PDA

Επιστροφή στο Forum : Συμβατό modem με telefonet+ εκτός vood και speedtouch 780



tsitsopv
09-01-08, 11:23
Καλημέρα

υπάρχει κάποιο άλλο συμβατό modem εκτός των vood και speedtouch 780 , να αγοράσω από το εμπόριο ?
Από 10/12/07 έχω τρελαθεί από συνεχείς αποσυνδέσεις , οι τεχνικοί της vivodi που με επισκέυθηκαν και έκαναν τους ελέγχους μου είπαν ότι η γραμμή είναι καθαρή αλλά υπάρχει πρόβλημα με το κέντρο ΑΡΥΣ (στο οποίο δεν μπορούν να έχουν πρόσβαση ακόμη και με παρουσία τεχνικού του ΟΤΕ!!!!!!!!!!) . Από χθες οι αποσυνδέσεις έχουν αραιώσει αλλά θέλω να δοκιμάσω και άλλο modem-router με voip και internet - wifi να διαπιστώσω μήπως είναι θέμα εξοπλισμού ,

ευχαριστώ πολύ

........Auto merged post: tsitsopv added 13 Minutes and 11 Seconds later........

Αυτή τη στιγμή έχω speedtouch 780 και όταν η γραμμή είναι χρονισμένη στα 10 Mb έχω αποσυνδέσεις , ενώ όταν το κατεβάζουν στα 4 Mb όχι . Το πρόβλημα δεν υπήρχε από 8 Αυγούστου (που πήγα στο 10άρι) μέχρι στις 10/12/2007 και μετά ξαφνικά είχα συνεχείς αποσυνδέσεις . Είμαι full LLU και υποτίθεται σε δίκτυο ιδιωτικό και ανεξάρτητο του ΟΤΕ , πράγμα που δεν ισχύει τελικά γιατι το κεντρο του Πεδίου του Άρεως που ανήκω ελέγχεται εξ ολοκλήρου απο τον ΟΤΕ .
Μήπως έιχε κανείς παρομοιο πρόβλημα και μπορεί να με βοηθήσει?
Να προχωρήσω σε αλλαγή εξοπλισμού?
Στη περίοδο των προβλημάτων άλλαξα απο vood σε speedtouch 780

kanenas3
09-01-08, 11:50
Ε χμμ...το ΑΡΥΣ τι σχέση έχει;;;

Anyway, στο ερώτημα σου, δυστυχώς δεν υπάρχουν άλλα συμβατά ρούτερ και το χειρότερο είναι ότι μόνο από τη Vivodi μπορείς να τα πάρεις. Αυτά ισχύουν για τα Cabletv & Telefonet+ αν έχεις Maxx10 μπορείς να βάλεις οποιοδήποτε ρούτερ (adsl2+) θέλεις αρκεί να μην έχεις dslphone.

Όσο για το Alcatel 780 είναι από τα καλύτερα οπότε μην περιμένεις να δεις βελτίωση με αλλαγή ρούτερ.

Για δώσε χαρακτηριστικά της γραμμής.


Μήπως έιχε κανείς παρομοιο πρόβλημα και μπορεί να με βοηθήσει?

Ρίξε μια ματιά στο φόρουμ της Vivodi και θα βρεις πολλές απαντήσεις (και ερωτήσεις). Η κλασσικότερη αιτία είναι η προβληματική καλωδίωση. Για αρχή σύνδεσε το ρούτερ σου στην πρώτη πρίζα του διαμερίσματος και δες πως πάει...


Να προχωρήσω σε αλλαγή εξοπλισμού?
Όχι γιατί δεν θα βρεις καλύτερο και συμβατό.


Στη περίοδο των προβλημάτων άλλαξα απο vood σε speedtouch 780
Είχες προβλήματα και το άλλαξες ή το άλλαξες και άρχισαν τα προβλήματα;;;

tsitsopv
09-01-08, 12:01
σ' ευχαριστώ που απάντησες τόσο γρήγορα .
Όσο αναφορά τη καλωδίωση δεν έχω χρησιμοποιήσει του διαμερίσματος αλλά από το καλώδιο που έφερε η vivodi μέσω ΟΤΕ τράβηξα απευθείας καλώδιο ( 15-20 μέτρα) στο router .
To vood το άλλαξα μετά την αρχή των προβλημάτων για να δούμε αν ήταν υπευθυνο αυτο . Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή η γραμμή δεν μπορούσε να σταθεροποιηθεί καθόλου και έπεφτε καθε λεπτο σχεδόν . Μετα τους ελέγχους και τις αλλαγές έχω αποσυνδέσεις κάθε 40 λεπτα .
Ο θορυβος είναι στα 26db και καταχωρώντας αυτο σε εργαλείο του forum μου έβγαλε ότι ειμαι 1500 μετρα μακρια απο το κεντρο

kanenas3
09-01-08, 12:48
Όσο αναφορά τη καλωδίωση δεν έχω χρησιμοποιήσει του διαμερίσματος αλλά από το καλώδιο που έφερε η vivodi μέσω ΟΤΕ τράβηξα απευθείας καλώδιο ( 15-20 μέτρα) στο router.

Έχεις τραβήξει καλώδιο από τον κατανεμητή αν κατάλαβα σωστά; Είναι απλό τηλεφωνικό καλώδιο ή UTP; Με απλό τηλεφωνικό μάλλον θα έχεις πολύ θόρυβο λόγο απόστασης.


To vood το άλλαξα μετά την αρχή των προβλημάτων για να δούμε αν ήταν υπευθυνο αυτο . Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή η γραμμή δεν μπορούσε να σταθεροποιηθεί καθόλου και έπεφτε καθε λεπτο σχεδόν . Μετα τους ελέγχους και τις αλλαγές έχω αποσυνδέσεις κάθε 40 λεπτα .
Ο θορυβος είναι στα 26db και καταχωρώντας αυτο σε εργαλείο του forum μου έβγαλε ότι ειμαι 1500 μετρα μακρια απο το κεντρο

Το πρόβλημα δεν είναι το ρούτερ σου, τουλάχιστον τώρα που έχει το Alcatel (είναι από τα πιο ανθεκτικά στο θόρυβο). Δώσε όλα τα χαρακτηριστικά που σου βγάζει το ρούτερ και κυριώς το SNR.

Σε πιο πρόγραμμα είσαι; Λογικά Telefonet+;

tsitsopv
09-01-08, 13:01
εχω χρησιμοποιησει 4κλωνο καλωδιο τηλεφωνικο. Προτεινεις να το αλλαξω σε UTP CAD5 για καλυτερη αποδοση ? Αν ναι , ποσα καλωδια να χρησιμοποησω γιατι μεσα περιεχει 8 ζευγαρια ?

Σε ευχαριστω για τη βοηθεια

........Auto merged post: tsitsopv added 4 Minutes and 4 Seconds later........

οσον αφορα τα στοιχεια συνδεσης το router (snr etc.) θα τα παρω screenshot το απογευμα και θα τα στείλω γιατι τωρα βρισκομαι στο γραφειο μου

kanenas3
09-01-08, 13:10
εχω χρησιμοποιησει 4κλωνο καλωδιο τηλεφωνικο. Προτεινεις να το αλλαξω σε UTP CAD5 για καλυτερη αποδοση ? Αν ναι , ποσα καλωδια να χρησιμοποησω γιατι μεσα περιεχει 8 ζευγαρια ?

Στην ουσία χρειάζεσαι μόνο τα 2 από τα 8 αλλά αφήνεις τα υπόλοιπα για μελλοντική χρήση. Το UTP Cat5e ή Cat6 είναι πολύ πιο ανθεκτικό στο θόρυβο από το απλό τηλεφωνικό που χρησιμοποίησες και κυρίως για απόσταση 20μ. Αν περνάει κοντά σε ισχυρά ρεύματα θα ήταν καλό να περάσεις ακόμα και θωρακισμένο με γειωμένες άκρες για να ελαχιστοποιήσεις τις απώλειες αλλά το κόστος διπλασιάζεται.

tsitsopv
09-01-08, 13:37
αν καταλαβα σωστα , στην ουσια θα χρησιμοποιησω 4 καλωδια ενωμενα ανα δυο σε ζευγαρι ? Θα κανω αλλαγη καλωδιου το βραδυ και πιστευω να εχω βελτιωση . Η αληθεια ειναι οτι ειχα κανει αυτη την αλλαγη στη περιοδο που ειχα το vood αλλα η καθε λεπτο αποσυνδεσεις υπηρχαν . Η καλωδιωση αυτη ειναι εδω και 3 χρονια απο περιοδο αρχικης συνδεσης 512 μετα 1024 μετα 2048 (χωρις προβληματα αποσυνδεσεων στις μικρες ταχυτητες) και απο 10/8/2007 σε 10240 . Λες το καλωδιο που χρησιμοποιω να ειναι ανεπαρκες για μεγαλες ταχυτητες?

........Auto merged post: tsitsopv added 3 Minutes and 29 Seconds later........

και τοσο καιρο να τραβιεμαι αδικα!!!!!!

kanenas3
09-01-08, 14:19
αν καταλαβα σωστα , στην ουσια θα χρησιμοποιησω 4 καλωδια ενωμενα ανα δυο σε ζευγαρι ? Θα κανω αλλαγη καλωδιου το βραδυ και πιστευω να εχω βελτιωση . Η αληθεια ειναι οτι ειχα κανει αυτη την αλλαγη στη περιοδο που ειχα το vood αλλα η καθε λεπτο αποσυνδεσεις υπηρχαν . Η καλωδιωση αυτη ειναι εδω και 3 χρονια απο περιοδο αρχικης συνδεσης 512 μετα 1024 μετα 2048 (χωρις προβληματα αποσυνδεσεων στις μικρες ταχυτητες) και απο 10/8/2007 σε 10240 . Λες το καλωδιο που χρησιμοποιω να ειναι ανεπαρκες για μεγαλες ταχυτητες?

........Auto merged post: tsitsopv added 3 Minutes and 29 Seconds later........

και τοσο καιρο να τραβιεμαι αδικα!!!!!!

Κάτσε να δούμε τα χαρακτηριστικά πρώτα και μετά βάζεις νέο καλώδιο...

tsitsopv
09-01-08, 14:23
οκ θα στα στειλω το απογευμα , αν θα εισαι on line θα τα δεις ...

ευχαριστώ και παλι για τη βοηθεια

tsitsopv
09-01-08, 19:45
καλησπέρα

τα στοιχεία του router τωρα ειναι τα ακολουθα:

Uptime: 0 days, 3:17:55

Modulation: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 709 / 4.295

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 9,09 / 259,95

Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 19,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,5 / 21,0

SN Margin (Up/Down) [dB]: 26,0 / 21,5

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 14 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 20.220 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 5 / 109

HEC Errors (Up/Down): 179 / 35

kanenas3
09-01-08, 21:40
Μάλλον θα χρειαστεί να δούμε και πως τα πάει στα 10Mbps γιατί εδώ όλα είναι ιδανικά με εξαίρεση το Output Power (Down) που δείχνει ότι ψιλόζορίζεται, ενισχύει δηλαδή το σήμα αρκετά. Αν μπορείς ζήτα να σε πάνε στα 10 πάλι για να δούμε τι γίνεται εκεί και ίσως παίξουμε και με το DMT για να ρυθμίσουμε το SNR. Αρκεί βέβαια να παίζει με το 780.

tsitsopv
09-01-08, 23:13
τι ειναι το DMT , μπορουμε να επεμβουμε εμεις σ' αυτο και να επηρεασουμε και το SNR?

kanenas3
09-01-08, 23:44
τι ειναι το DMT , μπορουμε να επεμβουμε εμεις σ' αυτο και να επηρεασουμε και το SNR?

Θα το βρεις εδώ (http://dmt.mhilfe.de/)

είναι η έκδοση DMT v7.35 που υποστηρίζει και το 780!

Παρόμοιο πρόβλημα είχα και εγώ όταν με πήγαν στα 8Mbps αλλά σε adsl1 και το έλυσα με τη χρήση του DMT. Έχει τη δυνατότητα να ανεβάζει το SNR ρίχνοντας λίγο την ταχύτητα. Με λίγα πειράματα λογικά θα βρεις τη σταθερότητα που θέλεις. ;)

Αν θέλεις μετά δοκιμάζεις και με νέο καλώδιο

tsitsopv
10-01-08, 08:37
Καλημερα
δεν μου συνδεεται με το ROUTER , στη port 23 ειναι ή αλλου?

........Auto merged post: tsitsopv added 2 Minutes and 44 Seconds later........

παντως σημερα θα παω να το αλλαξω και να παρω το ιδιο γαιτι μου κανει κατι χαζα με το ασυρματο. Δεν ηταν σφραγισμενο και θα παρω ενα τελειως καινουργιο απο τη vivo

........Auto merged post: tsitsopv added 14 Minutes and 36 Seconds later........

στο DMT πληκτολογώ username & password που μπανω απο web και δεν μπαινει , κανω κατι λαθος?

kanenas3
10-01-08, 10:53
Καλημερα
δεν μου συνδεεται με το ROUTER , στη port 23 ειναι ή αλλου?

........Auto merged post: tsitsopv added 2 Minutes and 44 Seconds later........

παντως σημερα θα παω να το αλλαξω και να παρω το ιδιο γαιτι μου κανει κατι χαζα με το ασυρματο. Δεν ηταν σφραγισμενο και θα παρω ενα τελειως καινουργιο απο τη vivo

........Auto merged post: tsitsopv added 14 Minutes and 36 Seconds later........

στο DMT πληκτολογώ username & password που μπανω απο web και δεν μπαινει , κανω κατι λαθος?

Χμμ...κανονικά βάζεις την IP, username, password και πατάς connect...Μήπως είναι κλειδωμένο από τη Vivodi. Τι βγάζει;

Έτσι και αλλιώς δε θα βρεις σφραγισμένο γιατί τα ανοίγουν για να τα σετάρουν...

Κανείς με 780 που να έχει δουλέψει το DMT;;;;

tsitsopv
10-01-08, 12:39
πηρα στα χερια μου καινουργιο router , μετα τις 17.00 θα το συνδεσω και θα γραψω νεοτερα

tsitsopv
11-01-08, 08:41
τα στοιχεια συνδεσης με το νεο router

Uptime: 0 days, 2:03:03

Modulation: G.992.5 annex A

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 8.191

Data Transferred (Sent/Received) [MB/MB]: 1,28 / 10,80

Output Power (Up/Down) [dBm]: 2,5 / 14,0

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 12,5 / 21,5

SN Margin (Up/Down) [dB]: 10,5 / 8,0

Vendor ID (Local/Remote): TMMB / BDCM

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0

Loss of Link (Remote): 0

Error Seconds (Local/Remote): 5.019 / 0

FEC Errors (Up/Down): 0 / 0

CRC Errors (Up/Down): 0 / 114.369

HEC Errors (Up/Down): 28 / 36.516


εχω αποσυνδεσεις περιπου καθε 2 ωρες και κατι .
Με το DMT δεν μπορω να συνδεθω γιατι μαλλον το login & password που μας εχει δωσει η VIVODI ειναι poweruser ενω το DMT θα θελει administrator user

........Auto merged post: tsitsopv added 10 Minutes and 29 Seconds later........

αλλο εργαλειο εκτος απο το DMT υπαρχει για να το δοκιμασω?

kanenas3
11-01-08, 11:24
Δεν ξέρω κάποιο άλλο πρόγραμμα που να κάνει αυτή τη δουλειά...αλλά και να υπάρχει μάλλον το ίδιο πρόβλημα θα έχεις με τον κωδικό.

Αν μπορείς τσέκαρε σε διάφορες φάσεις τα χαρακτηριστικά να δούμε αν πέφτει το SNR.

Δοκίμασε επίσης να το συνδέσεις στην πρώτη πρίζα στο διαμέρισμα.

tsitsopv
11-01-08, 11:41
καλημερα

εχω μονο μια πριζα λογω της κατασκευης που εχω αναφερει
βρηκα το password για τον admin και το απογευμα θα προσπαθησω να συνδεθω με αυτο
θα σου στειλω screenshots για να με βοηθησεις στη ρυθμιση του SNR

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου

kanenas3
11-01-08, 12:05
καλημερα

εχω μονο μια πριζα λογω της κατασκευης που εχω αναφερει
βρηκα το password για τον admin και το απογευμα θα προσπαθησω να συνδεθω με αυτο
θα σου στειλω screenshots για να με βοηθησεις στη ρυθμιση του SNR

ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια σου

Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=141552&highlight=Line+flapping&page=3) νομίζω ότι είναι το ίδιο πρόβλημα. Δες τα ποστ του Clouseau περίπου στη μέση που λέει για την καλωδίωση εντός διαμερίσματος.

@ ADSLgr.com All rights reserved.