μήπως να ζητήσω από τώρα να την αλλάξουν σε 4Μ αφού τα 400ΚΒ κατέβασμα τα φτάνει και αργότερα να ζητήσω μεγαλύτερη ταχύτητα? Γιατί για να πληρώνω 8αρα η 24αρα χωρίς την πιάνει , δεν θα ήταν κι ότι καλύτερο...:down:

testakross
19-01-08, 19:07
το conn-x.gr γιατι δεν το εχουν ενημερωσει να λεει οτι υποστηριζονται ταχυτητες εως 24?!

Koala_
23-01-08, 12:47
Και ενώ όλοι έχουν ενεργοποιηθεί, εγώ τίποτα!

Παίρνω τηλ. στο 134, και ακούω έκπληκτος, η αίτηση σας έχει ακυρωθεί στις 3 του μήνα!:mad:
Πάλι αίτηση, και αυτή τη φορά έχω ένα προαίσθημα ότι θα έχει adsl η πατρίδα!!!

Πάντως διαθεσιμότητα υπάρχει, ενημέρωσε το 134, και το σχετικό αρχείο! (http://www.adslgr.com/forum/attachment.php?attachmentid=28750&d=1200949121)

aral
23-01-08, 14:29
Επιτέλους ενεργοποιήθηκε η γραμμή!:yahoo::eguitar
Αναμένω εντυπώσεις από φίλους με συνδέσεις με μεγαλύτερες ταχύτητες ώστε να δω αν αξίζει να ζητήσω αλλαγή της ταχύτητας μου σε μεγαλύτερη (24άρα ίσως?!!!)

dimgavril
23-01-08, 21:17
Εμένα από τη δευτέρα αναβαθμίστηκε και από την ΟΤΕΝΕΤ η συνδρομή μου και τώρα κάνω downloading σε απίστευτες ταχύτητες! Από 1200kb/s εως 1700kb/s!!!! Αξίζουν τα 24Mbps!
Δείτε τη φωτό:

Koala_
24-01-08, 00:39
Καλά δεν ντρέπεσαι να κατεβάζεις Σάκη?!!!!:rofl:

aral
24-01-08, 01:17
:shock:[QUOTE=dimgavril;1742783]Εμένα από τη δευτέρα αναβαθμίστηκε και από την ΟΤΕΝΕΤ η συνδρομή μου και τώρα κάνω downloading σε απίστευτες ταχύτητες! Από 1200kb/s εως 1700kb/s!!!! Αξίζουν τα 24Mbps!
Δείτε τη φωτό:[/QUOT

Βλέπει η Αμαλιάδα τέτοια ταχύτητα???? Απίστευτο μου φαίνεται!!:worthy::clap:
Μάλλο θα αποφασίσω σε κανα μήνα...

testakross
24-01-08, 14:21
Εμένα από τη δευτέρα αναβαθμίστηκε και από την ΟΤΕΝΕΤ η συνδρομή μου και τώρα κάνω downloading σε απίστευτες ταχύτητες! Από 1200kb/s εως 1700kb/s!!!! Αξίζουν τα 24Mbps!
Δείτε τη φωτό:

Eννοείς ο ΟΤΕ(conn-x), γιατι η ΟΤΕΝΕΤ δινει μεχρι 8

καλα αυτοι οι ΟΤΕτζήδες, το conn-x.gr και το οτεShop βαριούνται να τa ενημερωσουν και να γραψουνε οτι υποστηριζονται ταχυτητες εως 24?

aral
28-01-08, 18:16
Τελικά , έκανα κι εγώ αίτηση από το 134 για 24αρα. Για να δούμε τί θα δούμε......:)

Koala_
28-01-08, 18:37
Και εγώ ενεργοποιήθηκα! Στατιστικά το βραδάκι...

dimgavril
29-01-08, 16:04
Να ζητήσετε Speedtouch rooter! Πήρα αυτό και βλέπω πολύ μεγάλη διαφορά!
Με το sagem συνδέομαι με 18Mbps, με το FritzBox με 17Mbps, ενώ με το Τhomson με 23Mbps!!!!

http://www.imageshack.gr/files/16ip6li891u8yqgza5y7_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=16ip6li891u8yqgza5y7.jpg) http://www.imageshack.gr/files/jfe5lpprzswfopgk4i76_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=jfe5lpprzswfopgk4i76.jpg)

aral
29-01-08, 17:44
Να ζητήσετε Speedtouch rooter! Πήρα αυτό και βλέπω πολύ μεγάλη διαφορά!
Με το sagem συνδέομαι με 18Mbps, με το FritzBox με 17Mbps, ενώ με το Τhomson με 23Mbps!!!!

http://www.imageshack.gr/files/16ip6li891u8yqgza5y7_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=16ip6li891u8yqgza5y7.jpg) http://www.imageshack.gr/files/jfe5lpprzswfopgk4i76_thumb.jpg (http://www.imageshack.gr/view.php?file=jfe5lpprzswfopgk4i76.jpg)

Ε ρε μάνα μου ταχύτητες η Αμαλιάδα!!! :worthy::worthy:

........Auto merged post: aral added 0 Minutes and 42 Seconds later........

και στα δικά μας!!! ζήτησα ήδη thomson :)

........Auto merged post: aral added 71 Minutes and 41 Seconds later........

Με ενημέρωσαν ότι δεν έχουν άλλα thomson. Θα μου στείλουν μάλλον Baudtec. Είναι καλό? Εγώ τώρα χρησιμοποιώ ένα fritz που είχα από παλιά σύνδεση στην Altec.

Stilskin
29-01-08, 19:09
Πήγα σήμερα και έκανα αίτηση για 2Mbit έτσι για να υπάρχει όποτε θα κατεβαίνω για διακοπές στο πατρικό. :)
Speedtouch έχουν το 536, το 585 αλλά για Isdn μόνο, (εγώ ήθελα για Pstn αλλά μάλλον δεν έχουν).
Γνωρίζεται σε πόσες μέρες γίνεται η ενεργοποιηση του ConnX?
Παρεπιπτόντως πήρα το Philips το ασύρματο. Εχει κανείς άποψη για το συγκεκριμμένο?
Πάντως λόγω της μικρής απόστασης απο το Dslam σίγουρα τα 20 Mbit θα τα πιάνω άνετα.

aral
30-01-08, 10:35
Πήγα σήμερα και έκανα αίτηση για 2Mbit έτσι για να υπάρχει όποτε θα κατεβαίνω για διακοπές στο πατρικό. :)
Speedtouch έχουν το 536, το 585 αλλά για Isdn μόνο, (εγώ ήθελα για Pstn αλλά μάλλον δεν έχουν).
Γνωρίζεται σε πόσες μέρες γίνεται η ενεργοποιηση του ConnX?
Παρεπιπτόντως πήρα το Philips το ασύρματο. Εχει κανείς άποψη για το συγκεκριμμένο?
Πάντως λόγω της μικρής απόστασης απο το Dslam σίγουρα τα 20 Mbit θα τα πιάνω άνετα.
Αν σου είπαν ότι υπάρχουν ελεύθερς πόρτες και μπορείς να δεσμεύσεις κάποια χωρίς να εκρεμούν άλλες αιτήσεις , τότε πιστεύω σε μια εβδομάδα θα είναι ενεργοποιημένη. Το βασικό είναι να δεσμεύσεις πόρτα.Αλλιώς ... καλά χριστούγενα (και πέφτουν και μακριά!!!)

........Auto merged post: aral added 1 Minutes and 28 Seconds later........


Αν σου είπαν ότι υπάρχουν ελεύθερς πόρτες και μπορείς να δεσμεύσεις κάποια χωρίς να εκρεμούν άλλες αιτήσεις , τότε πιστεύω σε μια εβδομάδα θα είναι ενεργοποιημένη. Το βασικό είναι να δεσμεύσεις πόρτα.Αλλιώς ... καλά χριστούγενα (και πέφτουν και μακριά!!!)

Και πώς θα πιάνεις τα 20 αφού έκανες αίτηση για 2?!!!:hmm:

Stilskin
30-01-08, 11:54
Αν σου είπαν ότι υπάρχουν ελεύθερς πόρτες και μπορείς να δεσμεύσεις κάποια χωρίς να εκρεμούν άλλες αιτήσεις , τότε πιστεύω σε μια εβδομάδα θα είναι ενεργοποιημένη. Το βασικό είναι να δεσμεύσεις πόρτα.Αλλιώς ... καλά χριστούγενα (και πέφτουν και μακριά!!!)

........Auto merged post: aral added 1 Minutes and 28 Seconds later........



Και πώς θα πιάνεις τα 20 αφού έκανες αίτηση για 2?!!!:hmm:


Νο.1:) Ο πωλητής μου είπε οτι υπάρχουν ελευθερες πόρτες. Είναι και γνωστός και αν τελικά δεν ισχύει ξέρω που μένει... :rofl:

Νο.2:) Το γνωρίζω οτι έκανα αίτηση για 2. ;)
Αν διάβαζες καλύτερα το μήνυμα μου θα έβλεπες οτι δεν είμαι μόνιμος κάτοικος Αμαλιάδας αλλά κατεβαίνω μερικές φορές στο πατρικό μου. Ε και γι'αυτές τις φορές έβαλα adsl ετσι για να υπάρχει.:)
Καθαρά λόγω απόστασης εννοώ οτι θα υπάρχει η δυνατότητα όποτε θελήσω να επιλέξω 24αρα σύνδεση και να παίξει άνετα λόγω οτι είμαι κοντά στο dslam.

aral
30-01-08, 15:09
Νο.1:) Ο πωλητής μου είπε οτι υπάρχουν ελευθερες πόρτες. Είναι και γνωστός και αν τελικά δεν ισχύει ξέρω που μένει... :rofl:

Νο.2:) Το γνωρίζω οτι έκανα αίτηση για 2. ;)
Αν διάβαζες καλύτερα το μήνυμα μου θα έβλεπες οτι δεν είμαι μόνιμος κάτοικος Αμαλιάδας αλλά κατεβαίνω μερικές φορές στο πατρικό μου. Ε και γι'αυτές τις φορές έβαλα adsl ετσι για να υπάρχει.:)
Καθαρά λόγω απόστασης εννοώ οτι θα υπάρχει η δυνατότητα όποτε θελήσω να επιλέξω 24αρα σύνδεση και να παίξει άνετα λόγω οτι είμαι κοντά στο dslam.

Εγώ το κατάλαβα ότι δεν μένεις μόνιμα κάτω. Δεν κατάλαβα το μελλοντικό σου στόχο για 24αρα. Πάντως μη βάλεις ακόμα 24αρα αν δεν κάθεσαι αρκετές μέρες Αμαλιάδα γιατί τζάμπα θα την πληρώνεις. Όταν αργότερα την ξαναρίξουν την τιμή , τότε θα σε συμφέρει πιστεύω:oneup:

........Auto merged post: aral added 49 Minutes and 17 Seconds later........

Ενεργοποιήθηκε και η δική μου 24αρα μέσα σε 2 μέρες!!!!!
οεοεοεοεοε
Τα πρωτα τεστ που έκανα από ftp της otenet έδειξαν 1.15MB/sec. Ενώ από www.speedtest.net, μου έβγαλε down:9800 , up:850.
Άρα είμαι περίπου στα 10 και όχι 24. Δήλωσα βλάβη στο 121 και επειδή έχω το fritz που έδινε η Altec , κατέβασα το update του firmware. Τί άλλο να κάνω? Καμία συμβουλή?

........Auto merged post: aral added 12 Minutes and 2 Seconds later........

Παραθέτω και τις παρακάτω ενδείξεις του fritz (δεν τις πολυκαταλαβαίνω , για να πω την αλήθεια)

Receive direction Send direction
Attainable data rate kBit/s 11824 1015
ATM data rate kBit/s 11345 1015
User data rate kBit/s 10275 920
Latency path fast fast
Latency ms 0 0
Frame Coding Rate kBit/s 14 16
FEC Coding Rate kBit/s 0 0
Trellis Coding Rate kBit/s 464 64
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 9 9
Line attenuation dB 8 4
Status 0 0

........Auto merged post: aral added 32 Minutes and 20 Seconds later........

Είδα επίσης και το εξής μέσα aπό το fritz:
ADSL status ADSL active
Manufacturer AVM Berlin Broadcom
DSL Version 1.35.17.10 98.132 - H1
ADSL 2 (ITU G.992.3) Annex A

Διάβαζα στο ιντερνετ ότι το ITU G.992.3 είναι για adsl2,ενώ το G.992.5 είναι για adsl2+
Μήπως τελικά το ρουτερ μου δεν είναι για adsl2+???

........Auto merged post: aral added 71 Minutes and 16 Seconds later........


Εγώ το κατάλαβα ότι δεν μένεις μόνιμα κάτω. Δεν κατάλαβα το μελλοντικό σου στόχο για 24αρα. Πάντως μη βάλεις ακόμα 24αρα αν δεν κάθεσαι αρκετές μέρες Αμαλιάδα γιατί τζάμπα θα την πληρώνεις. Όταν αργότερα την ξαναρίξουν την τιμή , τότε θα σε συμφέρει πιστεύω:oneup:

........Auto merged post: aral added 49 Minutes and 17 Seconds later........

Ενεργοποιήθηκε και η δική μου 24αρα μέσα σε 2 μέρες!!!!!
οεοεοεοεοε
Τα πρωτα τεστ που έκανα από ftp της otenet έδειξαν 1.15MB/sec. Ενώ από www.speedtest.net, μου έβγαλε down:9800 , up:850.
Άρα είμαι περίπου στα 10 και όχι 24. Δήλωσα βλάβη στο 121 και επειδή έχω το fritz που έδινε η Altec , κατέβασα το update του firmware. Τί άλλο να κάνω? Καμία συμβουλή?

........Auto merged post: aral added 12 Minutes and 2 Seconds later........

Παραθέτω και τις παρακάτω ενδείξεις του fritz (δεν τις πολυκαταλαβαίνω , για να πω την αλήθεια)

Receive direction Send direction
Attainable data rate kBit/s 11824 1015
ATM data rate kBit/s 11345 1015
User data rate kBit/s 10275 920
Latency path fast fast
Latency ms 0 0
Frame Coding Rate kBit/s 14 16
FEC Coding Rate kBit/s 0 0
Trellis Coding Rate kBit/s 464 64
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 9 9
Line attenuation dB 8 4
Status 0 0

........Auto merged post: aral added 32 Minutes and 20 Seconds later........

Είδα επίσης και το εξής μέσα aπό το fritz:
ADSL status ADSL active
Manufacturer AVM Berlin Broadcom
DSL Version 1.35.17.10 98.132 - H1
ADSL 2 (ITU G.992.3) Annex A

Διάβαζα στο ιντερνετ ότι το ITU G.992.3 είναι για adsl2,ενώ το G.992.5 είναι για adsl2+
Μήπως τελικά το ρουτερ μου δεν είναι για adsl2+???

Τελικά εγώ έκανα ψιλομαλ.... :oops: μιας και λίγο άσχετος!!! Το fritz το έχω συνδέσει με ασύρματο netgear και προφανώς το firware επηρεαζόταν γιατί έκανα τις ρυθμίσεις μέσω αυτού!:oops:
Τελικά , σας δίνω τις δικές μου μετρήσεις:
Receive direction Send direction
Attainable data rate kBit/s 19616 887
ATM data rate kBit/s 18629 887
User data rate kBit/s 16872 804
Latency path fast fast
Latency ms 0 0
Frame Coding Rate kBit/s 14 16
FEC Coding Rate kBit/s 0 0
Trellis Coding Rate kBit/s 972 0
Negotiation adaptive adaptive

Signal/Noise ratio dB 9 9
Line attenuation dB 10 4
Status f0000000 f0000000



Loss of
Signal Loss of
Frame Forward Error Correction Cyclic Redun-
dancy Check No Cell Delineation Header Error Control
CPE 0 0 0 422 0 0
COE 5 4 0 0 0 0


Δηλαδή πού συγχρονίζω? Στα 19616 , στα 18629 ή στα 16872? Δεν ξέρω τί είναι αυτές οι ταχύτητες... :oops:
Σας υπόσχομαι να διαβάσω τεχνικούς όρους για να μην σας πρήζω!:whistle:

Stilskin
30-01-08, 20:37
Αντε καλορίζικη η 24αρα.:oneup:
Απο την τελευταία μέτρηση συγχρονίζεις στα 19.5 Mbit.
Καθόλου άσχημα θα έλεγα. Αν και τις επόμενες μέρες δεν έχεις αποσυγχρονισμούς τότε είσαι μια χαρά.
Δοκίμασε να βάλεις και ενα Speedtouch router για να δούμε αν θα καταφέρει να συγχρονίσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα.

testakross
31-01-08, 01:13
και εγω στο Πυργο που ειμαι, χθες εκανα αιτηση για 4άρα (απο 1 που ειμαι τωρα) με την Οτενετ. θα μου στειλουνε και ενα sagem 1500 wifi. για να δούμε :hmm: :hmm:.. ελπιζω να μην καθυστερησει πολυ η αναβαθμιση

aral
31-01-08, 10:42
Αντε καλορίζικη η 24αρα.:oneup:
Απο την τελευταία μέτρηση συγχρονίζεις στα 19.5 Mbit.
Καθόλου άσχημα θα έλεγα. Αν και τις επόμενες μέρες δεν έχεις αποσυγχρονισμούς τότε είσαι μια χαρά.
Δοκίμασε να βάλεις και ενα Speedtouch router για να δούμε αν θα καταφέρει να συγχρονίσει σε μεγαλύτερη ταχύτητα.

Αν δεν είναι καλό το Baudtec που θα μου στείλουν , ίσως πάρω κανένα speddtouch. Θα δούμε...

testakross
31-01-08, 17:29
εχουν περασει 46 ωρες απο τη στιγμη που εστειλα το fax για αναβαθμιση σε 4, και η Οτενετ μου λεει οτι δεν το βλεπουν καταχωρημενο/περασμενο στο συστημα τους, και τωρα πρεπει να το ξαναστειλω!!!

εγω περιμενω σα μαλ@κ@ς 2 μερες τωρα να αναβαθμιστω και οι αλλοι δεν εχουν παρει το fax!!

Oakenfold_
03-02-08, 20:56
Έχει παρατηρήσει κανείς στο DSLΑΜ Aμαλιάδας πρόβλημα ταχύτητας από Παρασκευή μεσημέρι ή είναι θέμα isp :x

Αν και είμαι σίγουρος ότι είναι θέμα ΟΤΕ μιας και μου δίνει noise margin downstream: 42.0 db!! ffs δλδ!

jtk
04-02-08, 00:28
Τί λες ρε Oakenfold!!!;;;;; :crazy::crazy: Από Τετάρτη μεσημέρι κατεβάζω με 5kbps (ναι καλά διαβάζετε kilo bit) ανάμεσα στο 1ο γυμνάσιο & βιβλιοθηκη. Τι βλάβες δήλωσα σε 121 και τοπικό κατάστημα, σιγή ιχθύος.

Εκτός από τις κλοπές στα μαγαζιά και τα αυτοκίνητα τώρα μας κλέβουν και το bandwidth:biggrin::p:rofl::rofl::rofl:

Oakenfold_
04-02-08, 08:07
ΑχΑχΑΧΑχΑΧαχ!!! Φαντάσου ότι αποφάσισα να σταματήσω το wow από την Τρίτη και εγκλιματίστηκα στην πραγματικότητα Παρασκευή! χΑχΑΧαχαΧ!!

Θα σπαμάρω και γώ σήμερα 121, μπάς και το νιώσουν.

21century
04-02-08, 20:39
Καλό αυτό 'Εκτός από τις κλοπές στα μαγαζιά και τα αυτοκίνητα τώρα μας κλέβουν και το bandwidth' το έγραψε και η εφημερίδα' Πρώτη' εκτός αν έχουν στήσει παντού υπολογιστές για να σας φάνε το εύρος ζώνης...καλά τόσο λειψά τα πράγματα εκεί...να δω ADSL στο χωριό του φίλου μου έξω από την πόλη και ας...σκάσω...Καλά ο Λυμπέρης εκεί είπε ότι ετοιμάζει δακτύλιο οπτικών ινών, τι γίνεται με αυτή την υπόθεση? Μόνο ψήφους πηρε?

Oakenfold_
04-02-08, 21:29
Τί να τις κάνουμε τις οπτικές ίνες αφού οπτική ίνα από Πάτρα μέχρι Αμαλιάδα δεν πρόκειται να έρθει ουδέποτε! Άσε που άν εγκατασταθούν και λειτουργήσουν ποτέ θα εξυπηρετούν μόνο τις δημοτικές υπηρεσίες.


Στόχος του έργου
είναι η υλοποίηση στο φυσικό επίπεδο (ΟSI Layer 1) ενός επεκτάσιμου σε
επίπεδο Δήμου δικτύου οπτικών ινών, ουδέτερου ως πρός τις τεχνολογίες
μετάδοσης, τη διαχείριση και τον ανταγωνισμό και ο έλεγχος ευρυζωνικής
διασυνδεσιμότητας στο επίπεδο 2 μέσω εγκατάστασης και λειτουργίας
περιορισμένουαριθμού ενεργών συσκευών σε επιλεγμένους κόμβους και
δημόσιους χρήστες του δικτύου.

testakross
04-02-08, 22:20
αν και οταν ερθει στο Πυργο η Tellas και η Forthnet με τα ιδιοκτητα τους, θα εχει καλυψη μονο η πρωτευουσα του νομου ο Πυργος?? η θα εχει πχ και η Αμαλιαδα καλυψη με LLU????

Δελτίο Τύπου:
Τρία νέα έργα κατασκευής μητροπολιτικών δικτύων οπτικών ινών ανέλαβε η Intrakat για τους Δήμους Άρτας, Δράμας και Πύργου προϋπολογισμού 2,85 εκατ. ευρώ

Τρία νέα έργα κατασκευής μητροπολιτικών δικτύων οπτικών ινών ανέλαβε η INTRAKAT στην Ελληνική περιφέρεια μετά την υπογραφή των σχετικών συμβάσεων. Συγκεκριμένα υπεγράφησαν συμβάσεις με τους Δήμους Άρτας, Δράμας και Πύργου συνολικού προϋπολογισμού 2,85 εκατ. ευρώ (1,24 εκατ. ευρώ, 0,91 εκατ. ευρώ και 0,71 εκατ. ευρώ αντίστοιχα).

[....] (18,25 χλμ για τον Δήμο Άρτας, 12,19 χλμ για τον Δήμο Δράμας και 8,67 χλμ για το Δήμο Πύργου). Οι εργασίες αναμένεται να ολοκληρωθούν εντός του 2008. [....]

@ ADSLgr.com All rights reserved.